Uncategorized

“Ręce precz od Teatru Żydowskiego”

Nazywam się Adam Baruch. Jestem polskim Żydem. Mieszkam dziś w Izraelu.

Moi przodkowie żyli w Polsce przez 500 lat, od chwili kiedy zostali wygnani ze swoich domów przez Hiszpańską Inkwizycję, a Rzeczpospolita przyjęła ich pod swoje skrzydła. Przeżywali razem z polskim narodem losy Polski, te wspaniałe i te tragiczne: wojny, rozbiory, powstania…

Pokolenie moich dziadków i moich ojców przeżylo w Polsce Holocaust, w wyniku którego z mojej wielkiej rodziny uratowały sie tylko jednostki. Już po wojnie mój ojciec stanął ramię w ramię z Polakami, aby odbudować Ojczyzne i pracował nad tym przez wiele lat, aż do chwili kiedy moja rodzina została wygnana z Polski przez socjalistyczną Inkwizycję Gomułkowską. Po wielu latach wróciłem do Polski, nie jako turysta, ale jako działacz kultury, którego drugim domem stał się Teatr Żydowski w Warszawie.

Teatr Żydowski powstal pół wieku temu w Warszawie, i od chwili powstania stał się nie tylko cenrum kultury żydowskiej, ale przede wszystkim symbolem kontynuacji żydowskiej tradycji kulturalnej, tej ktora istnieje już na polskiej ziemi przez tysiąc lat. Teatr Żydowski służy nie tylko polskim Żydom, ale również Polakom, którzy cenią żydowską kulturę. Festiwal Singera, którego centrum jest budynek Teatru Żydowskiego, jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce i biorą w nim udział setki tysiecy Polaków od 12 lat.

Budynek Teatru Żydowskiego zostal zbudowany na działce przy Placu Grzybowskim, która w czasie wojny byla częścią Warszawskiego Getta, i która została podarowana na ten cel przez “Joint” (The American Jewish Joint Distribution Committee – JDC) organizacji Żydow polskich nazywającej się TSKŻ. W akcie darowizny “Joint” zaznaczyl wyraźnie, że ta działka ma służyć wyłącznie na cele związane ze społecznością żydowską, i zostanie na niej zbudowany Teatr Żydowski, podkreslając, że nie wolno tej działki sprzedać, dzierżawić, ani przebudować itd.

W roku 2015 działka i budynek Teatru Żydowskiego został sprzedany przez TSKŻ międzynarodowej korporacji budowlanej, która chce zburzyć budynek Teatru Żydowskiego i postawić na jego miejscu wieżowiec.

Powyższy akt sprzedaży jest nie tylko nielegalny, ale jest przede wszystkim ordynarną i ohydną zdradą wobec społeczeństwa żydowskiego w Polsce, jest pluciem na pamieć ofiar Holocaustu i handlowaniem ziemią przesiąknietą żydowską krwią. A więc jest czymś, z czym nie wolno sie zgodzić.

Jako obywatel Polski i jako Żyd zwracam się:

Do organów Rządu RP, z Prezydentem na czele, aby nie dopuszczono do tego barbarzynskiego aktu. Obowiązkiem organów Rządu jest bronić obywateli państwa przed drapieżnymi korporacjami, których celem jest wyłącznie wykorzystanie naszego kraju dla realizacji własnych zysków, a nie dobro państwa, czy jego obywateli.

Do Kościoła, który jako przedstawiciel moralności Polaków jest zobowiazany bronić narodowe i religijne mniejszości, szczególnie “Starszych Braci”. Bo tam gdzie buduje sie supermarkety na terenach Cmentarzy Żydowskich i burzy się Teatr Żydowski, kiedys będzie się burzyc i kościoły.

Do warszawiaków i organów władzy Miasta Warszawy, dla których Teatr Żydowski jest intergralną częścią życia kulturalnego stolicy.

I ostatecznie do Narodu Polskiego, który w głębi serca zdaje sobie sprawę, że na taką nikczemność nie ma miejsca!

NIE POZWÓLCIE NA ZAMKNIECIE TEATRU ŻYDOWSKIEGO

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

 1. Czy teoretycznie (ale 🙁 już za późno?) można było sobie wyobrazić umowę, że prawo do działki pod wieżowiec developer uzyskałby dopiero po wywiązaniu się z wybudowania obok i pełnego przeniesienia nowego Teatru? W wywiadzie spisanym na propertynews.pl 1 z szefów Ghelamco chwali się, ile miejsc w W-wie “udało się skomercjalizować” – czy przy negocjacjach zarząd TZKŻ myślał, że to szlachetni mecenasi kultury, bezinteresowni i z respektem dla misji i wyjątkowości Teatru i tragicznej historii miejsca i społeczności? W najgorszym wypadku, gdyby się nie dało wyegzekwować, że developer łamie umowę (że miał wpierw przeprowadzić Teatr, a potem dopiero zacząć wieżowiec) i że TSKŻ nie miał prawa sprzedać gruntu (bo dostał od “Joint” z zastrzeżeniem celu), to pozostanie odkupić, czyli straszne odszkodowania itp. oraz uzależnienie się od nowego sponsora, ale może tym razem bardziej uczciwego i odpowiedzialnego? “Zog niszt kejnmol az du gejst dejm lectn weg”.

 2. DOŁĄCZAM SIĘ DO LISTY PROTESTACYJNEJ PRZECIWKO ZAMKNIĘCIU TEATRU ŻYDOWSKIEGO. .2.ELŻBIETA MAREK 84-120 WŁADYSŁAWOWO UL.RZEMIEŚLNICZA 1/5 POLSKA

 3. “RECE PRECZ OD TETRU ZYDOWSKIEGO”
  OTWIERAM LISTE PROTESTACYJNA PRZECIWKO ZAMKNIECIU TEATRU ZYDOWSKIEGO
  I SKLADAM JA NA RECE MINISTRA KULTURY POLSKI
  Z PODPISAMI PROTESTUJACYCH
  1.ADAM MERC-DANIA, KOPENHAGA, VED BELLAHØJ 22 ST 4

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.