Uncategorized

Zaproszenie na 100-lecie urodzin Zuzanny Ginczanki

 

Serdecznie zapraszamy na obchody 100-lecia urodzin Zuzanny Ginczanki, wybitnej polskiej poetki żydowskiego pochodzenia, której tragiczne losy nierozerwalnie związały się z Krakowem. Wydarzenia rocznicowe, współorganizowane przez Fundację Miasto Literatury i Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, pozwolą przypomnieć postać i twórczość Poetki.


Świętowanie urodzin Zuzanny Ginczanki odbędzie się 8 i 9 marca 2017 roku. Obchody będą obejmować liczne wydarzenia artystyczne, literackie oraz naukowe: sesję naukową, performance poetycki Pokój Ginczanki, spotkanie Poeci i Poetki dla Ginczanki, publiczną prezentację słuchowiska o Ginczance i pokazy filmów. Wsparcie Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa pozwoli na symboliczne przywrócenie pamięci o Ginczance poprzez wmurowanie tablicy pamiątkowej na ścianie kamienicy przy ul. Mikołajskiej 26, gdzie poetka ukrywała się w czasie wojny i skąd została wyprowadzona przez Gestapo. Uroczyste odsłonięcie tablicy zaplanowane zostało na dzień 9 marca 2017 roku o godz. 11:30.

PROGRAM WYDARZENIA
8 marca 2017 r.
14:00 – 17:00
jak burgund pod światło…
sesja naukowa o Zuzannie Ginczance
projekcja filmu Zuza i Lusia (reż. Marcin Latałło)
Miejsce: Wydział Polonistyki UJ, s. 42, ul. Gołębia 16
18.00 – 19.00
słuchowisko Zuzanna albo beżowe, czarne, pomarańczowe.
Słuchowisko o Zuzannie Ginczance (reż. Tomasz Cyz)
Miejsce: Księgarnia BONA, ul. Kanonicza 11
9 marca 2017 r.
11:30
Odsłonięcie tablicy
Miejsce: ul. Mikołajska 26
14.30 – 15.45
Poeci i Poetki dla Ginczanki
Lektura wierszy Ginczanki w tłumaczeniach
Miejsce: Księgarnia BONA, ul. Kanonicza 11
16:00 – 17:45
Pokój Ginczanki (poetycki performance)
wyk. Maria Dębska
Miejsce: Księgarnia BONA, ul. Kanonicza 11
18.00 – 20.00
Pokaz materiałów filmowych z dokumentów poświęconych poetce:
Urwany wiersz Mary Mirki Milo oraz diaporamy Marii Stauber
Dyskusja Zuzanna Ginczanka – jak dzisiaj obecna?
Promocja tomiku Zuzanny Ginczanki Mądrość jak rozkosz
w opracowaniu Agaty Araszkiewicz
Miejsce: Księgarnia BONA, ul. Kanonicza 11

OPIS WYDARZEŃ
 jak burgund pod światło… sesja naukowa o Zuzannie Ginczance
Konferencja odbędzie się 8 marca 2017 roku w godz. 14:00-17.00 na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Gołębia 16, s. 42). Wystąpienia mają pełnić funkcję wyjaśnienia „na marginesie”. Stąd też zaproponowałyśmy nową ich formułę. Będą to krótkie, 5-minutowe wypowiedzi na temat artystki, jednego motywu występującego w jej twórczości – drobiazgu, który niczym Barthes’owskie punctum przyciąga i skupia naszą uwagę. Tym samym, mamy nadzieję, że konferencja pozwoli na różnorodne odczytania oraz nowe spojrzenia na biografię i twórczość Ginczanki.

 Zuzanna albo beżowe, czarne pomarańczowe. Słuchowisko o Zuzannie Ginczance
To stworzony przez Jarosława Mikołajewskiego wyjątkowy portret Ginczanki, zbudowany ze śladów poetki odnalezionych w jej wierszach i wspomnieniach. Autor rozmawiał z tymi, którzy ją znali, przyjaźnili się, którzy jeszcze mają ją w pamięci. Ze wspomnień tych powstał niezwykły obraz poetki, tragicznie zmarłej w KL Plaszow w 1944 roku. W słuchowisku usłyszymy Przemysława Stippę (Jarosław Mikołajewski), Marię Maj (Ludmiła Sikorska), Jolantę Olszewską (Anna Pilch), Magdalenę Kutę (Halina Cetnarowicz), Adama Ferencego (Czesław Miłosz), Mirosława Konarowskiego (Ryszard Matuszewski), Wojciecha Chorążego (Ryszard Kotarba) oraz Marię Dębską (Zuzanna Ginczanka). Fragmenty wierszy Zuzanny Ginczanki do melodii Pawła Skorupki śpiewa Lena Piękniewska.
Reżyseria: Tomasz Cyz
Scenariusz: Jarosław Mikołajewski
Realizacja: Jarosław Regulski
Reżyseria dźwięku: Anna Przegendza

 Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Zuzannę Ginczankę
Odsłonięcie upamiętniającej Zuzannę Ginczankę tablicy na fasadzie budynku przy ul. Mikołajskiej 26, zaplanowane zostało na 9 marca na godzinę 11.30.

 Poeci i Poetki dla Ginczanki
Spotkanie odbędzie się 9 marca w godzinach 14.30–15.45 w sali spotkań Księgarni BONA. Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy wybitnych polskich poetów i poetki. Spotkaniu będzie towarzyszyło również czytanie tekstów Ginczanki w tłumaczeniach.

 Pokój Ginczanki (poetycki performance)
W Pokoju Ginczanki usiądzie na krześle Maria Dębska, naprzeciw niej, na drugim krześle może usiąść każdy, by wysłuchać jednego wybranego przez aktorkę wiersza.

Wiersz stanie się jedynym komunikatem między aktorką a odbiorcą, bowiem oprócz wiersza Zuzanny Ginczanki podczas spotkania nie padnie żadne inne słowo niż to napisane przez Poetkę.

 Pokazy materiałów filmowych
Pokaz materiałów filmowych z dokumentów poświęconych poetce: Urwany wiersz Mary Mirki Milo oraz diaporamy Marii Stauber. Pokazowi będzie towarzyszyła dyskusja pt. Zuzanna Ginczanka – jak dzisiaj obecna?.

 Promocja tomiku wierszy
Promocja tomiku wyboru wierszy Zuzanny Ginczanki Mądrość jak rozkosz w opracowaniu Agaty Araszkiewicz.

Organizatorki:
Agata Araszkiewicz
Karolina Koprowska
Sylwia Papier
Roma Sendyka

Wpisy na blogu o Ginczance

https://dzismis.com/2014/04/05/sana-saneczka-gina-piekno-i-pietno-zuzanny-ginczanki/

https://dzismis.com/2015/04/13/ginczanka/

Przyslal Krzysiek Zorde

zorde

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.