wspomnienia

WIELKA, WSPANIAŁA POSTAĆ

 

Przyslal Jerzy Klechta

 

 

 


O Marku Edelmanie była już mowa, ale o Nim można i należy pisać w nieskończoność. Właśnie mija 100 rocznica Jego urodzin i 10 rocznica Jego śmierci. Postać to niezwykła, bohater nad bohaterami. Tylko Jego miasto – Łódź podjęło się organizacji uroczystości na wielką skalę. Władze centralne nie włączyły się do oddania Mu hołdu.

Był jednym z przywódców Powstania w Getcie. Działał w opozycji antykomunistycznej w czasach PRL-u.

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotowało liczne uroczystości na terenie Łodzi.Inauguracja Roku Edelmana odbyła się 4 stycznia. Podczas wieczoru wspominano tę niezwykłą postać. Przyszli Jego przyjaciele i liczne grono tych, którzy wysoko cenią drogę życiową bohatera.

Marek Edelman urodził 1 stycznia 1919 r. w Homlu na  Białorusi. Był jednym z organizatorów Żydowskiej Organizacji Bojowej. Po bohaterskiej śmierci Mordechaja Anielewicza przejął dowództwo powstania. Półtora roku później stanął na barykadach Powstania Warszawskiego. Po wojnie związał się z Łodzią. Był wybitnym kardiologiem.

Łódź ogłosiła rok 2019 Rokiem Marka Edelmana. Uroczystości, dyskusje, spotkania  poświęcone tej niezwykłej postaci odbywać się będą przez cały 2019 r.

Cześć Jego pamięci !


Wszystkie wpisy Jerzego

TUTAJ

Kategorie: wspomnienia

1 odpowiedź »

  1. Był bardzo mądrym człowiekiem,zawsze lubiłam Jego słuchać.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.