Ciekawe artykuly

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Przemyslaw Wiszniewski

.

 

 


Brak dostępnego opisu zdjęcia.

 

 

W niedzielę 27 stycznia będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Na terenie Auschwitz i w Warszawie.

Z tej okazji mam do Państwa ogromną prośbę i serdeczne życzenie, abyście zainteresowali się następującym linkiem:


Zydzi w Polsce

Mieści się tam bogato ilustrowany, podany z niezwykłym taktem podręcznik dotyczący walki z uprzedzeniami, wykluczeniem, mową nienawiści.

To podany w nader atrakcyjnej formie przewodnik antydyskryminacyjny, opowiadający o wielokulturowości. Dla dzieci, młodzieży i dla nas, dorosłych.

Ta publikacja wisi sobie w internecie od dekad i mało kto o niej wie i zeń korzysta. Szkoda, bo być może, gdyby udało się ją upowszechnić, bylibyśmy dziś w nieco innym miejscu naszego życia publicznego i społecznego.

Bardzo więc proszę, uczcijcie w ten sposób Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uczcijmy go wspólnie w ten właśnie sposób, zagłębiając się w tę mądrą lekturę, która czeka na swoje odkrycie:

Część 1: “Historia antysemityzmu w Europie do 1945 r.”

Część 2: “Antysemityzm – ciągłe zmaganie?”

Część 3: “Uprzedzenia. U2?”

Poradnik: “Antysemityzm – stare i nowe uprzedzenia”

5 odpowiedzi »

 1. W pełni zgadzam się z opinią Alexa, zwłaszcza w kwestii nadużywania terminu “mowa nienawiści”. Brak precyzji pozwala na nadużywanie go w sytuacjach nieuprawnionych a jednocześnie “rozmywa” problem gdy on istotnie sie pojawia. Także i ja nie wierzę by czytanie “podręczników” mogło zmienić ludzkie postawy, skoro publikacje Basi Engelking, czy Jana Grabowskiego i wielu innych mądrych ludzi skupionych wokół Centrum Badań nad Zagłada Żydów są nawet przez tzw intelektualistów przyjmowane krytycznie a co najmniej z niedowierzaniem. Na “usprawiedliwienie” Przemka przypominam, że On podobnie jak ja mieszka w Polsce. A z tej perspektywy świat wygląda jednak nieco inaczej. Myślimy inaczej bo ja nie jestem tak miła, dobra i delikatna jak on😉

 2. Zgadzam sie z MEF i zgadzam sie z panem Alex Drohobyczer. Musimy pamietac i musimy uczyc tych ktorzy staraja sie zapomniec. Jezeli zapomnimy, to sie znowu stanie, historia sie powtarza bo ludzie sie ne zmieniaja…

 3. WOW!!
  nie wiedzialem ze jest cos nie politycznego w tym co sie dzieje w Polsce i na swiecie
  To TYLKO polityka i religia.

 4. Może warto obchodzić dzień Holokaustu razem z Izraelczykami i z częścią Żydów na świecie, który jest ustalony na tydzień przed Dniem niepodległości i w tym roku wychodzi od wieczora 1 maja do wieczora 2 maja. Jest także dzień postu poświęcony ofiarom przemocy których data śmierci jest nieznana ( Yom Hekdesh, 10 w miesiącu Tewet- około stycznia). Praktycznie każdy Żyd europejski ma kilku krewnych którzy zostali zamordowani w czasie Holokaustu i pogromów i dzień ich śmierci jest nieznany. Nie trzeba nawet postu, wystarczy zapalić świeczkę z szacunku do pomordowanych przodków.
  Oba te obchody mają więcej sensu niż ten Międzynarodowy Dzień Pamięci, który stopniowo staje się własnością światowej globalizacji i ONZ z marginalizacją ofiar żydowskich.

 5. Nie wierzę, że przez masowe czytanie jakiegoś pełnego mądrości linku, społeczność w Polsce byłaby w innym miejscu. Te mądrości są zawsze subiektywne , a Polska ma ich kilka i są one sprzeczne, i niech tak pozostanie na rzecz demokracji. Używanie frazesów tak trudnych do zdefiniowania jak “mowa nienawiści” powinno być zaniechane i bardziej sensowne określenia używane , np “nawoływanie do przemocy”, “nawoływanie do dyskryminacji”, itp itd w politycznej nowomowie. Nie, nie zastosuje się do prośby autora, bo nie myślę że uczczenie dnia pamięci ofiar Zagłady wymaga politycznego zaangażowania się w dzisiejsze życie polityczne Polski. Ten dzień odnosi się do historii, nie teraźniejszości i nie powinien być politycznie eksploatowany do jakiegokolwiek innego celu niż uczczenia pamięci tych ofiar.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.