Ciekawe artykuly

Udział zbrojny Żydów w II Wojnie Światowej cz.1 /4

Feliks Tych

 


Drodzy Przyjaciele, chcę przede wszystkim podziękować organizatorom tego Kongresu za zaproszenie mnie do grona prelegentów tego wzruszającego spotkania. Jestem jednym z Was. Kiedy wybuchła II wojna światowa miałem 10 lat. W sytuacji wojny dzieci szybko dojrzewają. Byłem świadomym świadkiem tej wojny i Holocaustu. Ocalałem, dzięki temu, że po ucieczce we wrześniu 1942 roku z getta w Radomsku do Warszawy, przygarnęła mnie rodzina polskich nauczycieli. Nie za pieniądze. Moim zbawcom podyktował ten krok ich kodeks moralny. Stoję tu jednak przed Wami nie dlatego, że wyszedłem żywy z Holocaustu. Jestem z zawodu historykiem i zakładam, że to właśnie z tego powodu zwrócono się do mnie i wykład dotyczący zbrojnego udziału Żydów w II wojnie światowej.

Chcę przedstawić ten temat w należącym do niego kontekście. Mam na myśli ważny dla biografii uczestników tego Kongresu- czas Holokaustu. Dopiero w tym kontekście w pełni ukazują się moralne aspekty udziały co najmniej 1,685,000 żydowskich żołnierzy koalicji antyniemieckiej w doprowadzeniu do klęski zbrodniczego imperium Adolfa Hitlera. Imperium odpowiedzialnego za zamordowanie sześciu milionów Żydów Europy. Od niemowlęcia do starca. * Zacznę od napaści Niemiec na Polskę. Z dwóch powodów: po pierwsze dlatego, że ta inwazja rozpoczęła Drugą Wojnę Światową; po drugie, bo polscy Żydzi stanowili największą część z tych sześciu milionów Żydów Europy: kobiet, mężczyzn i dzieci zamordowanych w latach 1941-1945 z woli Hitlera i jego otoczenia.

Tylko za to, że urodzili się Żydami lub mieli żydowskich przodków. Holokaust był ludobójstwem [ genocide] na które Hitler mógł się odważyć w zamirzonej przez niego skali tylko za zasłoną dymną II wojny światowej. Między innymi dlatego, że zbrodnia ta nie była sankcjonowana przez żadne prawo, nawet prawo III Rzeszy. Hitler musiał liczyć się z tym, że wojna światowa kiedyś się skończy i nikt z koalicji anty- hitlerowskiej- jeśli będzie świadom tej straszliwej zbrodni godzacej w kanony moralne całego cywilizowanego świata- nie usiądzie z Hitlerem lub jego przedstawicielami za stołem pertraktacji pokojowych. Tak się zresztą rzeczywiście zakończyła ta największa w historii ludzkości wojna: kiedy Niemcy nie były już w stanie dalej walczyć z przeważającą siłą aliantów, koalicja antyhitlerowska odrzuciła niemiecką propozycję kapitulacji III Rzeszy w drodze pertraktacji. Alianci gotowi byli wstrzymać działania wojenne w Niemczech tylko po BEZWARUNKOWEJ KAPITULACJI III Rzeszy.

Bezwarunkowej, to znaczy wyłącznie na warunkach podyktowanych przez zwycięzców tej wojny. I tak też się stało. Wróćmy jednak do pierwszych lat II wojny światowej i towarzyszącej tej wojnie zagładzie Żydów. 31 lipca 1941 roku zoologiczny antysemita Marszałek III Rzeszy Hermann Göring, osoba mianowana we wrześniu 1939 przez Hitlera swoim następcą- w atmosferze euforii Hitlera i jego otoczenia wywołanej ówczesnymi błyskawicznymi, wielkimi sukcesami armii niemieckiej na froncie walki z ZSRR- nakazał Reinhardowi Heydrichowi, szefowi Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (Reichssicherheitshauptamt ) przygotować logistycznie to, co Hitler enigmatycznie nazywał „ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej w Europie”. Było to de facto polecenie organizacyjnego przystąpienia do stworzenia infrastruktury dl wymordowania Żydów tych krajów Europy, które znajdowały się w zakresie niemieckiego panowania, lub niemieckich wpływów. Pięć miesięcy później- w grudniu 1941r.

c.d juz jutro

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.