Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 3.9 – 4.9


3 września 2019 r.


premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Przeżyliśmy kilka napiętych dni na wielu frontach. Dzięki temu mogliśmy zupełnie inaczej rozpocząć ten tydzień, ale działaliśmy z kombinacją zdecydowania i mądrości, osiągając wszystkie nasze cele. Zdefiniowałem trzy główne cele Sił Obronnych Izraela w następującej kolejności: po pierwsze, powstrzymać i zapobiec irańskiemu projektowi nuklearnemu. Po drugie, uniemożliwić Iranowi zaopatrywania w precyzyjną broń naszych wrogów i ich pełnomocników, takich jak Hezbollah i inni. Po trzecie, uniemożliwić Iranowi i jego pełnomocnikom okopanie się na naszych granicach. W efekcie działamy wobec wszystkich tych celów, częściowo otwarcie, a w znacznej części potajemnie. Jesteśmy zdeterminowani, aby utrzymać bezpieczeństwo Izraela. Z zadowoleniem przyjmuję przychylne wypowiedzi ministrów spraw zagranicznych Bahrajnu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich potępiające agresję Hezbollahu. Potępili także bezczynność Libanu, który pozwala organizacji terrorystycznej Hezbollah działać na swoim terytorium przeciwko Izraelowi. Wszystko to brzmi jakby to był mesjański czas, ale pokazuje fundamentalną zmianę zachodzącą na Bliskim Wschodzie. Świat arabski zaczyna rozumieć, że irańska agresja zagraża nie tylko Izraelowi, ale także całemu regionowi. Wzywam pozostałe państwa, by wystąpiły przeciwko agresji Iranu i jego przedstawicieli. Teraz podejmowane są próby odbycia w Jerozolimie kolejnego trójstronnego spotkania z Rosją, Stanami Zjednoczonymi i Izraelem, aby kontynuować dyskusję na temat usunięcia Iranu z Syrii. Do tego czasu nadal będziemy podejmować wszystkie kroki polityczne, bezpieczeństwa i wywiadowcze, aby osiągnąć przedstawione przez nas cele.”


Siły Obronne Izraela ujawniły nowe szczegóły dotyczące ostatniego incydentu na granicy z Libanem. Okazało się, że celem rakiet Hezbollahu był wojskowy ambulans typu Ze’ev, którego załoga złamała procedury i pojechała zamkniętą dla ruchu drogą wzdłuż ogrodzenia granicznego. W ich stronę wystrzelono 2 rakiety przeciwpancerne Kornet, które wybuchły w odległości 50 metrów od pojazdu. Poinformowano, że w sprawie tej wszczęto dochodzenie, gdyż incydent mógł znacznie pogorszyć sytuację w regionie.


Siły Obronne Izraela poinformowały o odkryciu tajnego obiektu Hezbollahu położonego w pobliżu Nabi Chit w Dolinie Bekaa w Libanie. Obiekt składa się z kilku budynków, które wybudowano kilka lat temu w celu modernizacji precyzyjnych pocisków kierowanych. W tym celu, dzięki irańskiej pomocy, utworzono tam specjalną linię montażową z dostarczonymi z Iranu specjalistycznymi urządzeniami. Iran zapewnił także szkolenie pracowników i zapewnił ciągłe wsparcie. Zakład został podzielony na sekcje produkujące silniki rakietowe, głowice wybuchowe oraz systemy naprowadzania rakiet z dokładnością do 10 metrów. W ostatnich dniach Hezbollah z obawy przed izraelskimi nalotami, ewakuował większość cennego sprzętu do Bejrutu.


. zachodnie wywiady poinformowały, że Iran buduje dużą bazę wojskową w Syrii, która będzie zdolna pomieścić kilka tysięcy żołnierzy. Kompleks nazywa się Imam Ali i jest budowany na granicy syryjsko-irackiej przez irańskie siły Quds. Budowa bazy ma być ukończona za kilka miesięcy. Zdjęcia satelitarne pokazują pięć hangarów zdolnych pomieścić rakiety. W odległości 320 km od tej bazy znajduje się najbliższy posterunek amerykańskiej armii.


linie kolejowe Israel Railways poinformowały, że w najbliższym czasie zostanie uruchomiono nowe innowacyjne centrum cybernetycznego monitorowania ruchu kolejowego w Izraelu. Centrum będzie także zapewniać bezpieczeństwo cybernetyczne podróżujących, gdyż odkryto, że sieć WiFi pasażerów wagonów jest połączona z infrastrukturą obsługi pociągu, co wymagało stworzenie odpowiednich zabezpieczeń. System obsługi pociągów zintegrowano także z krajowym systemem awaryjnym, otwierając zupełnie nowe możliwości dla obsługi technicznej i służb bezpieczeństwa.


zarząd parków narodowych poinformował, że w trakcie mijającego lata (lipiec i sierpień) parki narodowe i rezerwaty przyrody odwiedziło 1,9 mln turystów, w tym około 400 tys. zagranicznych turystów. Najpopularniejszym miejscem okazał się Park Narodowy Gan Haszlosza (ok. 135 tys. turystów), a następnie Park Narodowy Masada (ok. 134 tys. turystów), Cezarea (ok. 128 tys.), rezerwat przyrody Snir (101 tys.) i rezerwat przyrody Nahal Daliot (99 tys.).


. wieczorem do Brazylii wyleciał zespół 11 ekspertów ds. klęsk żywiołowych, którzy mają pomóc w walce z pożarami postuszącymi lasy Amazonii.


4 września 2019 r.


libańska gazeta Al Liwaa poinformowała, że Izrael zaproponował Hezbollahowi zakończenie okresu ostatniej eskalacji na granicy i powrót do stanu zgodnego z rezolucją ONZ kończącą drugą wojnę libańską z 2006 r. W zamian Izrael zobowiązał się do zakończenia powietrznych nalotów na siły Hezbollahu w Syrii. Hezbollah podobno odrzucił izraelską ofertę, która została przedstawiona Libanowi za pośrednictwem Rosji, przy mediacji Francji, Egiptu i Stanów Zjednoczonych. Amerykanie wzmocnili ofertę poprzez dodanie własnego ostrzeżenia, że w przypadku dalszego wzrostu napięcia Stany Zjednoczone zwiększą presję gospodarczą na Libanie.


ministerstwo zdrowia wydało ostrzeżenie przed możliwością wybuchu odry na Ukrainie. Wezwano wszystkie osoby planujące wyjazd na Ukrainę, aby poddały się szczepieniom przeciwko odrze. “Od marca 2018 r. jesteśmy świadkami epidemii odry w Izraelu. Najbardziej skutecznym i bezpiecznym sposobem zapobiegania odrze i jej powikłaniom jest otrzymanie szczepionki. Przestrzeganie tego zalecenia zapobiegnie zakażeniu odrą podczas podróży za granicę oraz zarażeniu innych osób podczas lotu lub po powrocie do Izraela.” Równocześnie poinformowano o wykryciu dorosłych komarów zakażonych wirusem gorączki Zachodniego Nilu w Wadi Al Khafi, między dzielnicą Neve Ya’akov i Pisgat Ze’ev w Jerozolimie. Wezwano władze Jerozolimy do podjęcia działań odkomarzania, aby zapobiec wybuchowi epidemii tej zakaźnej choroby.


premier Benjamin Netanjahu wziął udział w oficjalnej uroczystości państwowej w Hebronie w Samarii, która upamiętniała 90 rocznicę arabskiego pogromu w 1929 r. “Przyjechałem tutaj by ogłosić nasze zwycięstwo. Wróciliśmy do źródła i to jest nasze zwycięstwo. W Hebronie nie jesteśmy obcymi i pozostaniemy w tym mieście na zawsze. Nie jesteśmy tu po to, aby kogoś wydziedziczać, ale nikt nas stąd nie wydziedziczy. Przybyliśmy tu, aby zjednoczyć się wokół pamięci, aby wyrazić zwycięstwo nad krwiożerczymi mordercami, którzy 90 lat temu dokonali tutaj straszliwą masakrę. Oni byli pewni, że raz na zawsze usunęli nas z tego miejsca, ale mylili się. Nieliczni z arabskiej populacji, którzy próbowali chronić swoich żydowskich sąsiadów, powinni zostać pochwaleni. Działali moralnie, ryzykując własnym życiem. W pogromie zostało zabitych 67 Żydów, a dziesiątki było rannych.” Przewodniczący parlamentu Juli Edelstein powiedział, że “nadszedł czas, abyśmy narzucili miastu naszą władzę. Wracamy do tego miejsca, w którym spoczywa nasze dziedzictwo i o którym Żydzi marzyli od pokoleń. Czas, aby żydowska społeczność w Hebronie wzrosła o tysiące.” Prezydent Reuven Rivlin wziął udział w modlitwach w Grobowcu Patriarchów i powiedział, że “Hebron nie jest barierą dla pokoju. Wszystko zależy od nas i naszej dobrej woli. Mamy nadzieję, że tam, gdzie stoimy, Żydzi powrócą do domu swoich ojców. Izrael musi pracować nad poprawą jakości życia wszystkich mieszkańców.”


. amerykańska gazeta New York Times poinformowała, że Izrael był w 2012 r. bliski rozpoczęcia ataku na irańskie obiekty nuklearne, i to pomimo sprzeciwu administracji prezydenta Baracka Obamy. Opóźniono wtedy wspólne ćwiczenia wojskowe, co wzbudziło obawy amerykańskich urzędników, którzy co kilka tygodni przysyłali do Izraela wysłanników, aby powstrzymać atak na Iran o kilka kolejnych tygodni. W ramach przygotowań do tej operacji, Izrael penetrował irańską przestrzeń powietrzną przy pomocy dronów operujących z Azerbejdżanu. Ostatecznie sprzeciw administracji Obamy uniemożliwił przeprowadzenie ataku.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.