Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 5.4- 6.4


5 kwietnia 2020 r.


przywódca Hamasu Jahja Sinwar zagroził, że jeśli mieszkańcy Strefy Gazy zaczną umierać z powodu braku respiratorów podczas epidemii koronawirusa, wówczas „sprawimy, że sześć milionów izraelskich osadników nie będzie mogło oddychać. Kiedy zobaczyłem, jak Trump podpisuje decyzję o przeznaczeniu 2,2 mld dolarów na odpowiedź koronawirusa, przypomniałem sobie, jak w ten sam sposób podpisał swoją decyzję o ogłoszeniu Jerozolimy stolicą Izraela. Powiedziałem wtedy: Wy i Amerykanie zapłacicie cenę za tę niesprawiedliwą decyzję. I dzisiaj wirus wszedł do wszystkich miast świata, w których ogłoszono godziny policyjne. Jest tak dlatego, gdyż Allah nie jest zadowolony z tego, jak działają sprawy na tym świecie.”

Równocześnie Hamas wyraził gotowość do negocjacji wymiany palestyńskich więźniów w zamian za izraelskich cywili więzionych w Strefie Gazy (Aver Mengistu i Hisham al-Sajed). Hamas nazwał to „inicjatywą humanitarną”, w ramach której Izraelczyków wymieniono by za palestyńskich więźniów zagrożonych koronawirusem w izraelskich więzieniach.

prezydent Reuven Rivlin oświadczył, że ilekroć słyszy oskarżenia, że ortodoksi odpowiadają za pogłębienie się kryzysu koronawirusa, chce krzyczeć na głos. „Jesteśmy braćmi, którzy są za siebie odpowiedzialni, a żadna część populacji nie powinna być obwiniana. Cała społeczność heredim nie może być obwiniana za czyny niektórych osób.


szef zespołu ratunkowego działającego w Bene Berak gen. Roni Numa powiedział: „Obecnie skupiamy się na tym mieście ze względu na obawę, że w mieście może nastąpić niekontrolowany wybuch infekcji, i dlatego wprowadziliśmy ograniczenia w ruchu drogowym. W mieście jest 210 tys. ludzi, którzy pierwszy raz w historii są poddani takim restrykcjom. Oczywiście są z tego powodu problemy i kontrowersje. Rozwiązujemy je. Wiemy, że istnieje tutaj około 2000-2500 pacjentów, ale nie znam liczby osób wymagających izolacji w Bene Berak, ponieważ metody, które działają w innych częściach kraju, tutaj się nie sprawdzają.”

W ramach zamknięcia, miasto Bene Berak zostało podzielone na dwie części, aby umożliwić mieszkańcom sąsiednich miast wygodne przejeżdżanie ulicą Żabotyńskiego przez miasto.


rano w rejonie Ejlatu doszło do trzęsienia ziemi o sile 4,3 w skali Richtera. Nie odnotowano żadnych uszkodzeń. Epicentrum wstrząsów znajdowało się pod dnem Zatoki Ejlatu, około 100 km na południe od miasta Ejlat.


. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 8 018. W stanie ciężkim jest 127 osób (106 pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 115, a 477 wyzdrowiały. Zmarło 46 osób.

Na polecenie ministerstwa obrony firmy Plate Medical Ltd., Baia Technologies Ltd. i Raphael rozszerzyły istniejące linie produkcyjne, dostarczając 63 respiratory dla ministerstwa zdrowia. W następnych tygodniach wyprodukowane zostaną setki kolejnych respiratorów. Natomiast laboratorium szpitalne Beilinson w Petah Tikva poinformowało, że przeprowadziło testy na dziesiątkach różnych chemikaliów w celu znalezienia zamiennika brakującego odczynnika do testów, którego braki występują na całym świecie. Ministerstwo zdrowia rozpoczęło import chemikaliów z zagranicy, które pierwotnie były przeznaczone do innych zastosowań, w nadziei na opracowanie brakującego odczynnika.


premier Benjamin Netanjahu potępił to, co nazwał „podżeganiem” przeciwko społeczności haredi w związku z wybuchem epidemii koronawirusa. „Zdecydowanie potępiam szerzące się podżeganie przeciwko społeczności haredi. Epidemia koronawirusa nie rozróżnia haredi i świeckich, Arabów i Żydów. My też nie. Ta wojna jest nasza. Razem ją pokonamy. Stoję przy was.”


ministerstwo obrony poinformowało, że we współpracy z ministerstwem spraw zagranicznych i ambasadą Izraela w Chinach pozyskano duże ilości sprzętu medycznego z Chin. Linie lotnicze El Al dostosowały 11 samolotów Boeing Dreamliner do przewozu ładunków, aby uruchomić most powietrzny z Szanghajem. Pierwszy samolot z Chin już jutro rano wyląduje na lotnisku Ben Guriona. El Al będzie obsługiwać dwa loty dziennie przez okres około tygodnia, aż do zakończenia operacji. Pierwszy samolot przywiezie ponad 900 tys. masek chirurgicznych, pół miliona kombinezonów ochronnych dla zespołów medycznych i dodatkowy sprzęt ratunkowy.


minister spraw wewnętrznych Arjeh Deri powiedział wieczorem, że w środę na rozpoczęcie święta Paschy, zostanie wprowadzona ogólna godzina policyjna w Izraelu w ramach narodowej walki z koronawirusem. „Społeczeństwo musi się na to przygotować. Ci, którzy będą chcieli wyjść na wieczerzę sederową, będą musieli posłuchać policji i powrócić do swoich domów.”

Wieczorem izraelscy żołnierze nałożyli blokadę na ortodoksyjne osiedle żydowskie Beitar Illit, aby powstrzymać rozszerzanie się koronawirusa. Beitar Illit jest położone w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Osiedle liczy 57 tys. mieszkańców, praktycznie wszyscy heredim. Wszystkie szkoły są religijne, a działa tutaj 140 synagog, 21 jesziw i 15 mykw.


6 kwietnia 2020 r.


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 1 cm, osiągając poziom 209,11 metrów p.p.m. Obecnie brakuje jeszcze 31cm do stanu napełnienia jeziora


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 8 649. W stanie ciężkim jest 141 osób (107 pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 191, a 585 wyzdrowiały. Zmarło 55 osób.

Ministerstwo zdrowia rozpoczęło szkolenia studentów medycyny do leczenia pacjentów z koronawirusem, w szczególności obsługi respiratorów. Urzędnicy potwierdzili wcześniejsze doniesienia, że izraelscy naukowcy opracowali zamiennik materiału używanego do analizy próbek w testach koronawirusowych, twierdząc, że nowy przełom da Izraelowi dwa tygodnie przeprowadzania testów.

Tymczasem wysoki chiński lekarz z Wuhan prof. Rongmeng Jiang powiedział, że masowe testy nie są rozwiązaniem kryzysu koronawirusa. Rongmeng powiedział, że dopiero w przyszłym tygodniu rozpocznie się znoszenie sanitarnej blokady Wuhan i będzie kontynuowane stopniowo przez dwa i pół miesiąca. Nadal zabrania się przemieszczania ludzi między różnymi dzielnicami miasta, a obywatele nadal będą musieli nosić maski ochronne, a restauracje i miejsca rozrywki pozostaną zamknięte. Miejsca pracy będą otwarte, ale będą musiały przestrzegać ścisłych zasad dystansowania między pracownikami, a pracownicy będą mogli przyjść do pracy tylko wtedy, jeśli nie wykażą żadnych objawów koronawirusa. Szacuje się, że szkoły Wuhan zostaną ponownie otwarte jesienią, podczas gdy szkoły w Pekinie zostaną otwarte w lipcu.


władze palestyńskie poinformowały, że w Autonomii Palestyńskiej potwierdzono 234 przypadki koronawirusa. W Strefie Gazy utrzymuje się 12 przypadków.


pierwszy samolot El Al z dostawą pomocy medycznej z Chin wylądował na lotnisku Ben Guriona. Samolot przywiózł 20 ton sprzętu, w tym maski i kombinezony ochronne. Drugi samolot wyląduje dzisiaj popołudniem, a trzeci wystartował w drogę do Chin. Ogółem będzie przeprowadzonych 11 takich lotów, w ramach operacji nadzorowanej przez ministerstwo obrony.


rano burmistrz miasta Ramat Gan nakazał postawić ogrodzenie wzdłuż granicy z miastem Bene Berak, aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się koronawirusa. „Jeśli policja nie blokuje przejść między naszymi miastami, właściwe jest, abyśmy to samemu zrobili, abyśmy wzięli odpowiedzialność za nasze zdrowie publiczne.” Dyrektor generalny ministerstwa spraw wewnętrznych nakazał burmistrzowi Ramat Gan usunąć to ogrodzenie, a policjanci zaczęli usuwać ustawione fragmenty płotu. Minister zdrowia Jaakov Litzman powiedział: „Twierdzenia, że haredim są roznoszą zarazę koronawirusa, są błędne i niebezpieczne. Społeczność haredim jest zdyscyplinowana i ściśle przestrzega zasad ostrożności. W każdej populacji jest niewielka mniejszość, która nie chce w wystarczającym stopniu podporządkować się, wobec której konieczne jest egzekwowanie przepisów przez właściwe organy, jednak kryzysu koronawirusa nie należy uogólniać, a broń Boże nie powinno stać się to punktem konfrontacji między populacjami i sektorami w Izraelu. Mieszkańcy Bene Berak, a wraz z nimi wszystkie miasta i obszary haredi, nie powinni być dyskryminowani. Wzywam burmistrza Ramat Gan, aby unikał kroków, które powodują konflikty i tarcia między populacjami.”

Burmistrz Tel Awiwu Ron Huldai potępił ataki na społeczność haredim. „Wykorzystanie kryzysu koronawirusa do kampanii podżegania przeciwko społeczności haredim jest niegodne. Pascha to czas na wzajemną odpowiedzialność i solidarność. Dziś wieczorem podświetlimy ratusz naisem: We Love Bene Berak, na znak solidarności z naszym sąsiadem po drugiej stronie rzeki Jarkon.”


premier Benjamin Netanjahu ogłosił wieczorem ogólne zamknięcie wszystkich izraelskich miast, które będzie obowiązywać od jutra o 16:00 do piątku. Zakazane będą podróży między miastami, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. „Następne dni określą kierunek – postęp lub wycofanie się, a dla wielu ludzi życie lub śmierć. Każdy, kto myśli, że kryzys koronawirusa może się szybko zakończyć, jest w wielkim błędzie. Jeśli chodzi o zdrowie i życie obywateli Izraela, nie może być żadnych skrótów. Widzieliśmy, co wydarzyło się miesiąc temu podczas święta Purim, kiedy wirus rozprzestrzenił się w dużych ilościach. Pascha nie będzie Purim. Podczas tego święta każdy będzie obchodzić Seder samemu.” Zgodnie z nową dyrektywą obywatele nie będą mogli opuszczać domów w noc Sederu Paschalnego. W Jerozolimie przewiduje się zakaz podróżowania między dzielnicami. Ponadto transport publiczny zostanie zatrzymany od jutra wieczorem. W niedzielę transport zostanie wznowiony o 5 rano.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.