Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 25.11 – 26.11


Z ostatniej chwili

Kurs o islamie prowadzony na Uniwersytecie w Tel Awiwie został niedawno sklasyfikowany jako jeden z 50 najlepszych kursów online na świecie i przyciągnął różnorodną publiczność z całego świata, w tym wielu studentów z Bliskiego Wschodu i krajów islamskich— niektóre z nich nie mają stosunków dyplomatycznych z Izraelem.


25 listopada 2020 r.


syryjskie media doniosły o izraelskich nocnych nalotach na kilka celów w kraju. Ataki miały podobno miejsce w południowej części Quneitry oraz w Jabal Mana, na południowy wschód od stolicy Damaszku. Poinformowano o aktywowaniu ​​systemu obrony powietrznej kraju. W Jebel al Mana znajdują się syryjskie bazy wojskowe, a według opozycji syryjskiej stacjonują tam również siły irańskie.


ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan wystosował list do Rady Bezpieczeństwa ONZ: „Syryjski reżim nadal pozwala Iranowi i jego pełnomocnikom na wykorzystywanie swojego terytorium, w tym obiektów wojskowych i infrastruktury, do umocnienia ich obecności w Syrii. Izrael wzywa Radę Bezpieczeństwa do potępienia tych powtarzających się niebezpiecznych czynów


 Liczba kobiet pełniących role bojowe w izraelskich siłach zbrojnych wzrosła o 160% w ciągu ostatnich sześciu lat, ujawniono we wtorek podczas dyskusji w Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony Knesetu.


Abu Dhabi Global Market (ADGM) podpisze protokół ustaleń z Israel Securities Authority i największym izraelskim pożyczkodawcą, Bankiem Hapoalim, w celu wsparcia technologii finansowych – powiedział w środę prezes ADGM Ahmed Ali al-Sayegh.


popołudniem palestyński terrorysta usiłował staranować samochodem izraelskich żołnierzy w rejonie Maale Adumim. Żołnierze postrzelili napastnika, który później zmarł w szpitalu.


Urzędnik wspieranej przez Iran grupy Huti walczącej we wtorek w Jemenie powiedział, że pocisk dalekiego zasięgu wystrzelony w saudyjskie instalacje naftowe dzień wcześniej zostanie kiedyś użyty przeciwko Izraelowi.


Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę wieczorem, że od wczoraj zdiagnozowano koronawirusa u 835 osób z 59 664 osób, które zostały przebadane.W środę wieczorem około 285 pacjentów było w ciężkim stanie, w tym 110 potrzebowalo respiratora. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 2826.


Izraelskie wojsko przygotowuje się na możliwość rozpoczęcia przez administrację Trumpa uderzenia wojskowego przeciwko Iranowi, poinformował  w środę Axios .


W sierpniu 2018 r. Ówczesny minister obrony Avigdor Liberman ogłosił, że następnym szefem sztabu IDF będzie ktoś, kto będzie mówił „w kategoriach zdecydowania i zwycięstwa”. Okazało się, że to Aviv Kochavi . Rzeczywiście, podczas ceremonii zaprzysiężenia w styczniu 2019 roku potwierdził, że w armii „chodzi o zwycięstwo”. 


dyrektor ministerstwa zdrowia Hezy Levy powiedział: „Nie będziemy zmuszać ludzi do szczepień. Izraelskie prawo na to nie zezwala.” Dodał, że niewielka ilość szczepionek pojawi się pod koniec grudnia, a więcej w pierwszych dwóch kwartałach 2021 r.


linie lotnicze El Al opublikowały dane za trzeci kwartał 2020 r., pokazując straty na poziomie 147 mln dolarów, czyli spadek zysków o 94% od lipca.


Minister przemysłu Bahrajnu spotkał się w środę z prezesem izraelskiej agencji promocji handlu i dyrektorem naczelnym największego izraelskiego banku Hapoalim.


 incydenty antysemickie stanowiły 22 procent przestępstw z nienawiści odnotowanych w zeszłym roku w regionie europejskim, chociaż Żydzi stanowią mniej niż 1% tamtejszej populacji.


26 listopada 2020 r.


władze wodne poinformowały, że w wyniku obfitych nocnych opadów na północy kraju, poziom wody jeziora Kinnaret wzrósł o 2,5 cm, osiągając 209,955 metra p.p.m


Szef oddziału chorób zakaźnych i laboratoriów w Sheba Medical Center prof.Galia Rahav powiedziała w czwartek, że centra fitness powinny pozostać zamknięte, ponieważ więcej dowodów wskazuje, że ludzie zarazili się COVID-19 podczas ćwiczeń na siłowni.


Tanie linie lotnicze flydubai uruchomiły w czwartek bezpośrednie loty do Tel Awiwu, pierwsze regularne połączenie komercyjne między tymi dwoma miastami, po normalizacji więzi między ZEA a Izraelem.


Były ambasador USA przy ONZ Nikki Haley wezwał w środę administrację do odtajnienia raportu wyszczególniającego aktualną liczbę uchodźców palestyńskich, którzy otrzymują pomoc od Organizacji Narodów Zjednoczonych ds.Robót i Pomocy dla Uchodźców Palestyńskich (UNRWA).


 Syjonistyczna Organizacja w Ameryce wzywa Arabię ​​Saudyjską do włączenia Izraela na jej oficjalnych mapach.Na początku tego roku, podczas podróży do AS , prezydent ZOA, Mort Klein, spotkał się z Adel bin Ahmedem Al-Jubeirem, saudyjskim ministrem spraw zagranicznych, zwracając uwagę saudyjskiemu urzędnikowi, że Izrael nie jest uwzględniony na żadnych oficjalnych mapach używanych przez królestwo.


Grupa 20 młodych przedsiębiorców wzięła udział w nowej inicjatywie przedsiębiorców żydowskich i arabskich, mającej na celu budowę nowych projektów na rzecz Jerozolimy.


Według danych Ministerstwa Zdrowia opublikowanych w czwartek rano, liczba nowych codziennych przypadków koronawirusa zdiagnozowanych w Izraelu wzrosła do ponad tysiąca w środę, poziomu nie obserwowanego od ponad miesiąca.


Samochód elektryczny dla osób starszych, opracowany przez studentów wydziału inżynierii mechanicznej izraelskiego Uniwersytetu Ariel, został wybrany do udziału w tegorocznym Global Grad Show , wirtualnym spotkaniu absolwentów i uniwersyteckich projektów społecznych, które odbywają się w Dubaju.


Izraelski start-up zajmujący się zieloną energią H2PRO zdobył główną nagrodę na corocznym konkursie New Energy Challenge organizowanym przez Royal Dutch Shell.


Sąd Rejonowy w Jerozolimie nakazał eksmisję ośmiu arabskich rodzin mieszkających w wiosce Shiloah we wschodniej Jerozolimie. Sąd przyjął petycję Atereta Cohanim i nakazał ewakuację rodzin z kompleksu Al-Hawa po tym, jak udowodniono, że 100 lat temu ziemia należała do żydowskiej organizacji charytatywnej, która opiekowała się jemeńskimi biednymi z Jerozolimy.


W wyniku nalotów prawdopodobnie przeprowadzonych przez Izrael zginęło co najmniej 19 bojowników pro-irańskiej milicji we wschodniej Syrii


partia polityczna Niebiesko-Biały wydała oświadczenie: „Osobą, która narusza podpisane umowy, wstrzymuje ważne nominacje w rządzie oraz opóźnia przyjęcie budżetu z powodów politycznych i osobistych, jest nikt inny jak Benjamin Netanjahu.


premier Benjamin Netanjahu powiedział w południe: „Jesteśmy na dobrej drodze do wyjścia z epidemii. To, co widzimy, to nie światło na końcu tunelu, ale ogromna płonąca pochodnia.


Kategorie: Uncategorized

6 odpowiedzi »

 1. Mowie o reakcji Izraelczykow, teraz gotwi sa oddac zywych terrorystow za zwloki zolnierzy trzymane w Gazie, co by sie stalo gdyby zamiast Szalita trzymali kobiete.

 2. Nie ma różnicy. Gwałcą w więzieniu wszystkich, mężczyzn i kobiety. NIe tylko jeńców ale i własnych.
  NIe widzę różnicy między gwałtem kobiety i mężczyzny.

 3. Terrorysci az sie obblizuja, Izrael oddal najgorszych terrorystow za Szalita czy zwloki zabiych w Libanie, wyobraz sobie co by sie stalo gdyby to zolnierka wpadla w ich lapy

 4. ml:
  Wylicz mi proszę dziedziny w których kobiety są gorsze od mężczyzn. Mam na myśli wszystkie dziedziny działalności ludzkiej, nie tylko wojsko.

 5. Cieszenie sie ze „pełniących role bojowe w izraelskich siłach zbrojnych wzrosła o 160% w ciągu ostatnich sześciu lat” ?!
  To niebezpieczna, nawet zgubna tendencja, poprawnosc polityczna za cene nawet istnienia panstwa.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.