Polityka

Minister sprawiedliwości Izraela

Ayelet Shaked

Minister sprawiedliwości Izraela: w rzeczywistości miliony niemieckich kobiet i mężczyzn powinno być sądzonych podczas procesu norymberskiego

• Izraelska minister sprawiedliwości Ayelet Shaked przebywa w Krakowie
• W Collegium Novum UJ odbyło się sympozjum, upamiętniające rocznice uchwalenia ustaw norymberskich i rozpoczęcia procesów norymberskich
• Shaked: Żydzi pamiętają, codziennie mówią „Nigdy więcej”

Minister sprawiedliwości Izraela Ayelet Shaked była jednym z 200 gości – naukowców, prawników, przywódców politycznych – którzy z całego świata przyjechali pod Wawel na sympozjum, upamiętniające dwie rocznice – 80-lecie uchwalenia ustaw norymberskich oraz 70-lecie rozpoczęcia procesów norymberskich. Spotkanie odbyło się w Collegium Novum UJ w przededniu Marszu Żywych w Oświęcimiu.

Ayelet Shaked zaznaczyła w swoim wystąpieniu, że mówi w imieniu 6 mln oskarżycieli. – Ich głos jest niesłyszany, dlatego ja będę mówiła w ich imieniu. Oskarżam w imieniu tych popiołów rozrzuconych po polach Auschwitz i Treblinki i wielu pól i terenów Polski i Europy” – mówiła minister. – Żydzi pamiętają, codziennie mówią „Nigdy więcej” – podkreśliła.

Minister przypomniała zapisy rasowych ustaw norymberskich z 1935 r., które stały się podstawą antyżydowskiej polityki w Niemczech. Zauważyła też – powołując się na historyków – że to niemiecki system prawny był podstawą niemieckiej machiny eksterminacyjnej, dehumanizacji Żydów. – (…) prawo może zostać zamienione z instrumentu prawa w instrument bezprawia – zauważyła.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Polityka, wspomnienia

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.