Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

21 grudnia 2018 r.

wysoki urzędnik poinformował, że Izrael odrzucił ofertę Rosji, która chciała by Izrael odegrał rolę pośrednika w porozumieniu między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Propozycja ta została przedstawiona 13 września b.r. podczas wizyty w Moskwie izraelskiego doradcy d.s. bezpieczeństwa narodowego Meira Ben-Szabata. Rosja poprosiła Izrael o pośredniczenie między nimi a Stanami Zjednoczonymi, i zachęcenie Białego Domu do poprawy stosunków z Kremlem. Użyto sformułowania, że Rosja prosi Izrael o „otwarcie bramy w Waszyngtonie” w celu nawiązania dialogu z prezydentem Trumpem. Prośba stanowiła część większej oferty, w której Rosja zobowiązywała się do wycofania z Syrii wszystkich sił irańskich i proirańskich, w zamian za zobowiązanie się Stanów Zjednoczonych do wycofania swoich wojsk z Syrii. Premier Netanjahu odrzucił tę propozycję ponieważ jej częścią było także żądanie, aby Stany Zjednoczone wycofały się z planu nałożenia sankcji gospodarczych na Iran.


 w nocy palestyński kierowca nie zatrzymał się na punkcie kontrolnym przy żydowskim osiedlu Ofra, ignorując wezwania izraelskich żołnierzy do zatrzymania się. Żołnierze zgłosili incydent do kolejnego punktu kontrolnego Fokus. Kiedy pojazd zbliżył się, żołnierze wezwali kierowcę do zatrzymania się, a widząc, że pojazd przyśpiesza, otworzyli ogień i zastrzelili kierowcę. Policja wyjaśnie okoliczności zdarzenia.


izraelscy żołnierze kontynuowali działania operacyjne w arabskich wioskach Ein Jabrud i Kauber, położonych w sąsiedztwie żydowskiego osiedla Ofra w środkowej części Samarii. Poszukiwani są terroryści stojący za ostatnimi atakami w okolicy. W ramach działań wyznaczono domy terrorystów do rozbiórki.


około 8 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. Większość demonstrantów zachowywało bezpieczny dystans od granicy, ale podjęto kilka prób rzucenia ładunków wybuchowych w stronę izraelskich żołnierzy. W starciach zginęło 3 Palestyńczyków, a 25 zostało rannych.


22 grudnia 2018 r.


palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że zamierza rozwiązać palestyński parlament, ponieważ Palestyński Trybunał Konstytucyjny w Ramallah wydał decyzję nakazującą przeprowadzenie wyborów parlamentarnych w ciągu sześciu miesięcy. Wybory w 2006 r. wygrał Hamas, jednak palestyński parlament nie zebrał się ani razu od 2007 r., kiedy to Hamas przejął siłą kontrolę nad Strefą Gazy. Okres kadencji Abbasa miał wygasnąć w 2009 r., jednak z powodu braku decyzji politycznej w sprawie przeprowadzenia nowych wyborów, jego tymczasowa kadencja jest przedłużana.


na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Decyzja o wycofaniu 2 tys. amerykańskich żołnierzy z Syrii nie zmieni naszej konsekwentnej polityki. Będziemy nadal działać przeciwko próbom Iranu, by umocnić się militarnie w Syrii, i w niezbędnym zakresie nawet rozszerzymy nasze działania tam.” Wieczorem premier przeprowadził konsultacje bezpieczeństwa z udziałem szefa wywiadu wojskowego, dowódcy sił powietrznych, dowódcy marynarki wojennej i dwóch ministrów.


w bazie lotniczej Nevatim odbyła się uroczystość przybycie siódmego wojskowego samolotu transportowego C-130J Super Hercules „Shimshon„. Wylądował on już w piątek, 21 grudnia, a teraz odbyła się uroczystość jego oficjalnego przywitania i przyjęcia do służby. Najnowsze samoloty C-130J Super Hercules są właczane do izraelskich sił powietrznych od 2014 r., i w znacznym stopniu poprawiają ich zdolności transportowe.


    23 grudnia 2018 r.


grupa uzbrojonych islamskich terrorystów przekroczyła wieczorem linię bezpieczeństwa przy granicy Izraela na Wzgórzach Golan. Izraelscy żołnierze oddali strzały ostrzegawcze, zmuszając podejrzane osoby do oddalenia się.


Autonomia Palestyńska ujawniła, że prowadzi szeroką operację mającą na celu przeciwdziałanie sprzedaży przez Palestyńczyków nieruchomości i gruntów w ręce Żydów. Palestyńskie władze pochwaliły się, że w ten sposób udało się udaremnić dziesiątki transakcji. Próby takiej sprzedaży są traktowane jako przestępstwo. Ostatnio palestyński sąd skazał dwóch Arabów na karę 15 lat więzienia za próbę sprzedaży ziemi Żydom, podczas gdy inna osoba zaangażowana w sprzedaż nieruchomości Żydom, została znaleziona martwa. W ostatniej operacji palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały 44 Arabów podejrzanych o udział w takich transakcjach.


Hamas ostro skrytykował decyzję Mahmouda Abbasa o rozwiązaniu palestyńskiego parlamentu, nazywając ten ruch politycznym działaniem obliczonym jedynie na wzmocnienie interesów al-Fatah. Wezwano Abbasa by zaprosił na wspólne spotkanie przywódcę Hamasu, Ismaila Hanije, aby wspólnie ustalić dalszy tryb postępowania i ustalić datę wyborów w Autonomii Palestyńskiej.


24 grudnia 2018 r.


liderzy koalicji rządowej zgodzili się na rozwiązanie Knesetu i ogłoszenie przedterminowych wyborów, które odbędą się 9 kwietnia 2019 r. Premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że przedterminowe wybory mogą się odbyć teraz, ponieważ zneutralizowane zostało zagrożenie groźbą ataków Hezbollahu z tuneli. „Sześć tygodni temu, kiedy przed nami stanęła możliwość upadku rządu, powiedziałem, że musimy pilnie zająć się kwestiami bezpieczeństwa. Nie mogłem ujawnić tego, co zrobiliśmy kilka tygodni później, a mianowicie rozpoczęliśmy wielką operację, która całkowicie zneutralizowała tunele terrorystyczne Hezbollahu. To jest to, co robiliśmy od tego czasu, i to zrobiliśmy. To było słuszne, że wtedy nie poszliśmy do wyborów, i myślę, że rozsądne jest teraz pójść do wyborów.” Kneset może rozwiązać się najwcześniej w przyszłym tygodniu.


około 80 tys. chrześcijan wzięło udział w paradzie i uroczystościach świątecznych w Nazarecie. Uroczystości zabezpieczała policja.


 Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w Izraelu żyje 175 tys. chrześcijan, stanowiąc około 2% populacji kraju. Wśród izraelskich chrześcijan Arabowie stanowią 77,7%.


do Strefy Gazy przyjechała delegacja wysokich urzędników egipskiego wywiadu, którzy mają przeprowadzić rozmowy z palestyńskimi frakcjami, aby uniknąć dalszej eskalacji sytuacji. Palestyńskie ugrupowania oskarżyły Izrael o złamanie warunków rozejmu, co miało nastąpić podczas piątkowych zamieszek przygranicznych, w trakcie których zginęło 4 Palestyńczyków. Hamaszapowiedział gwałtowne rozruchy na następny piątek.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.