Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

9 stycznia 2019 r.

rano palestyński terrorysta zranił nożem 15-letnią Izraelkę, która czekała na przystanku autobusowym w dzielnicy Armon HaNatziv w Jerozolimie. Napastnik uciekł. Dziewczyna została ugodzona nożem w szyję.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się z amerykańskim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem, który wyraził obawy w kwestii wykorzystania chińskiego sprzętu telekomunikacyjnego w newralgicznych sektorach w Izraelu. Bolton zwrócił uwagę, że chińskie firmy telekomunikacyjne są zaangażowane w działalność szpiegowską, i gromadzą dane wywiadowcze oraz poufne informacje dotyczą technologii i gospodarki innych państw. Największy niepokój Stanów Zjednoczonych jest związany z dostawami chińskiego sprzętu do rozbudowywanego portu w Hajfie (od 2021 r.), który stanowi ważną bazę VI Floty USA na Bliskim Wschodzie. John Bolton powiedział także, że Stany Zjednoczone mogą zachować swoją wojskową obecność w enklawie w bazie lotniczej Al-Tanf w południowo-wschodniej Syrii.


. w południe Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Har Bracha w środkowej części Samarii. Ranna została Izraelka.


10 stycznia 2019 r.


władze wodne poinformowały, że opady deszczu w ciągu minionego dnia przyniosły wzrost poziomu wody w jeziorze Kinneret o 5,5 cm. Od początku tygodnia poziom wody wzrósł o 25 cm, osiągając poziom 1,185 metra poniżej dolnej czerwonej linii. Na Wzgórzach Golan wystąpiły opady śniegu. Przy dolnej stacji kolejki linowej na górze Hermon zgromadziło się już ponad 120 cm śniegu. W rejonie szczytu jest około 1,5 metra śniegu.


szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot powiedział, że w razie potrzeby Siły Obronne Izraelanie zawahają się podjąć działań przeciwko irańskiemu establishmentowi w Libanie. „Jeśli w Libanie będą irańskie siły zbrojne, to Liban będzie celem izraelskiej akcji. Nie atakujemy otwarcie Libanu, ale działamy w wielu ukrytych i tajnych wymiarach.”


 do Strefy Gazy przyjechała delegacja wysokich oficerów egipskiego wywiadu, którzy mają przeprowadzić rozmowy z przywództwem Hamasu na temat rozejmu z Izraelem. Celem jest powstrzymanie eskalacji podczas jutrzejszych demonstracji, które mogą być bardziej intensywne po decyzji o wstrzymaniu transferu funduszy z Kataru do Strefy Gazy.


sekretarz stanu USA Mike Pompeo podczas wizyty w Egipcie powiedział, że Stany Zjednoczone będą kontynuować walkę z organizacją terrorystyczną ISIS pomimo wycofania swoich wojsk z Syrii. Pompeo podkreślił, że w polityce administracji Trumpa w kwestii Syrii nie ma żadnej sprzeczności. „Kontynuujemy walkę z ISIS w wielu regionach Syrii, a nasze zaangażowanie zapobiegło wzrostowi ISIS. Jest to dla nas ważne i będziemy to kontynuować. Decyzja prezydenta Trumpa o wycofaniu naszych oddziałów została podjęta, i my to zrobimy. Jednak nawet po wycofaniu naszych sił, prezydent będzie mógł przeprowadzać dalsze działania wojskowe w Syrii. Administracja Trumpa nie będzie bezczynnie siedzieć, jeśli Baszar Assad użyje broni chemicznej przeciwko swojemu narodowi. Prezydent Trump rozpętał już furię amerykańskiej armii nie raz, ale dwa razy, i jest gotów z pomocą sojuszników zrobić to ponownie, chociaż mamy nadzieję, że nie będziemy musieli tego robić. Będziemy kontynuować kampanię, by powstrzymać wrogie wpływy Iranu i działania przeciwko Bliskiemu Wschodowi i całemu światu. Narody Bliskiego Wschodu nigdy nie będą cieszyć się bezpieczeństwem, nie osiągną stabilności gospodarczej, ani nie spełnią marzeń swoich obywateli, jeśli rewolucyjny reżim Iranu będzie kontynuować swoje obecne działania. Stany Zjednoczone w pełni popierają prawo Izraela do obrony przed agresywnym awanturnictwem irańskiego reżimu. Będziemy nadal dbać o to, by Izrael posiadał zdolności wojskowe.” Pompeo jest obecnie w podróży po Bliskim Wschodzie, aby przygotować konferencję międzynarodową w Warszawie, zaplanowaną na 13 lutego.


Unia Europejska przyznała 800 tys. euro na realizację projektu opisania, zbadania i ochrony ponad 120 żydowskich cmentarzy w krajach Europy środkowo-wschodniej. Proces mapowania zostanie przeprowadzony przy użyciu najnowocześniejszej technologii z użyciem inżynieryjnych dronów, które dokonują pomiarów i sfotografują cmentarze z powietrza, dostarczając wyniki do dogłębnego historycznego procesu badawczego. W Europie środkowo-wschodniej znajduje się ponad 10 tys. żydowskich cmentarzy, o różnym stopniu zniszczenia lub dewastacji. Rabin Isaac Schapira powiedział: „Celem naszej wyjątkowej i świętej misji jest ratowanie i zachowanie cmentarzy żydowskich, miejsca spoczynku naszych przodków. Obecnie istnieje wiele różnych zagrożeń dla tych cmentarzy z powodu pogorszenia ich stanu, wandalizmu i antysemityzmu, ale także są one zagrożone z powodów finansowych i rozszerzających się planów urbanizacyjnych przez lokalne samorządy.”


10 stycznia 2019 r. chorwacki minister obrony Damir Krsticevic poinformował o niepowodzeniu w zakupie izraelskich samolotów myśliwskich F-16I, z powodu braku zgody Stanów Zjednoczonych. Chorwacja zamierzała zakupić 12 używanych izraelskich samolotów F-16I, aby zastąpić swoje zużyte samoloty MiG-21. Stany Zjednoczone jednak sprzeciwiły się tej sprzedaży, ponieważ myśliwce te posiadają najnowocześniejsze izraelskie elektroniczne ulepszenia. Transakcja mogłaby być zrealizowana po zdemontowaniu wszystkich tych systemów, na co nie zgodziła się Chorwacja. Transakcja miała być warta 500 mln $. Chorwacji ofertę sprzedaży samolotów złożyły także Grecja, Korea Południowa, Szwecja i Stany Zjednoczone, jednak nie są to tak nowoczesne samoloty jak izraelskie F-16I „Sufa”. Izrael przeprosił Chorwację za brak możliwości sprzedaży samolotów z powodu sprzeciwu ze strony Stanów Zjednoczonych.


 około 12 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach zginęła 1 Palestynka. W odwecie izraelskie samoloty ostrzelały wieczorem dwa przygraniczne posterunki obserwacyjne Hamasu.


    11 stycznia 2019 r.


po południem palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem Izraelczyków przy żydowskim osiedlu Kiryat Arba w środkowej Judei. Izraelscy żołnierze zauważyli napastnika i wezwali go do zatrzymania się, a następnie go postrzelili i aresztowali. Nikt inny nie został ranny.


libański minister spraw zagranicznych Gebran Bassil powiedział, że budowa przez Izrael granicznego muru przy przygranicznej libańskiej wiosce Kfar Kela jest naruszeniem Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i zapowiedział złożenie w tej sprawie skargi w ONZ. Izrael twierdzi, że graniczny mur budowany jest po izraelskiej stronie granicy w koordynacji z siłami pokojowymi UNIFIL.


 sekretarz stanu USA Mike Pompeo zaprosił premiera Benjamina Netanjahu do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji w Warszawie w dniu 13 lutego. W konferencji wezmą udział ministrowie spraw zagranicznych państw arabskich z krajów takich jak Egipt, Jordania, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Maroko i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Szczyt ma promować stabilność i wolność na Bliskim Wschodzie, i skupi się na przeciwdziałaniu zagrożenia ze stronu Iranu. Pompeo powiedział: „Zgromadzimy dziesiątki krajów z całego świata. Kraje skupią się razem, aby zapewnić stabilność, pokój, wolność i bezpieczeństwo w regionie Bliskiego Wschodu, a to obejmuje ważny element upewnienia się, że Iran nie będzie miał destabilizującego wpływu.” Dodał, że szczyt zgromadzi kraje z Azji, Afryki, Europy i Bliskiego Wschodu. Równocześnie Pentagon poinformował, że amerykańska armia zaczęła wycofywać sprzęt wojskowy z Syrii, pozostawiając na miejscu jedynie niezbędne wyposażenie. Obecne wycofanie obejmuje jedynie sprzęt, ale nie żołnierzy. Początkowo planowane było wycofanie amerykańskich oddziałów z Syrii w ciągu 30 dni od decyzji prezydenta Trumpa, jednak po konsultacjach postanowiono opóźnić wycofanie i rozłożyć je na etapy w okresie czterech miesięcy.


12 stycznia 2019 


 syryjskie media poinformowały, że w nocy izraelskie samoloty zbombardowały magazyny przy międzynarodowym lotnisku w Damaszku. Według informacji, izraelskie samoloty zaatakowały co najmniej trzy cele w rejonie Damaszku, jednak najważniejszym celem był magazyn rakiet oraz precyzyjnych urządzeń przeznaczonych dla libańskiego Hezbollahu. Izraelskie samoloty operowały także w przestrzeni powietrznej Libanu. Rosyjskie źródła poinformowały, że atak przeprowadziło 6 izraelskich samolotów F-16, które wystrzeliły 16 pocisków rakietowych. Syryjska obrona przeciwlotnicza miała zestrzelić 14 rakiet, jednak magazyn z bronią został zniszczony. Podkreślono przy tym, że syryjska obrona nie odpowiedziała z pełnym zaangażowaniem, ponieważ nie chciała przypadkowego trafienia rosyjskiego samolotu pasażerskiego, który został skierowany znad Damaszku do rosyjskiej bazy lotniczej w Latakia. Syryjczycy wystrzelili 30 rakiet przeciwlotniczych.


Siły Obronne Izraela zlokalizowały kolejny tunel terrorystyczny Hezbollahu, który rozpoczyna się w rejonie libańskiej przygranicznej wioski Ramiya i wkracza na terytorium Izraela. O odkryciu poinformowano międzynarodowe siły UNIFIL


 odchodzący szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot powiedział, że izraelskie siły powietrzne wielokrotnie atakowały cele w Libanie i Syrii podczas jego kadencji. „Od dwóch i pół roku operowaliśmy do pewnego progu, którego nie przekraczaliśmy. Potem zauważyliśmy istotną zmianę w strategii Iranu, która miała na celu wywarcie znaczącego wpływu na Syrię. Starali się stworzyć siły liczące do 100 tys. szyickich bojowników z Pakistanu, Afganistanu i Iraku. Zbudowali bazy wywiadowcze i bazy sił powietrznych w każdej syryjskiej bazie lotniczej. I indoktrynowali cywili.Hezbollah miał nadzieję na pozyskanie w ten sposób setek rakietowych pocisków o dużej precyzji rażenia celów na średnim i długim dystansie, a dotychczas posiadał tylko minimalne takie zdolności. My posiadamy lepszy wywiad i cieszymy się całkowitą przewagą powietrzną … Posiadamy silne środki odstraszania i mamy uzasadnienie do podjęcia działań … Siła, jakie użyliśmy w ciągu ostatnich dwóch lat były zdeterminowane, ale niezbyt imponująca w swoich możliwościach.” Eizenkot przyznał, że Izrael tysiące razy atakował cele w Syrii. Podkreślił, że Izrael nigdy nie pozwoli Hezbollahowi na uzyskanie precyzyjnych pocisków, które mogłyby zagrozić wrażliwym celom i doprowadzić do eskalacji zagrożenia z Libanu. Z tego powodu Izrael wielokrotnie podejmował działania przeciwko irańskim transportom z bronią w Syrii i Libanie. Hezbollah posiada obecnie ponad 150 tys. pocisków, co jest większą liczbą niż większość krajów NATO. Dlatego Hezbollah obok Iranu jest obecnie głównym zagrożeniem dla Izraela.


 wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie. Nie odnotowano żadnych strat.


Palestyńczycy wszczęli gwałtowne zamieszki w Ramallah, aby uniemożliwić w ten sposób izraelskim siłom bezpieczeństwa prowadzenie działań operacyjnych związanych z poszukiwaniem terrorystów. Palono opony i rzucano kamienie w stronę izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.


. rzecznik prasowy Hamasu, Fawzi Barhoum, powiedział: „Ciągłe szaleństwo okupanta przeciwko pokojowym demonstrantom, ich celowe zabijanie i ostrzeliwanie celów Hamasujest niebezpieczną eskalacją i grą z ogniem, która nie przyniesie wrogowi bezpieczeństwa, a jego osadnicy i poniosą konsekwencje.”


 syryjskie media poinformowały, że w nocy izraelskie samoloty zbombardowały magazyny przy międzynarodowym lotnisku w Damaszku. Według informacji, izraelskie samoloty zaatakowały co najmniej trzy cele w rejonie Damaszku, jednak najważniejszym celem był magazyn rakiet oraz precyzyjnych urządzeń przeznaczonych dla libańskiego Hezbollahu. Izraelskie samoloty operowały także w przestrzeni powietrznej Libanu. Rosyjskie źródła poinformowały, że atak przeprowadziło 6 izraelskich samolotów F-16, które wystrzeliły 16 pocisków rakietowych. Syryjska obrona przeciwlotnicza miała zestrzelić 14 rakiet, jednak magazyn z bronią został zniszczony. Podkreślono przy tym, że syryjska obrona nie odpowiedziała z pełnym zaangażowaniem, ponieważ nie chciała przypadkowego trafienia rosyjskiego samolotu pasażerskiego, który został skierowany znad Damaszku do rosyjskiej bazy lotniczej w Latakia. Syryjczycy wystrzelili 30 rakiet przeciwlotniczych.


Syria skierowała do sekretarza generalnego ONZ Antonia Guterresa i Rady Bezpieczeństwa ONZ skargę na Izrael, podkreślając, że „izraelska agresja jest częścią trwających izraelskich prób przedłużenia kryzysu i wojny w Syrii. Ataki powietrzne są wyraźnym dowodem, że to, co robi Izrael, nie różni się od tego, co robią organizacje terrorystyczne Daesh i Dżabhat al-Nusra, i pod względem stosowanych metod terrorystycznych zagraża międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu, co odsłania prawdziwą rzeczywistość wspólnej agendy Izraela i tych terrorystycznych podmiotów. Syria podkreśla, że kontynuacja przez Izrael jego agresywnego zachowania nie byłaby możliwa bez politycznej, militarnej i medialnej osłony zapewnionej przez administrację Stanów Zjednoczonych, w kontekście zapewnienia immunitetu przed jakąkolwiek odpowiedzialnością w Radzie Bezpieczeństwa, co umożliwia Izraelowi dalsze kontynuowanie terroryzmu państwowego oraz stanowi zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa w regionie i na świecie.” Również Liban złożył skargę do Rady Bezpieczeństwa ONZ. „Izrael dopuścił się kolejnego naruszenia libańskiej suwerenności, przystępując do budowy muru granicznego i innych instalacji na terytorium libańskim w punktach wzdłuż Niebieskiej Linii, w odniesieniu do których Liban utrzymuje swoje roszczenia terytorialne, w pobliżu osady o nazwie Misgav Am. Liban powtarza swoją wolę obrony każdego centymetra swojej ziemi i wód, oraz wzywa Radę Bezpieczeństwa do działania w zakresie jej obowiązków … i natychmiastowego zakończenia tego izraelskiego naruszenia.” W odpowiedzi izraelski ambasador Danny Danon powiedział: „Zamiast składać fałszywe oskarżenia, nadszedł czas, aby libański rząd zakasał rękawy i odniósł się do naruszeń Hezbollahu, które mogą spowodować, że mieszkańcy południowego Libanu zapłacą bardzo wysoką cenę. Podejmijcie działania obronne na swoim terytorium i powstrzymajcie zagrożenia wobec swoich cywilów.”


sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział podczas wizyty w Abu Dhabi, że wycofanie amerykańskich oddziałów z Syrii jest jedynie „zmianą taktyczną”, która nic nie zmieni w walce z Państwem Islamskim lub Iranem. Dodał, że jest optymistą odnośnie sposobów chronienia Kurdów, przy jednoczesnym zachowaniu prawa Turcji do obrony ich kraju przed terrorystami. „Jesteśmy przekonani, że możemy osiągnąć rozwiązanie, które pozwoli osiągnąć oba te cele.” Pompeo zwrócił uwagę na wystrzelenie przez Iran kolejnego satelity, mówiąc, że można uznać to za fakt rozwijania programu balistycznych rakiet międzykontynentalnych, co jest pogwałceniem Rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 2231.


Malezja poinformowała, że nie pozwoli izraelskim pływakom wziąć udział w zawodach kwalifikacyjnych do Igrzysk Paraolimpijskich w 2020 roku. Malezja jest jednym z wielu muzułmańskich krajów, które nie mają oficjalnych stosunków dyplomatycznych z Izraelem, a wjazd do tego kraju z izraelskiego paszportu jest zabroniony. Miasto Kuching we wschodnim stanie Sarawak będzie gościć pływaków z 70 krajów od 29 lipca do 4 sierpnia. Malezyjski premier Tun Dr Mahathir Mohamad powiedział: „Utrzymujemy nasze stanowisko w sprawie zakazu. Jeśli przyjdą, będzie to naruszenie przepisów. Jeśli Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski zechce wycofać prawo Malezji do organizacji mistrzostw, mogą to zrobić.”


13 stycznia 2019 r. 


Siły Obronne Izraela poinformowały rano o zakończeniu Operacji Północna Tarcza. W trakcie prowadzonych działań odkryto na granicy z Libanem sześć podziemnych tuneli szturmowych Hezbollahu. Poinformowano także, że Siły Obronne Izraela monitorują jeszcze kilka innych miejsc, w których Hezbollah drąży podziemne tunele, jednak nie przekroczyły one jeszcze granicy Izraela. „Operacja Północna Tarcza pozbawiła Hezbollah unikalnych zdolności ofensywnych, które budowano przez lata w ramach planowanego ataku na terytorium Izraela. Operacja odzwierciedla zaawansowane technologiczne możliwości operacyjne i wywiadowcze oraz wielostopniowy proces wykrywania podziemnych tuneli, które jeszcze bardziej rozwinięto w ciągu ostatnich kilku tygodni.”


 premier Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael jest gotowy do eskalacji ataków na irańskie siły zbrojne rozmieszczone w Syrii. „Ostatnio Izrael uderzył w irański skład broni na lotnisku w Damaszku. Jest to częścią naszej polityki i zdecydowanych wysiłków, aby zapobiec irańskiemu umocnieniu się w Syrii. W razie potrzeby zintensyfikujemy nasze ataki. Będziemy kontynuować wszystkie działania przeciwko Hezbollahowi, a także Iran i jego pełnomocnikom, i zrobimy wszystko, co potrzebne, aby zapewnić bezpieczeństwo Izraela. Myślę, że każdy rozumie, że udało się uniknąć bardzo poważnego zagrożenia. Plan operacyjny Hezbollahu polegał na użyciu broni tunelowej do infiltracji wielu bojowników, liczących od tysiąca do dwóch tysięcy terrorystów, do Galilei, w celu przejęcia tutejszych społeczności. Spójrzcie, czy bataliony Hezbollahu znajdują się w Galilei, a także czy irańska armia znajduje się naprzeciwko Wzgórz Golan? Zapobiegliśmy temu i nadal będziemy mu zapobiegać.”


władze wodne poinformowały, że dzięki opadom deszczu podczas szabatu poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł dodatkowe 3 cm (w sumie o 53 cm od początku zimy). Obecnie poziom wody w jeziorze wynosi 214,13 metra poniżej poziomu morza, i brakuje 5,33 metra do osiągnięcia pełnego napełnienia zbiornika.


w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały dwa podziemne tunele Hamasuw północnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.


minister energetyki Juval Steinitz przybył do Kairu (Egipt), aby wziąć udział w konferencji dotyczącej gazu ziemnego. Wizyta Steinitza jest wynikiem zaproszenie egipskiego rządu. Steinitz powiedział: „Rozwój pól gazowych ma wartość geopolityczną i geostrategiczną. Tutaj po raz pierwszy prawdziwa współpraca gospodarcza między państwami pokoju – obejmuje Izrael, Egipt i Jordanię, a także kraje europejskie.”


. jordański król Abdullah II i egipski prezydent Abdel Fattah As-Sisi spotkali się w Ammanie (Jordania) i wydali wspólne oświadczenie zwracające uwagę na konieczność wznowienia negocjacji pokojowych między Izraelem a Autonomią Palestyńską. „Negocjacje powinny opierać się na rozwiązaniu dwupaństwowym i arabskiej inicjatywie pokojowej, zmierzającej do osiągnięcia sprawiedliwego rozwiązania, które honoruje prawo Palestyńczyków do ustanowienia państwa w granicach z 1967 r., ze Wschodnią Jerozolimą jako jego stolicą.”


14 stycznia 2019 r.


ulewne deszcze wywołały lokalne powodzie w północnej części kraju. W rejonie strumienia Nahal Hilazon służby ratownicze uratowały 3 osoby uwięzione w dwóch jeepach, które zostały zmyte z drogi przez powódź. Do podtopień doszło także w rejonie Tyberiady i Kiryat Szmona. W najbliższych dniach spodziewane są opady śniegu. Władze miejskie Jerozolimy poinformowały, że na atak zimy przygotowały około 150 pługów śnieżnych i solarek, a także 250 ton soli. W przypadku wystąpienia dużych opadów śniegu, główne prace odśnieżania zostaną skoncentrowane na głównych drogach, aby umożliwić działania sił ratowniczych. Poproszono mieszkańców, aby w takiej sytuacji nie wyjeżdżali prywatnymi samochodami i słuchali instrukcji odpowiednich służb. Oczekuje się, że sztorm na Morzu Śródziemnym będzie miał fale o wysokości od 2 do 4metrów, a prędkość wiatru będzie 90 km/h. Na Negewie spodziewana jest burza piaskowa.


 minister energetyki Juval Steinitz wziął udział w międzynarodowej konferencji poświęconej kwestiom gazu ziemnego, która została zorganizowana w Kairze (Egipt). Wizyta Steinitza była wynikiem zaproszenia egipskiego rządu. Steinitz powiedział: „Rozwój pól gazowych ma wartość geopolityczną i geostrategiczną. Tutaj po raz pierwszy prawdziwa współpraca gospodarcza między państwami pokoju – obejmuje Izrael, Egipt i Jordanię, a także kraje europejskie.” Minister Steinitz został zaproszony do odwiedzenia Egiptu w maju tego roku, kiedy oczekuje się, że ustanowienie Organizacji Gazu Ziemnego Morza Śródziemnego z udziałem Izraela, Egiptu, Włoch, Grecji, Cypru, Jordanii i Autonomii Palestyńskiej.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.