Ciekawe artykuly

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Iran: narastające prześladowania chrześcijan

Prześladowania chrześcijan w Iranie w 2018 roku wzrosły do nowego poziomu, według obszernego raportu opublikowanego wspólnie przez Open Doors, Middle East Concern, Article 18 i Christian Solidarity Worldwide.

Calosc TUTAJ


Na terenie Sejmu sprzedawany jest tygodnik z instrukcją „Jak rozpoznać Żyda”

Na terenie Sejmu sprzedawany jest tygodnik „Tylko Polska” z instrukcją „Jak rozpoznać Żyda”; apelujemy do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, aby wyjaśnił jak to możliwe, że tego typu pismo jest propagowane w polskim parlamencie – powiedział w środę Michał Kamiński (PSL-UED).

Calosc TUTAJ


Każdego dnia jedenastu chrześcijan zostaje zabitych za swoją wiarę

W zeszłym roku chrześcijanie doświadczyli większych prześladowań niż kiedykolwiek w epoce nowożytnej – a oczekuje się, że ten rok będzie gorszy: „4136 chrześcijan zabito z przyczyn związanych z wiarą” – według Open Doors USA w niedawno opublikowanej World Watch List 2019 (WWL) 50 krajów, gdzie chrześcijanie byli najbardziej prześladowani. „Przeciętnie jest to 11 chrześcijan zabijanych codziennie za swoją wiarę”. Dodatkowo „2625 chrześcijan internowano bez wyroku, aresztowano, skazano i uwięziono” w roku 2018 i „zaatakowano 1266 kościołów lub chrześcijańskich budynków

Calosc TUTAJ


Szewach Weiss: Polacy myśleli, że ja już jestem ich. Wydawało im się, że mogą mnie używać na konkretne cele polityczne. To mi się nie podoba

Polacy myśleli, że ja już jestem ich. Już mogą mnie używać, czy to dziennikarze, czy politycy, na konkretne cele polityczne tego, czy innego rządu. To mi się nie podoba – mówi prof. Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce, w rozmowie z Anitą Czupryn.

Calosc TUTAJ


WE WŁADZY SZCZUROŁAPA

Byłam pogrążona w jakimś niesamowitym złudzeniu, czym jest Polska i kim są Polacy. A teraz dostaję lekcję, czym są. I czym ona jest. To bardzo gorzka lekcja.

Calosc TUTAJ


Olga Tokarczuk z szansą na kolejnego Bookera!

Z ogromną dumą informujemy, że Olga Tokarczuk ponownie została nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera! Ubiegłoroczna laureatka ma szansę zdobyć drugą statuetkę, tym razem za powieść Prowadź swój pług przez kości umarłych przetłumaczoną przez Antonię Lloyd-Jones. Obu Paniom serdecznie gratulujemy!

Wydawnictwo Literackie

 


Putin wchodzi do klubu oszukanych przez mułłów

Rosja odkryje niebawem dwulicowość, jaka od czterdziestu lat charakteryzuje dyplomację Iranu. Konwencja o statusie prawnym Morza Kaspijskiego była tylko kawałkiem papieru podpisanym, żeby zadowolić rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który teraz może dołączyć do klubu tych, których oszukali mułłowie.

Calosc TUTAJ


TSKŻ – Klubokawiarnia Babel – nadchodzące wydarzenia

15 marca (piątek) godz. 19:30, Klubokawiarnia Babel (Warszawa, ul. Próżna 5

„Tajemnica” – koncert Klementyny Umer

17 marca (niedziela) godz. 16:00, Klubokawiarnia Babel (Warszawa, ul. Próżna 5) wstęp wolny

Z okazji 51. ROCZNICY WYDARZEŃ MARCA’68 zapraszamy na koncert Michała Hochmana z zespołem


Nie żyje „ostatni klezmer Galicji”

Nie żyje Leopold Kozłowski-Kleinman – kompozytor, dyrygent i pianista, nazywany „ostatnim klezmerem Galicji”, honorowy obywatel Krakowa. W listopadzie ubiegłego roku obchodził setne urodziny.

Calosc TUTAJ

 


Palestyńczycy: „Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”

Palestyńska grupa terroru mówi, że jej inżynierowie zbudowali „celne i niszczące” pociski balistyczne, które mogą sięgnąć „okupowanych” miast Tel Awiwu, Netanji i Jerozolimy. Abu Hamza, rzecznik Brygad Al-Kuds, militarnego skrzydła Islamskiego Dżihadu, organizacji finansowanej przez Iran, groził, że „jednostka rakietowa” jego grupy zamieni izraelskie miasta w „piekło”.

Calosc TUTAJ


Albert Einstein

urodził się w piątek 14 marca 1879 r. o godzinie 11:30 w domu przy Bahnhofstrasse B nr 135 w mieście Ulm położonym w Wirtembergii na południu Niemiec[5]. Jego matką była Paulina Einstein (z domu Koch), a ojcem – Hermann Einstein. Oboje byli Żydami[6]. Hermann Einstein handlował pierzynami[7]. Później jego brat Jacob namówił go do wspólnego założenia zakładu produkującego instalacje gazowe i wodno-kanalizacyjne[8][9]. W 1881 r. cała rodzina przeniosła się do Monachium, gdzie powstał zakład. Tam też 18 listopada 1881 r. urodziła się Maria[10][11] – jedyna siostra Einsteina.

Albert Einstein pierwszy raz zetknął się z nauką, gdy miał pięć lat. Jego ojciec pokazał mu kompas, którego działanie wywarło na nim „głębokie i trwałe wrażenie”[12][13]. W tym czasie Einstein rozpoczął naukę w domu. Ponieważ jego matka była muzykiem[7], Albert w wieku sześciu lat zaczął uczyć się gry na skrzypcach. Lekcje gry pobierał do trzynastego roku życia. Grał do późnej starości, dopóki nie zaczęło mu to sprawiać zbyt dużego trudu[14].

Calosc TUTAJ


Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.