Uncategorized

NAJTRUDNIEJ Z CZŁOWIEKA ZROBIĆ CZŁOWIEKA

Jerzy Klechta

 

 


 

 

Bogata i długa jest historia polskich Żydów. Jedna z legend powiada, że przed wiekami Izrael patrząc na krzywdy jakie doznawali Żydzi wyszedł na drogę i zaczął szukać miejsca, gdzie Żydzi mogliby się schronić. Wtem z nieba spadła karteczka z napisem:  „Idźcie do Polski”. Poszli . W niej król przyjął ich radośnie i z honorami. „ Po – lin” oznacza: „ tu przenocuj”.

Pierwsze niewielkie osady żydowskie w Polsce datują się w XIII w. Bezpieczną przystanią dla Żydów na ziemiach piastowskich stało się Królestwo Polskie za panowania Kazimierza Wielkiego. Polskę nazywano wtedy rajem dla Żydów. Z czasem bywało różnie. Z pogromami włącznie.

Historia lubi się powtarzać. Raz na dobre, innym razem na złe. Zło rodzi się łatwiej niż dobro. Dziś, gdy każdy może dzięki internetowi publicznie wygłaszać swoje poglądy mnoży się to, co przychodzi najłatwiej: plucie na bliźniego i wygłaszanie idiotyzmów z antysemickimi pogróżkami włącznie. Doświadczają tego  ci, w których płynie krew żydowska czy polsko-żydowska. Mógłbym tu przytoczyć długą listę idiotyzmów głoszonych, wypisywanych na Polaków sympatyzujących z Żydami, czy wprost na  polskich Żydów, bez których jakże uboga byłaby polska kultura .

Hańbią Rzeczpospolitą ci, którzy depczą pamięć Żydów, pamięć i wielkość  takich postaci jak Julian Tuwim czy Artur Rubinstein. Bez nich polska kultura byłaby o wiele  uboższa. Lista tych postaci jest bardzo, bardzo długa.

Antysemityzm usadowił się dziś także w polskiej polityce. Argumentem w walce politycznej nie jest meritum, lecz pochodzenie. Skoro dziadek był Żydem, to jego wnuk, syn nie służy Polsce. Podobne bzdury są chwastem, którego nie daje się wyplenić. Narasta. Wystarczy przeczytać bełkot gadzinówek  spod znaku przedwojennej Falangi, wystarczy sięgnąć do internetowych wpisów, ociekających nienawiścią.

Słusznie zostało zauważone, że najtrudniej z człowieka zrobić człowieka.


Wszystkie wpisy Jerzego

TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. To jest wlasnie uprawiana mowa nienawisci! z artykulow z kazdego slowa wylewa sie pogarda ,niechec i buta z pozycji silniejszego.(???) Dosc bajek , trzymajmy sie faktow i badzmy objetywni w osadach innych. Szanujmy tych ktorzy nam dali schronienie i goscine przez wieki. Dzieki Polakom duzo ludzi przezylo. Podziekujmy im i badzmy im wdzieczni i pracujmy z nimi dla nich i dla innych. Tego wymaga uczciwosc i przyzwoitosc.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.