Uncategorized

Radical rabbi says Notre Dame fire retribution for 13th-century Talmud burning

Przyslala Zosia Braun

 

Shlomo Aviner, who moved to Israel from France in the 1960s, suggests fire that gutted iconic church may have been divine retribution for burning of Jewish manuscripts in 1242


A prominent religious-Zionist rabbi known for his extremist views suggested on Wednesday that the fire that gutted the famed Notre Dame Cathedral in Paris earlier this week may have been divine retribution for the mass-burning of Talmud volumes by French Catholic priests in the city eight centuries earlier.

Rabbi Shlomo Aviner, the rabbi of the Beit El settlement and head of the Ateret Yerushalayim yeshiva, said that Jews should not commit arson against churches, but also that there was no duty to be saddened by the fire, which gutted the famed 12th-century cathedral.

After initially balking at the assertion that the Notre Dame fire was divine vengeance, as “we don’t know the secrets of God,” Aviner went on to say it was “possible to say so.”

Christianity, he explained, “is our number one enemy throughout history. [They] tried to convert us by arguments and by force, carried out an inquisition against us, burned the Talmud, expulsions, pogroms. Western anti-Semitism draws from Christianity’s hatred of the ‘murderers of God.’ It also had a role in the Holocaust.”

Rabbi Shlomo Aviner, head of the Ateret Cohanim yeshiva in Jerusalem (photo credit: Yossi Zamir/Flash90)

Rabbi Shlomo Aviner (Yossi Zamir/Flash90)

He suggested the Notre Dame fire may be divine retribution for the mass-burning of Talmud manuscripts near the cathedral in 1242, following a Talmudic disputation.

“The first great Talmud burning happened in Paris, right there at the Notre Dame Cathedral square,” Aviner wrote. “It was the result of the Paris trial in which Jewish sages were forced to debate Christian sages, and the result was the burning of the Talmud. Volumes of Talmud were brought in 20 carts and burned there, 1,200 Talmud volumes. So [the fire demonstrates] ‘there is justice and there is a Judge,’” he wrote, the quote a reference in Jewish religious literature to divine justice.

 

The 1240 Disputation of Paris, in which rabbis were forced to defend accusations that the Talmud was anti-Christian, was remembered by medieval Jews as a traumatic event. The public “trial” culminated in the burning of some 1,200 volumes of Talmud and other Jewish holy texts in Paris in 1242.

In a period before the invention of the printing press, the destruction of so many manuscripts amounted to a significant setback for Jewish learning in the region.

The fire at Notre Dame began Monday afternoon, devastating the 800-year-old cathedral in the heart of Paris. French officials have tentatively attributed the blaze to refurbishment work begun in recent months in the medieval landmark.

By nightfall on Monday, the fire had claimed most of the building’s roof, including its steeple, which crashed to the ground, as well as an unknown number of priceless artifacts and works of art housed in the building. The church’s main organ, which had close to 8,000 pipes, also suffered extensive damage.

Calosc TUTAJ


Załączam jeszcze jedno informacją związana z pożarami w katedrali NOTRE Dame i nasza żydowską historia – spalenie 1200 (tysiąc dwiescie!!!) Rękopisów TALMUDU w tej katedtali w 1233 roku.
Opowiadanie o Rabeinu Yonah Geron

Kategorie: Uncategorized

22 odpowiedzi »

 1. Droga Tereso,
  Dzięki za wsparcie.
  Chociaż jesteśmy „mniejszością”, trafnie oceniłaś ta „polemikę”.
  Dobrze, ze możemy przekazać inne poglądy.
  Hag Atzmaut Sameach. Zosia Braun

 2. Moim zdaniem mowicie „kolo siebie” a nie do Zosi ani nie do rabina. O wiare nie mozna sie klocic. Co Wam przeszkadza, ze rabin jest przekonany, ze po 800 latach Bog w koncu dal sprawiedliwosci racje? Religia polega na wiarze. Nikt nie zmusza nikgo do wiary, ale mozna sie czegos nauczyc. O ile sie orientuje w judaizmie wiara wogole nie jest konieczna. Wazne jest co sie robi. Obrazanie wiary innego nie lezy chyba w regulach zadnego z nas. Zosia, ja z ciekawoscia czytam Twoje rozwazania. To nie ma nic wspolnego z moim trybem zycia ale mam ciekawosc intelektualna dowiedziec sie co inni mysla.

 3. DO STASZKA, (JESZCZE RAZ- BO TO JEST WAZNE!)

  NAPISALES: Zaś co do przyczyn spalenia świętych ksiąg żydowskich w XIII wieku w Paryżu one mi są dobrze znane – antysemityzm panujący wówczas w kościele katolickim. …
  A tu właśnie chodziło o polemikę i ”potępienie” wielkiego RAMBAMA przez współczesnych Rabinow i nawet o donos do wladz katolickich. Rabeinu Yona, zrozumiał swoja wielka pomyłkę i do końca swoich dni miał jeden cel…aby poprosić o wybaczenie samego RAMBAMA na Jego grobie (pochowany w Twerii) oraz napisał swoje wiellkie dzielo ”SHAAREI HARSHUVA” (GATE OF REPENTANCE), które jest aktualne dla nas wszystkich i zawsze!
  Pozdrawiam swiatecznie . YOM HAATZMAUT LE MEDINAT ISRAEL. Zosia Braun

 4. Do Zosi,

  Mylisz sie, ze wyznaje ateizm. Wrecz przeciwie, w Polsce jako dziecko, chodzilam z mama do kongregacji w moim miescie, a dzisiaj na tzw. High Holidays ide do synagogi. Ale, tacy Zydzi jak rabin Avineri za Zydowke mnie nie uwazaja i jak bym w Jerozolimie odmowila
  w aubobusie usiasc z kobietami w tyle autobusu, za kurtyna,to taki rabbi i jego zwolennicy by mnie opluli.
  Let’s talk about that!

 5. Zosiu, przede wszystkim na pewno pozostaniemy przyjaciółmi, bo i dotychczas oboje byliśmy świadomi różnicy w naszych poglądach i na religię (religijność) i orientację polityczną. Zaś co do przyczyn spalenia świętych ksiąg żydowskich w XIII wieku w Paryżu one mi są dobrze zanane – antysemityzm panujący wówczas w kościele katolickim. Nie oznacza to jednak bym zgadzał się z obłędnym tłumaczeniem rabina Avineri iż jest w tym palec Boży, coś w rodzaju rewanżu Boga za to co stało się wtedy w Paryżu. O ile się orientuję nie za bardzo takie wyjaśnianie działań Najwyższego zgodne jest z zasadami religii. Tak samo nie jest zgodna z zasadami religii, nie mówiąc już o moralnych aspektach, znajduąca się w wyjaśnieniach rabina Avineri t.zw. ”radość z nieszczęścia innych” (nie znalazłem lepszego tłumaczenia hebrajskiego powiedzenia – שמחה לאיד), wobec zniszczenia jednego z najważniejszych skarbów cywilizacji i kultury ludzkiej. Właśnie to świadczy o ignorancji, zakwaśniałej zaściankowości, braku szerokiej wizji świata tego pana, wynikłych z braku szacunku do wszystkiego co nie jest zgodne z jego poglądami i wiarą ( צר עולמו כעולם נמלה ). I dlatego nie ma żadnego powodu do podziwu dla jego ”intelektu”. Nie każdy uczony w Torze jest rzeczywiście mądrym i światłym człowiekiem.
  Serdecznie pozdrawiam, Staszek

 6. Do Stefci,
  My się chyba nie znamy osobiście, chyba ze jesteś zona Michała Kloca. (Ben Ari).
  Ale ani ty ani ja nie określamy naszego Zykostwa – na to są prawa albo antysemitów albo prawa z TORY. Co wybierasz? Na pewno tu nie chodzi o „chodzenie z Mama na święta w kongregacji ani na miejsca w autobusie” to żadne definicje.

  Bardzo polecam przeczytanie wyjaśnienia spalenia księg. TALMUDU w Paryżu w 1240roku i konsekwencje jakie poniósł Rabeinu JONA https://he.wikipedia.org/wiki/יונה_גירונדי

  Wtedy będzie mogły mieć jakaś sensowna dysputę bez epitetów.
  Pozdrawiam serdecznie. Zosia

 7. Do Staszka (jesteśmy z jednej klasy. Żydowska Szkola we Wrocławiu)

  Dzięki za Twój komentarz i w ogóle to dla mnie honor, ze czytasz mojej wpisy.

  A po zatem, to żaden sekret, ze jestem jedyna z klasy o prawicowych religijnych poglądach. Jeśli chodzi o sam artykuł, to najważniejsza informacje jest o przyczynie spalenia ksiąg TALMUDU w 1240 roku oraz o RAMBAM i Rabeinu Jonah i jako historyka na pewno to Ciebie zainteresuje…https://he.wikipedia.org/wiki/יונה_גירונדי

  W każdym razie, nawet, ze mamy różne poglądy i wyznania nadal pozostaniemy przyjaciółmi szanując wzajemnie te kontrasty.
  Pozdrawiam serdecznie. Zosia

 8. Do Zosi,

  Mylisz sie, ze wyznaje ateizm. Wrecz przeciwie, w Polsce jako dziecko, chodzilam z mama do kongregacji w moim miescie, a dzisiaj na tzw. High Holidays ide do synagogi. Ale, tacy Zydzi jak rabin Avineri za Zydowke mnie nie uwazaja i jak bym w Jerozolimie odmowila
  w aubobusie usiasc z kobietami w tyle autobusu, za kurtyna,to taki rabbi i jego zwolennicy by mnie opluli.
  Let’s talk about that!

 9. ”Tylko ignoranci zydowscy moga pisac takie komentarze”. Zosiu, wielka szkoda że nie odniosłaś tego komentarza właśnie do tego, Twoim zdaniemm ”prominentnego” rabina. Tym wyskokiem on mnie zresztą nie zaskoczył, bo przecież znany on jest w Izraelu ze swoich obłędnych, rasistowskich i obskuranckich wypowiedzi. Są w Izraelu inni rabini. Więc wielka to szkoda że to jego obrałaś sobie za idola i tym mnie zaskoczyłaś. Aznanmy się od tylu już lat. Pozdrawiam, Staszek Shpetner.

 10. Do Fredy i do Stefci.
  Ja rozumiem, że jesteśmy jednej narodowości (zydowskiej) ale wyznajemy dwie różne religie. Wy wyznajęcie ateizm i ja to szanuję. Moja wiara to Chasydyzm i zawsze popieram uczonych Rabinów. To co było napisane po hebrajsku nazywa się „sInat hinam” (nieuzasadnione nienawiść – moje tlumaczenie) i dla wspólnego dobra i szacunku należy to unikać. ZB

 11. Absolutnie zgadzam sie Freda U. Jeszcze dodam, ze teorie tego ciemniaka rabina to woda na mlyn dla antysemitow, ktorych coraz wiecej jest dzisiaj na swiecie. Kilka lat temu w Izraelu zapadla sie podloga na slubnym przyjeciu. Wielebny rabin oswiadczyl, ze ten wypadek to kara za jakies tam grzechy uczestnikow slubu.

 12. Nic nie poradzę na to , ze uważam ludzi cytujących rabina Avineri , jako „ prominentnych” myślicieli, za ignorantów . W dodatku napędzanych nienawistnym ideami osoby jakoby duchownej . Biada światu , jeśli wyznawcy rabina, rzeczywiście myślą tak jak on i ja osobiście jako Zydowka , wstydzę się iż są Żydzi uważające rabina Avineri za osobę wybitna .
  Tu jeszcze dodam , ze gdyby żył mój ojciec , którego zapytałabym o zdanie , bo dla mnie był on wyrocznia w sprawach tradycji żydowskiej i choć w młodym wieku odrzucił religie , to kochał i znał nasza tradycje , to on , będąc wnukiem znanego rabina ortodoksyjnego i długiej tradycji rodzinnej ( to co kiedyś nazywano” iches” ) , na pewno i zdecydowanie powiedziałby mi , ze ten rabin Avineri , chociaż wśród swoich wielbicieli jest może i podziwiany , to ma jednak duże braki w etyce i filozofii żydowskiej .

 13. Do MEF.
  Jako, że nie jesteś chrześcijaninem – nie musisz być obrażony.
  Ale dla nas Żydów, potem jak pala NASZE SWIETE KSIEGI, pala samych Żydów, to wiemy z historii. A TALMUD nie jest z kategorii ”bestsełlerow” i trzeba to czytać mając ”odpowiednie okulary”, tak żeby osiągnąć ”…VE TALMUD TORAH KE-NEGED KULAM”.ZB

 14. Co do dokładności tekstów talmudycznych ( właściwie obu Talmudów, Misznajot i Tosefta) nie warto polegać na Internecie. Łatwo sfałszowaֱć, zmienić i „poprawić” wersje elektroniczne dokumentów. A wierzę że jest wielu chętnych do fałszerstwa.
  Dalej nie ma i chyba nie będzie lepszej metody od ręcznego przepisywania tekstów żydowskich przez Żydów i tylko przez Żydów.
  W 1554 papież Juliusz III nakazał cenzurę Talmudu Babilońskiego. 5 odnośników do Jezusa (Jeszu) zostały usunięte jako obrażające uczucia chrześcijan. Żydzi udali że stosują się do wskazówek, ale oczywiście dalej czytali wersję oryginalną w jeszybotach, choć raczej dyskretnie.
  Dla uciechy dodam że te 5 odnośników ( i jeszcze 2 przypowieści w Tosefta) rzeczywiście obrażają uczucia chrześcijan, szczególnie tych zwolenników niepokalanego poczęcia. Według księgi sanhedrin w talmudzie babilońskim, Jezus był synem żołnierza rzymskiego Pandery (albo Pantery) i miał brata Jaakova.Stolarz Józef nie wspomniany.
  Także wersja stracenia Jezusa jest trochę inna. Nie krzyż ale szubienica, nie 12 uczniów ale 5 i nie za szerzenie herezji ale za szerzenie czarnej magii.
  Gdybym był chrześcijaninem też czułbym się obrażony.

 15. Do Victora.
  Masz racje nic się nie zmieniło.

  Były spalone rękopise TALMUDU a dziś są internetowe „on line” –

  Żadna różnica, bo przecież nie czytasz ani tych ani tamtych. ZB

 16. Divine retribution? Eight centuries later? Is the rabbi mad? It’s like destroying today for example Norwegian Maritime Museum because Vikings killed people thousand years ago! Also, he said „there is no duty to be saddened”… Does one need a duty to be emphatic?

 17. Przeczytalem zalinkowany artykul w Times of Israel.Tacy „talebanistyczni” rabini,zamiast doszukiwac sie palca bozego w pozarze arcydziela architektury i sztuki (nawet sakralnej i chrzescijanskiej) powinni raczej cieszyc sie z faktu,ze mimo calych wozow z Talmudem,spalonych na przestrzeni wiekow jest on dzisiaj dostepny on line,czyli tak dlugo ,jak cala nasza technologiczna cywilizacja bedzie istniec.

 18. Do Fredy,
  Moze bardziej ostroznie z tymi obrazliwymi epitatami w stosunku do Rabina Avineiri.
  Jak na „intelektualistke” chyba warto jest przeczytac dane historyczne (objektywne)

 19. No właśnie . Nie wolno mylić wielkiego intelektu z zacofanym i idiotycznym Rebbe. Oczywiscie wybitny intelektualista izraelski, Shlomo Abineri nie ma nic wspólnego z ciemniackim Rebbe. Autorka zaczynajac od słów „ prominent” jakoś niechcący lub celowo dąży do prostej pomyłki. Prominent to jest ktoś o kim swat słyszał . Nie tylko świat małej grupy wyznawców. Ewentualnie można było zaznaczyć iż jest on prominent dla swoich wyznawców. Jest bezczelnością używać słowa „ prominent” określając tego chusyda W ogóle cały ten artykulik uważam za niepotrzebny . Wszak mam nadzieje , ze nie ma wśród nas wyznawców ciemnoty i głupoty. Dlaczego w ogóle ktoś pisze i wspomina te idiotyczna wypowiedz.
  Średniowiecznej ciemnocie i nienawiści Francuzow odpowiadać dzisiejsza mściwa ciemnota Żydów? Coś ohydnego. I mam nadzieje , ze żaden normalny Rabin nie zgodzi zgodzi się z tym rozumowaniem .

 20. A myślałem że to za Maj 68 i małżeństwa tej samej płaci !

  Coś wolny i niecelny ten Jahve, lepiej byłoby podpalić „corporate headquarters” czyli Sw Piotra w Watykanie…

  Ale fajnie zacząć poniedziałek od czegoś wesołego !

 21. Nie myliֱć ze Shlomo Avineri, profesorem emerytem nauk politycznych Uniwersytetu Hebrajskiego i Izraelskiej Akademii Nauk, człowiekiem rozsądnym i zrównoważonym.
  Na Internecie dzieją się różne rzeczy, tak że ostrzegam z góry.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.