Uncategorized

. Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 160

Jaroslaw
-Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych…

.


Kiedy pierwszy raz przeczytałem, że Frank Sinatra zaśpiewał piosenkę po polsku, pomyślałem, że to typowy fake news. Było tak aż do chwili, gdy usłyszałem poniższe nagranie…

Frank Sinatra to jeden z najwspanialszych wokalistów ubiegłego wieku, obdarzony niezwykłym głosem. Swoją muzyczną karierę rozpoczął w drugiej połowie lat 30. XX wieku, współpracując z Harrym Jamesem i Tommym Dorseyem. W 1945 roku wystąpił w przebojowym musicalu “Podnieść kotwicę”. Rok później otrzymał honorowego Oscara za krótkometrażowy film “The House I Live In” oraz wydał pierwszy album „The Voice of Frank Sinatra”. Do najbardziej znanych utworów Sinatry należą: „My Way”, „New York, New York”, „Night and Day”, „Love and Marriage”, „I’ve Got You Under My Skin”, „Strangers in the Night”, „Fly Me to the Moon” i „Witchcraft”.

W 1947 roku Frank Sinatra nagrał dla wytwórni Columbia Records w części zaśpiewaną po polsku piosenkę “Ever Homeward” opartą na polskim utworze “O gwiazdeczko coś błyszczała” Kazimierza Lubomirskiego i Wiktoryna Zielińskiego z połowy XIX wieku. Wcześniej utwór ten zaśpiewał w duecie z Alidą Valli w filmie “The Miracle of the Bells“, opartym na polskim wątku. W latach 80. piosenka została wykorzystana w kampanii “Let Poland Be Poland”, powstałej z inicjatywy prezydenta USA Ronalda Reagana po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego w Polsce.

Na zakończenie jeszcze jedna ciekawostka a propos obecnej pandemii, wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Frank Sinatra był dzieckiem włoskich imigrantów: Nataliny „Dolly” Garaventy (1896-1977) i pochodzącego z Sycylii Antonino Martino “Marty” Sinatry (1892-1969). Oglądając stare, włoskie gazety, znalazłem poniższy, proroczy rysunek na okładce jednej z nich.

Domenica del Corriere” to włoski tygodnik, który ukazywał się w latach 1899-1989. Wydawany był bezpłatnie w każdą niedzielę razem z “Corriere della Sera”, ale był także sprzedawany oddzielnie. Słynął z niezwykłych rysunków na okładce. Powyżej numer sprzed 58 lat (z 1962 roku) z wyobrażeniem, jak świat będzie wyglądał w 2022 roku (brakuje nam jeszcze tylko dwóch lat…).

Miłych snów…

Jarosław Kosiaty
“Listy z krainy snów” – www.wiersze.co


Wszystkie wpisy Jarka

TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.