Uncategorized

Krótko i zwięźle

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 15.2 – 16.215 lutego 2021 r.


syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie miasta Al-Kiswa w pobliżu Damaszku. Celami były obiekty zajęte przez proirańskie milicje.
Islamski Dżihad ogłosił, że zbojkotuje wybory parlamentarne w Autonomii Palestyńskiej, ponieważ głosowanie odbywa się pod auspicjami Porozumień z Oslo. Źródła palestyńskie podały, że decyzja została podjęta w porozumieniu z Iranem.


Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro powiedział w poniedziałek, że jego rząd będzie starał się uzyskać zezwolenie na nagłe użycie opracowanego w Izraelu aerozolu do nosa przeciwko COVID-19, który premier Benjamin Netanjahu określił jako „cudowne” leczenie.


Ambasador Mohammad Mahmoud Al Khajah został zaprzyziezony na oficjalnej ceremonii w Abu Zabi, w obecności szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, wiceprezydenta i premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz władcy Dubaju.  Jest on pierwszym w historii ambasadorowi tego kraju w Izraelu.


izraelskie siły powietrzne niespodziewanie rozpoczęły ćwiczenia wojskowe “Vered HaGalil”. Miały one rozpocząć się za kilka tygodni, zostały jednak przyśpieszone. Ich celem jest poprawa zdolności sił powietrznych do walki na północnej arenie.


Izrael podpisał międzynarodowe porozumienie, w którym pośredniczy Katar, Unia Europejska i ONZ. Umowa przewiduje, że Izrael rozpocznie dostawy gazu ziemnego do Strefy Gazy. Według Kataru umowa zawiera dwie części. W pierwszej kolejności izraelska firma energetyczna Delek rozpocznie dostawy gazu do Autonomii Palestyńskiej, która z kolei wyśle ​​go do Strefy Gazy. Opłaty uiści Katar. Druga część umowy obejmuje budowę rurociągu z Izraela do elektrowni w Gazie. Unia Europejska przeznaczy 5 mln dolarów na budowę rurociągu w Strefie Gazy, a Katar sfinansuje jego budowę na terytorium Izraela


Ponieważ życie żydowskie nadal kwitnie i rośnie w Zatoce, lokalne społeczności żydowskie w Bahrajnie, Kuwejcie, Omanie, Katarze, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich połączyły siły, aby dzielić się zasobami, tworząc Stowarzyszenie społeczności żydowskich Zatoki Perskiej (AGJC).


India Today poinformowała pod koniec stycznia, że ​​armia indyjska otrzymała na początku 2021 r. Pierwszą partię 6 000 izraelskich lekkich karabinów maszynowych Negev z 16 000 zamówionych w zeszłym roku. Reszta ma zostać dostarczona do marca, dodały źródła armii indyjskiej.


Izraelska prawica moze zdobyć bezwzględną większość w Knesecie w wyborach powszechnych w przyszłym miesiącu – wynika z nowego sondażu opublikowanego przez Radio 103FM w poniedziałek rano. Według sondażu przeprowadzonego przez firmę Panels Politics z odpowiedziami zebranymi w Internecie przez Panel4All z 527 uczestników, gdyby odbyły się dziś nowe wybory, prawicowo – religijny blok uzyskałby 62 ze 120 mandatów w Knesecie, w porównaniu do tylko 37 dla lewicowo – arabskiego bloku.


izraelscy ekolodzy ostrzegają, że transakcja ropociągiem ZEA-Izrael zagraża unikalnym rafom koralowym Morza Czerwonego i może doprowadzić do „kolejnej katastrofy ekologicznej”.


Izrael odwołał swój planowany udział w dużych targach obronnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w przyszłym tygodniu z powodu ograniczenia COVID-19 w podróżach lotniczych , poinformowali w poniedziałek izraelscy urzędnicy.


 komitet ds. zakupow wojskowych podpisał we wtorek umowe na zakup myśliwców F-35 ( jedna eskadra ) a także czterech samolotów tankowania Boeing KC-46 oraz zaawansowanych pocisków i bomb, po zatwierdzeniu przez rząd w zeszłym tygodniu kontrowersyjnego programu finansowania. aby zapłacić za sprzęt wymagający ogromnych pożyczek ze Stanów Zjednoczonych, powiedział rząd.


Dr Anthony Fauci jest jednym z kilku laureatów, którzy otrzymają uznaną na całym świecie nagrodę im. Dana Davida. Z siedzibą w Tel Awiwie, Dan David Prize Honors corocznie przyznaje trzy nagrody o wartości 1 miliona USD każda dla inspirujących osób i organizacji z całego świata.Fauci otrzymał nagrodę za „obronę nauki”, a także za propagowanie szczepionek na koronawirusa.16 lutego 2021 r.

Odeszła Irit Amiel, ocalała z Zagłady, urodzona w Częstochowie izraelska pisarka, tłumaczka i poetka.


premier Benjamin Netanjahu powiedział wieczorem, że negocjuje z producentami szczepionek Moderna i Pfizer w sprawie rozpoczęcia produkcji w Izraelu. “Negocjuję z nimi budowę dwóch fabryk w Izraelu – co uczyni nas globalnym centrum walki z COVID-19. Kompleks Moderna będzie stanowił centrum napełniania fiolek ze szczepionkami, podczas gdy siedziba firmy Pfizer będzie działać jako ośrodek badawczo-rozwojowy do walki z przyszłymi wirusami.”


przywódca Hamasu Ismail Hanijeh wysłał list do prezydenta Turcji Recepa Tajjipa Erdogana z prośbą by Turcja podjęła działania w celu zapewnienia pełnej wolności głosowania podczas wyborów w Autonomii Palestyńskiej. Szczególnie podkreślił potrzebę wywarcia nacisku na Izrael, aby powstrzymał się od stawiania przeszkód i zezwolił na przeprowadzenie wyborów w “okupowanej Jerozolimie”.


premier Holandii Mark Rutte i prezydent Kolumbii Iván Duque pogratulowali premierowi Benjaminowi Netanjahu udanej kampanii szczepień w Izraelu. Duque powiedział, że Izrael jest przykładem dla całego świata. Omówiono też kwestie współpracy oraz problematykę zagrożenia ze strony Iranu.


agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet skonfiskowała 121 tys. dolarów, które zostały przekazane z siedziby Hamasu w Turcji poprzez firmy handlowe do działaczy Hamasu w Judei i Samarii. Proceder był uważnie obserwowany od kilku miesięcy.


Premier Benjamin Netanjahu przyznał się do różnic z prezydentem USA Joe Bidenem w kwestiach irańskich i palestyńskich, ale powiedział, że cieszą się „bardzo silnymi” stosunkami w pracy.


Irański judoka Saeid Mollaei , który uciekł ze swojego kraju po wystąpieniu przeciwko reżimowi ponad rok temu, ma wylądować w Izraelu w niedzielę, aby wziąć udział w Wielkim Szlemie Tel Awiwu zaplanowanym na 18-20 lutego w Shlomo Hall


Izrael utrzymuje możliwość, nie współpracowania z prezydentem USA Joe Bidenem w sprawie strategii dotyczącej irańskiego programu nuklearnego, wzywając do ostrzejszych sankcji i „wiarygodnego zagrożenia militarnego” wobec swojego głównego wroga


Rosyjsko-izraelski tenisista Aslan Karatsev doszedl do polfinalow Australian Open,  i w półfinale zmierzy się z numerem jeden na świecie, Novakiem Djokovicem lub finalistą US Open, Alexandrem Zverevem.


Izraelskie Siły Powietrzne rozpoczęły w niedzielę „zaskakujące” ćwiczenie, mające na celu poprawę gotowości bojowej na północy kraju, poinformowało w poniedziałek izraelskie wojsko. Czterodniowe ćwiczenia, zwane „Galilee Rose”, mają się zakończyć w środę i będą symulować szereg potencjalnych scenariuszy wojny z libańskim Hezbollahem i irańskimi aktywami lub innymi siłami wroga w Syrii, według Izraelskich Sił Obronnych.

Hezbollah pocisk uderza w IAF myśliwców odrzutowych. Następnie całe Siły Powietrzne biorą udział w szeroko zakrojonej ofensywie przeciwko Libanowi, obejmującej ataki na infrastrukturę, taką jak mosty, elektrownie i lotniska, trwające 24 godziny. Ten scenariusz był głównym tematem ćwiczeń IDF, które rozpoczęły się w niedzielę rano i zakończyły we wtorek w południe.Film izraelski został nominowany przez Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej do kategorii najlepszego filmu krótkometrażowego na 93. ceremonii rozdania Oscarów. “White Eye”, 20-minutowy debiut Tomera Shushana, był jednym z 10 filmów krótkometrażowych wybranych spośród 174 kandydatów. Film, który zdobył nagrodę Grand Jury na Festiwalu Filmowym SXSW w 2020 roku, opowiada historię Izraelczyka, który oskarża afrykańskiego migranta o kradzież roweru w Tel Awiwie – wszystko za jednym razem.
Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.