Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 6.9 – 7.9


 


W poniedziałek rano w Izraelu trwała obława, po tym, jak sześciu Palestyńczyków uciekło z więzienia o zaostrzonym rygorze na północy kraju. Uciekinierzy wkrótce zostali zidentyfikowani przez władze jako członkowie grup terrorystycznych.


mieszkańcy Dżeninu w Samarii świętowali na wieść o ucieczce 6 palestyńskich terrorystów z izraelskiego więzienia.


Siły Obronne Izraela ogłosiły nałożenie pełnej blokady terytoriów palestyńskich na czas wielkich świąt. W Rosz Haszana wszystkie punkty kontrolne i przejścia będą zamknięte od poniedziałku od godz. 16:00 do czwartku o godz. 12:00. Druga blokada rozpocznie się w Jom Kippur, od 15 września od godz. 13:00 do godz. 12:00 w dniu 17 września. Blokada zostanie również nałożona na Sukkot, począwszy od 20 września od godz. 16:00 do 22 września do godz. 12:00, a czwarta i ostatnia blokada zostanie nałożona na Simhat Tora, od godz. 16:00 27 września do godz. 12: 00 rano 29 września.


Kolekcja XVIII-wiecznej porcelany ukryta przed nazistami, skradziona przez Hitlera, a następnie ukryta w kopalni soli przed odzyskaniem przez siły alianckie, zostanie wystawiona na sprzedaż w domu aukcyjnym Sotheby’s w Nowym Jorku w przyszłym tygodniu.


Straż Graniczna w poniedziałek aresztowała w Hebronie Palestyńczyka, który rzekomo próbował wejść nożem do Grobu Patriarchów. Podejrzany, 18-letni mieszkaniec miasta na Zachodnim Brzegu, został zatrzymany przez funkcjonariuszy, gdy zbliżał się do obszaru wokół świętego miejsca.


Dwóch palestyńskich więźniów , którzy uciekli z silnie strzeżonego zakładu karnego w północnym Izraelu, uciekło do Jordanii, a pozostali czterej uciekli do miasta Jenin na północnym Zachodnim Brzegu, donosił w poniedziałek hebrajskojęzyczny kanał 13


Prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi zlozyl zyczenia prezydentowi Izaakowi Herzoga z okazji Rosz Haszana i nadchodzacych Wielkich Swiat


Katar osiągnął porozumienie w sprawie dotacji na odbudowę Strefy Gazy i otwarcie przejść do enklawy, poinformowała w poniedziałek państwowa agencja informacyjna QNA. QNA nie podało, z kim Katar zawarł porozumienie.


StoreDot, izraelski twórca technologii ekstremalnie szybkiego ładowania (XFC) akumulatorów do pojazdów elektrycznych, zaprezentował w tym miesiącu to, co nazwał „pierwszym na świecie” prototypem akumulatora z przewagą krzemu, który może naładować się w zaledwie 10 minut.


Szef sztabu IDF gen. broni. Aviv Kochavi w poniedziałek odpowiedział na krytykę armii za nierozmieszczanie sił lądowych w Strefie Gazy w celu stłumienia przemocy transgranicznej, mówiąc, że opcja lądowa jest zarezerwowana tylko dla przypadków, w których jest to absolutnie konieczne.


Balony zapalające wystrzelone z Gazy w poniedziałek wywołały trzy pożary w izraelskich społecznościach przylegających do granicy.

Siły izraelskie działały wokół miasta Jenin na północnym Zachodnim Brzegu przez noc, podczas gdy kontynuowano poszukiwania sześciu zbiegłych palestyńskich więźniów, którzy pozostali na wolnosci ponad dzień po ucieczce z więzienia. Ponieważ Żydzi na całym świecie mają rozpocząć sezon świąteczny, małe społeczności żydowskie w sześciu państwach Zatoki, w tym w Bahrajnie, Kuwejcie, Omanie, Katarze, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, planują po raz pierwszy od dziesięcioleci wziąć udział publicznie w niektórych tradycyjnych rytuałach świątecznych.


Helikopter pogotowia wyleci z Izraela na Ukrainę we wtorek rano, aby pilnie sprowadzić obywatela Izraela, który jest poważnie chory na koronawirusa.Mówi się, że szpital w kraju jest gotowy na przyjęcie pacjenta. Samolot wyśle ​​firma Clal Insurance.


Papież mówi izraelskim rabinom, że jego komentarze na temat żydowskiego prawa nie miały na celu dyskredytowania


Były naczelnik więzienia Gilboa obwinił polityczną presję na łagodne środki, które umożliwiły w poniedziałek ucieczkę sześciu palestyńskim więźniom bezpieczeństwa. Eli Gabai powiedział we wtorek, że gdyby decyzja została pozostawiona władzom więziennym, środki byłyby inne i ucieczka nie byłaby możliwa.


Izrael „znacznie przyspieszył” przygotowania do działań przeciwko irańskiemu programowi nuklearnemu, powiedział szef wojskowy Aviv Kohavi w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek.


szef izraelskiej policji komisarz Kobi Szabtai powiedział popołudniem: “Nie wiem, czy sześciu zbiegłych więźniów jest razem, czy też się rozdzielili. Z naszej perspektywy wszystkie scenariusze są możliwe. Przyjęliśmy kilka roboczych założeń. Nie mamy pełnego obrazu wywiadowczego, ale nasze najgorsze założenie opiera się na fakcie, że wszyscy zostali skazani na dożywocie za skrzywdzenie cywilów. Rozumiemy, że istnieje potencjał do przeprowadzenia ataku terrorystycznego na dużą skalę. Dlatego prowadzimy bardzo dużą operację bezpieczeństwa z użyciem jednostek specjalnych, sił wywiadu,


3 mężczyzn utonęło na plażach w Tel Awiwie w Bat Yam w ciągu ostatnich 24 godzin


Około 30 ochotników ze Zjednoczonego Muzułmańskiego Hatzalah z arabskich dzielnic Jerozolimy przeszło w zeszłym tygodniu specjalistyczne szkolenie ratownicze z Dowództwem Frontu Wewnętrznego IDF . Szkolenie zostało przeprowadzone, aby zapewnić wolontariuszom, wszystkim w pełni przeszkolonym ratownikom medycznym, umiejętności potrzebne do udzielania pierwszej pomocy w ich społecznościach w przypadku trzęsienia ziemi lub zdarzeń takich jak zawalenie się budynku.


Prezydent Rosji Władimir Putin w poniedziałek wystosował przesłanie do społeczności żydowskiej w tym kraju na święto Rosz Haszana, w którym pochwalił jej pracę na rzecz rozwoju i popychania narodu do przodu.


izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele terrorystyczne w Strefie Gazy. Zbombardowano zakład produkcyjny rakiet oraz teren wojskowy w Chan Junis, gdzie znajduje się betoniarnia wykorzystywana do budowy tuneli terrorystycznych.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.