Uncategorized

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


Polakom „udało się zamordować być może nawet 200 tys. Żydów”

Poseł Lewicy Maciej Gdula napisał na Twitterze, że Polakom w czasie okupacji „udało się zamordować być może nawet 200 tys. Żydów”. Prawica oburzona, „Reduta Dobrego Imienia” grozi pozwem. Ale szacunki Gduli są oparte na badaniach naukowych. Jakich dokładnie?

Wiecej TUTAJ


Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm

Po raz pierwszy od kilku lat dżihadyści wyczuwają w USA za rządów administracji Bidena słabość, dezorientację i brak wizji.

Wiecej TUTAJ


Sławek Nitras i ks. Tiso, czyli co z Kościołem po upadku PiS?

Dziś, 1 września, przypada rocznica napaści Kościoła katolickiego na Polskę. 1500 żołnierzy zarządzanej w imieniu Kościoła i Rzeszy Niemieckiej nazistowsko-katolickiej Słowacji na rozkaz nazistowskiego zbrodniarza wojennego, dyktatora Słowacji ks. Josefa Tiso, przekroczyło granicę Polski.

Wiecej TUTAJ


Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów

Założenie, że Iran i Taliban nie są sojusznikami, ponieważ jedni są szyitami, a drudzy sunnitami, jest tragicznie błędne. W przeszłości irański reżim ukrywał kontakty z talibami; ale już tego nie robi. Irański reżim ochoczo buduje sojusze z każdym rządem lub grupą terrorystyczną, która podziela nienawiść Teheranu do Arabii Saudyjskiej, krajów Zatoki, Izraela lub USA.

Wiecej TUTAJ


Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji

Usunięcie od władzy islamistycznej partii Tunezji, Ennahda, powitali z aprobatą nie tylko Tunezyjczycy, ale wielu Arabów, którzy oskarżają islamistów, szczególnie organizację Bractwo Muzułmańskie, o szerzenie chaosu i niestabilności w świecie arabskim

Wiecej TUTAJ


Jest wyjście z ponurego świata

Gdyby słowo mogło odzwierciedlać obecne uczucia ludzkości, byłaby to „niepewność”. Cały świat traci kierunek, ludzie żyją nie widząc przed sobą jasnej przyszłości. Nie wiedzą, co będzie dalej – jutro, w najbliższych miesiącach, za rok. Od nowych wariantów koronawirusa po ekstremalne warunki pogodowe, wszystko staje się coraz bardziej nieprzewidywalne.

Wiecej TUTAJ


20 lat po zamachach na WTC. W jakim świecie żyjemy?

W pierwszym odcinku nowego sezonu podcastu Panoptykon 4:0 rozmawiamy o 20. rocznicy zamachów na World Trade Center. Skutki tego ataku odczuwamy, także w Europie, do dziś. Co zmieniła ta katastrofa? Czym była dla Europy wojna z terroryzmem? Jak 9/11 wpłynął na nasze codzienne życie?

Wiece TUTAJ


Wiesz już, jak nazywa się robot, który cię zastąpi? Szykujmy się na załamanie rynku pracy. Poradzą sobie tylko niektórzy

Sztuczna inteligencja to wciąż wyobrażenie, projekt przyszłości. Ale chatboty to już rzeczywistość,… jak człowiek odnajduje się w świecie, który sam tworzy? Na ten temat ogólnie, ale też bardzo szczegółowo, Katarzyna Szymielewicz rozmawia z Renatą Włoch z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego i DELab’u.

Wiecej TUTAJ


Chiny przejmują pałeczkę: technologiczny kolos zaczyna nadawać ton i narzucać tempo. Czy powinniśmy się bać?

Zwykliśmy myśleć o Chinach jako o zapleczu, z którego przyjeżdżają do nas tanie produkty. Epidemia koronawirusa uzmysłowiła nam, konsumentom, to o czym od dawna wiedziały państwa zachodnie i korporacje – naszą coraz większą zależność od Państwa Środka. Jak to się stało, że Chiny z kraju rolniczego stały się technologiczną potęgą? Jak wygląda mariaż partii komunistycznej z prezesami chińskiego “big techu? Czy BAT zastąpi GAFA? I czy są jakieś dobre strony rywalizacji Doliny Krzemowej z Shenzhen?

Wiece TUTAJ


150 rocznica zniesienia niewolnictwa w Polsce

Tak jak Afroamerykanie w USA nie mogą sobie do dzisiaj poradzić ze swoją niewolniczą przeszłością tak i Polscy mają podobny problem, którego boją się nazwać po imieniu. My także, potomkowie niewolników jedynie przesiedleni po 1945 do opuszczonych miast.

Wiecej TUTAJ


Czy wszystkie działania człowieka, wszystkie jego stany na tym świecie są z góry ustalone, z wyjątkiem jego aspiracji do rozwoju duchowego?

Do rozwoju duchowego człowiek ma również określone predyspozycje. Czuje, że gdzieś go ciągnie. W naszym świecie pędzimy w wirze życia. Jeśli na przykład spojrzę wstecz z perspektywy swoich siedemdziesięciu lat, to zobaczę, jak cały czas gdzieś mnie kierowano. Czasami były to burzliwe potoki, które niosły mnie z kraju do kraju, ze społeczeństwa do społeczeństwa, ale mimo wszystko był to celowy ruch.

Calosc TUTAJ


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.