Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 3.12 – 4.12


Nowy kanclerz Niemiec  Olaf Scholz  obiecuje walczyć z antysemityzmem podczas uroczystości ku czci ocalałych z Holokaustu


W geście uznania i wsparcia dla haredi żołnierzy służących w Izraelskich Siłach Obronnych, izraelski minister obrony Benny Gantz i szef sztabu gen. broni Aviv Kochavi uczestniczyli w zapaleniu świec z batalionem Nezah Yehuda.


Ambasador Gwatemali organizuje pierwszy wieczor Chanukowy zorganizowane przez ambasadę Ameryki Łacińskiej w USA


Dyrektor Mossadu David Barnea powiedzial „Iran nie będzie miał broni jądrowej, nie w nadchodzących latach po prostu nigdy, to jest moje zobowiązanie”.


Pierwsza wspólna wystawa sztuki ZEA-Izrael określa wspólny los dla Żydów i Arabów


dziewiętnaście krajów zrezygnowało z poparcia rezolucji ONZ, która ignoruje żydowskie powiązania ze świętym miejscem na Wzgórzu Świątynnym.


palestyński terrorysta zaatakował nożem ortodoksyjnego Żyda przechodzącego przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Izraelczyk jest w stanie ciężkim, lecz stabilnym. Napastnik podjął następnie próbę zaatakowania funkcjonariusza policji granicznej, został jednak zastrzelony.


palestyńscy terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu izraelski posterunek wojskowy w pobliżu miasta Ramallah w południowej Samarii. Nikt nie został ranny. Napastnicy zbiegli, rozpoczęto jednak ich poszukiwania.


duże siły izraelskiej policji wkroczyły do arabskiego miasta Umm al-Fahm, położonego w Wadi Ara na północy kraju. W mieście tym od wczoraj trwają zamieszki, będące wynikiem długotrwałego konfliktu pomiędzy dwoma zwaśnionymi arabskimi klanami


Armia indyjska rozmieściła cztery drony Heron wyprodukowane przez Israel Aerospace Industries, aby monitorować chińskie ruchy wojskowe w sektorze Ladakh,


Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie Bramy Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Policja użyła środków do rozpraszania tłumu.


 Iran przyspieszył wdrażanie zaawansowanych wirówek do wzbogacania uranu w ciągu ostatnich dwóch lat, ostrzegł w czwartek nowy raport autorytatywnego Instytutu Nauki i Bezpieczeństwa Międzynarodowego z siedzibą w Waszyngtonie.


Napastnik Washington Wizards Deni Avdija dumnie reprezentuje Izrael i judaizm na boisku i poza nim. 20-letni Izraelczyk ma dobry drugi sezon w NBA i wreszcie ma okazję nawiązać kontakt z lokalną społecznością żydowską. Avdija zapalił menorę w piątą noc Chanuki w Rockville Town Center w Montgomery County w stanie Maryland, 20 mil na północ od drużyny Capital One Arena.


Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w piątek, że w tym tygodniu runda negocjacji między mocarstwami światowymi a Iranem w Wiedniu została wstrzymana, ponieważ Teheran nie wydaje się poważnie podchodzić do porozumienia z USA, które zapewniłoby wspólny powrót do przestrzegania zasad jądrowych


Premier Izraela Naftali Bennett oficjalnie wyznaczył jednostkę antyterrorystyczną izraelskiej policji jako krajową jednostkę policji odpowiedzialną za misje ratowania zakładników i walki z terroryzmem.


Krowy powodują 30% emisji metanu, izraelski zespół planuje to zmniejszyć . Impact NRS, BGU i Volcani Centre mają nadzieję na zwiększenie wydajności jelit krów w celu zmniejszenia ilości produkowanego metanu.


Premier Naftali Bennett podczas spotkania oceniającego z ministrem zdrowia Nitzanem Horowitzem dotyczącym nowego wariantu koronawirusa Omicron zdecydował, że ci, którzy wylądują w kraju, zostaną ukarani grzywną w wysokości 2500 NIS, jeśli nie zrobią drugiego testu PCR przed trzecim lub siódmym dniem po ich przybyciu.


Pośrednie rozmowy amerykańsko-irańskie na temat uratowania umowy nuklearnej z Iranem z 2015 r. zostaly wsztrzymane do przyszłego tygodnia, gdy europejscy urzędnicy wyrazili w piątek konsternację z powodu szerokich żądań nowego, twardogłowego rządu Iranu.


izraelski myśliwiec j F-15 Ra’am lądował awaryjnie na południu kraju. Jeden z pilotów został lekko ranny. Jedno z kół samolotu nie wysunęło się, co spowodowało uruchomienie trybu awaryjnego.

Rosja odrzuciła nowe doniesienia mediów amerykańskich o możliwym rosyjskim ataku na Ukrainę, oskarżając Waszyngton o próby zaostrzenia sytuacji i obwiniania Moskwy


według Apple Music jest to najlepszy izraelski utwór muzyczny najczęściej słuchany w 2021 r. – Shkiot Adumot, autorstwa Edena Hassona.


Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Lubię „konsternację” urzędników europejskich na tle rozmów z Iranem. Nie mam natomiast złudzeń co do ich zdolności wyciągania wniosków z konfrontacji z rzeczywistością. Prawda że słyszę z Francji dziwne głosy które sprawiają czasem wrażenie że ludzie którzy je wydają rozumieją rzeczywistość. Ale zbyt wcześnie wyciągać wnioski. Ucieczka z azylu psychiatrycznego nie jest łatwa. To wielki wysiłek intelektualny.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.