Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 19.3 – 20.3


Dwóch proizraelskich członków Kongresu przedstawiło w piątek ponadpartyjną ustawę o zapewnieniu izraelskiej amunicji do niszczenia bunkrów, ponieważ wydaje się, że Iran i Stany Zjednoczone zbliżają się do porozumienia w negocjacjach w celu ponownego przyłączenia się do Wspólnego Kompleksowego Planu Działania (JCPOA).


Żydowski członek Kongresu wzywa amerykańskiego sekretarza edukacji Miguela Cardona do pociągania szkół do odpowiedzialności za tworzenie wrogich i niebezpiecznych środowisk dla żydowskich uczniów poprzez wdrażanie antysemickich programów „studiów etnicznych” w ich okręgu.


 Prezes Zarządu Głównej Amerykańskiej Organizacji Żydowskiej William Daroff od kilku dni przebywa na granicy Polski i Ukrainy, spotykając się z ukraińskimi uchodźcami i pracownikami organizacji żydowskich działających na rzecz pomocy ukraińskim uchodźcom


Rabin Josef Chaim Kanievsky urodził się 8 stycznia 1928 r. w Pińsku (obecna Białoruś). Był najstarszym synem rabina Jakuba Israela Kaniewskiego. Na wiosnę 1934 r. wyemigrowali do brytyjskiego Mandatu Palestyny i zamieszkali w Bene Berak. W młodości był znany jako genialnie cudowne dziecko, które mimo młodego wieku miało fotograficzną pamięć do Tory i potrafiło wyjaśniać skomplikowane nauki rabinów. Z czasem stał się przywódcą społeczności litwackiej charedi i posek (autorytet halachiczny). Uchodził za czołowy autorytet w żydowskim społeczeństwie charedim. W dniu 18 marca 2022 r. Kaniewski upadł w swoim domu i kilka godzin później zmarł. Miał 94 lata. Pogrzeb odbędzie się w niedzielę.


izraelska policja poinformowała, że ​​w niedzielnym pogrzebie rabina Chaima Kaniewskiego weźmie około miliona ludzi.


minister spraw wewnętrznych Ajelet Szaked poinformowała, że od początku wojny na Ukrainie, do Izraela przyjechało około 12,6 tys. ukraińskich uchodźców, z których około 1,5 tys. wyjechało następnie z Izraela. Spośród osób pozostających w kraju około 7,9 tys. posiada wizy turystyczne, a około 3 650 jest uprawnionych do zamieszkania w Izraelu na podstawie prawa powrotu.


Wizyta syryjskiego prezydenta Bashara Assada w Zjednoczonych Emiratach Arabskich spowodowała, że ​​Stany Zjednoczone są „głęboko rozczarowane”, napisano w sobotę, wzywając sojuszników, by unikali normalizacji stosunków z reżimem oskarżonym o „przerażające okrucieństwa”.


Premier Izraela Naftali Bennett ma udać się do Indii 2 kwietnia na zaproszenie premiera Indii Narendry Modiego. Wizyta uświetni 30. rocznicę nawiązania stosunków między oboma krajami.


Prezydent Izraela Isaac Herzog pojechal do Francji, aby wziąć udział w ceremonii upamiętniającej 10 lat od ataku terrorystycznego w Tuluzie.


setki ludzi zebrało się przed domem zmarłego rabina Chaima Kaniewskiego w Benei Berak i próbowało przedostać się przez policyjne blokady ustawione wokół jego domu.


Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskie autobusy na drodze między Ma’ale Adumim a Jerozolimą. Uszkodzone zostały 3 autobusy, a 2 osoby doznały lekkich obrażeń.


palestyński terrorysta zaatakował nożem Izraelczyka przechodzącego przez skrzyżowanie w Jerozolimie. Lekko ranny został 35-letni mężczyzna. Policjanci postrzelili i aresztowali napastnika.


Organizacja non-profit Lissan uczy języka hebrajskiego 400 arabskich kobiet w Jerozolimie szukających większej niezależności i możliwości zatrudnienia.


Po tygodniach zmniejszania się liczby COVID, tempo transmisji w Izraelu przekroczyło 1.


Izraelski gimnastyk Artem Dolgopyat zdobywa złoto na Mistrzostwach Świata w Kairze


Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział w niedzielę, że Rosja i Ukraina zbliżają się do porozumienia w „krytycznych” kwestiach


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret, który łączy wszystkie krajowe kanały telewizyjne w jedną platformę, powołując się na znaczenie „ujednoliconej polityki informacyjnej” w stanie wojennym


 Szef libańskiej grupy terrorystycznej Hezbollah zaprzeczył doniesieniom, że grupa wysyła bojowników na Ukrainę, aby walczyli u boku sił rosyjskich


w miejscowości Mostyski w zachodniej Ukrainie rozstawiono izraelski szpital polowy “Kohav Meir”. Całość sprzętu została drogą lotniczą przewieziona z Izraela do Polski, a następnie ciężarówkami na Ukrainę.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.