Uncategorized

Inwazja Putina uderza w Zachód


: Daniel Pipes

Oryginał angielski: Putin’s Invasion Scrambles the West
Tłumaczenie: Magda Keitz

Jak kryzys ukraiński wpłynął na życie polityczne na Zachodzie? Głęboko, ale sprzecznie. Inwazja Władimira Putina obudziła śpiące społeczeństwa do rzeczywistości wiecznej władzy, pogłębiła lewicowe rozdwojenie i zadziwiająco wzmocniła jego wpływ na prawicę.

Rzeczywistość władzy: Stuletni pokój po wojnach napoleońskich sprawił, że Europejczycy nie byli psychicznie przygotowani na masakrę I wojny światowej; podobnie 77-letni pokój po II wojnie światowej wyhodował w Europie błędne założenie że handel i dyplomacja mogą rozwiązać problemy kontynentu. Siła militarna była postrzegana tak samo anachronicznie jak niewolnictwo. Dominowały slogany takie jak “nie ma militarnego rozwiązania” i “wojna nigdy niczego nie rozwiązała”.

W międzyczasie region niezachodni nadal koncentruje się na ponadczasowych prawdach o potędze militarnej. Z jednej strony Xi Jinping próbuje uczynić z Chin wielkie mocarstwo hegemoniczne. Z drugiej rosyjski Władimir Putin tworzy dwie nowe “republiki ludowe” i wielokrotnie najeżdża sąsiadów, aby odbudować rosyjskie imperium. Kim Dzong-un rozbudowuje arsenał jądrowy Korei Północnej, a Ali Chamene’i dąży do tego samego w Iranie. Pomniejsi tyrani w Wenezueli, Syrii i Birmie wykorzystują siły zbrojne, by brutalnie traktować własne narody.


Putin z Rosji (z lewej), Xi z Chin i Rouhani z Iranu podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy 14 czerwca 2019 r. w Biszkeku.

Ignorując te liczne znaki wielu ludzi Zachodu obudziło się 24 lutego w szoku na wieść o rosyjskiej inwazji. Okazało się, że surowa siła nie jest przestarzała, że handel nie wypiera wojny. Z niespotykaną szybkością Szwajcaria zerwała z neutralnością sięgającą 1815 roku i nałożyła sankcje na Rosję. Szwecja i Finlandia, które długo wzbraniały się przed przystąpieniem do Paktu Północnoatlantyckiego, nagle okazały zainteresowanie.

Co najważniejsze, Niemcy z dnia na dzień zlikwidowały ponad 50-letnią Ostpolitik. Kanclerz Olaf Scholz zwiększył wydatki na cele wojskowe, przeznaczając na ten cel jednorazowo 100 mld euro, i zobowiązał się przeznaczać na wojsko ponad 2 procent niemieckiego PKB, zapisując nawet tę wartość w konstytucji. Aby zrozumieć kontekst tej zmiany, należy zauważyć, że liczba głównych czołgów bojowych Niemiec zmniejszyła się z 5 000 w 1989 r. do 300 obecnie. Zobowiązał się również do stworzenia rezerw energetycznych węgla i gazu ziemnego, zakupu samolotów bojowych F-35 i budowy instalacji LNG. New York Times słusznie nazwał te posunięcia “zdumiewającym – i nagłym – zwrotem w stosunku do dziesięcioleci niemieckiej polityki zagranicznej”. Na razie nie da się obronić urojonej bierności.


Kanclerz Niemiec Olaf Scholz otrzymał owację na stojąco podczas przemówienia w Bundestagu, w którym odniósł się do inwazji Rosji na Ukrainę 27 lutego 2022 r.

Deplatformowanie: Oburzające działania Putina potwierdziły i wzmocniły tendencję lewicy do wykluczenia odmiennych poglądów. Międzynarodowa Federacja Szachowa zakazała startu w zawodach Siergiejowi Karjakinowi, rosyjskiemu mistrzowi szachowemu, ponieważ wyraził on poparcie dla inwazji. Jeden z rosyjskich dyrygentów symfonicznych, Tugan Sokhiev, tymczasowo zrezygnował z pracy w Filharmonii Nowojorskiej i Orchestre National du Capitole w Tuluzie. Inny, Valery Gergiev, stracił stanowisko w Filharmonii Monachijskiej, ponieważ nie zareagował na żądanie burmistrza Monachium, by w ciągu trzech dni potępił “brutalną wojnę napastniczą Putina”.

Co najbardziej znamienne, śpiewaczka operowa Anna Netrebko bez wahania potępiła inwazję, ale nie nazwała Putina po imieniu: “Jestem przeciwna tej bezsensownej wojnie napastniczej i wzywam Rosję do natychmiastowego zakończenia tej wojny, aby ocalić nas wszystkich. Potrzebujemy pokoju już teraz”. Być może obawiała się wspomnieć o Putinie z obawy o swoją rodzinę lub z innego uzasadnionego powodu. Nieważne: Metropolitan Opera w Nowym Jorku zwolniła ją, a dyrektor generalny Peter Gelb powiedział, że “Anna jest jedną z największych śpiewaczek w historii Met, ale kiedy Putin zabija niewinne ofiary na Ukrainie, nie było innego wyjścia.” Następnie Netrebko zapobiegawczo odwołała zaplanowane występy w trzech dużych europejskich teatrach, a firma Centre Stage Artist Management zrezygnowała z jej usług.


Rosyjska sopranistka Anna Netrebko (z lewej) i dyrygent Valery Gergiev.

Unia Europejska zażądała, aby wyszukiwarki internetowe w zasadzie bojkotowały wszelkie strony internetowe związane z rosyjskim rządem, w tym media RT i Sputnik, oraz wszelkie reprodukcje ich treści. Z własnej inicjatywy, giganci technologiczni zmienili swoje algorytmy, aby ukarać Rosję.

Ten trend stał się nieco absurdalny. 20-letni Alexander Malofeev potępił wojnę na Ukrainie jako “straszną i krwawą”, ale mimo to został odwołany przez Montrealską Orkiestrę Symfoniczną, która stwierdziła, że jego występ jest “niestosowny”. Orkiestra Symfoniczna Peorii zastąpiła utwór Rosjanina, Rachmaninowa, utworem Niemca, Beethovena. Orkiestra Filharmonii w Cardiff usunęła ze swojego programu utwory Czajkowskiego. Universytet Milano-Bicocca we Włoszech odwołał cykl wykładów na temat Fiodora Dostojewskiego. Wiele innych symbolicznych działań, takich jak wyrzucanie do kosza wódki o rosyjsko brzmiących nazwach czy zmiana nazw rosyjskich ubrań, dopełniły głupoty.

Te precedensy sugerują przerażający trend: klienci porzucani, jeśli nie popierają Black Lives Matter, studenci wydalani, jeśli mają wątpliwości co do antropogenicznych zmian klimatycznych, pracownicy zwalniani za niepodpisywanie petycji potępiających “islamofobię”, sklepy zmuszane do zamykania z powodu pozwów sądowych za niechęć do uznawania małżeństw homoseksualnych, stany tracące biznes z powodu toalet dla transseksualistów.

Tymczasem krytyka islamizmu jest nadal tłumiona. W tych samych Niemczech, które znalazły swoją determinację w walce z Rosją, Michael Stürzenberger został ukarany grzywną w wysokości 800 euro za swoje niedopuszczalne myśli o islamie. Prawica głównego nurtu może się spodziewać, że będzie coraz bardziej pozbawiana głosu i wykluczana.

Putinizm: Rosnąca wściekłość prawicy na te i inne lewicowe strategie powoduje, że Putin staje się miękki, co jest najbardziej widoczne w Stanach Zjednoczonych, ale także we Francji i Kanadzie. Amerykański trend rozpoczął się od ruchu Tea Party, potem nastąpił wybór Donalda Trumpa, “skradzione wybory” w 2020 roku, opór wobec szczepionki COVID-19, a teraz inwazja na Ukrainę.

Tucker Carlson, reporter telewizyjny trafnie wyraził tę opinię: “Czy Putin kiedykolwiek nazwał mnie rasistą? Czy groził mi zwolnieniem z pracy za to, że się z nim nie zgadzam?” Carlson pytał dalej, czy Putin promował “dyskryminację rasową” w szkołach, produkował fentanyl lub próbował “zdusić chrześcijaństwo”.


Prezenter na Fox News, Tucker Carlson, oferujący poparcie dla Putina 22 lutego, 2022.

Sam Putin sprytnie grał na tej sympatii, przedstawiając się jako prawicowy stalinowiec, który reprezentuje tradycyjne wartości. Miesiąc po inwazji na Ukrainę poświęcił całe przemówienie temu, co nazwał “cancel culture” (anulowaniem kultury) i zuchwale porównał lewicową krytykę pisarki J.K. Rowling (z powodu jej poglądów na transgenderyzm) do anulowania przez Zachód Rosji, “całego tysiącletniego kraju”. Odrzucając tę intrygę, Rowling odpowiedziała #IStandWithUkraine, ale porównanie to spotkało się z pewną przychylnością.

Podsumowując: Niemal powszechne potępienie inwazji Rosji przez Zachód zwiększyło determinację wojska, nawet jeśli jeszcze bardziej zdegradowało życie polityczne.


Aktualizacja z 30 marca, 2022Anna Netrebko ostro potępiła inwazję na Ukrainę (“Jednoznacznie potępiam wojnę przeciwko Ukrainie, a moje myśli są z ofiarami tej wojny i ich rodzinami”) i zdystansowała się od Putina (“Nie jestem członkiem żadnej partii politycznej ani nie jestem sprzymierzona z żadnym przywódcą Rosji”), ale ponownie nie wymieniła Putina z nazwiska, więc Gelb z Metropolitan Opera ponownie uznał jej stanowisko za niewystarczające:

Po przeczytaniu oświadczenia Anny nie jesteśmy gotowi na zmianę naszego stanowiska. Jeśli Anna udowodni, że w dłuższej perspektywie rzeczywiście i całkowicie odcięła się od Putina, będę skłonny podjąć rozmowę.

Inwazja Putina uderza w Zachód

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Nieźle to wyłożone. Widocznie coś mi się pomyliło w ocenie światopoglądu autora, bo wierzyłem długie lata że autor jest raczej za cenzurą nieprawomyślnych.
    W każdym wypadku witam nieoczekiwanego sojusznika.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.