Uncategorized

ZWYKLI ZYDZI


MEIR GARBARZ GOVER

Wstęp

Dnia 18 sierpnia 1942 roku zamordowano wszystkich żydowskich mieszkańców polskiej wioski Łomazy . Razem 1800 ludzi. Łomazy to mała wioska we wschodniej Polsce, położona ok. 150 km na wschód od miasta stołecznego Warszawy. Uwaga! Czytanie tej książki może być trudne a jeszcze trudniejszym może być pogodzenie się z jej treścią. 

Katami byli rezerwiści Batalionu 1013 , Szwadron Policji Porządkowej. Po niemiecku ORDNUNGSPOLIZEI, lub w skrócie ORPO. Batalion 101 składał się przeważnie z niemieckich rezerwistów w wieku późnych lat dwudziestu, trzydziestu a nawet czterdziestu. Z tego powodu batalion ten nie zaliczał się do jednostek bojowych, a wykonywać miał zadania o charakterze niebojowym. Większość żołnierzy Batalionu 101 pochodziło z okolicy lub z miasta Hamburga w Niemczech. Ten batalion niemieckich rezerwistów stał się niezwykle skuteczną maszyną do zabijania. Przypieczętował on los 83,000 polskich Żydów. Niektórych z tych Żydów zamordowano w ich własnych domach, inni zostali zamordowani i wrzuceni do rowów eksterminacyjnych, a jeszcze inni wrzuceni żywi do rowów eksterminacyjnych a jeszcze innych przewieziono w bydlęcych wagonach do obozów zagłady, przede wszystkim do Treblinki4 i Sobiboru .

Żołnierze Batalionu 101 zamordowali 37,800 Żydów w rowach eksterminacyjnych. 1800 tych Żydów zginęło w łomaskich rowach. Ci ostatni stanowią temat tej książki.

 Batalion 101 przetransportował 45,200 Żydów prosto do komór gazowych w Treblince według następującego rozdzielnika:

6 Sierpień 1942. Getto w Parczewie ……………………. 5,000 Żydów 

Sierpień 1942. Getto w Międzyrzeczu Podlaskim …….. 10,000 Żydów

 Październik 1942. getto w Radzyniu Podlaskim …….. 2,000 Żydów. 

Październik 1942. getto w Łukowie Podlaskim1 ………. 7,000 Żydów. 

Październik-Listopad 1942. Przejściowe getto w Międzyrzeczu Podlaskim według klucza: Deportowani z Białej Podlaskiej………………………. 4,800 Żydów.

 Konstantynów nad Bugiem13 i okolice…………………. 6,000 Żydów. 

Deportowani z Komarówki………………….………… 600 Żydów.


Calosc w linku ponizej

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

  1. Jan Grabowski jest bardzo odwaznym czlowiekiem.

  2. Przepraszam, coś się przeliterowało w moim wpisie . Oczywiście nie TUA , lecz TAU ( Tel Aviv University)

  3. 11 maja na TUA odbylo się spotkanie naszej emigracji z profesorem Janem Zbigniewem Grabowskim, którego właśnie gości ten uniwersytet. Profesor opowiadał nam jak ciężko jest historykowi pracować naukowo nad tematyka Zagłady. Napomknął również, ze zaczyna prace nad gettami otwartymi w małych miejscowościach. Żydzi mieszkali na ogół w sztetlach, wiec jest to temat ogromny, bo jeszcze bardzo słabo opracowany.
    Niestety obecnie panuje w Polsce atmosfera tworzenia mitologii o tym jak polskie społeczeństwo masowo ratowało Żydów. Prawda jak, chociażby wynika z opisanej książki, jest zupełnie inna. Byli szlachetni ludzie, którzy ratowali swoich współobywateli . Ale i była ogromna ilość szarych obywateli , która pomagała w mordzie. I tych , jak juz wiemy było bardzo wielu. Byłoby dobrze, gdyby w Polsce zapanowała atmosfera szacunku i otwartości . Temat Zagłady musi być uczciwie opracowany! Tylko prawda uratuje dobre imię Polski. Pamietajmy o tym. Wszelakie kłótnie i zaprzeczanie prawdy oznacza , ze do dzisiaj w Polsce nie zrozumiano głębi tragedii, która spotkała Żydów , a Polaków, czesto
    niszczyła moralnie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.