Uncategorized

Krotko i zwiezle , wiadomosci z Izraela dzien po dniu 26.3 – 27.3


Z OSTATNIEJ CHWILI

Netanjahu: Opóźniam reformę sądownictwa, by dać szansę prawdziwemu dialogowi Premier Izraela zapowiedział wstrzymanie reformy sądownictwa do końca święta Paschy, wzywając opozycję do negocjowania w dobrej wierze.


Dwupartyjna grupa przedstawicieli USA prosi House Committee on Appropriations o przeznaczenie 2 milionów dolarów w następnym budżecie fiskalnym na finansowanie specjalnego wysłannika Departamentu Stanu USA do monitorowania i zwalczania antysemityzmu.


Uczniowie wezmą udział w Międzynarodowych Mistrzostwach Wiedzy o Żydach ‘JewQ
Impreza w Stamford, Conn., będzie testem dla uczniów klas od trzeciej do piątej z zakresu znajomości zagadnień żydowskich.


Główne grupy żydowskie wzywają amerykańską drużynę rugby do wycofania się z turnieju w RPA
List podpisany między innymi przez ADL, AJC, Presidents’ Conference i Brandeis Center potępia fakt rzekomego antysemickiego wykluczenia izraelskiej zawodowej drużyny rugby.


Kości “ofiar w imię nauki”, w tym Żydów, pochowane w Berlinie Uważa się, że szczątki znalezione na Wolnym Uniwersytecie pochodzą z instytutu antropologii, w którym studiował Josef Mengele.


Saudyjski książę Mohammed bin Salman porównał kiedyś najwyższego przywódcę Iranu do Hitlera, ale teraz zapalił zielone światło dla porozumienia o pojednaniu, które ma zapoczątkować nową erę regionalnego dobrobytu.


Terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu izraelskich żołnierzy w arabskiej wiosce Huwara w środkowej części Samarii. Rannych zostało 2 żołnierzy, których ewakuowano do szpitala. Jeden z żołnierzy jest ciężko ranny, a drugi jest w stanie umiarkowanym. Napastnicy zbiegli, a izraelskie siły bezpieczeństwa rozpoczęły za nimi pościg.


Minister obrony Izraela Yoav Gallant przyłączył się w do innych członków koalicji, wzywając rząd do zaprzestania procesu forsowania kontrowersyjnej ustawy o reformie sądownictwa


Minister obrony Izraela Yoav Gallant wezwał do tymczasowego wstrzymania programu reformy sądownictwa, mówiąc, że legislacyjne przepychanki koalicji zagrażają bezpieczeństwu narodowemu.


Premier Benjamin Netanjahu zwolnił w niedzielę wieczorem ministra obrony Yoava Gallanta po tym, jak wezwał on do wstrzymania rządowej legislacji dotyczącej restrukturyzacji sądownictwa.


Sąd Najwyższy Izraela, dał w niedzielę premierowi Benjaminowi Netanjahu tydzień na odpowiedź mającą na celu stwierdzenie, że naruszył on umowę o konflikcie interesów w przemówieniu, które wygłosił w czwartek na temat reformy sądownictwa.


Fida Kiwan, Izraelka z Hajfy, która w zeszłym roku została uwięziona za handel narkotykami i początkowo groziła jej egzekucja w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, została ułaskawiona i uwolniona przez prezydenta ZEA szejka Mohameda bin Zayeda al-Nahyana z okazji Ramadanu.


Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały w niedzielę pakt o wolnym handlu, redukując lub usuwając cła na około 96% towarów wymienianych między narodami – podało izraelskie MSZ.


Krótko po tym, jak premier Izraela Benjamin Netanjahu zwolnił ministra obrony Yoav Gallanta za złamanie dyscypliny rzadowej, konsul generalny Izraela w Nowym Jorku złożył rezygnację.


Rada Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, główne forum prezydenta USA, na którym poruszane są kwestie polityki zagranicznej, jest “głęboko zaniepokojona” wydarzeniami w Izraelu – oświadczyła jej rzeczniczka Adrienne Watson. Wydarzenia te “jeszcze bardziej podkreślają pilną potrzebę kompromisu”.


Queer jesziwa publikuje pierwszy zestaw żydowskich opinii prawnych dla trans-Żydów
Wśród poruszanych tematów jest czystość rodzinna i kiedy stosować rytualną kąpiel oraz jak należy „obrzezać” transmężczyznę przechodzącego na judaizm


Izrael przeżywa noc gwałtownych protestów i zamieszek po zwolnieniu Gallanta


Krajowe Biuro Zarządzania Kryzysowego przy ministerstwie obrony oraz izraelska służba meteorologiczna opublikowały scenariusz możliwych letnich fal ekstremalnych upałów wynikających ze zmian klimatycznych. Zgodnie ze scenariuszem, latem (czerwiec-wrzesień) wystąpią dwie dotkliwe fale upałów trwających 3-4 dni, podczas których temperatura sięgnie nawet 49 stopni Celsjusza.


Terroryści ostrzelali osiedle żydowskie Avnei Hefetz w zachodniej Samarii. Pociski trafiły jeden dom mieszkalny, ale nikt nie odniósł obrażeń.


Wszystkie loty z Ben-Guriona zostały dziś uziemione w ramach ogólnokrajowych strajków w proteście przeciwko reformie sądownictwaKategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.