Uncategorized

Haniebny odwrót izraelskiego ministra obrony


Ruthie Blum


Aby zapożyczyć ulubiony epitet demonstrantów na ulicach Tel Awiwu i innych miast, “wstyd” na ministra obrony Izraela Yoav Gallant. W oświadczeniu wydanym w sobotę wieczorem, członek gabinetu obarczony najbardziej kluczową teką w kraju wezwał rząd do wstrzymania jego ustawodawstwa dotyczącego reformy sądownictwa i zażegnania rozłamów, które zaszły tak daleko, że dotarły do wojska.

“Słyszę głosy z terenu i jestem zaniepokojony” – powiedział, jednocześnie wzywając opozycję do wstrzymania protestów, aby dać szansę negocjacjom. Och, i aby “umożliwić narodowi wspólne świętowanie Paschy i Dnia Niepodległości, a także wspólną żałobę w Dniu Pamięci i Dniu Pamięci o Holokauście”.

Szczególnie widoczne w tym przemówieniu – które planował wygłosić w czwartek wieczorem, ale powstrzymał się od tego na prośbę premiera Benjamina Netanjahu – były dwie cechy, które sprawiają, że nie nadaje się na swoje stanowisko: tchórzostwo i zdrada.

Zacznijmy od tej pierwszej. Wobec zjawiska rezerwistów głównie Sił Powietrznych i Dywizji Cybernetycznej, grożących i odmawiających stawienia się na ćwiczenia wojskowe, uzasadniając to tym, że nie będą służyć w “dyktaturze”, Gallant się przestraszył.

Zamiast zdusić problem posłuszeństwa w zarodku, spotkał się z mężczyznami i kobietami w mundurach, aby dać im upust swoim obawom. Najlepsza śmietanka Sił Obronnych Izraela powiedziała, że bez zakończenia “zamachu stanu” (błędna nazwa ruchu protestu dla reform sądownictwa), władze w Jerozolimie mogą zapomnieć o konfrontacji z Iranem. Wiesz, ponieważ nie będzie żadnych pilotów ani geniuszy komputerowych do przeprowadzania operacji.

Zamiast zażądać, by szef sztabu IDF ostrzegł ich, że taki szantaż spowoduje ich usunięcie z IDF, lub przynajmniej pozbawienie ich rangi, Gallant nie tylko przekazał ich skargi Netanyahu; zaczął, najwyraźniej, dostrzegać zalety ich punktu widzenia.

Innymi słowy, nie dał jasno do zrozumienia, że w armii nie ma miejsca na stanowiska polityczne. Nie uderzył też w te same punkty dotyczące reformy sądownictwa, na których oparł swoją kampanię w prawyborach Partii Likud – te same, które przyniosły mu pierwsze miejsce na liście kandydatów do Knesetu, a następnie upragnione ministerstwo.

Był po prostu zbyt zastraszony bezprecedensową sytuacją, by wiedzieć, jak sobie z nią poradzić. Taka bezmyślność nie budzi zaufania do jego zdolności do radzenia sobie z Teheranem i jego mackami w Libanie, Syrii i Autonomii Palestyńskiej.

Teraz o ostatniej z cech, którą wykazał się Gallant, a która czyni go nieodpowiednim: skrajna nielojalność. Rzeczywiście, skorzystał z okazji, jaką była podróż Netanjahu do Londynu, aby za jednym zamachem podważyć mozolne wysiłki swojej partii i partnerów koalicyjnych.

Szczególne znaczenie ma fakt, że dokonał tego zaledwie 48 godzin po starannie przygotowanym przemówieniu premiera, mającym na celu uspokojenie napięć. Netanyahu starannie wyartykułował cel reform – wzmocnienie, a nie zaszkodzenie izraelskiej demokracji – i zapewnił, że wszystkie prawa obywatelskie i prawa mniejszości będą zagwarantowane w ustawie.

To, czego premier nie zrobił, to kapitulacja. Kiedy opozycja odpowiedziała zaostrzeniem wojny, Gallant wybrał odwrót.

Jego ruch był nie tylko lekceważący wobec Netanyahu. Zadał cios wszystkim żołnierzom, którzy wzbraniają się przed samą sugestią złożenia broni w proteście przeciwko polityce.

Co gorsza, wysłał zniechęcającą wiadomość do sektora społeczeństwa, który był pod politycznym, kulturowym i społecznym atakiem za wybranie i dalsze wspieranie rządu kierowanego przez Netanyahu. “Wstyd” nie zaczyna opisywać tego, co Gallant powinien czuć w tej chwili.

Ruthie Blum jest felietonistką i komentatorką z Tel Awiwu. Pisze i wykłada o polityce i kulturze Izraela, a także o stosunkach amerykańsko-izraelskich. Laureatka nagrody Louisa Rappaporta za wybitne osiągnięcia w dziedzinie komentarzy, jest autorką książki “To Hell in a Handbasket: Carter, Obama, and the ‘Arab Spring’. “

Haniebny odwrót izraelskiego ministra obrony

Kategorie: Uncategorized

18 odpowiedzi »

 1. Roman
  Absolutnie zgadzam się z Tobą.
  Wszyscy którzy popierają Nataniahu
  dziwnym trafem nie wspominają ani
  wyjaśniają jak zaczęła się ta prawie —wojna
  domowa.
  Nataniahu interesuje się Reformą Sądownictwa, dosłownie jak „zeszłorocznym
  śniegiem”. Jego jedynym celem jest i będzie
  załatwić sobie nietykalność prawną do
  końca swego życia. Ten kto nie wierzy, proszę poszperać w kilku Izraelskich gazetach i wtedy dyskutować.
  Nb: Ktoś wspomniał że Soros finansuje te
  „lewicowe” demonstracje. Jego nienawiść
  do Izraela jest totalna, lewica czy prawica
  nie interesują Go.

 2. Polak na emigracji Hayored nie wie ze Isratina to terrn ukuty przez lewakow izraelskich i amerykanskich, ,nowa nazwe Israel&palestina, One State . Z nowa flaga . Mogen David zastapiony Ksiazka pomiedzy niebieskimi pasmami, Hatikva tez zastapiona czyms ” do zaakceptowania przez arabow”. No i oczywiscie Prawo Powrotu zlikwidowane, rasistowskie., za wyjatkiem palestyncow oczywiscie, oni moga ”powrocic”

 3. @ml
  ”Isratina wiecznie zywa dla Hayoeda&Co teskniacych za gettem i bycia pod butem kazdego, przytaczanie ze Israel, nawet z tymi( czesciowo z propagandy palestynskiej) ekcesami jest nieporownanie lepszy niz demokracje zachodnie, nie mowiac o palestyncach czy takiej Polsce, jest daremne, dlatego ich dazenie do zniszczenia Izraela poprzez ich ukochany. Sad Najwyzszy.
  .s. O ile ktos nie wiedzial, to zolnierze polscy wymordowali jakas wies w Afganistanie-i nic.”

  Trudno, chcialem to ukryc ze tesknie za gettem i bycia pod butem kazdego, ale niestety udalo sie Tobie to wykryc. Tak, daze do zniszczenia Izraela poprzez moj ukochany Sad Najwyzszy, czego najlepszym dowodem jest to zolnierze polscy wymordowali jakas wies w Afganistanie.
  Niestety dr. Alzhimer sie do mnie dobija i zapomnialem co to jest Isratina, moglbys mi wytluamczyc?

 4. Isratina wiecznie zywa dla Hayoeda&Co teskniacych za gettem i bycia pod butem kazdego, przytaczanie ze Israel, nawet z tymi( czesciowo z propagandy palestynskiej) ekcesami jest nieporownanie lepszy niz demokracje zachodnie, nie mowiac o palestyncach czy takiej Polsce, jest daremne, dlatego ich dazenie do zniszczenia Izraela poprzez ich ukochany. Sad Najwyzszy.
  .s. O ile ktos nie wiedzial, to zolnierze polscy wymordowali jakas wies w Afganistanie-i nic.

 5. @MHL
  ”A co bombardowanie Huary, czego tak obawia się YHY, ta zależy od decyzja gabinetu i wojska, jak w każdej normalnej demokracji”.

  Poniewaz znowu mnie wywolano do tablicy:
  Jesli nie wszyscy wiedza, prezydent skarbu powiedzial ze to izraelskie wojsko powinno zniesc z powierzchni ziemi arabskie miasto ZNAJDUJACE SIE POD WLADZA IZRAELA jako odpowiedz na zamordowanie w tym miescie dwuch Zydow. Najbardziej humanitarna armia na swiecie ma oczywiscie prawo to wykonac i tylko lewicowi zdrajcy nie zgodza sie wykonac takie patriotyczne zadanie.
  Dodajmy rowniez ze ten sam minister skarbu gdy nie byl jeszcze ministrem opublikowal w czasopismie „Hashiloh” swoj plan jak Izrael powinien wygladac:
  Palestynczycy beda mieli do wyboru 3 opcje:
  1. opuszczenie kraju.
  2. zamieszkanie tam ze statusem „mieszkańca”, bo według Smotritza „według Halachy zawsze powinni być trochę gorsi”.
  3. jeśli odrzucą jedną z tych dwóch opcji, to „IDF będą już wiedzieć, co robić”.
  https://www.maariv.co.il/journalists/Article-986924

 6. @ml
  ”Hayored i lewacy izraelscy powinni podniesc pochylona glowe i powiedziec wlasnie to, ” Jestesmy lepsi od was, was wscieka ze Zydzi osmielaja sie przeciwstawiac wymordowaniu ich” Zamiast tego pokornie przyznaja racje wrogom i osmielaja ich.

  Poniewaz wezwano mnie to tablicy, podnosze pochylona glowe i mowie wlasnie to:
  ”Jestesmy lepsi od was, was wscieka ze Zydzi osmielaja sie przeciwstawiac wymordowaniu ich. Protestujecie nie dlatego ze niedawno osadnicy podpalili palestynska wiose Huara, nie dlatgo ze izraelski minister finansow powiedzial ze zamiast osadnikow to izraelskie wojsko powino zmiesc ta wioske, nie dlatego ze minister policji mial zawieszony w domu protret zydowskiego mordercy ktory zamordowal 29 niewinnych ludzi, nie dlatego ze Zydzi spalili zywcem 16 letniego Mohammed Abu Khdeir Jerozolimie, nie dlatego ze w arabskiej wsi Duma Zydzi podpalili dom powodujac smierc 18 miesiecznego Ali Dawabsheh i jego rodzicow – was wscieka ze Zydzi osmielaja sie przeciwstawiac wymordowaniu ich!

 7. MEF, co do bombardowan Serbii przez NAtO, Mary Robinson, Irlandka, zaciekla anty Israel i woczas szef uN HR Comission, powiedziala ze dowodcy NAtOpowinni pojsc pod sad jako zbrodniarze wojenni.
  NAtO oswiadczylo ” Nie czas teraz zaprzestac”-i kontynuowalo bombardowania.
  Anglia sadzila swoich zolnierzy ktorzy utopili w Eufracie nastolatkow irackich bo ci rzucali kamienie na ich czolg.
  Zolnierzy uniewinniono a ich dowodca oswiadczyl ” Zolnierze musza walczyc bez urzedasow zagladajacych ciagle na nich”
  W tej samej Anglii jest/bylo 5000( piec tysiecy ) spraw o gwalty przez zolnierzy angielskich kobiet w Afryce podczas corocznych treningow spadochroniarzy tam. Sprawy przewlekano az do przedawnienia .
  Na Cyprze gdzie Anglia ma bazy, 4 zolnierzy porwalo 18 letnia turystke, zgwalcilo i bestialsko zamordowalo zagrzebujac ja zywcem.
  Dowdztwo bazy utrudnialo ja moglo dochodzenia, a kiedy ich skazano na dozywocie na Cyprze, Anglia interweniowala tak dlugo az ich przeniesiono do wiezienia do Anglii-i wypuszczono.
  I jeszcze naglowki z ostatnich dni :
  ”Death toll from US strikes on pro-Iran targets in Syria rises to 19 – Syrian war monitor
  The US carried out strikes in eastern Syria in response to a drone attack on Thursday that left one American contractor dead.”
  Gdzie ta ”proporcjonalnosc” State Dept. tak poucza Izrael?
  ICC jest realna grozba, mimo ze Izrael jest o wiele lepszy od innych, Hayored i lewacy izraelscy powinni podniesc pochylona glowe i powiedziec wlasnie to, ” Jestesmy lepsi od was, was wscieka ze Zydzi osmielaja sie przeciwstawiac wymordowaniu ich”
  Zamiast tego pokornie przyznaja racje wrogom i osmielaja ich.
  Wysilki aresztowania oficerow IDF za granica byly robione(np. w Anglii) byly robione dlugo przed reforma Sadu Najwyzszego, wiec oprocz pokornosci lewacy izrescy sa glupi uwazajac ze Sadu Najwyzszy ochroni ich i reszte.

 8. Opozycja znalazła się w pozycji uczniów czarnoksieznika: podsycali anarchie w kraju i na koniec sami się przestraszyli swojego dzieła. To będzie miało konsekwencje. Tak łatwo opozycja nie będzie mogła próbować obalić demokratycznie wybrany rząd. W tej rebelli jest grupa anarchistow lewicowych którzy nie liczą się z niczym. Również resztki partii pracy i Merec który nie przeszedł progu wyborczego eskalują ten protest w niebezpiczny sposób.

 9. Proponowana reforma nie zmienia w niczym reguł wprowadzania poprawek w istniejące prawa i uchwalania nowych praw. Olbrzymia większość praw w Knesset została przeprowadzona większości stosunkową, w tym prawa zasadnicze.
  Prawa których zmiana wymaga większości absolutnej 61 posłów są już prawami obwarowanymi. Poniżej wyjątek z klasyfikacji zasadniczych praw izraelskich:

  ”Większość fundamentalnych praw w państwie Izrael nie jest obwarowana, a inne są zastrzeżone przez wymaganie ich zmiany przez 61 członków Knesetu. Prawa obwarowane – Ustawa Zasadnicza: Rząd, Ustawa Zasadnicza: Wolność Zawodowa, Ustawa Zasadnicza: Referendum i Ustawa Zasadnicza: Izrael – Państwo Narodowe Narodu Żydowskiego, mogą być zmienione jedynie większością co najmniej 61 członków z Knesetu”
  (Wikipedia).

  Prawo sądownictwa nie jest obwarowane i można wprowadzić w nim poprawki nawet większością stosunkową w Knesset. I faktycznie, od jego uchwalenia w 1984, to prawo zostało poprawione kilkakrotnie, szczególnie w 1992 i 2002.

  A co bombardowanie Huary, czego tak obawia się YHY, ta zależy od decyzja gabinetu i wojska, jak w każdej normalnej demokracji. To nie ma nic wspólnego ani z prawem sądownictwa ani z reformą ale wszystko z doktryną polityczną – wojskową Izraela.
  Tu też warto przypomnieć że decyzje bombardowania zapadły już w Izraelu przy wielu okazjach, podjęte przez każdy możliwy rząd izraelski. Obecny rząd nie jest wyjątkiem. Ani chlubnym ani niechlubnym. Może podejmie taką decyzję a może nie. Można też dodać że w ogólnym bilansie wojen z Arabami, lewica zaliczyła więcej wojen i akcji niż prawica.
  Ale to w porządku, Lewica może bombardować Arabów bo lewica ma rację, ale prawica nie bo nie ma racji. Racja usprawiedliwia wszystko i poczucie monopolu na prawdę jest główną przyczyną rozlewu krwi od zarania historii.

  I jeszcze o funkcji konstytucji i sądów w wojnach. ”Allied Forces Operation”, Bałkany 24 marca – 20 czerwca 1999; Masywne bombardowanie Serbii z około 500 ofiarami cywilnymi. Protestów przeciw temu w Europie i USA nie było, chociaż każde państwo w tej cynicznej koalicji miało wtedy konstytucję albo konstytucję federalną. Opinii sądów najwyższych też nie było. Tam sądy nie mieszają się w politykę ani nie wyrażają opinii moralnych.
  Ale w Izraelu tak. Starszyzna uczona w prawie wpływa bezprawnie na ważne decyzje polityczne, nie ponosząc za te decyzje odpowiedzialności. Według aktualnego bilansu sił w Izraelu, jej wpływ na takie decyzje tylko wzmocni się.

 10. @ Ewa Korulska
  Tak, wszyscy wiemy ze ten brzydal Soros rzadzi Izraelem , w tajnym porozumieniu z Iranem – to jest oczywiste dla powaznych politologow, ktorzy tu sie wypowiadaja, na zydowskim (!) forum.

 11. Jesli nie znamy szczegolow – mozemy plesc rozne spiskowe teorie. Z tego co ja wiem – jesli sie myle prosze mnie poprawic:
  aby byc wojskowym lotnikiem czlowiek musi spedzic iles tam godzin miesiecznie na cwiczeniach – z tego co wyczytalem z izraelskiej prasy lotnik zobowiazany jest mniej wiecej raz w tygodniu odbyc lot na samolocie lub symulatorze. Wojsko nie moze lotnika zmusic do tylu dni miluim i ten serwis JEST NA OCHOTNIKA, a wiec to co powiedzieli lotnicy to nie jest – ”my sie sprzeciwiamy sluzyc w miluim”, oni powiedzieli ”my na ochotnika nie idziemy”. Jesli lotnik nie przechodzi tych cwiczen, nie mozna uznac go za lotnika ktory ma prawo kierowac samolotem wartym kilkadziesiat milionow dolarow.
  Co lotnicy widza w rewolucji sadowej – widza ze kazde prawo ktore przeprowadzi wiecej niz 60 poslow bedzie legalne, jesli wiec koalicja ustanowi prawo ze wioske Huara nalezy zniezc z powierzchni ziemi – lotnicy beda musieli te zadanie wykonac.
  Jesli koalicja ustanowi prawo ze jazda samochoem w Shabat jest przestepstwem – nie beda mogli uzywac samochodu w Shabat.
  Jesli koalicja ustanowi prawo ze nalezy upanstwowic wszystkie srodki produkcji – tak tez sie stanie.
  Lotnicy, i nie tylko oni chca aby byla jakas instancja ktora zapobiegnie takim pomyslom, nawet gdy taka partia ma wiekszosc w Knesset.

 12. To ze Netanjahu nie uległ setki tysięcy demonstrantom świadczy o jego naiwności ze właśnie on jest tym nowym twórcą demokracji. Większość mieszkańców Israela nie dala się oszukać.

 13. Bardzo sluszny artykul. To jak lewica rozklada Izrael od środka i wydaje go na łup wrogom jest absolutnie ohydne i szokujące. A przede wszystkim jest skrajnie niebezpieczne dla samego Izraela.
  Gołym okiem widać ze cały ten ruch pseudo – demokratyczny jest profesjonalnie zorganizowany, sterowany od zewnątrz i oparty na wręcz goebbelsowskiej propagandzie i sianiu nienawisci do premiera Netanyahu i jego rzadu.
  Bez wątpienia finansowany przez Sorosa, Bidena, Rosję i Iran. A Arabowie śmieją sie i zacierają rece patrząc jak Żydzi sami siebie zwalczaja. Jak tak dalej pójdzie Iran nie będzie potrzebował nuklearki żeby nas wykończyć. Wykończymy sie sami.

 14. R:
  W historii Europy wszystkie zdrady i zamachów stanu przeprowadzili krewni władców, patrioci, zasłużeni żołnierze i geniusze dyplomacji. Patriotyzm nie ma jasnej definicji i każdy może nim szargać na swoje małe cele polityczne. Jak zresztą flaga narodowa, której kolory są kolorami tałesu a Magen David jest wtórnym symbolem judaizmu. Założyciele Izraela chcieli tym pokazać światu że judaizm jest fundamentem nacjonalizmu żydowskiego.
  Widzę demonstrantów otulonych we flagi jak żydzi w tałesach w drodze do synagogi. To przywłaszczenie symbolu judaizmu na korzyść ich celów politycznych. Wierzę że większość demonstrantów tego nawet nie rozumie.
  Prawo służby narodowej jest przestarzałe i trzeba je przystosować do rzeczywistości.
  Poprawione prawo służby narodowej powinno brać pod uwagę wolności sumienia kandydatów ale też otworzyć możliwość wojskowej kariery zawodowej dla wszystkich obywateli, bez wyjątku.

 15. Galante jako minister obrony jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo obywateli całego państwa.Dostaje oceny sytuacji z wielu żródeł I gdy jego zdaniem to zagraża poważnie Izraelowi ma obowiązek powiedzieć to premiership I gabinetowi bezpieczeństwa. Od 2 miesięcy Nataniahu nie zwołał ani razu takiego posiedzenia bo to mogło mu zaszkodzić w tym przewrocie prawodawstwa.Ganc słužy Izraelowi a nie Nataniahu.postąpił jak prawdziwy patriots I to co zrobił nigdy nie mogło mu nic day a przeciwnie mogł wiele stracić. W Likud jest wiele ministrów I posłow ktorzy szepczą za plecami Nataniahu ale boją siě o swoje wygodne krzesełko.Dlatego reakcja Nataniahu na jego patriotyczne przemówienie tak wzburzyła setki tysięcy obywateli. Wszyscy zrozumieli że premier przekłada osobiste korzyście Nad bezpieczeństwo kraju.ten artykuł to obrzydliwe fałszowanie rzeczywistości.

 16. Nic ”ohydnego” w tym artykule nie ma. O ile piloci rzeczywiscie powiedzieli ze ” zapomij ze bedziemy walczyc z Iranem” jest to zdrada i bezdennna glupotya lewakow ktorzy ”mysla” ze Iranowi zalezy na demokracji.

 17. Słowa ” tchórzostwo i zdrada” bardziej pasują do pewnie 90% zwolenników Netanjahu, którzy nie służą w wojsku i nic Państwu Izrael nie dają, a tylko wyciskają z niego pieniądze, niż do żołnierzy elitarnych jednostek sił zbrojnych Izraela i ich dowódcy, którzy co kilka lat przelewają krew za swoją ojczyznę!
  Wyjątkowo ohydny jest ten artykuł…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.