Uncategorized

Czy Izrael jest izolowany ?

Przetlumaczyla z hebrajskiego i przyslala Olga Degani

reunion 69 .1

Sekretarz Stanu John Kerry twierdzi (art. po angielsku): “jeśli nie znajdziemy drogi do pokoju między Izraelem a Palestyńczykami, wzrośnie izolacja Izraela”. Ale międzynarodowa pozycja Izraela wykazuje bezprecedensowe powiązania – a nie izolację – w ekonomii, technologii, nauce, obronności – bez żadnego powiązania z kwestią palestyńską.

W przeciwieństwie do doktryny Kerry’ego, kwestia palestyńska nigdy nie była (art. po polsku) w oczach arabskich przyczyną wstrząsów okolicznych, ani sednem konfliktu arabsko – izraelskiego, ani najistotniejszą kwestią w stosunkach między Izraelem a USA i społecznością międzynarodową. Wprawdzie leksykon dyplomatyczny uwydatnia kwestię palestyńską, ale wstrząsy w świecie arabskim, oderwane od kwestii palestyńskiej, bezprzykładna współpraca strategiczna pomiędzy Izraelem a USA, oraz działalność handlowa i finansowa dowodzą, że rzeczywistość nie reaguje na nawoływania Kerry’ego do wywierania nacisku na Izrael bronią izolacji. 

Turecki Urząd Statystyczny podaje wzrost 56% eksportu do Izraela i 22% importu z Izraela w ciągu pięciu pierwszych miesięcy 2013 roku i wzrost bilansu handlowego pomiędzy tymi państwami z 3.4 miliardów dolarów w roku 2008 do 4 miliardów dolarów w 2012 roku.“The Telegraph” podaje, że bilans handlowy pomiędzy Izraelem a Brytanią doszedł do szczytu w 2013 roku i świta biznesmenów przybyłych z premierem Brytanii do Izraela – w marcu 2014 – świadczy o tym, że głównym celem było zwiększenie zakresu kontaktów handlowych. Radio niemieckie “Deutsche Welle” podało, że Chiny ignorują nawoływania do bojkotu Izraela i kierują projektem budowy linii kolejowej z Aszdodu do Eilatu co wydatnie podniesie pozycję geopolityczną i handlową Izraela. Według “Financial Times” Chiny są głodne izraelskiej techniki i ich bilans handlowy z Izraelem osiągnął 10 miliardów dolarów w 2013 roku. “Japan Times”podaje, że w Japonii wzrasta zainteresowanie inwestycjami w Izraelu.

Od 2013 roku, w przeciwieństwie do doktryn/pragnień Johna Kerry, Izrael jest pierwszej wagi celem obcych inwestorów – 12 miliardów dolarów w 2013 roku, włączając w to kupno izraelskich firm za 4 miliardy dolarów przez takie giganty jak Google, IBM, Cisco, AOL, Facebook, Apple and EMC. Deloitte Touche, jedna z największych form księgowych na świecie, nie została widocznie uświadomiona przez Kerry’ego, bo klasyfikuje Izrael, jako cel obcych inwestycji, na czwartym miejscu na świecie – po USA, Chinach i Brazylii . Izrael jest glównym kanałem przepływu technologii specjalnych, rozwijających się w Izraelu, do przemysłu zbrojeniowego i high-technologii w USA. Badania naukowe i doskonalenia w Izraelu przyczyniają się do wzrostu zatrudnienia, badań naukowych i eksportu w Stanach Zjednoczonych, jak podaje prezes Googla Erik Shmidt, który także osobiście inwestujące w Izraelu: “Izrael jest drugim w ważności, po USA, centrum nowych technologii, dramatycznie wpływającym na następne pokolenie nowoczesnej trechnologii”. Doktryny Kerry-ego także nie przyjmuje gigantyczna firma Intel, która zainwestowała w izraelu 11 miliardów dolarów w ich cztery ośrodki badawcze i dwa przedsiębiorstwa produkcyjne w Izraelu i dodatkowo miliard dolarów w koszty rocznych działalności tych projektów i corocznego eksportu z Izraela o wartości trzech miliardów dolarów. Gigant Hewlet Packard twierdzi, że 55% jego doskonalenia się w ostatnich latach zawdzięcza Izraelowi. Motorola i Mocrosoft prowadzą w Izraelu ośrodki badawcze, na drugim miejscu w ważności po ośrodkach w Stanach Zjednoczonych, oraz czołowe firmy ryzykownych funduszów inwestycyjnych z Silicon Valley kierują zyskownymi funduszami przeznaczając je wyłącznie do inwestowania w Izraelu.

Inwestorzy z doświadczeniem, którzy nie zniewalają rzeczywistości do swych mrzonek – wiedzą, że “wiosna arabska” to tsunami, że wydarzenia na ulicy arabskiej nie posuwają się w kierunku demokracji, że Iran jest zdecydowany produkować broń jądrową, że przywódcy arabscy widzą w Palestyńczykach czynnik podżegający i terrorystyczny i dlatego nie dają środków na fundowanie państwa palestyńskiego. 

Doświadczeni inwestorzy wiedzą, że 66 lat terroru i wojen były dla Izraela tylko przeszkodą dla skoku demograficznego,(art. po angielsku i dwa inne art. po polsku – a i b) jego rozkwitu ekonomicznego, technologicznego i bezprecedensowych powiązań na arenie międzynarodowej, z zapleczem złóż gazu naturalnego w Morzu Sródziemnym. 

24.4.2014

Obrazek
amb.ret. Yoram Ettinger

 

kliknij tutaj

 
 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.