Uncategorized

Program festiwalu Singer Jazz 2014

Nadeslal Adama Baruch

adam Baruch nauczyciel rokin

reunion 69 .1

 

Singer Jazz 2014 – Komunikat Medialny

Podczas jedenastej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera 2014 po raz pierwszy zaprezentowany zostanie cykl imprez jazzowych pod hasłem „Singer Jazz”.

Poświęcone one będą żydowskim muzykom i kompozytorom oraz przewijającym się w jazzowych formach artystycznych motywom muzyki żydowskiej. Singer Jazz potrwa 5 dni, od poniedziałku 25- do piątku 29 sierpnia 2014 r. i będzie obejmował 11 wydarzeń.

Od początku ery jazzu, czyli od ponad stu lat, muzycy żydowscy odgrywali niezwykle ważną rolę w rozwoju tego gatunku jako formy sztuki. Nieodłącznie towarzyszące narodowi żydowskiemu trudy w wielu aspektach przypominały próby, których doświadczali twórcy jazzu – Afroamerykanie. Dlatego też nie dziwi fakt, że żydowscy muzycy, poza Afroamerykanami, tworzyli największą grupę kulturowo-etniczną, która nie tylko grała jazz, ale poświęciła mu także swoje życie.

Warszawa Singera składa artystom hołd, prezentując szeroki wybór stylów i form jazzowych powstałych w różnych krajach, w których jazz w wykonaniu żydowskim rozkwitał i kreował nowe możliwości muzycznej ekspresji. Swój udział zapowiedziało już wielu polskich muzyków jazzowych. Zagrają oni koncerty oraz wezmą udział w nieformalnych jam sessions, które odbędą się w klubach i na mniejszych imprezach, a ich motywem przewodnim będzie jazz w wydaniu żydowskim, który przeżywa obecnie w Polsce renesans.

Jazz Singera odbywa się pod dyrekcją artystyczną Adama Barucha, światowej sławy krytyka, organizatora, działacza oraz osobowości, którego aktywna obecność na scenie muzycznej trwa już kilka dziesięcioleci.

Singer Jazz 2014 – Program Wydarzeń

1. Adam Baruch (Izrael) – The Soundtrack of My Life (Ścieżka głosowa mojego życia)
(Poniedziałek 25.8.2014; 18.00; Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9)

Spotkanie z krytykiem muzycznym i dyrektorem artystycznym Singer Jazz Adamem Baruchem, podczas którego opowie on historię swojej trwającej całe życie przygody z muzyką a w szczególności z jazzem. Spotkanie prowadzić będzie redactor Jazz Forum Paweł Brodowski.

2. Harold Rubin (Izrael) / Mikołaj Trzaska – Opening Concert (koncert otwierający)
(Poniedziałek 25.8.2014; 22.00; klub Pardon, To Tu)

Najlepsi awangardowi muzycy z Polski i Izraela, klarnecista i kompozytor Harold Rubin oraz multiinstrumentalista i kompozytor Mikołaj Trzaska łączą siły, by zaprezentować nowy, wspólnie nagrany album.

3. Harold Rubin (Izrael) – “Magnificent Failure” (“Wspaniała klęska”)
(Wtorek 26.8.2014; 17.30; klub Mamele)

Pokaz filmu dokumentalnego o legendarnym muzyku izraelskim Haroldzie Rubinie, którego autorką jest jego córka, Jasmine Kainy. Po pokazie odbędzie się spotkanie z artystą.

4. Bracia Oleś Duo / Harold Rubin (Izrael)
(Wtorek 26.8.2014; 22.00; klub Pardon, To Tu)

Doskonały polski duet jazzowy, który tworzą bracia bliźniacy Marcin Oleś oraz Bartłomiej “Brat” Oleś zaprezentuje swój najnowszy projekt zatytułowany „Spirit of Nadir”. Ten oryginalny projekt powstał w oparciu o tematy muzyczne ze świata muzyki Żydów sefardyjskich oraz innych grup żydowskich. Muzycy improwizują z udziałem legendarnego klarnecisty izraelskiego – Harolda Rubina.

5. Daniel Zamir Quartet (Izrael)
(Środa 27.8.2014; 20.00; Teatr Żydowski, duża scena)

Izraelski saksofonista i kompozytor – Daniel Zamir – ortodoksyjny Żyd gra współczesny jazz zdecydowanie czerpiąc z bogactwa tradycyjnej muzyki żydowskiej. Towarzyszy mu doskonały izreaelski kwartet jazzowy.

6. New Trio gości Daniela Zamira (Izrael) & Jam Session z polskimi muzykami jazzowymi
(Środa 27.8.2014; 21.30; klub Pardon, To Tu)

Wspaniałe polskie trio skladające się z braci Jana Smoczyńskiego – organy Hammonda i Mateusza Smoczyńskiego – skrzypce wraz z perkusistą Michałem Miśkiewiczem gości Izraelskiego saksofonistę Daniela Zamira. Po ich wystepie odbędzie sie Jam Session z dodatkowymi muzykami.

7. “Sophie Tucker / Anna Held / Gilda Gray” – wykład Andrzeja Krakowskiego
(Czwartek 28.8.2014; 17.00; Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9)

Reżyser i autor – Andrzej Krakowski – opowiada o trzech gwiazdach amerykańskiej estrady i wczesnego jazzu, które – o dziwo – mają wspólne polsko-żydowskie korzenie.

8. Stankiewicz Plays Victor Young
(Czwartek 28.8.2014; 18.00; Synagoga Nożyków)

Wybitny pianista / kompozytor / nauczyciel Kuba Stankiewicz wraz ze swoim trio wykonają utwory amerykańskiego kompozytora (o polsko-żydowskich korzeniach) Victora Younga.

9. Lena Piękniewska – „Kołysanki na wieczny sen” (Lullabies for Eternal Sleep)
(Czwartek 28.8.2014; 21.00; Teatr Żydowski, duża scena)

Przy akompaniamencie muzyków jazzowych polska wokalistka Lena Piękniewska zaprezentuje multimedialny show poświęcony polskim Żydom, którzy zginęli podczas Holokaustu.

10. Wojciech Jachna Trio / Harold Rubin (Izrael) – Closing Concert (koncert zamykający)
(Czwartek 28.8.2014; 22.30; klub Pardon, To Tu)

Młody polski trębacz Wojciech Jachna zagra ze swoim trio projekt, na który składają się jazzowe improwizacje oparte na starej muzyce hasydzkiej. Drugim punktem programu będą improwizacje z legendarnym klarnecistą Haroldem Rubinem.

11. “Odrodzenie Żydowskiej tradycji muzycznej w Nowym Polskim Jazzie” – panel dyskusyjny z udziałem: Pawła Brodowskiego (Jazz Forum), Macieja Nowotnego i Tomasza Łuczaka (polish-jazz.blogspot.com i Radio JazzFM), Rocha Sicińskiego (JazzPress), przedstawiciela serwisu JazzSoul, Jarosława Polita (ForTune Records) i innych
(Piątek, 29 Sierpnia, 19.30 Austriackie Forum Kultury)

Spotkanie polskich dziennikarzy, krytyków i aktywistów jazzowych, prowadzone przez Adama Barucha (Izrael), które podsumowuje tegoroczny Singer Jazz i ocenia nową scenę polskiego jazzu, która odnajduje Żydowskie tradycje muzyczne i absorbuje je do współczesnej twórczosci.


 

 

Pierwszego dnia festiwalu, 23 sierpnia o godz. 19.30 zapraszamy do Teatru Żydowskiego na „Ostatnią miłość”, spektakl w reżyserii Adolfa Szapiro, na podstawie opowiadania Izaaka Bashevisa Singera udramatyzowanego przez Walerego Muchariamowa.

*************************
Drugiego dnia festiwalu, 24 sierpnia o godz. 15.00 na dużej scenie
Teatru Żydowskiego wystąpią ZALMEN MLOTEK i ELMORE JAMES

*************************’

26 sierpnia o godz. 21.00 zapraszamy do Teatru Żydowskiego na koncert ANNY SZAŁAPAK zatytułowany “Grajmy Panu”. Artystce krakowskiego kabaretu Piwnica pod Baranami, akompaniować będzie zespół w składzie: : Konrad Mastyło (fortepian), Tomasz Góra (skrzypce), Michał Braszak (kontrabas).
W programie koncertu znajdą się też najbardziej znane utwory z repertuaru artystki utrwalone na płytach: „Z czego składa się świat”, „Żywa woda”, „Serca na rowerach”. Autorami tekstów są m. in. Osip Mandelsztam, Bruno Schulz, Bolesław Leśmian.

**************************

Niekwestionowaną gwiazdą koncertu finałowego na Placu Grzybowskim będzie światowej sławy kontratenor Dawid D’or, nazywany wielkim głosem Izraela ze względu na 4-oktawową skalę. Ma na swoim koncie 10 platynowych płyt. Płynnie łączy muzykę klasyczną z etniczną.

*******
Ciekawie zapowiada się repertuar teatralny XI FESTIWALU KULTURY ŻYDOWSKIEJ WARSZAWA SINGERA (23.08 – 31.08). Zobaczymy m.in. monodram pt. „Lola Blau” Mai Morgenstern, odtwórczyni roli Marii w filmie „Pasja” Mela Gibsona. Zapraszamy!

*****************

26 sierpnia w Kościele Wszystkich Świętych w koncercie KAPELI ZE WSI WARSZAWA jako gość specjalny wystąpi Jorgos Skolias, znakomity wokalista, a także kompozytor, znany ze współpracy z takimi zespołami jak Krzak, Dżem, Osjan, Tie Break oraz muzykami, Tomaszem Stańko i Zbigniewem Namysłowskim. Więcej informacji – wkrótce.

**************

W ramach cyklu „Mistrzowie czytają Singera” niewątpliwą atrakcją będzie interpretacja twórczości Singera przez wielkich polskich aktorów: Olgierda Łukaszewicza, Jerzego Treli i Włodzimierza Pressa. Co roku Festiwal Singera przyciąga ponad 35 tys. widzów w różnym wieku i z różnych środowisk. Oprócz cudownego poczucia wspólnoty i zabawy na wolnym powietrzu, gwarantujemy możliwości cofnięcia się w czasie śladami Singera i rozsmakowania się w kulturze jidysz. Festiwal jest doskonałą propozycją na zakończenie lata!!!

********

Koncerty kantoralne w Synagodze im. Nożyków należą do największych atrakcji festiwalowych. W tym roku zaproszenie Fundacji Shalom, przyjęła światowa czołówka kantorów młodego pokolenia, m.in. ELAZAR VINOGRAD, AVREYMI KIRSHNBOUM i MOSHE FISHEL z towarzyszeniem chóru z Izraela THE JERUSALEM CANTORS CHOIR.

************

Ciekawie zapowiada się repertuar teatralny tegorocznego, XI FESTIWALU KULTURY ŻYDOWSKIEJ WARSZAWA SINGERA (23.08 – 31.08). Zobaczymy m.in. monodram pt. „Lola Blau” Mai Morgenstern, odtwórczyni roli Marii w filmie „Pasja” Mela Gibsona oraz polską premierę „Planety Robotów” na podstawie opowiadań Stanisława Lema, w reżyserii jednego z najwybitniejszych twórców izraelskich Shmuela Shohat. Widzowie będą również mieli okazję obejrzeć przedstawienie dla dzieci i dorosłych „O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary” na podstawie opowiadań I. B. Singera, w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego.

************************

27 sierpnia na dużej scenie Teatru Żydowskiego zagra ze swoim kwartetem, niezwykle utalentowany izraelski saksofonista i kompozytor jazzowy, DANIEL ZAMIR, a po koncercie rozpocznie się Jam Session w klubie Pardon, To Tu, gdzie Zamir wystąpi z polskimi muzykami. Szczegóły wkrótce.


Zapraszamy!

********************

 

Adam Baruch  organizuje festiwal “Singer Jazz”  masa swietnej muzyki!

W ramach tegorocznej, XI edycji Festiwalu Warszawa Singera odbędzie się mini-Festiwal Singer Jazz, podczas którego wystąpi legendarny izraelski klarnecista i kompozytor HAROLD RUBIN. Ten znakomity artysta urodził się w Południowej Afryce. W 1963 roku wyemigrowal do Izraela, w wyniku słynnego procesu, w którym oskarżono go o blasfemię (chodziło o namalowanie obrazu pt. “Mój Chrystus”). W Izraelu Rubin pracowal jako architekt, malarz i muzyk. Dzisiaj jest uznawany za ojca chrzesnego izraelskiej muzyki free-jazzowej i improwizowanej oraz jednego z najorginalniejszych klarnecistów na świecie. Publiczność festiwalu Singer Jazz będzie miała niepowtarzalną okazję obejrzeć film dokumentalny o życiiu Harolda pt. “Magnificent Failure” (“Wspaniała klęska”), który zrealizowała jego córka, Jasmine Kainy.
Po pokazie filmu, rozpocznie się spotkanie Harolda z publicznością, które poprowadzi Adam Baruch. Zapraszamy 26 sierpnia do Klubu Mamele Teatru Żydowskie

W ramach tegorocznej, XI edycji Festiwalu Warszawa Singera odbędzie się mini-Festiwal Singer Jazz, którego gościem będzie doskonaly izraelski saksofonista, DANIEL ZAMIR. Ten wspanialy artysta wystąpi ze swoim kwartetem 27 sierpnia w Teatrze Zydowskim a po koncercie odbedzie sie Jam Session w klubie Pardon, To Tu gdzie Zamir bedzie gral z polskimi muzykami. Zapraszamy!

W ramach tegorocznej, XI edycji Festiwalu Warszawa Singera odbędzie się mini-Festiwal Singer Jazz, którego gościem będzie swietna Polska wokalistka / kompozytorka, LENA PiEKNIEWSKA. Wystąpi ona ze swoim kwartetem 28 sierpnia w Teatrze Żydowskim z programem pod tytulem “Kołysanki Na Wieczny Sen”. W kwartecie graja: Krzysztof Dys – piano, Radek Nowicki – sax, Andrzej Święs – kontrabas i Sebastian Frankiewicz – perkusja. Szczegóły wkrótce. Zapraszamy!

**********************

KAPELA ZE WSI WARSZAWA/WARSAW VILLAGE BAND wystąpi we wtorek, 26 sierpnia w Kościele Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim, podczas XI edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.

Zapraszamy serdecznie!
———–
Gwiazdą XI Festiwalu Warszawa Singera (23-31 sierpnia) będzie DAVID D’OR –
światowej sławy izraelski kontartenor (jego skala głosu przekracza 4
oktawy).Ten wielki artysta pochodzi z libijskiej rodziny kantorów, których
przodkowie wywodzili się z Andaluzji. Poszukiwanie korzeni doprowadziło go do
odkrycia piękna śpiewu synagogalnego.
———–
Zapraszamy do Klubu Mamele, we środę, 27 sierpnia na koncert
mezzosopranistki – Simone Pergmann. Austriacka artystka zdobywa serca
publiczności wyjątkowymi interpretacjami starej i nowej muzyki sefardyjskiej ,
a także pieśni jidysz.
————-
W czwartek, 28 sierpnia zapraszamy do Synagogi im. Nożyków na
koncert świetnego jazzowego pianisty, Kuby Stankiewicza, znanego ze współpracy m.in. z saksofonistą Scottem Hamiltonem, trębaczem Art Farmerem Januszem Muniakiem, Tomasze Szukalskim, Anną Marią Jopek i Zbigniewem Namysłowskim.
—————
Na koncert znakomitego klarnecisty, Christiana Dawida i DJ Lenara można będzie się wybrać do Klubu Mamele w czwartek, 28 sierpnia.
————–
Fanów nowej, awangardowej muzyki żydowskiej nie może zabraknąć na koncercie Tria – Szamburski/Lenar/Rogiewicz w Klubie Skład Butelek na Pradze, w piątek 29 sierpnia.
————–
Na dużej scenie Teatru Żydowskiego, w piątek 29 sierpnia wystąpi zespół SEMER RELOADED. Ten band zagra również podczas Nocy Klezmerów w sobotni wieczór, 30 sierpnia.
—————–
Na dużej scenie Teatru Żydowskiego, w niedzielę, 31 sierpnia zagrają fenomenalni artyści: Frank London, Yaakov Lemmer oraz Trio YAS (Christian Dawid – clairnet, Guy Schalom – drums, Sanne Möricke – accordion )
——–
Koncert finałowy na Placu Grzybowskim rozpocznie się w ostatni festiwalowy wieczór, w niedzielę 31 sierpnia. Wystąpią: Dawid Do’r (światowej sławy izraelski kontartenor), Frank London (wybitny nowojosrki trębacz i kompozytor) oraz Jacov Lemmer (jeden z najlepszych amerykańskich kantorów).
——-

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.