Fundacja Ktora Trwa otrzymala Non-profit Status w USA
Aktualności
Strzelce k. Białopola – 29 maja 2014 r.
W szkole w Strzelcach odbyło się spotkanie uczniów i nauczycieli z naocznymi świadkami wydarzeń z czasu II wojny światowej. Podczas spotkania Zbigniew Niziński przedstawił pokaz multimedialny o upamiętnianiu przez Fundację ofiar wojny i poszukiwaniu zapomnianych grobów.
W Leokadii Fundacja „Pamięć, Która Trwa” we współpracy z mieszkańcami postawiła kamienie Pamięci w miejscach spoczynku Żydów zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. W przeprowadzonej przez Fundację uroczystości odsłonięcia tych kamieni, mieszkańcy, duchowni, władze gminy, uczniowie okolicznych szkół oraz zaproszeni goście oddali hołd pomordowanym i wyrazili sprzeciw wobec ludobójstwa.
W Muzeum Powstania Warszawskiego odbyło się wręczenie dyplomów laureatom nagrody australijskiej Fundacji Polcul im. Jerzego Bonieckiego dla osób działających na rzecz ogółu społeczeństwa. Wśród wyróżnionych jest Zbigniew Niziński z Fundacji „Pamięć, Która Trwa”, za wyszukiwanie, dokumentowanie i oznaczanie śladów hitlerowskich mordów na ludności żydowskiej i osobach pomagających Żydom.
Zbigniew Niziński z Fundacji „ Pamięć, Która Trwa”, wraz z ekipą Adama Sikorskiego z programu „ Było, nie minęło” TVP Lublin, przeprowadzili badania terenowe na miejscu rozstrzelania i pochówku około 1500 Żydów zamordowanych 13 lipca 1942 r. przez niemiecki 101 Batalion Policji. Celem badań georadarowych było ustalenie miejsc pochówku ofiar. Zlokalizowano i oznaczono kolejnych 6 grobów masowych. W pracach wziął również udział nadleśniczy Leszek Dmitroca z Nadleśnictwa Józefów Biłgorajski oraz prezes Fundacji ”Honor, Ojczyzna”, Dariusz Szymanowski.
W dniu 9.04.2014 r. na cmentarz żydowski w Jodłowej- Wisowej już po raz czwarty przybyli członkowie Sekcji Kultury Żydów Bliskowschodniego Koła Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z opiekunem dr Danielem Starzyńskim oraz prezesem Fundacji „ Pamięć, Która Trwa”, Zbigniewem Nizińskim, w celu kontynuowania prac przy inwentaryzacji macew. Stworzono spis oraz plan ich rozmieszczenia. Łącznie odczytano ponad 70 hebrajskich inskrypcji nagrobnych, z czego najstarsza pochodzi z 1837 r.