Uncategorized

wiadomosci z Izraela 3 – 7 lipca

3 lipca 2015 r. islamscy terroryści wystrzelili po południem z egipskiego Synaju rakietę, która spadła na terytorium Izraela w pobliżu Strefy Gazy. Nie odnotowano żadnych zniszczeń. Odpowiedzialność za atak wzięła na siebie salaficka organizacja Brygady Szejka Omara Hadida, która jest powiązana z Państwem Islamskim i działa wewnątrz Strefy Gazy.
    3 lipca 2015 r. premier Benjamin Netanjahu skrytykował wieczorem Radę Praw Człowieka ONZ za jego decyzję w sprawie zatwierdzenia sprawozdania i oskarżenia Izrael o zbrodnie wojenne podczas zeszłorocznej operacji Obronny Brzeg w Strefie Gazy. „Rada Praw Człowieka ONZ nie jest zainteresowana faktami i tak naprawdę nie interesuje się prawami człowieka. W dniu, w którym Izrael został ostrzelany z Synaju, w czasie, gdy Państwo Islamskie dopuszcza się ataków terrorystycznych w Egipcie, gdy prezydent Assad zabija swoich ludzi w Syrii, a w Iranie dokonuje się licznych arbitralnych egzekucji – Rada Praw Człowieka ONZ postanawia ukarać państwo Izrael nie za własne winy, ale za działania bronienia się przed morderczą organizacją terrorystyczną. Izrael jest stabilną demokracją na Bliskim Wschodzie, która stoi na straży równych praw wszystkich obywateli i działa zgodnie z międzynarodowym prawem. Ci, którzy boją się otwarcie zaatakować, w końcu zaatakują przez terroryzm. Jak do tej pory, Rada przyjęła więcej decyzji przeciwko Izraelowi niż przeciw wszystkim innym krajom. Ona nie powinna nazywać się Radą Praw Człowieka. Państwo Izrael nadal będzie bronić swoich obywateli przed tymi, którzy wzywają do jego zniszczenia i codziennie podejmują działania mające na celu osiągnięcie tego celu.”

3 lipca 2015 r. Palestyńczycy przygotowali rano zasadzkę przy punkcie kontrolnym Kalandia we Wschodniej Jerozolimie. W zasadzkę wpadł samochód dowódcy Dywizji Benjamin, płk Israel Szomer. Napastnicy obrzucili samochód kamieniami. Pułkownik Szomer odpowiedział ogniem z broni, zabijając jednego z napastników. Pojazd został uszkodzony. Zostały zachowane wszystkie procedury, włącznie z ostrzeżeniem i strzałami ostrzegawczymi w powietrze. Oficer działał w warunkach bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa. Krótko później Palestyńczyk rzucił butelką w izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Kalandia. Ranna została 1 żołnierka.
    3 lipca 2015 r. kilkuset żydowskich osadników demonstrowało rano w Hebronie przeciwko ostatnim decyzjom izraelskich władz, które zezwoliły na otwarcie wcześniej zamkniętych arabskich sklepów. Są one zlokalizowane przy głównej drodze prowadzącej do Grobowca Patriarchów. Ich zamknięcie było wymuszone względami bezpieczeństwa, aby chronić tutejszą społeczność żydowską przed atakami terrorystycznymi. Demonstranci mówili, że „polityka ministra Jaalona utrwala koncepcję ustępstw wobec arabskich mieszkańców. Wobec serii ataków terrorystycznych i morderstw, Jaalon ułatwia im swobodne poruszanie się.”

3 lipca 2014 r. Rada Praw Człowieka ONZ zatwierdziła po południem kontrowersyjny raport oskarżający Izrael i Hamas o możliwe zbrodnie wojenne dokonane podczas zeszłorocznej wojny w Strefie Gazy. Za przyjęciem uchwały głosowało 41 państw, w tym Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Irlandia i Holandia. Wstrzymało się 5 państw: Etiopia, Macedonia, Kenia, Indie i Paragwaj. Jedynie Stany Zjednoczone głosowały przeciwko.

 4 lipca 2015 r. ekspert od spraw Bliskiego Wschodu, prof Hillel Frisch powiedział, że istnieje możliwość, że Izrael udzieli Egiptowi pomocy w walce z Państwem Islamskim. „Możemy robić tylko to, o co Egipcjanie nas poproszą. Jeśli siły Państwa Islamskiego zyskają przewagę, i Egipcjanie poproszą nas o pomoc – pomoc w szczególności z powietrza – jestem pewien, że izraelskie siły powietrzne będą więcej niż chętne, aby sprostać temu wyzwaniu. Izrael jest zainteresowany klęską Państwa Islamskiego na Synaju, ponieważ stanowi zagrożenie dla turystyki w Ejlacie i niektórych punktów wzdłuż granicy Izraela. Z drugiej strony, Izrael będzie miał problemu z użyciem dużych egipskich sił lądowych na półwyspie Synaj, ponieważ musi pozostawić strefę buforową między sobą a Egiptem, co jest zgodne z zapisami traktatu pokojowego z Egiptem.”
    5 lipca 2015 r. służby medyczne Sił Obronnych Izraela opublikowały dane z zeszłorocznej operacji Obronny Brzeg w Strefie Gazy. Według oficjalnych danych rannych zostało w niej 322 izraelskich żołnierzy. Spośród nich, 8 zostało uznanych za niepełnosprawnych w 100%, a 177 niepełnosprawnych w 20% i więcej. Pozostali ranni: 72 żołnierzy rany od 10% do 19%, i 73 zranienia poniżej 9%. Wszyscy ranni żołnierze przeszli pełną rehabilitację, a wojskowe służby nadal współpracują z nimi oraz z ich rodzinami.

6 lipca 2015 r. weszły w życie przepisy mówiące, że mężczyźni rozpoczynający w dniu dzisiejszym służbę w Siłach Obronnych Izraela będą służyć 32 miesiące, czyli o 4 miesiące krócej niż było wcześniej. Będzie to oznaczać, że w armii będzie 6 tys. żołnierzy mniej, w tym 2,5 tys. w jednostkach bojowych.

6 lipca 2015 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa rozbiły komórkę terrorystyczną Hamasu działającą w rejonie Ramallah w Samarii. Członkowie komórki przyznali się, że planowali zamachy terrorystyczne i organizowali szkolenia dla osób, które miały przeprowadzić te ataki. W ostatnich dniach palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały 150 członków Hamasu w Judei i Samarii.
    6 lipca 2015 r. przywódca Hamasu, Ismail Haniyeh zapewnił, że jego organizacja „nie będzie rozpoczynać kolejnej wojny w Gazie„. Dodał, że Hamas stara się utrzymywać kontakty z Izraelem i przestrzega warunki rozejmu. Skierował także pojednawcze słowa wobec Egiptu, podkreślając, że dzięki pomocy humanitarnej z Egiptu udało się poprawić warunki życia mieszkańców Gazy.

6 lipca 2015 r. egipski prezydent Abdel Fattah i jego minister spraw zagranicznych el-Sisi spotkali się w Kairze z żydowsko-amerykańską delegacją. Sisi powiedział, że połączenie arabskiego planu pokojowego z międzynarodowymi staraniami o rozwiązanie kwestii palestyńskiej uczyniłoby możliwym zawarcie porozumienia izraelsko-palestyńskiego, dzięki czemu region stałby się silniejszym i bardziej bezpiecznym.

7 lipca 2015 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się z greckim ministrem spraw zagranicznych Nikos Kotziasem. Rivlin wyraził zaniepokojenie obecnym kryzysem finansowym w Grecji. „Izraelczycy widzą, co dzieje się w Grecji i dzielimy z wami wasz bólu. Grecja jest kolebką demokracji, i w ciągu ostatnich dni widzieliśmy siłę demokratycznego głosu. Prawdziwym władcą każdego kraju są ludzie, i wasi ludzie oddali słyszalny głos. Mamy nadzieję, że zostanie znalezione rozwiązanie, które będzie do przyjęcia dla wszystkich stron.” Kotzias odpowiedział: „To dla mnie wielki zaszczyt być tutaj. Jesteśmy dwoma narodami żyjącymi w tej części świata. Od wielu tysięcy lat cała zachodnia kultura opiera się na naszej kulturze, historii i tradycji. Tylko czasami zapomina o tym. Myślę, że nie tylko mamy wspólną przeszłość, ale będziemy mieć wspólną przyszłość, co jest w interesie naszych narodów.” Podczas następnego spotkania Kotzias spotkał się z premierem Benjaminem Netanjahu, który powiedział: „Doceniam fakt, że w tak krytycznym momencie dla Grecji, pomimo dość dramatycznych wydarzeń w swoim kraju, złożył pan tą wizytę. Zobowiązuję się do pomocy Grecji w każdy możliwy sposób, aby zapewnić sukces. Grecja i Izrael są sojusznikami w walce z terroryzmem islamskim. Musimy współpracować w celu poszukiwania stabilności, bezpieczeństwa, pokoju i dobrobytu.
    7 lipca 2015 r. ministerstwa budownictwa i finansów zawarły porozumienie w sprawie przyśpieszenia rozwoju miasta Ramla. Oznacza to, że powstanie dziewięć nowych osiedli mieszkaniowych z około 7,5 tys. mieszkań.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

http://www.izrael.badacz.org/historia/news.html

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.