Uncategorized

Arabia Saudyjska musi przestać polegać na łatwych pieniądzach

Abd Al-Rahman Al-Rashed: Arabia Saudyjska musi przestać polegać na łatwych pieniądzach z ropy naftowej i promować reformy edukacyjne i memriekonomiczne, by zdywersyfikować źródła dochodu

W świetle spadku cen ropy naftowej na całym świecie i informacji o negatywnych skutkach, jakie ma to na gospodarkę saudyjską [1] były redaktor naczelny “Al-Sharq Al-Awsat”, Abd Al-Rahman Al-Rashed napisał artykuł, w którym krytykuje Arabię Saudyjską za zbytnie poleganie na swoich rezerwach ropy. Al-Rashed argumentuje, że łatwe dochody z ropy zachęcały władze saudyjskie do zachowania „gnuśnych zwyczajów”, takich jak ryczałtowe subsydia dla niekonkurencyjnych przedsięwzięć i niskiej jakości edukacja, która daje „nieproduktywnych absolwentów”. Ponieważ jednak ropa kiedyś skończy się, napisał, Arabia Saudyjska musi przezwyciężyć swoje „uzależnienie” od wpływów za ropę i zacząć rozwijać alternatywne źródła dochodu. W tym celu wezwał do zreformowania saudyjskiego systemu edukacji, by dał pokolenie o umysłach produktywnych i twórczych, czego obecnie brakuje, a także do zoptymalizowania usług i wzrostu instytucji państwa. Ostrzegł, że jeśli Arabia Saudyjska tego nie zrobi, pięć milionów studentów może stać się ciężarem dla swoich rodzin. Powiedział, że kryzys cen ropy może w rzeczywistości być błogosławionym w skutkach nieszczęściem dla królestwa, jeśli skłoni Saudyjczyków do przebudzenia się i zajęcia tym problemem.

Poniżej podajemy artykuł w tłumaczeniu z angielskiego, w którym to języku był opublikowany na witrynie internetowej [2].


’Abd Al-Rahman Al-Rashed (Zdjęcie: English.alarabiya.net)

Uzależnienie od dochodów z ropy naftowej powoduje gnuśność

Nadchodzi trudny okres finansowy. Ceny ropy spadły o więcej niż połowę i mogą nadal spadać w przyszłości. Nie jest to pierwszy raz – Arabia Saudyjska widziała kryzys 12 dolarów za baryłkę w 1986 r. przetrwała następne, bezowocne lata.

Chociaż wiedzieliśmy od dziesięcioleci, że dochody z ropy skończą się kiedyś [1] nadal mamy nadzieję na rozwój alternatywnych źródeł energii, [wydaje się] niewyobrażalne, [że będzie to] w niedalekiej przyszłości. Zależność od dochodów z ropy rosła z każdym nowym budżetem, aż zmęczyliśmy się i przestaliśmy myśleć o naszym uzależnieniu od ropy. Przy wysokich cenach ropy zarządzanie zasobami było łatwe dla biurokratów. [Jedynym] zadaniem rządu była dystrybucja spodziewanych zysków z ropy i jej pochodnych na szpitale, edukację, handel i import inwentarza żywego i pszenicy. Subsydiowało to cement, żelazo, benzynę, napoje, podręczniki i kluby sportowe. Dawało to także stypendia dla studentów na uniwersytetach. Jak długo są kupujący ropę, biurokraci nie muszą się przepracowywać; jest to tylko kwestia księgowości. Jednak, podobnie jak nałogowcy, te dawki któregoś dnia im nie wystarczą.

Wydatki na dobrą edukację stworzą produktywnych mężczyzn i kobiety i przyczynią się do zasobów narodowych. Nieproduktywni absolwenci wyczerpują zasoby kraju. Pieniądze mają być zainwestowane w opłacalny przemysł po spadku dochodów z ropy. Jednak większość przemysłu otrzymuje subsydiowaną elektryczność, wodę i paliwo. Wszystkie są obsługiwane przez tanią importowaną siłę roboczą i właściciele zamkną sklepik, kiedy skończy się pomoc rządowa.

Przy niskich cenach ropy kraju nie będzie stać na zagranicznych robotników i kierowców. To jest pozytywny rezultat, ponieważ najbogatsze i najbardziej rozwinięte kraje nie mają naszych gnuśnych zwyczajów.

Przy dobrym, kreatywnym zarządzaniu ten problem można opanować

Prawdziwe wyzwanie, jakie stoi przed rządem, jest jeszcze większe; musi znaleźć dodatkowe zasoby finansowe. Będzie to wymagało, by rząd mianował twórcze umysły. Będzie także [wymagało] dobrego kierownictwa, które będzie w stanie [dokonać] cudów, zredukować koszty i zbadać dodatkowe zasoby. Kraj ma obiecującą przyszłość, bo banki są pełne ludzi i funduszy przedsiębiorstw. Nie wiedzą jednak, jak inwestować pieniądze.

Niezależnie od spadku dochodów z ropy jesteśmy optymistami jeśli chodzi o rezerwy rządu i prywatne zasoby finansowe. Niemniej jest to trudna misja. Bez reformy edukacji i nakierowania na działalność produktywną 5 milionów studentów stanie się ciężarem dla swoich rodzin. Jeśli nie wprowadzimy zmian w instytucjach państwowych, nie zoptymalizujemy ich usług i nie opanujemy ich wzrostu, ten olbrzymi słoń – rząd biurokratyczny – pozostanie zmęczony i wyczerpany na długi czas. Spadek dochodów z ropy nie jest taki zły, ponieważ potrzebujemy szoku, by obudzić się i zobaczyć świat wokół nas. Powinniśmy spodziewać się największego szoku i skorygować nasz kierunek. Jest to właściwy na to czas.

Przypisy (nie spolszczone)Endnotes:

[1] According to reports, the Saudis have had to use cash reserves and even borrow to compensate for the budgetary shortfall (Ft.com, July 12, 2015). Furthermore, this past year two major rating agencies cut the kingdom’s credit rating outlook (Bloomberg.com, February 9, 2015; Reuters.com, August 23, 2015).
[2] English.alarabiya.net, August 21, 2015. The original English has been lightly edited for clarity. The Arabic version of the article was published in Al-Sharq Al-Awsat (London), August 21, 2015.

http://www2.memri.org/bin/polish/articles.cgi?Page=archives&Area=sd&ID=SP613915

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.