Filmy i ksiazki

Arden – recenzja ksiazki

Tytułowy Arden to nie tylko hotel; to mikrokosmos, który niepostrzeżenie wciąga i oczarowuje czytelnika. Pięknie dziwny i dziwnie piękny, realnie nierealny, poważnie niepoważny. Taki, jak właściciel hotelu – Alex de Rocoule, któremu “chwiejący się w posadach świat podsuwał pomysł na beztroski madrygał.”

Spokój położonego w Europie Środkowej fikcyjnego państewka Marsowia burzy wybuch II wojny światowej. Król ulega Niemcom i oddaje władzę budzącej grozę nazistowskiej Czarnej Gwardii. Zaczynają się prześladowania Żydów. Serdeczny przyjaciel Alexa – Salomon Lengyel, jego piękna córka Esther, oraz grupa klezmerów znajdują schronienie w progach zawsze gościnnego Ardenu. A wszystko tuż pod bokiem odwiedzających hotel Niemców, z których wyżsi rangą korzystają nawet z dyrektorskiego gabinetu.

Kochający życie kobieciarze; niepoprawni, choć chwilami sarkastyczni optymiści, do których należy Alexandre de Rocoule nigdy się nie zmieniają! I miewają równie dobre, co szalone pomysły. Na przykład na to, jak ocalić “swoich” Żydów. “Bowiem w najpoważniejszych kwestiach często to lekkoduchy okazują się najbardziej skuteczne.”

W planie obmyślonym przez goja z iście żydowską hucpą poczesne miejsce zajmuje operetka – wspólna pasja Alexa i Salomona, która zrodziła pięćdziesiąt dwa niedokończone i nigdy nie wystawione dzieła. Czy uda im się stworzyć jeszcze jedno – kompletne, porywające, ratujące ludzkie życie?

Optymistyczni, kochający cały świat sybaryci to zazwyczaj osoby o dobrym sercu. Alex de Rocoule ochrania, czy naraża ukrywanych przez siebie Żydów? A oni? Czy są wystarczająco ostrożni? “Na wojnie jesteśmy jak kości do gry wrzucone do kubka” – powiada Salomon.

“Arden” Was zaskoczy, przywoła ciepły uśmiech, skłoni do refleksji.

Aleksandra Buchaniec-Bartczak

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Noir sur Blanc.

http://www.fzp.net.pl/ksiazki/arden

Kategorie: Filmy i ksiazki

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.