Ciekawe artykuly

Aktualnie na MEMRI

Publicysta kuwejcki: Izrael prześcignął nas we wszystkim – musimy uczyć się od niego

1 lutego 2016 r. Ahmad Al-Sarraf napisał artykuł w gazecie kuwejckiej “Al-Qabas” o przewagach Izraela nad Arabami w szerokim wachlarzu dziedzin – demokracji, armii, nauce i technologii, prawach człowieka i wolności wyznania i na polu gospodarczym. Wezwał Arabów, by spojrzeli na powody sukcesu i wyższości Izraela zamiast patrzenia na niego jak na wroga polityczno-religijnego, o którym w ogóle niczego nie wiedzą.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

******

Hezbollah krytykowany w Libanie za oblężenie Madaji: głodzenie Syryjczyków przypomina dawne zbrodnie masowej zagłady

Od siedmiu miesięcy, syryjskie miasto Madaja, na północny zachód od Damaszku, jest oblegane przez Hezbollah i siły syryjskiego reżimu prezydenta Baszara Al-Assada. Trudna sytuacja miasta znalazła się ostatnio na pierwszych stronach gazet z powodu licznych doniesień mediów, że jego mieszkańcy są niedożywieni, a nawet umierają z głodu, bo jedzenie i pomoc humanitarna nie są wpuszczane.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

***

Palestyńskie ministerstwo edukacji organizuje ceremonię upamiętniającą uczennicę zabitą po przeprowadzeniu zamachu nożowego

14 lutego 2016 r. Administracja Edukacji i Kultury Hebronu, która jest częścią palestyńskiego ministerstwa edukacji, zorganizaowała ceremonię upamiętniającą 18-letnią Kalzar Al-’Awiwi, uczennice liceum Widad Nasser Al-Din, która została zabita poprzedniego dnia po ugodzeniu nożem żołnierza w pobliżu Grobu Patriarchów [1] . Administracja zamieściła także jej nekrolog na stronie Facebooka, mówiąc o niej jako o “męczennicy” i ogłaszając szczegóły dotyczace jej pogrzebu.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

********

Hezbollah krytykowany w Libanie za oblężenie Madaji: głodzenie Syryjczyków przypomina dawne zbrodnie masowej zagłady

Syryjskie miasto Madaja, na północny zachód od Damaszku, jest oblegane przez Hezbollah i siły syryjskiego reżimu prezydenta Baszara Al-Assada. Trudna sytuacja miasta znalazła się ostatnio na pierwszych stronach gazet z powodu licznych doniesień mediów, że jego mieszkańcy są niedożywieni, a nawet umierają z głodu, bo jedzenie i pomoc humanitarna nie są wpuszczane.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*******

Krewna prezydenta syryjskiego Baszara Al-Assada przeklina go w otwartym liście: jesteś zdrajcą; niechaj Allah cię zabije

Madżd Dżadaan – szwagierka Mahera Al-Assada, brata prezydenta syryjskiego Baszara Al-Assada – jest obecnie na uchodźctwie w Jordanii i jest znana jako zaciekła przeciwniczka Baszara i zwolenniczka rewolucji syryjskiej. 1 grudnia 2015 r. opublikowała na syryjskiej witrynie opozycyjnej Souriyati.com artykuł pełen inwektyw wobec Baszara, w którym nazwała go zdrajcą, wrogiem ludzkości, diabłem, mordercą i terrorystą. Oskarżyła go o niszczenie Syrii i masakrowanie jej ludności i wyraziła wiarę, że skończy na „najbrudniejszym śmietniku historii” i że rewolucja syryjska zatriumfuje.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*****

Algierscy politycy niezadowoleni z mianowania przez Francję marokańskiej Żydówki jako ministra kultury

Jako część niedawnego przetasowania rządowego we Francji zawodowa technokratka, była doradczyni ds. kulturalnych prezydenta francuskiego François Hollande i była dyrektorka Narodowego Centrum Kinematografii, Audrey Azoulay, została mianowana francuską minister kultury, zastępując na tym stanowisku Fleur Pellerin.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

******

Uniwersytet Al-Kuds w Jerozolimie upamiętnia terrorystę pod pozorem promowania kultury i edukacji

W sobotę 13 lutego 2016 r. uniwersytet Al-Kuds w Jerozolimie zorganizował “imprezę kulturalną” ku pamięci Bahy Aljana, który razem z Bilalem Ghanemem przeprowadził atak 13 października 2015 r. z użyciem broni palnej i noży na autobus jerozolimski, w którym zabili troje ludzi i zranili czworo. Impreza została zorganizowana pod auspicjami „Wysokiej Komisji ds. Młodzieży i Sportu” Autonomii Palestyńskiej, która jest oddziałem OWP, zajmującym się młodzieżą i sportem na terytoriach AP i w diasporze palestyńskiej [1]. W ramach imprezy 2,5 tysiąca studentów siedziało obok siebie i każdy czytał książkę, tworząc ludzki łańcuch “czytelników i pisarzy” pod sloganem „Łańcuch Baha Al-Szuhada” (co znaczy „łańcuch Światła Męczenników

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

****

Nowa sztuka jordańska stara się zniechęcać młodych ludzi wstępowania w szeregi organizacji terrorystycznych

Jako część wysiłków Jordanii na rzecz zwalczania zjawiska wstępowania młodych ludzi w szeregi organizacji terrorystycznych,[1] jordańscy artyści Rania Ismail i Hassan Sabaileh napisali sztukę pod tytułem „Terroryzm u drzwi”, która jest obecnie wystawiania przed widownią studencką na różnych uczelniach w całej Jordanii. Sztuka opowiada o przemocy domowej i marginalizacji społecznej młodzieży, które to zjawiska kierują młodzież w objęcia radykalnych ideologii i powodują, że młodzi wstępują w szeregi organizacji terrorystycznych, takich jak Państwo Islamskie (ISIS). [2] Każdy występ kończy się dyskusją na temat czynników, które pchają młodych ludzi w objęcia organizacji terrorystycznych. Podczas dyskusji widownia zapraszana jest do przedstawiania pomysłów i proponowania rozwiązań.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

***

Zastępca dowódcy IRGC Hossein Salami: “Iran zbudował wielki potencjał w Palestynie, Libanie, Syrii, Iraku i Jemenie”

W przemówieniu 16 grudnia 2015 r. na drugim Najwyższym Zgromadzeniu Basidż zastępca dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) Hossein Salami omówił sytuację geopolityczną na Bliskim Wschodzie w następstwie interwencji rosyjskiej w Syrii. Podkreślając, że Iran zatriumfował na Bliskim Wschodzie i że jego „potomstwo”, to jest, jego emisariusze są przy wschodnim Morzu Śródziemnym, powiedział, że Iran zbudował wielki potencjał w Palestynie, Libanie, Syrii, Iraku i Jemenie. I odwrotnie, powiedział, wrogowie Iranu kuleją: Turcja pragnęła być mocarstwem regionalnym, ale w rzeczywistości nie potrafi wywrzeć wpływu “nawet 10 metrów od” swojej granicy; polityka Arabii Saudyjskiej ponosi porażkę w Jemenie, Iraku i Syrii; Ameryka straciła wiele ze swojego wpływu na Bliskim Wschodzie i jest obecnie niczym więcej jak „jednym z graczy”. Powiedział także, że siła Iranu i jego sojuszników “przyniosła korzyści zespołowi nuklearnemu przy stole negocjacyjnym”.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

******

Arabscy dziennikarze po wyborze muzułmanki na rzecznika niższej izby holenderskiego parlamentu: Jest dowodem na to, że Zachód może zaakceptować obcych; powinniśmy uczyć się od zachodnich demokracji i Izraela robić to samo

Po wyborze Khadiji Arib, parlamentarzystki Partii Pracy pochodzenia holendersko-marokańskiego, na marszałka niższej izby holenderskiego parlamentu, w artykule wstępnym londyńskiego dziennika „Al-Quds Al-Arabi”napisano, że to spektakularna odpowiedź na rasizm oraz że pokazuje ona, jak mimo marginalizacji Arabowie i muzułmanie mogą zostać zaakceptowani na Zachodzie. Wypowiedziała się też dziennikarka „Al-Ayyam”, dziennika Autonomii Palestyńskiej, która ubolewała nad faktem, że świat arabsko-muzułmański nie dzieli z Zachodem i Izraelem żadnych wartości pluralistycznych i demokratycznych, dzięki którym kobiety i członkowie mniejszości mogłyby być wybrani na ważne stanowiska.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

***

Artykuł w radykalnej, islamistycznej, popierającej AKP gazecie tureckiej: goryle i szympansy są przeklętymi, zmutowanymi Żydami

W artykule z 31 stycznia 2016 r. w popierającej rząd AKP radykalnej, islamistycznej gazecie “Vahdet”, dziennikarz Sejfi Sahin napisał, że teoria ewolucji “Żyda” Darwina jest sprzeczna ze słowami Allaha w Koranie. Twierdząc, że jest lekarzem Sahin argumentuje, że ludzie nie wyewoluowali z małp, ale to małpy wyewoluowały z zdeprawowanych Żydów, których Allah przeklął i ukarał [1]. Artykuł był szeroko krytykowany przez niezależne media opozycyjne Turcji.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*****

O pokojowych stosunkach Egiptu z Izraelem
Kliknij na ustawienia aby pokazal sie tekst po polsku

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.