Ciekawe artykuly

ŻYD TO ŻYD

Jerzy Klechta

Raptem okazuje się, że choć Żydów w Polsce prawie nie ma, to ostatnio jest ich coraz więcej. Na fali nacjonalistycznego uniesienia raz po raz słyszymy i czytamy, tu i ówdzie, że kolejny Polak nie jest Polakiem a Żydem, zaś mówienie o polskich Żydach to jakiś eufemizm. Żyd to Żyd i basta, parch jednym słowem.

Po karku dostają nawet ci aktorzy, którzy wcale nie grają Żydów, lecz występują w roli tych, którzy antysemitów demaskują. Nie jestem aktorem, jednak demaskować ohydę będę jak mi dopomóż Bóg.

Lat kilkanaście temu wybitny hierarcha katolicki prof. Henryk Muszyński   prowadził stały dialog z wyznawcami religii mojżeszowej – biblistami. Działał na tym samym poziomie intelektualnym co abp prof. Józef  Życiński. W warszawskim Uniwersytecie im. S. Wyszyńskiego organizował sesje  z udziałem rabinów  z uczelni amerykańskich, europejskich i izraelskich. Na jedno czy dwa z nich zostałem zaproszony, co było przeżyciem niezwykłym. Dyskurs sięgał intelektualnego kosmosu.

Kardynał Muszyński opowiadał mi, że jego dom biskupi był regularnie obsmarowywany Gwiazdą Dawida, podobne szykany spotykały profesora Życińskiego. Obok Gwiazdy – szubienica.

Dziś hierarchowie zajmują się innymi sprawami. Organizowane są co prawda dni dialogu chrześcijańsko – judaistycznego, lecz z antysemityzmem, z nacjonalizmem walkę należałoby  toczyć na co dzień. Jest całkiem odwrotnie.

W tych dniach wyciągnięte zostały antysemickie armaty  pod adresem ambasadora III RP w Stanach Zjednoczonych po to, aby  wykazać jego rzekomą antypolską postawę. Podłość trzyma się dobrze. Trzyma się dobrze, gdyż jest na to zezwolenie.

Nacjonaliści, antysemici i szara masa, tak zwana  hołota,  jak przed wojną  mówiono, poczuła się bezkarna. Uważając się za „prawdziwych Polaków” chcą Polski tylko dla Polaków. Zapewne nawet  nie wiedzą, ilu było wielkich Polaków, którzy byli Żydami: poeci, pisarze, muzycy, piłsudczycy, AK- owcy, oficerowie armii gen. Andersa .

To, że  nie wiedzą o tym, to nawet nie jest ich wina. Winnymi tego stanu rzeczy są ci, którzy dają  przyzwolenie na antysemityzm. Jest  to przyzwolenie jawne lub przychylnie milczące.

Dla antysemity –  kto nie pochodzi z jego miotu jest Żydem. Wspomnianego Józefa Życińskiego nazywano Żydziński.  Ładne -prawda?

Jerzy Klechta

 

Kategorie: Ciekawe artykuly

5 odpowiedzi »

 1. Wychowywalam sie w Polsce w latach 80-tych i 90-tych, ale problemu antysemityzmu w wiekszosci nie bylo. W domu nikt o Zydach nie mowil, oprocz Babci, ktora miala jedna kolezanke pielegniarke, ktora wyjechala do Izraela. Babcia wspominala ja raczej pozytywnie. W szkole mowa o Zydach byla na lekcjach historii, antysemityzm byl potepiany ( przynajmniej pzez moich nauczycieli). W Kosciele tez o nich nie bylo mowy, dopiero w roku 2000, Tato zaczal mowic negatywnie o Zydach i „masonach” od kiedy zaczal sluchac Rydzyka na Radiu Maryja i czytac „Nasz Dziennik.” Pozniej zaczelam sie spotykac z takimi samymi postawami tylko na Internecie, gdzie zaczely sie pokawiac osoby obsesyjnie piszace na kazdym forum o konspiracji Zydowskiej. Nie zaprzeczam, ze antysemityzm w czasie miedzywojennym i wojennym byl. i byli Ci ktorzy kolaborowali z nazistami w mordowaniu Zydow, ale obecna forma abstrakcyjnego antysemityzmu jest raczej nowa.

 2. Kiedy chodziłem do szkoły podstawowej a potem do średniej to miałem w klasie koleżanki,kolegów Żydów.Tyle tylko,że o tym nie wiedziałem.Nie wiedziałem bo nie było takiego problemu,nikt się nie zastanawiał kto jest kim bo wszyscy bylismy tacy sami.Owszem,idąc do szkoły przechodziłem obok szkoły gdzie uczyły się „inne” dzieci ale tak jak sobie przypominam oni byli „inni” z prostego powodu-my ich nie znalismy a szkoła położona była daleko od szlaku prowadzącego do mojej szkoły.W szkole o Żydach mówiono jedynie z okazji przerabianych lektur lub marginalnie na lekcjach historii.
  I to wszystko działo się w Łodzi,mieście majacym przed wojną znaczną część mieszkańców-Żydów i chyba najwiekszy do dzisiaj cmentarz żydowski.Z opowieścią o gettcie słyszałem chyba jeden raz.O Żydach sie nie mówiło i chyba zjawisko antysemityzmu wśród młodzieży nie było.Jak wśród dorosłych nie wiem ale podejrzewam,ze chyba bano się głosno,publicznie coś na ten temat powiedzić.
  Problem antysemityzmu wybuchł w 1968 roku i bujnie rozwija sie do dzisiaj przy obojetności władz,a w każdym razie przy braku zdecydowanej reakcji.Antysemityzm istnieje i jest to wina szkoły,z całą pewnością koscioła-czesto spotykam się z tej strony z powiedzniem:Żydzi zamordowani naszego kochanego Jezusa Chrystusa oraz niestety milczącej obojętności znacznej części społeczeństwa.Walczymy z „polskimi obozami śmierci”-to nas drażni ale sami robimy to innym.
  Bez powszechnej akcji oświatowej,bez podniesienia poziomu cywilizacyjnego,bez zmiany świadomosci społecznej obawiam się,że sytuacji się nie zmieni.Pewne zmiany są jednak mimo wszystko dostrzegalne do czego moim zdaniem przyczyniło sie otwarcie muzem Żydów w Polsce.Ale to wszystko za mało.

 3. Stefan Zgliczynski w swojej b. dobrej ksiazce „Jak Polacy Niemcom Zydow mordowac pomagali” (2013) podaje, ze Polacy zabili w czasie II wojny : ok. 16 tys. Niemcow, zamordowali zas ok. 40 tys. Zydow (szacunek najczesciej podawany), ale wg. niektorych badaczy, Polacy maja na sumieniu mord na ok. 800 tys. Zydow.
  Obnazenie tej okrutnej prawdy…przed nami.

 4. Skąd ten optymizm, Włodku? Dzisiaj antysemityzm w Polsce nie mniej jadowity niż w Polsce międzywojennej. A wtedy żyło w Polsce przynajmniej 3 mln Żydów. Nie takich jak dzisiaj. W kapotach i z brodami. Z czego wniosek wcale nie zaskakujący że antysemityzm nie potrzebuje Żydów. Kwitnie hydroponicznie zasilany czystą abstrakcyjną nienawiścią. Nie ma przesłanek zakładać że taka wysublimowana nienawiść zniknie kiedykolwiek, bo istnieje już ponad 3,500 lat i tylko rośnie.

 5. Premier Szamir miał racje twierdząc , że polcy napajali się antysemityzmen wraz z mlekiem matki. Nie ma tu wielkiej przesady mimo ze godzi to w tych porządnych, ktorych niestety są mniejszością. Minie wiele pokolen zanim plaga antysemityzmu zostanie w tym narodzie całkowicie usunięta. Aktualny rząd niestety temu nie sprzyja wręcz odwrotnie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.