Uncategorized

Sprawa Rudolfa Hessa – tajemniczy lot do Wielkiej Brytanii

10 maja mija 75 lat od jednego z najbardziej tajemniczych wydarzeń drugiej wojny światowej. Rudolf Hess – jeden z najważniejszych dygnitarzy III Rzeszy, fanatyczny zwolennik Adolfa Hitlera – poleciał samolotem Messerschmitt Me 110E do Wielkiej Brytanii, aby negocjować warunki niemiecko-brytyjskiego pokoju.

“W sprawie lotu Hessa nie wszystko jest jasne, bo nie ma bezpośrednich potwierdzeń źródłowych. Są jedynie informacje pośrednie, dotyczące między innymi reakcji Adolfa Hitlera czy Josepha Goebbelsa. I z analizy tych reakcji wynika, że jego wyprawa do Wielkiej Brytanii i propozycja zawarcia pokoju z Brytyjczykami była dla nich kompletną niespodzianką” – mówi PAP historyk prof. Eugeniusz Cezary Król, dzięki któremu w ostatnich latach ukazały się w Polsce dzienniki Josepha Goebbelsa – ministra propagandy i jednego z najlepiej poinformowanych ludzi w hitlerowskich Niemczech.

“Goebbels daje do zrozumienia, że jest całkowicie zaskoczony. Świadczy o tym jego notatka z 13 maja 1941 roku: +Wieczorem nadchodzi okropna wiadomość. Hess wbrew rozkazowi Fuehrera wystartował samolotem i od soboty nie daje znaku życia. Trzeba liczyć się z jego śmiercią. Jego adiutanci, którzy jako jedyni o tym wiedzieli, zostali na polecenie Fuerhera aresztowani+. Goebbels podał też, że Hess miał urojenia na tle mrzonek pokojowych” – cytował prof. Król.

“W sprawie lotu Hessa nie wszystko jest jasne, bo nie ma bezpośrednich potwierdzeń źródłowych. Są jedynie informacje pośrednie, dotyczące między innymi reakcji Adolfa Hitlera czy Josepha Goebbelsa. I z analizy tych reakcji wynika, że jego wyprawa do Wielkiej Brytanii i propozycja zawarcia pokoju z Brytyjczykami była dla nich kompletną niespodzianką” – mówi PAP historyk prof. Eugeniusz Cezary Król.

Rudolf Walter Richard Hess był jednym z najbliższych współpracowników Hitlera w NSDAP, jeszcze w latach 20., gdy naziści dokonali nieudanego puczu w Monachium. Razem ze swoim wodzem trafił do bawarskiego więzienia w Landsbergu. Gdy Hitler pisał tam “Mein Kampf” Hess był pierwszym czytelnikiem książki i dyskutantem. Prawdopodobnie to on – będąc pod wpływem twórcy idei geopolityki prof. Karla Haushofera – zaproponował Hitlerowi wprowadzenie rasistowskiej koncepcji “Lebensraum”, czyli przestrzeni życiowej dla Niemców. W późniejszych latach Hess był osobistym sekretarzem Hitlera, jego gorliwym wyznawcą i przyjacielem. Gdy 30 stycznia 1933 roku Hitler został kanclerzem Rzeszy, Hess objął stanowisko wiceszefa NSDAP.

Poza pracą na rzecz nazistowskiej partii Hess oddawał się swojej pasji – lotnictwu. To właśnie umiejętności pilota, jak i myśliwski samolot, który skonstruował dla niego Willy Messerchmitt, pozwoliły mu pokonać w maju 1941 roku ponad 1300 km z niemieckiego Augsburga do odległej Szkocji. “Mój ojciec był bardzo dobrym pilotem. Wygrał wyścig lotniczy wokół Zugspitze. Hitler przesłał mu wtedy telegram, w którym napisał: +Mam nadzieję, że spełniłeś swoje lotnicze ambicje+. Hitler bardzo cenił umiejętności mojego ojca” – opowiadał w jednym z wywiadów Wolf, syn Rudolfa Hessa.

Przelot Hessa do W. Brytanii miał dramatyczny przebieg: brytyjska obrona przeciwlotnicza dostrzegła go na radarach, myśliwce RAF-u podjęły za nim pościg. W dodatku lotnisko w południowej Szkocji, gdzie Hess chciał się spotkać z księciem Hamiltonem, było zbyt małe, by wylądować swoim messerchmittem. Pilot musiał skakać ze spadochronem.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.