Polityka

Wiadomosci z Izraela

21 sierpnia 2016 r. minister transportu Israel Katz poinformował, że linia szybkiej kolei łącząca Tel Awiw z Jerozolimą zostanie otwarta w marcu 2018 r. Czas przejazdu na tym odcinku skróci się z obecnych ponad 90 minut do 30 minut. Szybki pociąg będzie zatrzymywać się tylko na jednym przystanku na lotnisku imienia Dawida Ben Guriona. Projekt miał kosztować pierwotnie 800 mln USD, jednak rozrósł się do 1,8 mld USD. Głównym powodem wzrostu kosztów była potrzeba budowy licznych tuneli, które później trzeba było specjalnie wzmacniać betonem. Wśród nich są dwa najdłuższe w Izraelu tunele, każdy o długości ponad 7 km. Trasa posiada także najdłuższy w kraju most, o wysokości 311 metrów. Końcowy przystanek w Jerozolimie znajduje się naprzeciwko Centrum Konwencyjnego i głównego dworca autobusowego.

21 sierpnia 2016 r. firmy obrotu nieruchomościami poinformowały, że Izrael przeżywa obecnie boom budowlany wysokich budynków mieszkalnych. W latach 2010-2016 liczba budynków posiadających 21 lub więcej pięter, wzrosła o 70%. Obecnie takich budynków jest 9 493, podczas gdy w 2010 r. było ich zaledwie 5 583. Obecnie około 10% nowo budowanych budynków stanowią wieżowce o 21 piętrach. Statystyki pokazują, że najwięcej takich budynków powstaje obecnie w Petah Tikwa (401 rozpoczętych budów) i w Netanji (357). Jednak rzeczywistym liderem wciąż pozostaje Tel Awiw, w którym rozpoczęte są budowy 1 609 takich wieżowców. “Istnieje duże zapotrzebowanie, między innymi dlatego, że ceny mieszkań w wieżowcach z widokiem na morze w Netanji są niższe o 60-70% od podobnych z widokiem na morze w Tel Awiwie.”

21 sierpnia 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelili po południem ze Strefy Gazy rakietę, która spadła na miasto Sderot. Nie odnotowano żadnych zniszczeń. Do ostrzału przyznała się salaficka organizacja terrorystyczna.

21 sierpnia 2016 r. po południem izraelska artyleria oraz czołgi ostrzelały cele infrastruktury Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Rannych zostało 2 Palestyńczyków. Wieczorem izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele infrastruktury Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy Izraela.

21 sierpnia 2016 r. rzecznik Hamasu, Sami Abu Zuhri oskarżył Izrael o najnowszą eskalację w Strefie Gazy. “Uważamy, że Izrael jest odpowiedzialny za eskalację w Strefie Gazy, i podkreślamy, że jego agresja nie złamie woli naszych ludzi i nie będzie dyktować warunków siłom oporu.”

21 sierpnia 2016 r. egipski prezydent Abdel-Fattah al-Sisi powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin poinformował go, że jest gotów być gospodarzem bezpośrednich negocjacji między premierem Benjaminem Netanjahu i przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Sisi wezwał obie strony do zaangażowania się we wznowienie procesu pokojowego, co będzie kluczem stabilności całego regionu.

22 sierpnia 2016 r. wysoki przedstawiciel Sił Obronnych Izraela poinformował rano, że izraelskie siły powietrzne uderzyły w nocy w dziesiątki celów Hamasu w Strefie Gazy. Była to odpowiedź za wcześniejszy ostrzał rakietowy izraelskiego miasta Sderot, w którym uszkodzony został budynek przedszkola. “Pomimo ataków Hamasu i odwetu Izraela, Izrael nie jest zainteresowany eskalacją sytuacji lub zmianą statusu Gazy. Izraelska odpowiedź na była wysiłkiem skierowanym na zmianę zasad gry. Izrael będzie kontynuował politykę mającą na celu utrzymanie spokoju na swojej południowej granicy. W poniedziałek rano Izrael zezwolił na duży transfer towarów do Gazy, w tym dostawy około 1000 ciężarówek. Jest to kolejny dowód intencji Izraela.”

22 sierpnia 2016 r. palestyńskie i izraelskie instytuty badania opinii publicznej (Palestinian Center for Policy and Survey Research i Israel Democracy Institute) opublikowały wyniki swoich ostatnich sondaży. Okazało się, że 59% Izraelczyków i 51% Palestyńczyków popiera dwupaństwowe rozwiązanie konfliktu. Jednak 57% Izraelczyków i 47% Palestyńczyków uważa, że większość swojego narodu jest przeciwko temu rozwiązaniu. “Ma to daleko idące konsekwencje, bo jeśli czujesz, że jesteś częścią mniejszości, to będziesz mniej szczery, proaktywny i pewny siebie. Jeśli należysz do większości, ale uważasz, że należysz do mniejszości, będziesz działać jak mniejszość. Jest to spirala milczenia.” 20% Izraelczyków i 33% Palestyńczyków popiera rozwiązanie konfliktu na zasadzie jednego państwa dla Żydów i Arabów, zamiast niezależnego państwa palestyńskiego istniejącego obok Izraela. Kolejne pytania dotyczyły poparcia dla porozumienia arabskiego, które przewiduje utworzenie zdemilitaryzowanego państwa palestyńskiego, wycofanie się Izraela do granic sprzed 1967 r., podział Jerozolimy i nadzór wielonarodowych sił nad państwem palestyńskim. Porozumieniu na takich warunkach sprzeciwia się 55% Izraelczyków i 59% Palestyńczyków. Jednak 26% Izraelczyków jest skłonnych zaakceptować porozumienie, jeśli państwa arabskie zgodzą się na uznanie państwa Izrael i zapewnią mu pokój. Również 25% Palestyńczyków jest skłonnych zaakceptować porozumienie, jeśli Izrael zgodzi się na ustępstwa terytorialne. Ankieta ujawniła również wysoki poziom braku wzajemnego zaufania. 89% Palestyńczyków nie ufa Izraelczykom, i 68% Izraelczyków podobnie traktuje Palestyńczyków. Około 43% Palestyńczyków i Izraelczyków uważa, że druga strona chce pokoju. 77% Izraelczyków i 73% Palestyńczyków uważa, że istnieje nikła szansa na osiągnięcie porozumienia pokojowego w ciągu najbliższych pięciu lat. 50% Izraelczyków, 61% izraelskich Arabów i 70% Palestyńczyków zgadza się ze zdaniem, że “nie można nic zrobić, co byłoby dobre dla obu stron. To, co jest dobre dla jednej strony, jest niekorzystne dla drugiej strony.” 65% Izraelczyków obawia się Palestyńczyków, i 56% Palestyńczyków obawia się Żydów. 44% Palestyńczyków i 40% Izraelczyków opowiada się za wielostronnymi negocjacjami pokojowymi, a tylko 18% po obu stronach opowiada się za jednostronnymi rozmowami. Jako potencjalnych mediatorów wskazano Arabię Saudyjską, Egipt i Jordanię (26% Żydów i 22% Palestyńczyków), a dopiero w kolejnych opcjach wskazano na Stany Zjednoczone, Unię Europejską i ONZ (są one możliwe do przyjęcia przez jedną stronę, ale odrzucane przez drugą).

22 sierpnia 2016 r. wieczorem na Wzgórza Golan spadły syryjskie pociski moździerzowe. Eksplodowały w rejonie pól minowych między Bukata i Ein Zivan. Nie odnotowano żadnych uszkodzeń.

22 sierpnia 2016 r. izraelski samolot bezzałogowy zbombardował wieczorem syryjskie pozycje w pobliżu Al-Kunajtira na Wzgórzach Golan. Celem były wyrzutnie rakiet, z których wcześniej ostrzelano terytorium Izraela.

23 sierpnia 2016 r. prezydent Reuven Rivlin odwiedził żołnierzy strzegących granicy ze Strefą Gazy. Towarzyszył mu szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot, szef Południowego Dowództwa gen. Eyal Zamira i dowódca Dywizji Gazy gen. Jehuda Fuchs. Rivlin powiedział: “Co kilka miesięcy wracam na południe, i znowu spotykamy się w okolicach Gazy. Dwa lata po Operacji Obronny Brzeg na południe powrócił dobrobyt. Siły Obronne Izraela w optymalny sposób chronią przygraniczne ziemie, a granica odpowiada kochającym uściskiem. Jak to wczoraj wyjaśniałem, nie będziemy tolerować żadnego naruszenia ciszy i w przypadku takiego naruszenia będziemy natychmiast odpowiadać siłą. Po obu stronach barykady są ludzie, którzy chcą żyć w pokoju. Dołożymy starań, aby obywatele Izraela nadal mogli żyć w spokoju. Nie dążymy do wojny. Jeszcze przed spędzeniem tych ostatnich kilku godzin z naszymi wspaniałymi dowódcami wiedziałem, że gdyby nas zmuszono, to nasza strona ma najlepiej przygotowaną i jedną z najbardziej profesjonalnych sił wojskowych jakie można znaleźć. Przedstawione mi plany wskazują na wyrafinowane zdolności operacyjne i zdolności, które są wynikiem długotrwałego i dogłębnego rozwoju. Dowiedziałem się, że są tacy, na których możemy polegać. W moim imieniu i w imieniu narodu Izraela, chcę podziękować dowódcom, żołnierzom kobietom i żołnierzom mężczyznom. Cisza w waszym sektorze jest niewiarygodna. Dzieci i rodziny mogły tutaj bezpiecznie spędzić letnie wakacje. Siły Obronne Izraelasą gotowe, przygotowane na każde zagrożenie, czy to z powietrza, czy spod ziemi, chronią przed kłopotami nie tylko na granicy, ale i w całym kraju.”

23 sierpnia 2016 r. firmy handlu nieruchomościami przedstawiły informacje dotyczące preferencji zamieszkania nowych imigrantów przyjeżdżających do Izraela. Okazało się, wśród francuskich Żydów najbardziej popularne jest nadbrzeżne miasto Netanja, a następnie Tel Awiw, Aszdod i Bat Yam. Średni budżet takiej rodziny wynosi 3,5-5,5 mln szekli, co umożliwia im zakupienie mieszkania z widokiem na morze. Amerykańscy Żydzi wybierają Jerozolimę, a następnie Tel Awiw. Ich średni budżet to 3-6,5 mln szekli, dzięki czemu kupują większe mieszkania oraz domy. Nie zwracają oni większej uwagi na stan nieruchomości, gdyż przebudowują ją na amerykański styl. Kanadyjscy Żydzi wybierają Tel Awiw, a następnie Herzliją, Ramat HaSzaron i Ra’anana. Średni budżet to 4,5-25 mln szekli, i kupują najczęściej luksusowe apartamenty w wieżowcach z widokiem na morze, albo domy położone w spokojnych dzielnicach. Angielscy Żydzi wybierają Tel Awiw, a następnie Jerozolimę i Ramat HaSzaron. Średni budżet to 3-5 mln szekli. Wybierają mieszkania położone w centrach miast i blisko morza. Włoscy Żydzi dysponują najczęściej budżetem 1,9-2,5 mln szekli i kupują mieszkania najczęściej w Tel Awiwie. Skandynawscy Żydzi wybierają Tel Awiw, Herzliję lub Ramat HaSzaron.

 23 sierpnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu wieczorem omówił telefonicznie w rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem zagadnienia związane z procesem pokojowym na Bliskim Wschodzie.

23 sierpnia 2016 r. grupa chasydów udała się w nocy na modlitwy do grobowca patriarchy Józefa w Nablusie, w Samarii. Podróż żydowskich pielgrzymów nie była autoryzowana z izraelskimi siłami bezpieczeństwa. Palestyńczycy obrzucili autobus kamieniami. Zaalarmowani izraelscy żołnierze bardzo szybko dotarli na miejsce incydentu i ewakuowali 60 Żydów. Policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia.

23 sierpnia 2016 r. izraelscy żołnierze przeprowadzili w nocy dużą operację antyterrorystyczną w rejonie Betlejem i Hebronu w Judei. Celem były warsztaty produkujące broń oraz składy nielegalnej broni. Wykryto i zlikwidowany siedem takich warsztatów. Skonfiskowano 22 tokarki, 6 karabinów snajperskich, 39 pistoletów, 4 strzelby myśliwskie oraz wiele części wykorzystywanych do produkcji broni. Aresztowano 2 Palestyńczyków.

23 sierpnia 2016 r. po południem doszło do usterki ropociągu w porcie Akaba w Jordanii. W rezultacie do Zatoki Akaba wyciekło około 200 ton ropy naftowej. Jordańskie służby poinformowały o zdarzeniu Izrael, jednak prądy morskie zepchnęły wszystkie zanieczyszczenia w stronę wybrzeży Jordanii i Arabii Saudyjskiej. Izrael zaoferował gotowość udzielenia pomocy w zakresie odpowiednich służb i sprzętu.

24 sierpnia 2016 r. minister turystyki Jariv Levin ostro skrytykował decyzję linii lotniczej Brussels Airlines, które usunęły z swoich posiłków podawanych w samolotach chałwą Achva, ponieważ jest produkowana w zakładzie Barkan położonym w osiedlu w Samarii. “Ta smutna decyzja nakłada czarnę flagę wstydu na ogonach samolotów tej spółki. Spółka ta nie powinna latać po niebie państwa Izrael, a jej nazwa powinna zostać usunięta z tablic lotów na lotnisku Ben Guriona. Popieramy wspaniałych producentów, którzy prowadzą swoją aktywność w Judei, Samarii, Dolinie Jordanu i na Wzgórzach Golan. Razem będziemy w stanie przezwyciężyć wszelkie próby uniemożliwienia nam urzeczywistnienia naszego prawa do budowy i rozwoju gospodarczego naszego kraju.”

 24 sierpnia 2016 r. rzecznik armii poinformował, że po zakończeniu operacji Obronny Brzeg w 2014 r., przeciwko izraelskim żołnierzom wniesiono 360 skarg. Dotyczyły one niewłaściwego zachowania. Wszystkie były szczegółowo zbadane przez wojskowych śledczych, którzy następnie decydowali o skierowaniu spraw do postępowania wyjaśniającego. W ten sposób eliminowana bezpodstawne skargi. W 24 zdarzeniach wszczęto dochodzenia wyjaśniające. Ogółem rozpatrzono już 220 spraw, z których 7 zakończyło się postępowaniem karnym, a jedno już zakończyło się wyrokiem sądowym. W 80 sprawach zdecydowano się na zamknięcie sprawy. “Siły Obronne Izraela zakończą dochodzenia w tych sprawach z poczuciem obowiązku, że nadrzędną zasadą jest praworządność, która kieruje wszystkimi działaniami Sił Obronnych Izraela.”

24 sierpnia 2016 r. palestyńska terrorystka usiłowała rano przejść z ukrytym nożem przez punkt kontrolny w pobliżu Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Izraelscy żołnierze aresztowali ją. Podczas przesłuchania przyznała się, że planowała zatakować Żydów.

24 sierpnia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili po południem kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu Itzchar w Samarii. Gdy na miejsce przybyli izraelscy żołnierze, jeden z Palestyńczyków zaatakował ich nożem. Ranny został 1 żołnierz. Pozostali zastrzelili napastnika. Prawdopodobnie była to zaplanowana zasadzka.

25 sierpnia 2016 r. palestyńska łódź rybacka naruszyła rano granicę dopuszczonego do połowu akwenu wód przy Strefie Gazy. Podczas próby zatrzymania izraelskie okręty patrolowe musiały otworzyć ogień, raniąc 1 Palestyńczyka. Aresztowano 2 osoby.

25 sierpnia 2016 r. Izrael odwiedziła grupa tureckich biznesmenów, na czele których stał właściciel tureckiego giganta energetycznego Zorlu, Ahmed Zorlu. Doszło do spotkania z przedstawicielami ministerstwa gospodarki. Omówiono kwestie sposobów rozwiązywania problemów prawnych związanych z realizowanymi projektami w sektorze energetycznym. Turcy są szczególnie zainteresowani projektami zwiazanymi z eksportem izraelskiego gazu ziemnego. W celu współpracy powołano konsorcjum 15 tureckich firm, które będą finansować budowę rurociągu ze złoża gazu ziemnego Lewiatan do Turcji. Turcy wyrazili także zainteresowanie rozwojem energetyki gazowej i odwiedzili dwie takie elektrownie w Izraelu.

Efraim

z ostatniej chwil

 

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.