Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

26 listopada 2016 r. w nocy groźny pożar rozszerzył się w rejonie żydowskiego osiedla Hallamish w Samarii. Z osiedla ewakuowano 350 rodzin. W osiedlu spłonęło 15 domów, a 25 zostało uszkodzonych. Ranne zostały 4 osoby, w tym 2 strażaków. Pożar pomógł ugasić samolot gaśniczy Supertanker oraz przybyłe z Ramallah palestyńskie trzy wozy strażackie. Ze względów bezpieczeństwa odcięto dostawy energii elektrycznej do osiedli Hallamish, Neveh Tzuf, Ateret i Nahliel. Od samego rana działania w tym rejonie rozpoczęło 6 samolotów gaśniczych, które udzieliły wsparcia naziemnym siłom straży pożarnej. W nocy w jednym z budynków na obrzeżach Ma’ale Adumim zostało uwięzionych kilka osób. Schronili się oni przed ogniem na dźwigu budowlanym. Nad ranem dotarli do nich strażacy i ewakuowali ich do szpitala.

26 listopada 2016 r. wydział budownictwa miasta Hajfa poinformował wieczorem, że ukończono wstępne ekspertyzy budowlane terenów miejskich objętych pożarem. 77 budynków i 527 mieszkań nie nadaje się do zamieszkania, a wiele innych budynków ma problemy z uszkodzoną infrastrukturą. W sumie 1616 mieszkańców pozostało bez dachu nad głową. Wszyscy oni znaleźli już zastępcze miejsca schronienia. Uszkodzonych zostało 175 budynków. Spłonęła jedna szkoła i kilka klubów.

27 listopada 2016 r. islamscy terroryści z ISIS ostrzelali rano izraelski patrol wojskowy przy granicy na Wzgórzach Golan. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, a następnie ostrzelali pozycje terrorystów z moździerza. Do incydentu doszło w rejonie osad Nov i Avnei Eitan.

27 listopada 2016 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu zapoznał się z aktualną sytuacją pożarów w kraju. Premier zapowiedział zdecydowane ściganie podpalaczy i postawienie wszystkich winnych przed wymiarem sprawiedliwości. Nieoficjalne dane mówią, że straty mogą sięgnąć 2 mld szekli. Przy pożarach uznanych jako akty terrorystyczne, ciężar strat będzie musiało wziąć na siebie państwo, w innych przypadkach straty będą rekompensować firmy ubezpieczeniowe. Minister finansów Mosze Kahlon poinformował, że wszystkie osoby poszkodowane (które nie mogą powrócić do swoich domów) otrzymają pomoc finansową w wysokości 2,5 tys. szekli na osobę. Agencja Żydowska poinformowała, że udzieli pomocy w wysokości 1 tys. dolarów na poszkodowaną osobę. Premier podziękował wszystkim państwom, które udzieliły pomocy Izraelowi w gaszeniu pożarów. Jako pierwsze przyleciały trzy samoloty gaśnicze z Grecji. Krótko po nich przyleciały trzy samoloty z Turcji, dwa z Włoch i jeden z Cypru. W piątek rano rozpoczęły działalność dwa duże rosyjskie samoloty gaśnicze Be-200, które jednorazowo zrzucały po 12 ton wody. Umożliwiło to przejęcie kontroli nad pożarami. W piątek cypryjski samolot transportowy Hercules przywiózł 70 cypryjskich strażaków, którzy od soboty podjęli działania gaśnicze. Amerykański Supertanker został użyty jedynie w nocy z piątku na sobotę (przeprowadził ogółem dwie misje gaśnicze). Był to jedyny samolot zdolny do działań gaśniczych w nocy. Potem krążył wzdłuż wybrzeża, oczekując na rozkazy zaangażowania się do działań gaśniczych. Sytuacja jednak poprawiała się i nie angażowano tak dużej maszyny. W gaszeniu pożarów uczestniczyły także dwa samoloty z Chorwacji, samoloty z Azerbejdżanu, Ukrainy, Hiszpanii i Białorusi, oraz dwa helikoptery z Egiptu. Pomoc zaoferowały także Wielka Brytania, Bułgaria, Czechy, Gruzja, Portugalia, Rumunia i Szwajcaria. W gaszeniu pożarów zaangażowani byli także strażacy z Autonomii Palestyńskiej.

27 listopada 2016 r. służby ratownicze poinformowały wieczorem, że straż pożarna opanowała wszystkie ogniska pożarów w całym kraju. W ten sposób opanowana została szalejąca przez pięć dni fala pożarów, która zmusiła 100 tys. Izraelczyków do opuszczenia swoich domów i ewakuacji. Nikt nie stracił życia, ale 122 osób było hospitalizowanych głównie z powodu nawdychania się dymu. Wstępne dane mówią, że około 700 domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych przez ogień. Rzecznik straży pożarnej Joram Levi powiedział: „Obecnie nie ma żadnych aktywnych pożarów. Od ostatniej nocy panuje spokój. Nie mamy żadnej nowej działalności.” W całym Izraelu doszło do 2 tys. pożarów, w tym 20 poważnych. Nadal utrzymuje się wysokie zagrożenie ze względu na niską wilgotność ściółki leśnej i brak opadów deszczu, które są spodziewane w ciągu trzech dni. Minister obrony Avigdor Lieberman powiedział, że do tej pory bezsprzecznie ustalono, że 17 ze 110 pożarów w Judei i Samarii było wynikiem podpaleń. Policja ocenia, że jedna trzecia pożarów mogła być wynikiem podpaleń. W sprawach tych trwają dochodzenia. Do tej pory aresztowano 37 osób, którym postawiono zarzuty podpaleń.

27 listopada 2016 r. gabinet bezpieczeństwa zatwierdził wieczorem plan zakupu 17 kolejnych samolotów myśliwskichF-35I Lighting II, zwiększając ich całkowitą liczbę do 50 maszyn. Pierwszy izraelski F-35 został ukończony w Stanach Zjednoczonych w czerwcu b.r. Jego przylot do Izraela planowany jest na połowę grudnia. Premier Netanjahu powiedział: „Mój rząd stara się wzmocnić siłę Izraela, tak aby zapewnić możliwość skutecznego działania w nadchodzących dziesięcioleciach. Izrael będzie w stanie bronić się przed dowolnym wrogiem.” Izraelskie siły powietrzne chcą, aby ilość F-35 osiągnęła w sumie wielkość 75 maszyn.

27 listopada 2016 r. rzecznik Hamasu, Hazem Kasim poinformował, że jego organizacja rozważa uczestnictwo w kongresie organizowanym przez al-Fatah. Hamas został oficjalnie zaproszony do uczestnictwa w kongresie, który od 29 listopada przez pięć dni będzie trwał w Ramallah. Islamski Dżihad poinformował, że nie został zaproszony do udziału w tej konferencji. Jeżeli Hamas weźmie udział w kongresie, będzie to znaczący krok do pojednania między tymi dwoma organizacjami.

27 listopada 2016 r. izraelskie siły powietrzne zaatakowały rano pojazd opancerzony ISIS na syryjskich Wzgórzach Golan. Uczestniczył on wcześniej w ostrzale izraelskich żołnierzy na granicy. Pojazd został zlokalizowany przez drony, a następnie zniszczony. Zginęło 4 islamskich terrorystów.

27 listopada 2016 r. egipskie ministerstwo spraw zagranicznych oficjalnie zaprzeczyło doniesieniom libańskich mediów, że 18 egipskich pilotów wojskowych służy w bazie wojskowej w Syrii. „Twierdzenia te istnieją tylko w wyobraźni tych, którzy je wspierają.” Jednak egipski prezydent Abdel Fattah al-Sisi wyraził poparcie dla syryjskiej armii. „Naszym priorytetem jest wspieranie armii państwowych, które na przykład w Libii odzyskują kontrolę nad terytorium Libii i radzą sobie z elementami ekstremistycznymi. Tak samo jest w Syrii i Iraku.” Oznacza to poparcie Egiptu dla syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada. Stanowisko Egiptu stoi w sprzeczności do stanowiska zajmowanego przez Arabię Saudyjską i państwa Zatoki Perskiej, które popierają siły rebeliantów w Syrii dążących do wypędzenia prezydenta Asada. Gdy w październiku Egipt poparł w ONZ rosyjską rezolucję w sprawie Syrii, wówczas Arabia Saudyjska wstrzymała dostawy ropy naftowej do Egiptu.

27 listopada 2016 r. minister spraw zagranicznych Kataru, Mohammed bin Abdulrahman al-Thani ostrzegł, że palestyński konflikt i utrzymywanie blokady Strefy Gazy może stał się łatwą wyrzutnią dla Państwa Islamskiego w regionie. „Nałożenie przez Izrael i Egipt blokady na Strefę Gazy, uczyniło z niej więzieniem na świeżym powietrzu dla terrorystów. Jeżeli będziemy je zostawiać, to ludzie z ISIS z łatwością ich zrekrutują. Bardzo łatwo mogą rozpocząć działalność stamtąd. Mogą również przekształcić Gazę w wyrzutnię dla ekstremizmu i terroryzmu. Dlatego musimy położyć kres temu.” W ubiegłym roku Katar wstrzymał finansowanie Hamasu.

28 listopada 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael nie pozwoli ekstremistycznym grupom terrorystycznym otworzyć front walk na granicy izraelsko-syryjskiej na Wzgórzach Golan. „Zwracamy szczególną uwagę na rozwój wydarzeń i z determinacją kontynujemy naszą ustaloną politykę. Nie będziemy tolerować nawet pojedynczego ogniska i będziemy zdecydowanie reagować i atakować wrogów, gdy będzie to konieczne, zanim im uda się nas zaatakować. Nie pozwolimy radykalnemu islamowi lub innym wrogim podmiotom otworzyć front terroru przeciwko nam na Golanie.” Minister obrony Avigdor Lieberman dodał, że „jest to pierwszy raz, kiedy napotkaliśmy siły, które są powiązane z Państwem Islamskim, i które zaatakowały naszych żołnierzy. Oczywiście, odpowiedzieliśmy tak jak ragowaliśmy ostatnio – potężnie. Państwo Izrael nie szuka przygów, ale przy każdej prowokacji – bez względu czy będzie ona pochodzić z Libanu czy Syrii – będziemy reagować z dużą siłą, tak jak ostatnio.”

28 listopada 2016 r. Jewish National Fund oszacował, że podczas pożarów ogień zniszczył około 1 tys. hekarów lasów, z czego większość na wzgórzach wokół Jerozolimy. Eksperci powiedzieli, że odtworzenie zniszczeń w przyrodzie zajmie co najmniej 30 lat.

28 listopada 2016 r. Palestyńczycy po południem obrzucili kamieniami dwa żydowskie autobusy w pobliżu osiedla Efrat w Judei. Nikt nie został ranny, ale autobusy są uszkodzone.

28 listopada 2016 r. dwóch izraelskich żołnierzy po południem pomyłkowo wjechało wojskowym pojazdem do arabskiej wioski Anabta w Samarii. Pojazd został obrzucony kamieniami przez Palestyńczyków, zdołał jednak wycofać się z wioski. Ranny został 1 żołnierz.

28 listopada 2016 r. izraelskie siły powietrzne zaatakowały nad ranem pozycje ISIS na syryjskich Wzgórzach Golan. Był to odwet za wczorajszy ostrzał izraelskiego patrolu na granicy. Celem był opuszczony obiekt sił UNIFIL, obecnie wykorzystywany przez terrorystów ISIS do atakowania celów na terytorium Izraela.

29 listopada 2016 r. premier Benjamin Netanjahu ostrzegł ministrów, że przyjęcie uchwały legalizującej żydowskie osiedla z mocą wsteczną, może mieć poważne konsekwencje, włącznie z pozwami do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Dotyczy to zwłaszcza osiedli, które powstały na prywatnych gruntach arabskich. Rodzi się nawet obawa, że ustępujący z urzędu prezydent Barack Obama może podjąć działania przeciwko Izraelowi w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

29 listopada 2016 r. w Ramallah rozpoczęła się konferencja al-Fatah. Jednogłośnie wybrano Mahmouda Abbasa na przywódcę al-Fatah na kolejnych pięć lat.

29 listopada 2016 r. izraelscy żołnierze przejęli po południem warsztat produkujący broń w arabskiej wiosce Beit Awwa w Judei. Przejęto 7 bomb domowej roboty. Aresztowano 3 Palestyńczyków.

29 listopada 2016 r. po południem zawalił się podziemny tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Zginęło 4 Palestyńczyków.

29 listopada 2016 r. wieczorem trzęsienie ziemi o sile 4,9 stopnia w skali Richtera dotknęło Zatokę Ejlatu. Nie odnotowano żadnych szkód.

29 listopada 2016 r. turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan przemawiając w parlamencie w Stambule wezwał wszystkich muzułmanów do obrony palestyńskiej sprawy i ochrony Jerozolimy. „Wspólnym obowiązkiem wszystkich muzułmanów jest obrona sprawy palestyńskiej i chronienie Jerozolimy. Aby chronić meczet Al-Aksa nie należy pozostawiać dzieci uzbrojone tylko w kamienie. Izrael prowadzi politykę represji i dyskryminacji względem naszych palestyńskich braci. Najnowsza ustawa zakazująca wzywania wiernych na modlitwy przez muezinów jest nieracjonalna i pozbawiona sumienia. Aby rozwiązać konflikt należy przyjąć do realizacji formułę rozwiązania dwu-państwowego. Jedyną drogą do trwałego pokoju na Bliskim Wschodzie jest utworzenie wolnego i niezależnego państwa palestyńskiego ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Osiągnięcie pokoju w regionie nie będzie możliwe bez opatrzenia tej rany na Bliskim Wschodzie.”

30 listopada 2016 r. parlamentarna komisja konstytucji, prawa i sprawiedliwości zatwierdziła rano projekt ustawy regulacyjnej dla osiedli żydowskich. Otworzyło to drogę do drugiego i trzeciego czytania ustawy w Knesecie. Ustawa zakłada, że właściciele prywatnych gruntów, na których powstały osiedla żydowskie, będą mogli przedłożyć dokumenty potwierdzające ich roszczenia własności. Po weryfikacji dokumentów będą oni posiadali prawo do odszkodowania w wysokości 125% wartości nieruchomości. W komisji 8 członków poparło ustawę, 6 sprzeciwiło się, a 2 osoby były nie obecne podczas głosowania.

30 listopada 2016 r. arabskie media poinformowały, że izraelskie samoloty zbombardowały rano pozycje syryjskiej armii i konwój z bronią na drodze z Damaszku do Bejrutu. Zaobserwowano co najmniej cztery potężne eksplozje. Prawdopodobnie zostały zaatakowane dwa cele: magazyn broni należący do 38 Brygady armii syryjskiej oraz konwój kilku pojazdów wiozących broń dla Hezbollahu do Libanu. Izrael odmówił komentarzy.

 Efraim

z ostatniej chwil

http://www.izrael.badacz.org/

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.