Uncategorized

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

 Najlepiej w życiu ma twój kot. W. Szymborska
„Przyzwyczaiłem się już do Twojej »sprawdzalnej« obecności w moim życiu. Pisz więc dużo, a raczej często, żebym przynajmniej w ten papierowy sposób mógł wiedzieć o Twoim istnieniu” – pisze Kornel Filipowicz do Szymborskiej. „Kocham Cię, ale się tym nie przejmuj, ani nie licz się z tym specjalnie. (…) Napisz mi, co robisz, albo jeśli wolisz pisz  sucho i rzadko. (…) Całuję z zachowaniem zasad higieny” – odpowiada Szymborska w innym liście.
Calosc TUTAJ

Opowieści i przypowieści. F. Kafka – HITY 2016
Nawet jeśli komuś wydaje się, że Kafkę zna, to ten zbiór małych form przekona go, że tak nie jest. Wydane z okazji 70-lecia PIW „Opowieści i przypowieści” to najobszerniejszy zbiór, jaki się dotąd ukazał, są tu wszystkie istniejące po polsku opowiadania i miniatury. Ułożone chronologicznie tak, że możemy zobaczyć, jak geniusz Kafki nagle wybucha.

Calosc TUTAJ 


Przeproś nas, Jarosławie Kaczyński !

Cały wczorajszy dzień wydzwaniali do mnie i pisali: czy przeproszę Jarosława Kaczyńskiego? Wzywał wszak do tego Andrzej Duda, ogłaszając, że próbowaliśmy (tzn. krakowski KOD) nie wpuścić Kaczyńskiego na Wawel. No, dobre sobie!

Liczba dezinformacji na temat naszej akcji z 18 grudnia jest tak wielka, że może najpierw mała wzmianka o faktach. A fakty są takie, że wierchuszka PiS, z Kaczyńskim i Szydło, postanowiła sobie wjechać na Wawel o godz. 18 18 grudnia Bramą Herbową, zastrzeżoną dla królów. 

Calosc TUTAJ


Cicha wojna Agence France Presse przeciw Izraelowi

15 lipca 2016 r., po tym jak ciężarówka staranowała i zabiła 84 ludzi w Nicei we Francji, Agence France Presse (AFP) opublikowała relację zatytułowaną “Kiedy pojazdy stają się bronią”. Deklarowała w niej, że jest obowiązkiem dużej agencji informacyjnej, takiej jak AFP, wyliczenie dla swoich klientów przykładów krajów, które cierpią z powodu terroryzmu pojazdami.

Calosc TUTAJ

 Kropla, która przelewa czarę
Protesty przeciwko szkodliwym działaniom rządu są potrzebne. Ale jeżeli zamiast pragmatyzmu będą nimi kierować emocje, Prawo i Sprawiedliwość może na nich tylko zyskać.
Calosc TUTAJ 

“Kościół wyszedł na głupka, bo poparł PiS”

Ks. prof. Alfred Wierzbicki, etyk, wieloletni dyrektor Instytutu Jana Pawła II Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W rozmowie z TOK FM bardzo krytycznie ocenia to, co się w tej chwili w Polsce dzieje. Nie podoba mu się m.in. zaangażowanie Kościoła po stronie Prawa i Sprawiedliwości.


Wiecej TUTAJ

 


Kuchciński wielokrotnie łamał  Regulamin Sejmu. Za 16 grudnia grożą mu trzy lata więzienia
Marszałek Sejmu po przeniesieniu obrad do Sali Kolumnowej nie wpuścił do niej mediów, ograniczył dostęp posłom opozycji, nie pozwolił składać wniosków i zablokował ich poprawki w głosowaniu. To złamanie szeregu zapisów Regulaminu Sejmu, za co marszałek może zostać pociągnięty do odpowiedzialności – nawet karnej. Opozycja zapowiada wnioski do prokuratury
Calosc TUTAJ

Czesi kupują radary z Izraela.
Minister obrony Czech Martin Stropnický poinformował, że czeskie siły zbrojne zdecydowały się kupić za 114 milionów dolarów osiem izraelskich radarów obserwacji sytuacji powietrznej. Nie udało się więc dojść do porozumienia, by takie radary zostały dostarczone przez własny przemysł Grupy V4 (w tym Polski) w ramach kooperacji.

Calosc TUTAJ 


„Arcymistrzowie. Złota era polskich szachów”

Przedwojenna Polska była jedną z największych światowych potęg szachowych – pisze Stefan Gawlikowski w książce

arcymistzowie„Arcymistrzowie. Złota era polskich szachów”. W 1930 r. Polacy zdobyli złoty medal na olimpiadzie szachowej w Hamburgu. Relacjonująca zmagania szachistów niemiecka prasa ochrzciła polską drużynę olimpijską z Hamburga mianem „bombowego zespołu”.

Swoje sukcesy polska reprezentacja zawdzięczała grupie niezwykle utalentowanych graczy oraz opisywanemu przez Gawlikowskiemu etosowi łączącemu polskich szachistów. Dzieliło ich pochodzenie (większość była Żydami), sytuacja materialna i wiek, ale łączyło błyskotliwe podejście do tej królewskiej gry.
Większość z nich zginęła w trakcie II wojny światowej w gettach i obozach zagłady, kończąc jednocześnie epokę potęgi polskich szachów.
Calosc TUTAJ

Jaka polityka Trumpa wobec Azji?
Prezydent-elekt Donald Trump to wielka niewiadoma zarówno w zakresie polityki wewnętrznej, jak i międzynarodowej. Dotyczy to nie tylko działań na Bliskim Wschodzie, wobec Europy i Rosji, ale także szeroko pojmowanej Azji. Ten ostatni region jest z perspektywy amerykańskiej szczególnie istotny, bowiem według niemal wszystkich prognoz, to właśnie relacje na Dalekim Wschodzie, w tym szczególnie w odniesieniu do coraz silniejszych i bardziej asertywnych Chin, będą dla Stanów Zjednoczonych najważniejsze w nadchodzących latach i dekadach.
Calosc TUTAJ

Hanukkah Song Mashup – Dance Spectacular

Filmed on location at:
Daley Plaza – Chicago, IL

Hanukkah oh Hanukkah – a Pentatonix-style music video mashup from Jewish a cappella group Shir Soul

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.