Film z Marszu Pamięci i Życia w Krakowie 2016 PL

Jesteśmy Polakami, mieszkańcami Krakowa. Żyjemy w mieście o wielowiekowej spuściźnie bogactwa kulturowego. Nie uczyniliśmy go będąc monolitem społecznym. Kilkaset lat temu przybyli do nas Żydzi – szukając schronienia i bezpieczeństwa.. dając w zamian światłą myśl, pracę, odmienność tradycji religijnej!
Chcielibyśmy upamiętnić ich obecność między nami! Wyrazić wdzięczność za każdy owoc życia na tej ziemi. Za wszystko, co potrafimy dostrzec, nazwać, uwypuklić; ale również za dary ukryte przed naszymi oczyma.. one także wpłynęły na miasto i zmieniły jego dzieje. Jesteśmy pokoleniem, któremu nie było dane doświadczyć wspólnego życia na polskiej ziemi, a jednak odczuwamy rodzaj pustki, tęsknoty i ciszy…
Postanowiliśmy, wspólnie z grupą chrześcijan – Polaków i Niemców, zorganizować marsz jako znak pamięci o żydowskich mieszkańcach Krakowa, którzy przez stulecia razem z naszymi przodkami tworzyli to miasto. Pragniemy, aby ten akt był wyrazem naszej pokuty za dotychczasowy stosunek ogółu chrześcijan do Żydów. Jednocześnie marzymy, aby wybrzmiała z nas radość, że ONI SĄ naszymi „starszymi braćmi w wierze” – a my czerpiemy z ich dziedzictwa mądrości oraz nadziei! Poprzez marsz chcemy zaświadczyć, że pamiętamy o wspólnej historii. Zarówno o tym, co było w niej szlachetne i piękne, jak i o tym,
co niechlubne i podłe: o krzywdach, niesprawiedliwości, o niewinnie przelanej krwi.
Na czas marszu wybraliśmy hebrajski miesiąc elul. Żydowski czas pokuty, refleksji przed nadchodzącym Nowym Rokiem.. Przygotowanie do zupełnie innego, oczyszczonego.. uświęconego momentu.. Miesiąc Elul w kalendarzu gregoriańskim tego roku przypada na wrzesień. To również ważna rocznica – rozpoczęcia II wojny światowej. Wydarzenia, które dramatycznie zmieniło sytuację Żydów w Europie.

One Response to “Film z Marszu Pamięci i Życia w Krakowie 2016 PL”

  1. Ta wspaniala prezentacja istnieje w sieci (youtube) juz ponad 80 dni… – brak komentarzy…- wynika z prostego rachunku, ze dziennie, srednio, oglada ja ok. 17 osob. Ogladalnosc bedzie tylko coraz mniejsza. Gdyby obejrzalo to tylko 1 promil Polakow (t.j. ok 40 000 ludzi), minie ok. 6,5 lat, tzn. ze za ok. 65 lat jest nadzieja, ze prezentacje ta obejrzy ok. 1 procent Polakow.
    Lepiej to niz nic, ale warto zadumac sie nad problemem…i wyciagnac wnioski. Niech zyje przyjazn, milosc, szacunek…pomiedzy bracmi we wierze.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: