Uncategorized

Film z Marszu Pamięci i Życia w Krakowie 2016 PL

Jesteśmy Polakami, mieszkańcami Krakowa. Żyjemy w mieście o wielowiekowej spuściźnie bogactwa kulturowego. Nie uczyniliśmy go będąc monolitem społecznym. Kilkaset lat temu przybyli do nas Żydzi – szukając schronienia i bezpieczeństwa.. dając w zamian światłą myśl, pracę, odmienność tradycji religijnej!
Chcielibyśmy upamiętnić ich obecność między nami! Wyrazić wdzięczność za każdy owoc życia na tej ziemi. Za wszystko, co potrafimy dostrzec, nazwać, uwypuklić; ale również za dary ukryte przed naszymi oczyma.. one także wpłynęły na miasto i zmieniły jego dzieje. Jesteśmy pokoleniem, któremu nie było dane doświadczyć wspólnego życia na polskiej ziemi, a jednak odczuwamy rodzaj pustki, tęsknoty i ciszy…
Postanowiliśmy, wspólnie z grupą chrześcijan – Polaków i Niemców, zorganizować marsz jako znak pamięci o żydowskich mieszkańcach Krakowa, którzy przez stulecia razem z naszymi przodkami tworzyli to miasto. Pragniemy, aby ten akt był wyrazem naszej pokuty za dotychczasowy stosunek ogółu chrześcijan do Żydów. Jednocześnie marzymy, aby wybrzmiała z nas radość, że ONI SĄ naszymi „starszymi braćmi w wierze” – a my czerpiemy z ich dziedzictwa mądrości oraz nadziei! Poprzez marsz chcemy zaświadczyć, że pamiętamy o wspólnej historii. Zarówno o tym, co było w niej szlachetne i piękne, jak i o tym,
co niechlubne i podłe: o krzywdach, niesprawiedliwości, o niewinnie przelanej krwi.
Na czas marszu wybraliśmy hebrajski miesiąc elul. Żydowski czas pokuty, refleksji przed nadchodzącym Nowym Rokiem.. Przygotowanie do zupełnie innego, oczyszczonego.. uświęconego momentu.. Miesiąc Elul w kalendarzu gregoriańskim tego roku przypada na wrzesień. To również ważna rocznica – rozpoczęcia II wojny światowej. Wydarzenia, które dramatycznie zmieniło sytuację Żydów w Europie.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Ta wspaniala prezentacja istnieje w sieci (youtube) juz ponad 80 dni… – brak komentarzy…- wynika z prostego rachunku, ze dziennie, srednio, oglada ja ok. 17 osob. Ogladalnosc bedzie tylko coraz mniejsza. Gdyby obejrzalo to tylko 1 promil Polakow (t.j. ok 40 000 ludzi), minie ok. 6,5 lat, tzn. ze za ok. 65 lat jest nadzieja, ze prezentacje ta obejrzy ok. 1 procent Polakow.
    Lepiej to niz nic, ale warto zadumac sie nad problemem…i wyciagnac wnioski. Niech zyje przyjazn, milosc, szacunek…pomiedzy bracmi we wierze.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.