Ciekawe artykuly

Po – lin okruchy pamieci

Historia Żydów w Kolbuszowej

Pierwsi Żydzi osiedlali się tutaj w XVII w. Trudnili się wówczas handlem, rzemiosłem i wyszynkiem. W 1736 r. istniał już kahał z bóżnicą i mykwą, później powstały szkoła i szpital. W połowie XVIII w. Żydzi stanowili już połowę mieszkańców miasta. W 1866 r. miasto przyjęło wyjątkowy herb – z krzyżem greckim, gwiazdą Dawida i splecionymi w uścisku dłońmi.

W 1919 roku w Kolbuszowej doszło do pogromu Żydów. Zginęło 8 osób (zob. Raport Morgenthaua).

We wrześniu 1941 r. Niemcy utworzyli tutaj getto, zamykając w nim 2,5 tys. osób. We wrześniu 1942 r. wszystkich wywieźli do getta w Rzeszowie.

Kolbuszowa. The half-Polish half-Jewish town before WWII

Caly film

1 odpowiedź »

  1. Przepiekny document. Ten film to jest przpiekna dokumentacja swiata z ktorego my pochodzimy, Patrzylem i widzialem twarze moich dziadkow, ktorych nigdy nie poznalem, w kazdej twarzy starego Zyda albo Zydowki. Swiat ktory nie istnieje ale z ktorego ja pochodze, moja przeszlosc. Piekna narracja, niestety tylko w jezyku Polskim, chcialbym pokazac mojej zonie i moim synom, czy istnieje narracja w jezyku Angielskim albo Hebrajskim? To jest piekny film, film ktory trzeba pokazac mlodzierzy zydowskiej w Izraelu i na calym swiecie. Jak mozna otzymac angielska albo Hebrajska narracje?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.