Uncategorized

Wytwornia Warner Bros

 

Nie ma chyba osoby, która nie widziała chociaż jednego filmu wytwórni Warner Bros. Czy wiecie jednak, że jej założycielami byli młodzi Żydzi z Krasnosielca na Mazowszu? Urodzili się między 1881, a 1887 rokiem w dość biednej rodzinie szewca Benjamina Wonsala i Perły Eichelbaum.

W 1890 roku cała rodzina wyjechała do Kanady, osiadając po kilku latach w Pensylwanii. Co ciekawe, bardzo szybko zdecydowali się na zmianę nazwiska na Warner. Rodzice postanowili zmienić także chłopcom imiona, zachowując jednak pierwsze litery imion żydowskich. Tak więc Hirsz przyjął imię Harry, Aaron zmienił się w Alberta, a Szmul w Sama. W 1892 roku pojawił się na świecie czwarty z braci – Jack.

Plotki głoszą, że aby rozpocząć swój pierwszy biznes, bracia sprzedali zegarek ojca, zastawili konia Boba i za zdobyte 1000 dolarów kupili projektor. Na początku w posiadaniu mieli tylko jeden film „Napad na ekspres” Edwina Portera — 11-minutowy western z z Broncho Billy’m. Podobno interes szedł tak dobrze, że dwa lata później wynajęli sklep w New Castle i przerobili go na kino. Tak właśnie rozpoczęła się kariera założycieli najbardziej rozpoznawalnej wytwórni filmowej na świecie.

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie

 

 

 

 

 

 

(źródło: Żydzi polscy. Historie niezwykłe, red. Magdalena Prokopowicz, Warszawa 2010)

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.