Uncategorized

Klubokawiarnia Babel przy Próżnej

Potańcówki, pokazy filmowe, koncerty. Po blisko 50 latach nieobecności na mapę stolicy wróciła klubokawiarnia Babel.


W latach 60. ubiegłego wieku przy siedzibie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce przy ul. Nowogrodzkiej 5 działał klub studencki Babel. Został zamknięty po wydarzeniach Marca 1968. Teraz, po blisko 50 latach nieobecności, Babel powrócił w nowej odsłonie. Zmienił nieco lokalizację, bo teraz mieści się nieopodal placu Grzybowskiego, przy Próżnej 5, ale do lat świetności nawiązuje jego wnętrze.

Są i meble z epoki (stare fotele z TSKŻ-etu w Katowicach, tyle że odrestaurowane) i świecący na zielono neon. Ściany zdobią zaś archiwalne fotografie z kultowych TSKŻ-etowych potańcówek. Kultowych, bo podobno działo się tam, oj działo. I być może dziać się znów zacznie, bo do białego rana w rytm bigbitu pobawić się będzie można również w nowym Bablu. I nie trzeba być Żydem, bo Babel był i jest miejscem otwartym dla wszystkich.

Poza tym TSKŻ zapowiada m.in. projekcje filmów o tematyce żydowskiej, lekcje jidysz oraz koncerty. A co w Bablu zjemy? Na razie na typowe żydowskie potrawy nie ma się co nastawiać, ale niebawem ma się to zmienić. Kiedy byłam tam w środę, większy głód można było zaspokoić np. quiche’m z kurkami (14 zł) albo sałatką z łososiem i awokado (22 zł), ale menu zmienia się codziennie, więc warto po prostu pytać przy barze. Chętni na coś słodkiego powinni zaś zadowolić się goszczącymi w karcie na stałe domowym ciastem (12 zł) albo croissantem z jagodami (9 zł). Do picia organizatorzy proponują kawy i herbaty (5-10 zł) lub przygotowywaną na miejscu lemoniadę.

Przyslal Janusz Brost

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,22408706,klubokawiarnia-babel-przy-proznej-nowe-miejsce.html

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Klub Babel jaki byl na nowogrodzkiej juz nigdy nie bedzie.
    Jego czlonkowie maja dzisiaj 70 lat sa rozproszeni na calym swiecie .

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: