Filmy i ksiazki

Jerozolima, jakiej nikt nie znał

„Jerozolima. Miasto Boga” nie jest zwykłym przewodnikiem, który z łatwością spotkamy we wszystkich większych księgarniach. To książka łącząca ze sobą elementy reportażu, wywiadu, dokumentu. Opatrzona znakomitymi zdjęciami przenosi nas do stolicy Izraela, w którym świat arabski miesza się z żydowskim, a żydowski z chrześcijańskim.

Poznając „Jerozolimę. Miasto Boga” dowiemy się m.in. dlaczego Żydzi przestrzegają koszerności, dlaczego religijne Żydówki golą głowy, jakimi samochodami jeżdżą Izraelczycy, jak przyrządzić smaczną szakszukę, czym jest mezuza, po czym poznać żonatego Żyda, ile wydamy na żywności, jeśli przez jakiś czas zamieszkamy w Jerozolimie? Książka porusza także wiele kontrowersyjnych tematów jak: homoseksualizm czy prostytucja. „Jerozolima. Miasto Boga” obala również stereotypy i pokazuje, jak różne i nieprzewidywalne potrafi być życie w Izraelu.Autorka, Ewelina Rubinstein oddaje w ręce czytelników poradnik niezwykły. Połączenie elementów reportażu, wywiadu, dokumentu oraz opatrzenie całości doskonałymi zdjęciami, pozwoliło stworzyć unikalną całość.

Kiedy podchodzimy do arabskiego sprzedawcy i pytamy o ich cenę, on uśmiecha się do nas, jakby właśnie rozmawiał z najlepszym przyjacielem. „Cena różna. To sandały robione na wzór takich, w jakich chadzał Jezus Chrystus” – mówi (…). Po tych słowach patrzy nam głęboko w oczy. Czujemy się wyróżnieni, mamy wrażenie, że jako chrześcijanie musimy kupić te sandały. W takich przecież, i to być może nawet w tym miejscu co teraz stoimy, chodził sam Zbawiciel. Myślimy i myślimy… Delikatnie dotykamy faktury podeszwy. Wahamy się. Znowu pytamy o cenę. Arab w końcu podchodzi do nas bliżej, klepie po ramieniu i mówi: „Dla ciebie zrobię zniżkę, a w prezencie dorzucę mały różaniec”. Wtedy myślimy: „Super! Kupię sandały po okazyjnej cenie i jeszcze gratisowo dostanę różaniec. Ale mam dziś szczęście”. Faktycznie. Szczęście dopisuje, ale chyba… Arabowi.

Fragment książki „Jerozolima. Miasto Boga”.

Książka „Jerozolima. Miasto Boga” pozwoli nam zwiedzić Jerozolimę, i dostrzec jej architektoniczne piękno, ale przede wszystkim poczuć unikalny klimat i atmosferę naznaczonego różnicami miasta. Autorka poruszyła wiele kontrowersyjnych tematów jak: homoseksualizm czy prostytucja. „Jerozolima. Miasto Boga” obala również stereotypy i pokazuje, jak różne i nieprzewidywalne potrafi być życie w Izraelu.

Jerozolima, jakiej nikt nie znał

Kategorie: Filmy i ksiazki

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.