Polityka

Wiadomosci z Izraela

 17 lutego 2018 r.


w nocy cały obszar kraju dotknęły duże opady deszczu, w wyniku czego doszło do lokalnych podtopień. Rano siły ratownicze ewakuowały ukraisńkich turystów, których autobus utknął w rejonie wezbranego strumienia Tze’elim w rejonie Arava.


 po południem palestyńscy terroryści zdetonowali bombę przy przejeżdżającym izraelskim pojeździe wojskowym patrolującym granicę ze Strefą Gazy. Rannych zostało 4 izraelskich żołnierzy. Eksperci wojskowi powiedzieli, że była to starannie przygotowana pułapka, zgodna z taktyką stosowaną przez Hezbollah w południowym Libanie. Dzień wcześniej, podczas demonstracji Palestyńczycy zawiesili palestyńską falę na ogrodzeniu granicznym. Do drzewca na którym wisiała flaga, był przymocowany terminal sterujący dwoma bombami, które podrzucono i ukryto tuż obok. Wybuch bomby został uruchomiony przy użyciu pilota, w momencie jak izraelscy żołnierze usiłowali zdjąć palestyńską flagę z ogrodzenia. Wstępne dochodzenie wskazuje, że bombę podłożyły Ludowe Komitety Oporu.


 wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która uszkodziła do mieszkalny w jednej z przygranicznych izraelskich osad. Nikt nie został ranny.


 wieczorem grupa 4 palestyńskich terrorystów usiłowała przekroczyć granicę izraelską w południowej części Strefy Gazy. Izraelski czołg ostrzelał napastników, z których 2 zginęło, a 2 zostało rannych.


 wieczorem izraelskie siły powietrzne zbombardowały i zniszczyły 10 celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Był to odwet za atak terrorystyczny na izraelskich żołnierzy.


 polski premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Monachium na pytanie izraelskiego dziennikarza Ronena Bergmana dotyczące traktowania w Polsce wypowiedzi dotyczących udziału Polaków w Holokauście, odpowiedział: „byli polscy zbrodniarze, tak samo jak byli żydowscy zbrodniarze, rosyjscy, ukraińscy, nie tylko niemieccy”.


18 lutego 2018 r.


premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z polskim premierem Mateuszem Morawieckim. Netanjahu powiedział polskiemu premierowi: „Nie ma podstaw dla tego porównania, między aktami uczynionymi przez Polaków, a aktami Żydów w czasie Holokaustu. Celem Holokaustu było zniszczenie narodu żydowskiego, i wszyscy Żydzi zostali skazani na śmierć.” Później powiedział: „Słowa polskiego premiera w Monachium są oburzające, istnieje ogromny problem braku zrozumienia historii i braku wrażliwości na tragedię naszego narodu”. W tym tygodniu Centrum Organizacji Ocalonych z Zagłady w Izraelu organizuje we współpracy z Jad Vashem i Instytutem Szaloma Hartmana konferencję, która zajmie się problematyką zachowania pamięci o Holokauście. Podczas konferencji odbędzie się spotkanie z polskim historykiem prof. Janem Grabowskim, którego książka „Polowanie na Żydów” została opublikowana w języku hebrajskim w 2016 r., wywołując publiczne protesty w Polsce. Grabowski ustalił, że ponad 200 tys. Żydów zostało zamordowanych bezpośrednio lub pośrednio w Polsce przez polskich mieszkańców, a większość obywateli okupowanego państwa polskiego stała bezczynnie nawet wtedy, gdy dobrze rozumieli, co dzieje się na ich oczach.


nieznani sprawcy wymalowali swastyki i inne obraźliwe hasła na wejściu do ambasady Polski w Tel Awiwie. Policja wszczęła dochodzenie w celu znalezienia sprawców.


szef Południowego Dowództwa Sił Obronnych Izraela gen. Ejal Zamir, ostrzegł Hamas: „Mamy wielką siłę, a wraz z pragnieniem utrzymania stabilności w regionie i uniknięcia eskalacji, nie zawahamy się użyć jej w razie potrzeby i zgodnie z oceną sytuacji. Atak na żołnierzy Sił Obronnych Izraela w pobliżu ogrodzenia jest poważnym incydentem terrorystycznym, kolejnym dowodem wykorzystywania przez Hamas i inne organizacje terrorystyczne zaburzeń przy barierze granicznej jako osłony dla terroru.”


wieczorem Arabowie obrzucili kamieniami autobus w pobliżu miasta Migdal Haemek w Dolnej Galilei. Rannych zostało 2 Izraelczyków.


 wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie. Nie odnotowano żadnych szkód.


 palestyński terrorysta usiłował wejść na teren sądu wojskowego przy Kafr Salaam w Samarii z ukrytym w torbie pistoletem maszynowym Carlo. Izraelscy żołnierze aresztowali napastnika.


polski rząd stwierdził, że komentarz premiera Morawieckiego dotyczący „żydowskich sprawców” w Holokauście był „szczerym wezwaniem do otwartej dyskusji o zbrodniach popełnionych na Żydach podczas Holocaustu, niezależnie od narodowości osób zaangażowanych w każdą zbrodnię”. Bronisław Wildstein, członek komitetu powołanego przez polskiego premiera, aby rozwiązać problem z Izraelem w związku z kontrowersyjną polską legislacją o Holokauście, powiedział, że Morawiecki nie zamierza przepraszać za kontrowersyjne komentarze, które wypowiedział w Monachium. „Premier oczywiście nie oskarżył narodu żydowskiego o Holokaust. Powiedział tylko, że w szczególnej sytuacji ludzie zachowują się w szczególny sposób. Nie możemy zaprzeczyć, że w getcie była policja żydowska, i żydowska policja pomagała Niemcom wysłać ludzi do obozów koncentracyjnych. Nie chcę oskarżać tych ludzi. Premier powiedział prawdę. Nie ma sensu przepraszać za prawdę.”


 w nocy Siły Obronne Izraela przeprowadziły udany test systemu obrony rakietowej Arrow-3 przed pociskami balistycznymi. Skutecznie wykryto i przechwycono balistyczny pocisk rakietowy znajdujący się w poza afmosferą ziemską. Test przeprowadzono we współpracy z amerykańską agencją obrony przeciwrakietowej (MDA). System Arrow-3 znajduje się w gotowości operacyjnej od stycznia 2017 r., stanowiąc centralny element wielowarstwowego systemu obronnego opartego na czterech operacyjnych systemach obronnych: Iron DomeMagic WandArrow-2 i Arrow-3.


    19 lutego 2018 r.


premier Benjamin Netanjahu ogłosił podpisanie „historycznego” kontraktu na sprzedaż izraelskiego gazu ziemnego do Egiptu. Izraelska grupa energetyczna Delek zawarła kontrakt na sprzedaż do Egiptu gazu ziemnego o wartości 15 mld $. „Przyniesie to miliardy dolarów na rzecz budżetu państwa, na rzecz edukacji, zdrowia i dobrobytu obywateli Izraela. Jest wielu, którzy nie wierzyli w możliwość zawarcia tego porozumienia gazowego. Dążyliśmy do niego ze świadomością, że wzmocni to nasze bezpieczeństwo, wzmocni naszą gospodarkę , wzmocni także stosunki regionalne, ale przede wszystkim wzmocni obywateli Izraela.”


. koordynator działań rządowych na terytoriach, gen. Joav Mordechai wezwał mieszkańców Strefy Gazy do powstrzymania gwałtownych zamieszek w przygranicznej strefie bezpieczeństwa, mówiąc, że powinni protestować przeciwko Hamasowi.


w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały i zniszczyły podziemny tunel terrorystyczny znajdujący się w pobliżu przejścia granicznego Kerem Szalom na południu Strefy Gazy. Ogółem zniszczono 8 celów terrorystycznych. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.


 polskie ministerstwo spraw zagranicznych zażądało od Izraela wyjaśnienia okoliczności wczorajszego incydentu przy wejściu do ambasady Polski w Tel Awiwie.


. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział: „Jestem głęboko zaniepokojony trudnymi do przewidzenia eskalacjami w całym regionie Bliskiego Wschodu. Najgorszym koszmarem byłaby bezpośrednia konfrontacja Izraela z Hezbollahem … poziom zniszczenia w Libanie byłby absolutnie druzgocący, więc w tej sytuacji jestem poważne zaniepokojony.”


20 lutego 2018 r.


minister obrony Avigdor Liberman odwiedził tereny położone przy Strefie Gazy. Powiedział: „Jasne jest, że Hamas używa cywilnych mieszkańców Gazy jako żywej amunicji. Rozumiemy cenę, jaką oni płacą, gdy cywile są wysyłani pod płot w celu konfrontacji z żołnierzami Sił Obronnych Izraela. Wykorzystują tych cywilów do przeprowadzania aktów terrorystycznych podczas demonstracji. Jeśli chodzi o nas, jest to nie do zniesienia. Nie będziemy kontynuować tej gry, i wyciągniemy z niej wszystkie lekcje.”


Egipt tymczasowo otworzył przejście graniczne ze Strefą Gazy, aby ulżyć w panującym tam kryzysie humanitarnym. Przejście będzie otwarte przez 4 dni. W tym czasie Strefę Gazy będą mogli opuścić obcokrajowcy, osoby chore szukające pomocy medycznej oraz studenci.


palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas w przemówieniu przed Radą Bezpieczeństwa ONZ powiedział, że Palestyńczycy są bezpośrednimi potomkami Kananejczyków, którzy zamieszkiwali Kanaan zanim tam przybyli Żydzi. Wezwał społeczność międzynarodową do zorganizowania konferencji pokojowej, w celu rozpoczęcia wielostronnych negocjacji pokojowych. W odpowiedzi, ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon powiedział: „Panie Abbas, zamiast być przyczyną rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie, jest pan częścią tego problemu. Wyjaśniłeś, swoimi słowami i czynami, że nie jesteś już częścią rozwiązania. Jesteś problemem. Zwróciłeś się do członków Rady Bezpieczeństwa i powiedziałeś o swoich zobowiązaniach do pokoju. Tak często robisz, gdy przemawiasz na międzynarodowych forach, ale kiedy zwracasz się do swoich ludzi, przekazujesz zupełnie inny komunikat. Panie Abbas, twoje podżeganie nie kończy się na retoryce. Oficjalną polityką Autonomii Palestyńskiej uczyniłeś sponsorowanie terroryzmu. W 2017 roku wydałeś 345 milionów dolarów, płacąc terrorystom za zabijanie niewinnych Izraelczyków. To 50 % całkowitej pomocy zagranicznej przekazanej Autonomii Palestyńskiej. To są pieniądze, które mógłbyś wydać na budowę czterdziestu szpitali. To są pieniądze, które można wykorzystać do budowy ponad 170 szkół. Każdego roku.”


 polski wiceminister kultury Jarosław Sellin wezwał do budowy muzeum „Polokaust” upamiętniającego Polaków zabitych przez nazistów w czasie II wojny światowej. „Po Żydach, Hitler chciał skupić się na słowianach, Polakach.” Użycie słowa „Polokaust”, które przypomina Holokaust, może tylko zaostrzyć obecny konflikt izraelsko-polski.


parlamentarna komisja spraw zagranicznych i obrony jednogłośnie zatwierdziła projekt ustawy, aby odliczyć pensje wypłacane terrorystom od pieniędzy, które Izrael przekazuje Autonomii Palestyńskiej. Nowa ustawa będzie uwzględniać nie tylko pieniądze bezpośrednio wypłacane terrorystom przez Autonomię Palestyńską, ale także pieniądze wypłacane terrorystom przez OWP. Sprecyzowano, że potrącanie funduszy będzie dotyczyło tych środków przekazanych na rzecz Autonomii Palestyńskiej, które znajdą się w sprawozdaniu opublikowanym rok po wejściu w życie ustawy.


 Israel Railways poinformowało, że otwarcie linii szybkiej kolei z Tel Awiwu do Jerozolimy zostanie opóźnione o sześć miesięcy, z powodu kwestii bezpieczeństwa. Linia miała być oficjalnie uruchomiona 30 marca, ale eksperci alarmowali, że wciąż nie dopracowane są różne kwestie związane z bezpieczeństwem. Z tego powodu rozpoczęto analizę stanu linii kolejowej z przedstawicielami policji i jednostek ratowniczych, aby umożliwić bezpieczną eksploatację pociągów. W między czasie kończone są prace instalacyjne, odbywają się testy i szkolenia pracowników.


 w osiedlu żydowskim Amichai (w Samarii) rozpoczęto budowę 36 nowych domów, w których za trzy tygodnie będą mogli zamieszkać osadnicy wyeksmitowani rok temu z osiedla Amona.


21 lutego 2018 r.


parlamentarna komisja spraw zagranicznych i obrony jednogłośnie zatwierdziła projekt ustawy, aby odliczyć pensje wypłacane terrorystom od pieniędzy, które Izrael przekazuje Autonomii Palestyńskiej. Nowa ustawa będzie uwzględniać nie tylko pieniądze bezpośrednio wypłacane terrorystom przez Autonomię Palestyńską, ale także pieniądze wypłacane terrorystom przez OWP. Sprecyzowano, że potrącanie funduszy będzie dotyczyło tych środków przekazanych na rzecz Autonomii Palestyńskiej, które znajdą się w sprawozdaniu opublikowanym rok po wejściu w życie ustawy.


 Hamas zdecydowanie potępił przewodniczącego Mahmuda Abbasa po przemówieniu do Rady Bezpieczeństwa ONZ, w zasadzie zaprzeczając prawomocności jego rządów. W oświadczeniu dla prasy, Hamas zauważył, że plan polityczny przedstawiony przez Abbasa, nie odzwierciedla narodowego stanowiska, które wzywa do zniesienia Porozumień z Oslo i sprzeciwia się wznowieniu negocjacji z Izraelem. Przedstawiony plan wyraża pragnienie Abbasa, aby posiadać wyłączne prawa do podejmowania decyzji na poziomie krajowym. Hamas zażądał zakończenia wyłącznego podejmowania decyzji przez Abbasa i przyspieszenia procesu jednoczenia narodu palestyńskiego, aby dojść do porozumienia w sprawie narodowej strategii, która powinna skoncentrować się na ścieżce oporu.


 późnym wieczorem Egipt zamknął przejście graniczne Rafah ze Strefą Gazy. Miało być ono otwarte przez cztery dni. Strona egipska nie podała żadnych przyczyn zamknięcia, być może są one związane z operacją antyterrorystyczną prowadzoną przez egipską armię na Synaju.


egipski prezydent Abdel Fatah al-Sissi w wystąpieniu telewizyjnym powiedział, że zawarł korzystną umowę gazową z Izraelem, która pomoże przekształcić Egipt w regionalny węzeł energetyczny. Izraelska firma Delek Drilling i jej amerykański partner Noble Energy, podpisali porozumienie o sprzedaży 64 mld metrów sześciennych gazu w ciągu 10 lat dla egipskiej spółki Dolphinus Holdings. Oczekuje się, że gaz zacznie płynąć w przyszłym roku. Większość tego gazu zostanie wykorzystana na egipskim krajowym rynku, ale przewiduje się, że może otworzyć to drogę do szerszej współpracy i stworzenia w Egipcie centrum logistycznego dla eksportu izraelskiego gazu. Obecnie dostępne są dwie opcje eksportu regionalnego: budowa rurociągu łączącego Izrael poprzez Cypr z południową Europą, lub stworzenie sieci rurociągów do Egiptu, z której skroplony gaz mógłby być eksportowany dalej. W Egipcie istnieją rozległe instalacje gazu ziemnego na wybrzeżu Morza Śródziemnego, ale od 2011 r. w większości są niewykorzystywane.


 sekretarz generalny Ligi Arabskiej, Ahmed Aboul Gheit, wezwał społeczność międzynarodową do pozytywnej reakcji na plan pokojowy przedstawiony przez przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa w swoim przemówieniu do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Gheit powiedział, że Abbas przedstawił jasny i praktyczny plan zakończenia konfliktu i zapewnienia bezpieczeństwa obu stronom poprzez międzynarodowy wielostronny mechanizm rozwiązania palestyńskiej kwestii na międzynarodowej konferencji. Podkreślił, że wizja Abbasa jest racjonalna i odzwierciedla jego zainteresowanie negocjacjami, aby „zakończyć okupację” i ustanowić niepodległe państwo palestyńskie w granicach sprzed 1967 roku, ze Wschodnią Jerozolimą jako stolicą.


22 lutego 2018 r.


rano palestyński terrorysta usiłował zaatakować żelaznym prętem izraelskich żołnierzy prowadzących działania operacyjne w mieście Jerycho w Dolinie Jordanu. Izraelscy żołnierze śmiertelnie postrzelili napastnika. W jego torbie znaleziono ukryty nóż.


wiceminister spraw zagranicznych Tzipi Hotovely poinformowała, że Izrael prowadzi obecnie rozmowy z dziesięcioma różnymi państwami na temat ewentualnego przeniesienia ich ambasad z Tel Awiwu do Jerozolimy. Oficjalnie, poza Stanami Zjednoczonymi, tylko Gwatemala podjęła taką decyzję. „Otwieramy się na nowe rynki w Ameryce Łacińskiej, umacniamy więzi w Azji z takimi potęgami jak Chiny i Indie, oraz pracujemy nad dalszym umacnianiem naszych sojuszy i istniejących przyjaźni, a także z nowymi strategicznymi partnerami na Bliskim Wschodzie.”


serwis informacyjny Globes napisał, że podczas ostatniego spotkania ministra finansów Mosze Kahlona z przedstawicielami władz Autonomii Palestyńskiej, Izrael zgodził się zwiększyć o 25% liczbę palestyńskich pracowników. W ramach tego programu wydanych zostanie 20 tys. nowych pozwoleń na pracę, co zwiększy liczbę palestyńskich robotników w Izraelu do 100 tys. osób. Izrael tratuje ten program jako środek stabilizacji ekonomicznej Autonomii Palestyńskiej, który zniechęci Palestyńczyków do terroryzmu.


palestyński premier Rami Hamdallah wezwał kraje Unii Europejskiej do przyjęcia inicjatywy politycznej przedstawionej przez przewodniczącego Mahmuda Abbasa w swoim przemówieniu do Rady Bezpieczeństwa ONZ na początku tego tygodnia. Według Hamdallaha, doprowadziłoby to do „sprawiedliwego pokoju”, który byłby „realizowany zgodnie z międzynarodową legitymacją, w tym zapewnieniem praw naszego narodu do wolności, powrotu i samostanowienia”. Hamdallah wezwał także Unię Europejską do inwestowania w obszarze C Autonomii Palestyńskiej, która znajduje się pod pełną izraelską kontrolą. Pomogłoby to stworzyć nowe miejsca pracy, które są coraz bardziej potrzebne, zwłaszcza w obliczu spadku pomocy zewnętrznej. Poprosił także o wsparcie finansowania budowy zakładu odsalania wody morskiej, projektu gazowego i budowy stu szkół.


po południem Palestyńczycy obrzucili żydowski samochód przy osiedlu Maale Levona w środkowej części Samarii. Nikt nie został ranny, ale samochód został uszkodzony. Przy arabskiej wiosce Nabi Ilyas w zachodniej Samarii, obrzucono koktajlami Mołotowa żydowski autobus, który został uszkodzony.

 

Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.