Polityka

Wiadomosci z Izraela

18 marca 2018 r.

 Siły Obronne Izraela udaremniły w nocy próbę rozpoczęcia naprawiania podziemnego tunelu terrorystycznego w rejonie przejścia granicznego Kerem Szalom w południowej części Strefy Gazy. We wczesnym etapie wykryto drugi tunel, który miał na celu połączyć się z uszkodzonym latem 2014 r. starym tunelem terrorystycznym. Jest to pierwszy przypadek, gdy Hamas usiłował odzyskać część swojej dawnej zniszczonej infrastruktury podziemnej. Prowadzone pod ziemią prace były obserwowane już od kilku tygodni. Oczekiwano jednak na moment, w którym oba tunele się połączą, pilnując przy tym, aby kopiący nie przekroczyli granicy Izraela. Oba tunele zostały zniszczone zanim zaczęły stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa izraelskich obywateli. Zostały zalane pewną substancją, przez co cała sieć ich podziemnych połączeń stała się bezużyteczna. Nie wykorzystano materiałów wybuchowych. „Siły Obronne Izraela nie chcą eskalacji sytuacji, ale jesteśmy gotowi i przygotowani na różne scenariusze. Próba wznowienia działalności tego tunelu terrorystycznego pokazuje, że Hamasowi trudno jest zaakceptować załamanie się ich projektu tunelów, i nadal marnują fundusze rozpaczliwie potrzebne mieszkańcom Strefy Gazy. Hamas pozostaje odpowiedzialny za wszystko, co dzieje się w Strefie Gazy. Siły Obronne Izraela są czujne i będą kontynuować wysiłki zmierzające do zlokalizowania i zniszczenia tuneli terrorystycznych, gdziekolwiek i kiedykolwiek będzie to wymagane.” Jest to czwarty tunel terrorystyczny zniszczony w ostatnich miesiącach.


Siły Obronne Izraela poinformowały, że w ramach obchodów 70-lecia Niepodległości Izraela, zostanie zezwolone izraelskim obywatelom, którzy nielegalnie opuścili kraj i których status służby wojskowej jest nieuregulowany (np. dezerterzy), aby przed 15 maja powrócili do kraju i uregulowali wszystkie sprawy.


 Israel Electric Corporation poinformowała o pobiciu w dniu wczorajszym rekordu w produkcji energii elektrycznej z instalacji słonecznych w Izraelu. Rekord produkcji 804 MW z energii słonecznej stanowił ponad 13 % całkowitego zapotrzebowania wynoszącego 5 980 MW.


 po południem palestyński terrorysta zasztyletował Izraelczyka na Starym Mieście w Jerozolimie. Po krótkim pościgu policjanci zastrzelili napastnika przy Bramie Lwiej na Starym Mieście. Zamordowanym jest 32-letni Adiel Kolman, który pracował przy wykopaliskach archeologicznych w Mieście Dawida. Pozostawił żonę i osierocił czworo dzieci. Mordercą okazał się 28-letni Arab z miejscowości Aqraba w Samarii. Posiadał on zezwolenie na wjazd do Izraela.


rzecznik palestyńskiego przewodniczącego, Nabil Abu Rudeineh, powiedział: „Wszystkie spiski mające na celu wyeliminowanie problemu palestyńskiego załamią się z powodu niezłomności Palestyńczyków i ich przestrzegania podstawowych zasad i uzasadnionych praw. Nasza droga jest jasna. Stoimy za historycznym przywództwem Mahmouda Abbasa, aby przeciwstawić się wszystkim podejrzanym planom.” Rzecznik podkreślił, że amerykańskie propozycje pokojowe są wątpliwe i nie spełniają aspiracji Palestyńczyków.


Hamas wydał oświadczenie mówiące, że zniszczony dzisiaj podziemny tunel był już od dawna nieczynny. „Wykryty przez Izrael tunel, był starym tunelem, który nie był w użyciu. Został uszkodzony po tym, jak podczas operacji Obronny brzeg, wojskowe skrzydło Hamasuwykorzystało ten tunel do wysadzenia izraelskiego posterunku na wschód od Rafah. Ogłoszenie wykrycia tunelu jest kolejną próbą kłamstwa i próbą stworzenia iluzji sprawowania władzy, oraz odnoszenia zafałszowanych zwycięstw w oczach izraelskiej opinii publicznej i społeczności międzynarodowej.”


 wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Cochav Hashachar we wschodniej części Samarii. Ranny został Izraelczyk. Mniej więcej w tym samym czasie Izraelczyk jadący na motocyklu, pomyłkowo wjechał do arabskiej miejscowości Husan w północno zachodniej części Judei. Palestyńczycy obrzucili go kamieniami. Izraelscy żołnierze z pobliskiego posterunku, wkroczyli do Husan i ewakuowali rannego Izraelczyka.


 wieczorem izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej miejscowości Aqraba w środkowej części Samarii. Otoczono dom terrorysty, który przeprowadził atak nożowy w Jerozolimie. Aresztowano członków jego rodziny. Jednostka inżynieryjna rozpoczęła przygotowania do wyburzenia ich rodzinnego domu.


19 marca 2018 r.


izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały przywódcę Islamskiego Dżihadu w Judei i Samarii, szejka Bassem Al-Sa’adiego.


Hamas ostro skrytykował przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa, po tym jak bezpośrednio obwinił Hamas za o atak bombowy na premiera Ramiiego Hamdallaha w Gazie w zeszłym tygodniu. „Jest to próba podważenia szansy na osiągnięcie jedności między Strefą Gazy a Zachodnim Brzegiem. Mahmoud Abbas toruje drogę chaosowi, dzięki któremu możliwe będzie zatwierdzenie planów prezydenta Trumpa i planów Izraela. Potępiamy nieodpowiedzialne oświadczenia przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej, który przez jakiś czas próbował podporządkować sobie nasz naród w Gazie w tym trudnym i niebezpiecznym momencie historycznym, podczas gdy my dokładamy wszelkich starań, aby osiągnąć jedność narodową. Byliśmy zaskoczeni słuchając wojowniczych oświadczeń Mahmouda Abbasa, który spalił mosty i wzmocnił podziały.”


minister obrony Avigdor Liberman odbył pierwszą historyczną wizytę w Kigali, stolicy Rwandy. Spotkał się z prezydentem Rwandy Paulem Kagame, ministrem obrony James’em Kabarebe i ministrem spraw zagranicznych Louise Mushikiwabo. „Wizyta w Rwandzie ma historyczne znaczenie dla stosunków między naszymi dwoma krajami. Rwanda i Izrael podzielają pragnienie lepszej przyszłości dla swoich obywateli, współpracy i budowania partnerstwa. Jestem dumny z tego, że jestem pierwszym izraelskim ministrem obrony, który odwiedził waszą stolicę, a stosunki między naszymi dwoma krajami są silniejsze i głębsze niż kiedykolwiek.”


 saudyjski minister spraw zagranicznych Adel al-Jubeir powiedział, że porozumienie jądrowe zawarte w 2015 r. z Iranem było błędną umową. „Nasze stanowisko w sprawie umowy nuklearnej jest takie, że jest to błędne porozumienie. Od lat wzywaliśmy do zaostrzenia polityki wobec Iranu. Szukamy sposobów, w jakie możemy odeprzeć irańskie niegodziwości w regionie.”


 ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej spotkali się w Brukseli, aby omówić kwestie nałożenia nowych sankcji na Iran za jego zaangażowanie w różnych konfliktach na Bliskim Wschodzie i kontynuowanie programu nuklearnego. Stany Zjednoczone dążą do renegocjacji porozumienia nuklearnego z Iranem. Prezydent Trump wyznaczył do 12 maja termin na podjęcie decyzji przez europejskich sojuszników, jednak Francja usiłuje zachować dotychczasowe porozumienie z 2015 r. W odpowiedzi trzej europejscy sygnatariusze – Francja, Wielka Brytania i Niemcy – zaproponowali nowe unijne sankcje dla Irańczyków, którzy wspierają rząd Syrii w wojnie domowej w tym kraju i realizują program rakiet balistycznych. Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian powiedział: „Jesteśmy zdeterminowani, aby zapewnić przestrzeganie porozumienia wiedeńskiego. Nie możemy jednak wykluczyć odpowiedzialności Iranu za rozprzestrzenianie rakiet balistycznych i jego bardzo wątpliwą rolę na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Trzeba to również omówić, aby osiągnąć wspólne stanowisko.” Rzecznik niemieckiego rządu Steffena Seiberta zażądała, aby Iran porzucił agresywną politykę wobec Izraela, uznał prawo Izraela do istnienia i powstrzymał wszelką działalność antysemicką oraz antyizraelską.


20 marca 2018 r.


Izrael zdecydował się na szereg kroków zmierzających do poprawy warunków humanitarnych w Strefie Gazy. Zwiększono wielkość limitów owoców i warzyw wwożonych do Izraela, oraz zezwolono arabskim kupcom na uczestniczenie w transakcjach handlowych w Izraelu. Zwiększono dzienny limit ciężarówek odprawianych na przejściu granicznym Kerem Szalom. Ponadto zezwolono arabskim rybakom na dłuższe połowy przy wybrzeżu Strefy Gazy. Powyższe decyzje podjęto w koordynacji między biurem koordynatora działań rządowych na terytoriach a oficerami Dowództwa Południowego.


 wysoki palestyński urzędnik poinformował, że Mahmoud Abbas planuje nałożenie ostrych sankcji na Hamas, co miałoby być karą za zamach na życie premiera Hamdallaha. Wśród sankcji znajduje się podwyższenie podatków od towarów przywożonych i wywożonych ze Strefy Gazy, obniżenie wynagrodzeń pracowników sektora publicznego, zaprzestanie przyznawania dodatków dla 80 tys. rodzin żyjących w Strefie Gazy, zamrożenie finansowania leczenia pacjentów i zakupu sprzętu medycznego, zmniejszenie dostaw energii elektrycznej do Gazy, wstrzymanie płatności za zakup wody w Izraelu i zamknięcie banków rachunków przedsiębiorców, firm i instytucji. Środki karne wejdą w życie nie później niż na początku kwietnia.


 były polski senator i ojciec obecnego polskiego premiera, Kornel Morawiecki powiedział, że „Żydzi sami poszli do gett, ponieważ powiedziano im, że będzie to enklawa, w której nie będą mieli już do czynienia z tymi paskudnymi Polakami.” Na pytanie: „Kto wysłał Żydów na Umschlagplatz? Czy Niemcy to zrobili?”, Kornel Morawiecki odpowiedział: „Nie! Żydowska policja była na Umschlagplatz!”


21 marca 2018 r.


izraelskie siły powietrzne przyznały się do zniszczenia reaktora jądrowego w Syrii podczas nalotu 6 września 2007 r. Pierwszą taką operację przeprowadzono w 1981 r., gdy zniszczono reaktor jądrowy w Iraku. Dopiero teraz, po 10 latach, ujawniono część informacji dotyczących operacji w Syrii. Celem „Operacji poza polem” było zniszczenie reaktora jądrowego w Deir Ezzor we wschodniej Syrii. Powstał on we współpracy z Koreą Północną i miał na celu produkcję plutonu na potrzeby budowy broni atomowej. Operację przeprowadzono w nocy przy użyciu czterech samolotów F-15 i czterech samolotów F-16 oraz samolotu do zakłócania elektronicznego syryjskich systemów obrony powietrznej. Dzięki zakłóceniu syryjskich radarów, izraelskie samoloty doleciały nad cel niezauważone, i po wykonaniu zadania powróciły do Izraela poprzez terytorium Turcji. Bezpośredni atak na reaktor przeprowadziły trzy samoloty, które nisko lecąc nad Morzem Śródziemnym wleciały w przestrzeń powietrzną Syrii, i lecąc wzdłuż granicy syryjsko-tureckiej dotarły do Deir Ezzor. O ataku były powiadomione Stany Zjednoczone, jednak zachowano w tej kwestii całkowite milczenie. Generał Gadi Eisenkot powiedział, że informacje o zniszczeniu reaktora jądrowego w Syrii w 2007 roku powinny służyć jako przesłanie dla wrogów Izraela. „Przesłaniem ataku na reaktor w 2007 roku jest to, że państwo Izrael nie będzie tolerować rozbudowy zdolności, które stanowią dla niego zagrożenie egzystencjalne.”


premier Benjamin Netanjahu skomentował informację o ataku na syryjski reaktor atomowy. „Izraelski rząd, izraelska armia i Mosad uniemożliwiły Syrii rozwijanie zdolności nuklearnych. Polityka Izraela była i pozostaje konsekwentna – aby powstrzymać naszych wrogów przed zdobyciem broni jądrowej.” Minister obrony Avigdor Liberman powiedział, że nalot powinien służyć jako przesłanie dla „wszystkich na Bliskim Wschodzie”. Minister wywiadu Israel Katz powiedział, że Izrael nigdy nie pozwoli, by „kraje takie jak Iran, które zagrażają naszemu istnieniu, kiedykolwiek posiadały broń jądrową.”


jeden z liderów Hamasu, Ahmad Bahar, oskarżył przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa o niewłaściwe przejęcie władzy, podkreślając, że stracił ważność prawną dla swojego statusu jako przewodniczący. „Kadencja Abbasa zakończyła się w 2009 r., a zatem stracił on podstawy prawne i konstytucyjne.” Dodał, że Autonomia Palestyńska dąży do przejęcia kontroli nad Hamasem w Strefie Gazy, co jest niemożliwe do zrealizowania. Równocześnie gazeta Felesteen rozpoczęła ofensywę przeciwko Abbasowi, a nagłówek gazety dotyczył apelu palestyńskich organizacji o delegalizację jego reżimu jako „prezydenta” Autonomii Palestyńskiej.


 nieznany sprawcy robił szklane drzwi wejściowe do siedziby Chabaduw miejscowości Thornhill, w prowincji Ontario w Kanadzie. Policja wszczęła dochodzenie.


22 marca 2018 r.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się z bułgarskim prezydentem Rumenem Radevem. Dwaj przywódcy omówili dwustronną współpracę w zakresie technologii, innowacji i handlu. Radev wyraził zainteresowanie dywersyfikacją zakupów gazu ziemnego przez Bułgarię, oraz importem i przesyłem gazu ziemnego z Izraela.


 izraelskie siły bezpieczeństwa zostały postawione w wysoki stan gotowości przed nadchodzącymi w przyszłym tygodniu świętami Pesach. W Jerozolimie już zwiększono obecność sił policyjnych na Starym Mieście.


izraelskie siły bezpieczeństwa podczas nocnych działań skonfiskowały 100 tys. szekli przeznaczonych na działalność terrorystyczną. Akcję przeprowadzono w wiosce Jatta w środkowej Judei.


 milicja Hamasu przeprowadziła operację w Strefie Gazy, w trakcie której rozbito grupę terrorystyczną odpowiedzialną za atak na palestyńskiego premiera Rami Hamdallaha w dniu 13 marca. Dwóch zamachowców zastrzelono, a trzeciego aresztowano. Akcję przeprowadzono w obozie uchodźców Nuseirat. W całej Strefie Gazy Hamas wystawił dziesiątki nowych punktów kontrolnych.


 arabski serwis informacyjny Al-Khaleej Al-Jadeed poinformował, że w lutym Izrael ewakuował z Jemenu ponad 400 Żydów, którzy zostali uwięzieni przez wojnę domową w tym kraju. Według raportu izraelscy komandosi wylądowali w Jemenie i helikopterami wywozili jemeńskich Żydów do Arabii Saudyjskiej, skąd następnie samolotami byli transportowani do Izraela.


Efraim

 

 

 

 

 

 

http://www.izrael.badacz.org/

Kategorie: Polityka, Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.