Poezja

“Magnetyczni” – recenzja

“Magnetyczni” Elizy Segiet to przejmująca, liryczna opowieść o ofiarach Holocaustu – tych, którzy zginęli oraz tych, którzy przetrwali. 

Autorka w swoich wierszach ukazuje prawdziwy obraz wojny. Obraz przepełniony widokiem transportów, kominów i szybujących samolotów. Bohaterowie “Magnetycznych” to Żydzi, zwani Innymi lub Zbędnymi. Znajdziemy tu ojca, który ma „małe dzieci i zapłakaną żonę”; Żyda, który przetrwał dzięki przebraniu się za niemieckiego żandarma; dziewczynkę, która uciekła przed łapanką i w końcu kobietę – sierotę wojenną. Każda z tych postaci jest inna, jednak wszystkie tworzą jedną historię – historię przepełnioną bólem własnym oraz bliskich. Postaci te uosabia jeden  podmiot – symbol, który mówi w imieniu zbiorowości.

Magnetyczni” to także filozoficzny poemat, poszukujący odpowiedzi na uniwersalne pytania o sens ludzkiego życia i cierpienia. Doświadczenie wojny jest szczególnie widoczne w przypadku dzieci. Często nie rozumieją one otaczającej je rzeczywistości, a z drugiej strony wojna staje się ich codziennością, nie znają innego życia. Muszą  ukrywać się w kanałach, w piwnicach i na strychach. Przez wiele dni nie widzą słońca. Eliza Segiet ubiera w słowa to, co niewypowiedziane. W swojej poezji dzieli się z czytelnikiem osobistymi przemyśleniami, krok po kroku wprowadza go w magiczny, ale też makabryczny świat liryki. Autorka stosuje mocne i wyraziste epitety. Niemców nazywa Żydobójcami, Likwidatorami, Żydożercami, Złoczyńczami.

Eliza Segiet w “Magnetycznych” wyróżnia takie wartości jak: Miłość, Życie i Człowiek, zapisując je wielką literą. Podkreśla, jak ważne są one w walce o przetrwanie. W wierszu „Człowiek” podmiot liryczny co prawda mówi o tym, że wiele ofiar straciło sens życia, lecz po wojnie należy odnaleźć je na nowo. Nadzieja, wiara i miłość – to te wartości pozwalały przetrwać, dawały siłę do cichej walki w zaciszu własnego lub obcego domu. Mimo psychicznego zniewolenia, ludzie wciąż mieli marzenia, np. „znajdę swój raj”, „obmyję z siebie przeszłość”. Jednak ich największym pragnieniem było przetrwanie. Postanawiają trwać „na przekór ich nienawiści”.

W zbiorze wierszy zatytułowanym “Magnetyczni“, Eliza Segiet oddaje hołd ofiarom Holocaustu. Słowami tka historię ich cierpienia, nadziei i cichej walki. Utrwala w pamięci czytelnika obraz wojny taki, jakim był naprawdę. Oddaje hołd tym, którzy zginęli oraz tym, którzy przetrwali – okaleczonym, dla których teraźniejszość wypełniona jest przeszłością.

Joanna Puternicka
(joanna.puternicka@dlalejdis.pl)

„Magnetyczni”, Eliza Segiet, Sowello, Rzeszów, 2018.

Gdzie mozna kupic ksiazke

Ksiegarnia PWN


Eliza Segiet  – absolwentka studiów magisterskich Wydziału Filozofii, studiów podyplomowych – Wiedza o Kulturze i Filozofia, Prawo Karne Skarbowe i Gospodarcze, Studiów Literacko Artystycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prawo Karne Skarbowe oraz Studium Realizacji i Eksploatacji Telewizyjno-Filmowej w Łodzi.

Rozdarta pomiędzy poezją a dramatem. Lubiąca spoglądać w chmury, ale twardo stąpająca po ziemi. Jej sercu bliska jest myśl  Schopenhauera: „Zwyczajni ludzie myślą tylko o tym, jak czas spędzić, kto ma jakiś talent – jak czas wykorzystać”.

Dorobek artystyczny:
tomy wierszy:
„Romans z sobą” (Sowello 2013r.),
„Myślne miraże” (Miniatura 2014r., II wyd. Sowello 2017r.),
„Chmurność” (Signo 2016r.),
“Magnetyczni” (Sowello 2018r.),
monodram:
„Prześwity”(Signo 2015r),
farsa:
„Tandem” (Signo 2017r.).

Dwukrotnie (2016, 2017) zauważona na Międzynarodowym Festiwalu Literackim Pero Živodraga Živkovića.
Autor Miesiąca w The Year of the Poet 14 w USA (czerwiec 2017).
Publikacja Miesiąca (za wiersz „Pytania”) w Spillwords Press (sierpień 2017).
Tytuł Międzynarodowej Publikacji roku (za wiersz „Pytania”) w Spillwords Press (2017).
Laureatka Międzynarodowej Nagrody Specjalnej „Frang Bardhi” (2017).
Nominacja do tytułu Publikacja Miesiąca (za wiersz „Aplle”) w Spillwords Press (styczeń/luty 2018).
Drugie miejsce w Międzynarodowym Konkursie “Nature 2017-2018” za wiersz “Kiście owoców”.
Autor Miesiąca w Spillwords Press (styczeń/luty 2018).
Autor Miesiąca w indyjskim Our Poetry Archive (maj 2018).

Jej twórczość można znaleźć w antologiach i czasopismach literackich w kraju i poza granicami (m.in. Albania, Australia, Bośnia i Hercegowina, Chile, Filipiny, Hiszpania, Indie, Kanada, Kosowo, Portugalia, Rumunia, Singapur, Szkocja, Szwecja, USA, Wielka Brytania, Zambia).

Kategorie: Poezja

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.