Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

31 lipca 2018 r.

izraelscy żołnierze przeprowadzili nad ranem operację antyterrorystyczną w obozie uchodźców Dheisheh na przedmieściach Betlejem w Judei. Podczas działań wybuchły arabskie zamieszki, w trakcie których żołnierzy obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi. Ranny został 1 izraelski żołnierz.


palestyńscy terroryści kontynuowali ataki z użyciem latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, wywołując 8 pożarów terenów przygranicznych ze Strefą Gazy.


1 sierpnia 2018 r.

premier Benjamin Netanjahu ostrzegł Iran, aby nie próbował blokować kluczowego przejścia morskiego łączącego Izrael z Morzem Czerwonym. “Morze zapewnia nam wiele możliwości, a przede wszystkim zwiększa niewielki rozmiar państwa Izrael i pozwala naszym statkom poruszać się po rozległym obszarze, co daje państwu Izrael znaczną władzę. Jeśli Iran spróbuje zablokować cieśninę Bab al-Mandab, jestem przekonany, że stanie w obliczu międzynarodowej koalicji zdeterminowanej, aby temu zapobiec. Ta koalicja obejmie także państwo Izrael.” Minister obrony Avigdor Liberman powiedział: “Niedawno słyszeliśmy groźby ataku na izraelskie statki na Morzu Czerwonym, a ja patrzę na ludzi wokół mnie, i szkoda, że nasi wrogowie nie widzą was i nie rozumieją, że jesteśmy dobrze przygotowani do reakcji na każde zagrożenie. Chcę podkreślić, że Siły Obronne Izraela są przygotowane do reagowania na dwóch frontach jednocześnie, w tym także na Morzu Czerwonym.”


 wieczorem ministerstwo obrony podjęło decyzję o ponownym wstrzymaniu dostaw paliw do Strefy Gazy. Decyzję podjęto ze względu na ciągłe kontynuowanie ataków z użyciem latawców z podwieszonymi bombami zapalającymi.


palestyńscy terroryści kontynuowali ataki z użyciem latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, wywołując 7 pożarów terenów przygranicznych ze Strefą Gazy.


 Senat USA zatwierdził ustawę o zezwoleniach na udzielanie przez Stany Zjednoczone pomocy w zakresie bezpieczeństwa. Oznacza to przyznanie Izraelowi pakietu pomocy o wartości prawie 38 mld $ przez 10 lat. Ustawa rozszerza także wielkość zapasów sprzętu wojskowego i amunicji, którą Stany Zjednoczone utrzymują w Izraelu. W przypadku wojny Izrael może uzyskać dostęp do tych zapasów.


nieznani sprawcy rzucili ładunek wybuchowy przez okno do sierocińca Janusza Korczaka w Warszawie. Do incydentu doszło w momencie, gdy sierociniec zwiedzała grupa izraelskich studentów. Nikt nie został ranny. Ochraniarz towarzyszący grupie poinformował o zdarzeniu polską policję.


w nocy grupa islamskich terrorystów przekroczyła granicę Izraela w południowej części Wzgórz Golan. Oddział został zbombardowany przez izraelskie samoloty. Zginęło 7 terrorystów, przy których znaleziono materiały wybuchowe, karabiny maszynowe i granaty. Napastnicy należeli do ISIS.


    2 sierpnia 2018 r.


minister obrony Avigdor Liberman powiedział: “Z naszej perspektywy sytuacja w Syrii powraca do tego, co było przed wojną domową – co oznacza, że istnieje wyraźna strona odpowiedzialna za wszystko, i jest nie centralny rząd. Nie angażowaliśmy się i nie angażujemy się w wewnętrzne sprawy Syrii, o ile trzymają się trzech wytycznych, które są dla nas kluczowe: (1) Przestrzeganie najdrobniejszych szczegółów Porozumienia o separacji sił z 1974 r., (2) Syria nie może stać się bazą dla Iranu, z której będą mogli walczyć z Izraelem, (3) Syria nie może stać się głównym punktem przemytu broni dla Hezbollahu w Libanie. W momencie, gdy wszystkie trzy warunki są spełnione, nie mamy powodu, aby interweniować lub działać w Syrii, w momencie gdy nie zostaną spełnione, będziemy działać zgodnie z interesami bezpieczeństwa Izraela. Odnosząc się do Hezbollahu, nie zamierzam się spieszyć, aby wyciągać wnioski … W każdym razie, od czasu Drugiej wojny libańskiej, nauczyliśmy się wielu lekcji … Mamy nadzieję, że nikt nas nie będzie próbować, szukając konfliktu, bo odpowiemy na każdą prowokację i każde wyzwanie – niezależnie od tego, czy pochodzi z Libanu, Syrii, Gazy, czy z innego miejsca.”


rano premier Benjamin Netanjahu poinformował o odwołaniu podróży do Kolumbii, która była zaplanowana na przyszły tydzień. Komunikat informuje: “Ze względu na sytuację na południu, Premier Netanjahu postanowił zostać w Izraelu w przyszłym tygodniu i dlatego odwołał swoją podróż do Kolumbii.” Nie podano żadnego konkretnego powodu.


w nocy około 900 ortodoksyjnych Żydów modliło się w grobowcu patriarchy Józefa w Nablusie w Samarii. Ich przejazd autobusami ochraniali izraelscy żołnierze. Na przedmieściach Nablusu wybuchły arabskie zamieszki.


Unia Europejska ukończyła największe fotowoltaiczne pole słoneczne w Strefie Gazy. Pole będzie dostarczać 0,5 MW energii elektrycznej dziennie, aby zasilić zakład odsalania wody morskiej w południowej części strefy. Zakład ten ma zapewnić wodę pitną dla 75 tys. mieszkańców guberni Khan Junis i Rafah.


Palestyńczycy kontynuowali kampanię wypuszczania ze Strefy Gazy balonów i latawców z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 13 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu.


wieczorem do Strefy Gazy z Egiptu wjechała wysoka delegacja Hamasu, w skład której wszedł między innymi założyciel militarnego skrzydła Hamasu na Zachodnim Brzegu, Saleh al-Arouri. Odpowiada on za szereg brutalnych ataków na Izraelczyków w przeszłości, mimo to otrzymał gwarancje bezpieczeństwa od izraelskiej strony. Razem z nimi do Strefy Gazy wróciła delegacjaHamasu, która uczestniczyła w rozmowach w Kairze w sprawie osiągnięcia porozumienia pojednawczego z al-Fatah. Kolejna tura rozmów ma odbyć się w Gazie. W rozmowy zaangażowany jest egipski wywiad, który pełni rolę mediatora.


rosyjska armia rozpoczęła przed południem rozmieszczanie żołnierzy rosyjskiej żandarmerii wojskowek na syryjskich Wzgórzach Golan, aby zapobiec napięciom między izraelską armią a siłami syryjskimi. Rosyjski minister obrony Siergiej Rudskoj powiedział: „Celem rozmieszczenia policji w ośmiu punktach obserwacyjnych jest zapobieganie ewentualnym prowokacjom przeciwko stanowiskom ONZ.”


Efraim

 

 

 

 

 


Caving to pressure, Tunisia to host 7-year-old Israeli chess whiz

W tym tygodniu odbywa się międzynarodowy Kongres Matematyczny w Rio de Janeiro http://www.icm2018.org/wp/.

Wczoraj wręczono medal Fieldsa, który jest odpowiednikiem nagrody Nobla w matematyce. Nobel wykluczył matematykę ze swojej nagrody. Przyczyna nie jest do końca znana, jedna z plotek głosi, że jego partnerka (kobieta w której się kochał) ostatecznie wybrała matematyka o nazwisku Mittag-Leffler. Nie wiadomo ile w tymprawdy.

Medal Fieldsa został ufundowany w 1932 przez kanadyjskiego matematyka Johna Fieldsa i przyznawany jest co cztery lata (od 1936, z przerwą wojenną do 1950). Wręczeń dokonuje się podczas międzynarodowych kongresów matematycznych.

Wczoraj swoje medale odebrali:

1) Caucher Birkar (lat 40; Iran, Wielka Brytania) – University of Cambridge, UK;
2) Alessio Figalli (lat 34; Włochy) – Swiss Federal Institute of Technology Zurich, Switzerland;
3) Peter Scholze (lat 30; Niemcy) – University of Bonn, Germany;
4) Akshay Venkatesh (lat 36; Australia, Indie, USA) – Stanford University, US, Institute for Advanced Study, US;

Pierwszym Izraelskim medalistą Fieldsa jest Elon Lindenstrauss https://pl.wikipedia.org/wiki/Elon_Lindenstrauss.

Elon otrzymał tę nagrodę w 2010 r., jest synem słynnego, również, matematyka, który pracował w teorii przestrzeni Banacha, Jorama Lindenstraussa. Przed Elonem było również kilku matematyków żydowskiego pochodzenia uhonorowanych tym wyróżnieniem:

1) Klaus Roth w 1958 r. https://en.wikipedia.org/wiki/Klaus_Roth, swoją drogą urodzony we Wrocławiu.

2) Paul Cohen w 1966 r. https://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Cohen, był uczniem wybitnego polskiego matematyka Antoniego Zygmunda twórcy tzw. Chicagowskiej szkoły analizy harmonicznej.

3) Charles Fefferman w 1978 r. https://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Fefferman, jest najmłodszym profesorem w historii USA, został nim w wieku 22 lat.

W historii nagrody była tylko jedna kobieta, Iranka, Maryam Mirzakhani z 2014 r. https://en.wikipedia.org/wiki/Maryam_Mirzakhani. Niestety zmarła na raka piersi.

W 1984 roku mieliśmy kongres w Warszawie. Nie mamy niestety polskich medalistów Fieldsa. Wszystko w dużej mierze przez wojnę. Matematyka polska była bardzo silna w 20-leciu międzywojennym. Stefan Banach, Hugon Steinhaus, Stanisław Ulam i wielu świetnych matematyków tworzących tzw. Lwowską szkołę matematyczną https://pl.wikipedia.org/w…/Lwowska_szko%C5%82a_matematyczna. Długo możnaby opowiadać.

 

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.