Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

26 sierpnia 2018 r.


minister narodowej infrastruktury Juval Steinitz omówił wysiłki zmierzające do osiągnięcia porozumienia w Strefie Gazie, i powiedział: “Abbas naciska nas w kierunku militarnej konfrontacji, on chce krwawej łaźni w Gazie, która wzmocni jego rządy.”


 w zachodniej części pustyni Negew spadł niespodziewany deszcz. Policja ostrzegała ludzi, aby byli ostrożni podczas jazdy po drogach w czasie deszczu.


 władze wodne poinformowały, że nawet jeśli w nadchodzącej zimie wystąpią średnioroczne opady deszczu, a nawet nieco powyżej średniorocznych, to i tak susza hydrologiczna w Izraelu nadal będzie trwała. Podkreślono, że trwająca przez pięć kolejnych lat susza, spowodowała deficyt naturalnych zasobów wody w kraju. Ubytek wody w jeziorze Kinneret jest tak duży, że nawet średnie zimowe opady nie spowodują wzrostu poziomu do dolnej czerwonej linii, a poziom obecnie zbliża się już do czarnej linii (obecnie poziom wynosi 214,20 metra p.p.m., i spada około 1 cm każdego dnia, natomiast czarna linia znajduje się na poziomie 214,86 metrów p.p.m.). Obecnie poziom wody w jeziorze Kinneret oraz podziemne warstwy wodonośne są w najgorszym stanie od wielu lat. Obecny deficyt wody wynosi około 2,5 miliarda metrów sześciennych. Pomimo to, sytuacja Izraela w porównaniu do sąsiednich krajów, gdzie nie ma zakładów odsalania wody morskiej, i tak jest całkiem dobra. “Urząd ds. wody nadal przygotowuje się do reagowania na rosnącą tendencję odwodnienia w całym regionie. Jednocześnie urząd ds. gospodarki wodnej pracuje nad zwiększeniem wydajności i zapobieganiem marnotrawienia wody jako trwałego stylu życia. Ponadto planowane są dwie dodatkowe duże instalacje do odsalania wody, a także inne działania w celu uzupełnienia źródeł wody dla wszystkich zastosowań. Urząd ds. gospodarki wodnej opracowuje również narzędzia do prognozowania przepływu w strumieniach w różnych okresach: prognozy o intensywność powodzi w sezonowych prognozach umożliwią określenie ilości wody oczekiwanej w danym roku, a także w dłuższych okresach. Umożliwi to mądrzejsze i skuteczniejsze przygotowanie się oraz zaplanowanie dalszej działalności oraz inwestycje. Zmiany klimatyczne wymagają od nas wszystkich ostrożnego gospodarowania wodą i oszczędnego jej użytkowania jako sposobu życia, również podczas deszczowych lat, które mamy nadzieję i jesteśmy pewni, że przyjdą.”


 palestyńscy terroryści zdetonowali w nocy bombę podłożoną przy izraelskim stanowisku wojskowym w rejonie osiedla żydowskiego Psagot w południowej Samarii. Nikt nie został ranny.


członek biura politycznego Hamasu, Husam Badran, powiedział wieczorem, że rozmowy między palestyńskimi frakcjami w Kairze (Egipt) dotyczące kwestii zawieszenia broni i pojednania w Strefie Gazie, które zaplanowano na poniedziałek, zostały odroczone. Przyczyna odroczenia nie jest jasna. Badran powiedział, że stanowisko Hamasu, że jedność narodowa powinna zostać utrzymana w oparciu o porozumienie z 2011 r., nie zmieniło się, dodając, że wszystko co jest związane z Gazą i innymi palestyńskimi kwestiami wymaga konsensusu narodowego.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Wilnie z przywódcami żydowskiej społeczności na Litwie. “Przyjechałem do Wilna, wróciłem do Wilna jako głowa dumnego, silnego, zaawansowanego żydowskiego państwa. Co się zmieniło dla Żydów przez te 75 lat? Jeśli chodzi o próby zniszczenia nas, to nic. Nadal próbują nas zniszczyć. Iran mówi o tym otwarcie. Hamas i inni również mówią tak otwarcie. Ale zmieniła się nasza zdolność do samodzielnej obrony. Nie jesteśmy już bezbronni. Nie jesteśmy już bezradni. Jesteśmy władzą, która kontroluje nasze własne przeznaczenie w stosunku do państwa Izrael i armii Izraela. Wczoraj oglądałem w muzeum chwałę utraconego żydowskiego Wilna, ale podczas tej wizyty wyraźnie widzimy to, co zostało odzyskane – powstało odrodzone żydowskie państwo Izrael. Jak wielką odległość pokonaliśmy w ciągu 75 lat od dołów śmierci w Ponara do rosnącej potęgi na świecie.”


 przywódca libańskiego Hezbollahu, Hassan Nasrallah, powiedział, że Izrael przeżył wielki wstrząs po przegraniu wojny w Libanie w 2006 r. i że 44 tys. izraelskich żołnierzy wciąż jeszcze leczy się u psychiatrów z urazów wojennych. “Pomimo że armia izraelska rozwija swoje zaawansowane zdolności, które śledzimy, to od czasu ich klęski w 2006 roku, oni są uwięzieni przez porażkę. Według izraelskich ekspertów ich wojsko nie jest gotowe na kolejną wojnę. Ten kryzys w Izraelu jest wynikiem obaw żołnierzy, czego rezultatem są dziesiątki tysięcy próśb o leczenie psychologiczne. Jest to bardzo poważna sytuacja, którą Izrael stara się rozwiązać, opierając się na badaniach wewnętrznych. Ich młodzież nie poświęci się. Badania pokazują również, że żołnierze uważają, że nie potrafią poradzić sobie z brakiem zaufania między nimi a oficerami. Przywódcy izraelscy wiedzą, że trudno jest przekonać ludzi do zaciągnięcia się do elitarnych jednostek, jednostek bojowych, gdyż każdy woli służyć w tylnych jednostkach. Brak im gotowości do poświęceń, które mieli kiedyś, nie mają motywacji, nie chcą narażać swojego własnego życia.”


27 sierpnia 2018 r.


rano minister obrony Avigdor Liberman upoważnił armię do ponownego otwarcia przejścia granicznego Erez ze Strefą Gazy dla ruchu pieszego, ze względu na “spokój i bezpieczeństwo, które zostały utrzymany w tym tygodniu”.


w wielu rejonach całego kraju wystąpiły przelotne opady deszczu.


ministerstwo obrony podpisało z koncernem Israel Military Industries porozumienie o rozwoju i wyposażeniu armii w zaawansowane technologicznie nowe rakiety o różnym zasięgu (od 30 do 150 km). Projekt ma kosztować setki milionów szekli. Wśród systemów rakietowych ministerstwo obrony kupi ulepszoną wersję systemu rakiet artyleryjskich Accular, który był już używany w ostatnich latach. System może wystrzelić 18 precyzyjnych rakiet na terytorium wroga w ciągu jednej minuty. Jest to skuteczny system, łatwy w obsłudze, dostępny i tani, i został oddany do dyspozycji dowódcom brygad i batalionów. Może być używany do celowania we wrogie jednostki, budynki i infrastrukturę, a także może trafić w kilka celów w tym samym czasie. Prezes IMI, Icchak Aharonowich powiedział: “Innowacyjne systemy rakietowe, które będziemy dostarczać Siłom Obronnym Izraela za pośrednictwem tej umowy, wyrażają zdolności technologiczne naszej firmy, która specjalizuje się w precyzyjnych systemach rakietowych.”


nad ranem izraelskie siły bezpieczeństwa wkroczyły i zamknęły drukarnie w Hebronie i Nablusie. Skonfiskowano maszyny drukarskie, które były wykorzystywane do drukowania antyizraelskich ulotek i plakatów. Operacja ma na celu osłabienie potencjału propagandowego Hamasuw Judei i Samarii.


Netanyahu sees path to Palestinian peace through ties with Arab states.Prime Minister Benjamin Netanyahu said Monday says he sees a path to peace with Palestinians through the “normalization” of relations with Arab states which, like Israel, are also facing an emboldened Iran.


28 sierpnia 2018 r.


przeprowadzono akcję oczyszczania Zachodniego Muru z tysięcy karteczek z prośbami i modlitwami. Prace nadzorował Rabin Zachodniego Muru Szmuel Rabinowicz. Dwa razy w roku fundacja Western Wall Heritage usuwa kartki modlitewne, aby zwolnić miejsce na nowe kartki milionów gości, którzy co roku przyjeżdżają do Jerozolimy na najważniejsze święta żydowskie. Obecne prace przeprowadzono przed zbliżającymi się świętami Rosz Haszana, Jom Kippur i Sukkot. Zgodnie z rabinicznym orzeczeniem rabina Rabinowicza, usunięte kartki modlitewne zostały pochowane w genui na Wzgórzu Oliwnym.


. ministerstwo zdrowia wezwało społeczeństwo do kontynuowania szczepień przeciwko odrze. W ostatnim czasie w Izraelu odnotowano duży wzrost zachorowań na tą chorobę (w 2016 r. było 9 takich przypadków, do 262 w obecnym roku). Podkreślono, że po przyjęciu dwóch dawek szczepionki ryzyko zachorowania na odrę maleje do około 3%. “Ponownie podkreślamy potrzebę rutynowych szczepień, szczególnie przed rozpoczęciem roku szkolnego.”


agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że w ostatnich tygodniach została robita duża komórka terrorystyczna Hamasu w Hebronie, w Judei. Komórka zbierała informacje wywiadowcze oraz gromadziła fundusze w celu rekrutacji nowych członków, koordynowania działań propagandowych w meczetach, udzielania pomocy rodzinom uwięzionych terrorystów i rozwijania działań terrorystycznych. W skład komórki wchodziło wiele kobiet, które były używane do gromadzenia informacji wywiadowczych i prania brudnych pieniędzy. Rozkazy otrzymywano z Gazy.


w nocy Palestyńczycy zaatakowali izraelskich żołnierzy, którzy ochraniali ortodoksyjnych Żydów modlących się w grobowcu Józefa na przedmieściach Nablusu, w środkowej części Samarii. Żołnierzy obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi. W starciach zostało rannych 5 Arabów. Lekko uszkodzony został jeden z autobusów przewożących modlących się Żydów.


przedstawiciele egipskiego wywiadu dostarczyli rano do władz Autonomii Palestyńskiej dokumenty z memorandum w sprawie porozumienia z Hamasem w Strefie Gazy. Palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas miał podobno wyrazić oburzenie, że porozumienie zostało przygotowane bez jego udziału. Miał on użyć słów w rodzaju: „nielegalne” i „zdrada”. Później wysoki palestyński urzędnik powiedział: “Egipcjanie nie czytają poprawnie mapy i szkodzą narodowym interesom Palestyńczyków. Rozmowy z Hamasem, które osiągnęły rządy w Gazie bez porozumienia oraz współpracy z stroną Autonomii Palestyńskiej, są niedopuszczalne i wskazują na ignorowanie palestyńskiego przywództwa.”


. wieczorem Palestyńczycy zaatakowali izraelskich żołnierzy prowadzących działania operacyjne w rejonie arabskiego miasteczka Beit Rima, w południowo zachodniej Samarii. Żołnierzy obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi. Nikt nie został ranny.

specjalny wysłannik USA do Iranu, Brian Hawk, ujawnił na Narodowym Forum Bezpieczeństwa w Waszyngtonie, że Iran każdego roku przekazuje libańskiemu Hezbollahowi 700 mln $. Dodał, że w ostatnim czasie, wspólne działania Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratów Arabskich zakłóciły system transferów finansowych dla irańskich sił rewolucyjnych w regionie. W Waszyngtonie właśnie przebywa izraelski minister finansów Mosze Kahlon, który spotkał się z sekretarzem skarbu USA Stevenem Mnuchinem. Mnuchin powiedział: “Izrael jest dobrym przyjacielem i sojusznikiem Stanów Zjednoczonych!”


amerykańska ambasador w ONZ Nikki Haley zabrała głos na konferencji Fundacji Obrony Demokracji. Powtórzyła stanowisko administracji Trumpa w sprawie liczby uchodźców palestyńskich otrzymujących pomoc od UNRWA, i powiedziała, że ich “prawo do powrotu” do Izraela nie znajduje się na stole negocjacyjnym. Haley powiedziała także, że Stany Zjednoczone muszą zbadać, czy kraje otrzymujące amerykańskie fundusze są zainteresowane rzeczywistą współpracą z Ameryką. “Co powinniśmy zrobić, jeśli kraje, którym przekazujemy pieniądze, nie wierzą w to, w co my wierzymy? Czy oni wciąż chcą być naszymi partnerami i współpracować z nami? Jeśli nie chcą i krzyczą: Śmierć Ameryce, to dlaczego mielibyśmy dać im choćby jeden cent więcej? I tak widzicie finansowanie rzeczy, które nie są dla nas pomocne i które nie leżą w interesie Stanów Zjednoczonych.” Odnosząc się do uprzedzeń ONZ wobec Izraela, Haley powiedział: “Wiedziałam, że było takie negatywne nastawienie wobec Izraela, ale tak naprawdę nigdy nie zastanawiałem się zbyt wiele nad tym, dopóki nie wzięłam udziału w pierwszej sesji ONZ. I kiedy dosłownie zobaczyłam, jak te wszystkie kraje są obraźliwe wobec Izraela, i wyrażają się w sposób, który był żałosny – naprawdę nie miałam innego wyjścia, jak tylko wstać i powiedzieć, że jest to całkowicie niesłuszne. Wstałam i powiedziałam: Nie będziemy tolerować tego antyizraelskiego uprzedzenia. Zaczęliśmy mieć pewność, że sesje, w których toczy się walka z Izraelem, jak je nazywam, mają miejsce raz w miesiącu. Teraz próbujemy mówić im, że powinny to być sesje o Bliskim Wschodzie, a nie sesje o Izraelu. Dlatego mówimy o innych obszarach Bliskiego Wschodu. Szczerze mówiąc, oni coraz częściej boją się powiedzieć coś negatywnego na temat Izraela, ponieważ nie chcą, żebyśmy na nich krzyczeli.”


dwie gminy w Hiszpanii zrezygnowały z przynależności do kampanii prowadzącej bojkot Izraela. Decyzję podjęto po podjęciu kroków prawnych przez madrycką organizację zajmującą się obroną interesów Izraela. Jako pierwsza w zeszłym tygodniu swoją wcześniejszą decyzję odwołała rada miejska Villarrobledo, miasta położonego na południowy wschód od Madrytu. W tym tygodniu rada miejska Sagunto, położonego na wschód od Madrytu, również wycofała swoją wcześniejszą decyzję.


Adelson-backed college activist group to double presence to 80 campuses

Maccabee Task Force, which works to counter BDS movement at universities, will also begin operating in Canada for first time WASHINGTON — The Maccabee Task Force, the initiative funded by billionaire philanthropist Sheldon Adelson targeting the campus BDS movement, will double its presence to 80 campuses and for the first time will operate in Canada.


29 sierpnia 2018 r.


amerykański ambasador w Izraelu David Friedman powiedział, że szanse na stabilne porozumienie w Strefie Gazy są “bardzo niskie”. Dodał, że sytuacja w Strefie Gazy “jest chorobą nie do uleczenia, a w tym momencie Izrael może tylko ją zaleczać, ale nie może zapewnić długoterminowego rozwiązania, ponieważ okoliczności na to nie pozwalają. Dopóki nie nastąpi wewnętrzne pojednanie Palestyny, które doprowadzi Autonomię Palestyńską do ponownego przejęcia kontroli nad Strefą Gazy – jedynie można dążyć do krótkotrwałego zawieszenia broni. Z punktu widzenia Izraela nie ma powodu, aby iść na wojnę w Gazie, ponieważ jedynym sposobem na zmianę sytuacji jest wejście do strefy, co stwarza ogromne ryzyko dla ludzkiego życia, a to nie ma sensu.” Zgodnie z danymi z 2017 r., w Strefie Gazy żyje 1,9 mln mieszkańców.


palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wezwał do zorganizowania międzynarodowej konferencji pokojowej i ustanowienia międzynarodowego mechanizmu wspierającego proces pokojowy z Izraelem. Zgodnie z planem Abbasa międzynarodowa konferencja powinna doprowadzić do wdrożenia rozwiązania dwupaństwowego w granicach sprzed 1967 roku i uświadomić Palestyńczykom prawo do wolności i niepodległości w państwie, którego stolicą będzie Wschodnia Jerozolima.


 przywódca Hamasu, Jahja Sinwar powiedział, że spokój w regionie można osiągnąć bez wewnętrznego pojednania pomiędzy palestyńskimi frakcjami politycznymi. „Do tej pory wciąż jeszcze nie ma ostatecznej wersji porozumienia o zawieszeniu broni, są tylko sugestie i pomysły. Wszelkie środki karne nałożone na Gazę przez Autonomię Palestyńską zmieniają zasady gry, i my odpowiednio do nich zareagujemy. Hamas dąży do zyskania poparcia całego narodu palestyńskiego, który popiera opór i nie spocznie, dopóki mieszkańcy Gazy nie będą żyli w godności, bez względu na cenę.” Równocześnie Sinwar powiedział, że „wszystkie pociski jakie palestyńskie ruch oporu wystrzelił w ciągu 51 dni ostatniej wojny, teraz może wystrzelić w ciągu pięciu minut. Hamas ma możliwość spowodowania sześciu miesięcy wycia syren przeciwlotniczych w Tel Awiwie.”


 specjalny przedstawiciel Białego Domu ds. negocjacji międzynarodowych Jason Greenblatt, wyraził poparcie dla starań Egiptu o osiągnięcie porozumienia w Strefie Gazy. Greenblatt powiedział również, że Autonomia Palestyńska powinna przejąć obowiązki w Strefie Gazy. “Administracja Trumpa zdecydowanie popiera wysiłki prezydenta Al-Sisi i rządu egipskiego, mające na celu ułatwienie porozumienia w sprawie przywrócenia spokoju w Strefie Gazy i stworzenia warunków, w których Autonomia Palestyńska będzie mogła w pełni wywiązać się ze swoich obowiązków w Strefie Gazy. Autonomia Palestyńska nie może krytykować porozumienia z boku. Autonomia Palestyńska powinna stanowić część rozwiązania dla Palestyńczyków z Gazy i Palestyńczyków jako całości. Jeśli tak nie będzie czynić, to inni wypełnią tę pustkę. Przywództwo polega na podejmowaniu trudnych decyzji. Mieszkańcy Gazy i Izraelczycy z okolic Strefy Gazy zbyt długo cierpieli. Nadszedł czas, aby Autonomia Palestyńska poprowadziła Palestyńczyków – wszystkich Palestyńczyków – do lepszej przyszłości.” Egipt przez kilka tygodni pośredniczył w rozmowach na temat długotrwałego zawieszenia broni między Hamasem a Izraelem. Wysocy przedstawiciele Hamasu ostatnio twierdzili, że negocjacje poczyniły znaczące postępy. Oprócz starań o zawieszenie broni z Izraelem, Egipt starał się także doprowadzić do pojednania między Hamasem a Fatahem. Obie strony są skłócone z sobą od 2007 r., kiedy to Hamas po siłowym zamachu stanu przejął kontrolę nad Strefą Gazy. Utworzony w 2015 r. rząd jedności narodowej Hamasu i Fatahuzałamał się, gdy Abbas postanowił go rozwiązać w wyniku pogłębiającego się rozłamu między oboma stronami. W październiku 2017 r. w Kairze przedstawiciele Hamasupodpisali z Autonomią Palestyńską porozumienie o pojednaniu, zgodnie z którym Autonomia Palestyńska miała do 1 grudnia 2017 r. odzyskać pełną kontrolę nad Strefą Gazy. Umowa jednak nigdy nie została całkowicie wdrożona z powodu tego, co zostało opisane jako “różnorodne przeszkody”. Obecnie Mahmoud Abbas przeciwstawia się negocjacjom i krytykuje możliwość osiągnięcia porozumienia pokojowego.


 organizacja Pew Research Center opublikowała wyniki najnowszego badania przeprowadzonego wśród amerykańskich Żydów. Okazało się, że 45% z nich nie identyfikuje się ze zorganizowaną religią, chociaż wciąż jeszcze 21% amerykańskich Żydów przestrzega szabatu i angażuje się w życie swojego zgromadzenia religijnego. W tej ostatniej grupie, 8% amerykańskich Żydów wierzy w Boga i Stany Zjednoczone, reprezentując konserwatyzm polityczny i społeczny, a 5% stanowi różne odłamy pobożnych Żydów, którzy starają się przestrzegać reguł Biblii. Odrębną grupę stanowi 14% amerykańskich Żydów, którzy wierzą w Boga i modlą się, ale nie angażują się w tradycyjne praktyki judaizmu. Natomiast 8% wierzy w poglądy zbliżone do New Age.


30 sierpnia 2018 r.

minister obrony Avigdor Liberman odwiedził izraelskie społeczności położona w sąsiedztwie granicy z Libanem. “Celem mojej podróży jest przede wszystkim sprawdzenie wszystkich społeczności przylegających do ogrodzenia granicznego, a ponadto odbyłem spotkania z burmistrzami miejscowości położonych przy linii konfrontacji, z naciskiem na społeczności leżące w odległości do 9 km od granicy. Ministerstwo obrony uznało 21 takich społeczności jako priorytetowych dla nas. Z tego powodu zostały one już otoczone specjalną troską i inwestycjami ze strony dowództwa i państwowych organów władzy. W tym roku przeznaczyliśmy 220 mln szekli (61 mln $) na poprawienie warunków w społecznościach położonych w pobliżu granicy, ale dotyczy to także poprawy warunków instytucji edukacyjnych i pomocy społecznej w społecznościach położonych w odległości do 9 km od granicy, a nawet do 20 km od granicy. Chciałbym również podziękować szefom lokalnych władz za współpracę z władzami wojskowymi, a już widzimy wyniki tej współpracy. Zamierzamy uporać się z wszystkimi elementami bezpieczeństwa: systemami ostrzegania i alarmowania, drogami ewakuacyjnymi, i oczywiście za schronami, a w drugim etapie praktycznie z każdym domem, aby każdy mieszkaniec społeczności znajdujących się w przy linii konfrontacji posiadał dostęp do schronu, a nie tylko schrony publiczne. Poza tym, ważne jest, aby zwracać uwagę na wszystkie zmiany za granicami, a mam na myśli to, co dzieje się w Syrii. Widzimy, że w różnych miejscach odbywają się różnorodne spotkania, w Ankarze, w Teheranie, w Genewie i w innych miejscach. Rozmawiają w sprawie przeprojektowania Syrii. Z punktu widzenia państwa Izrael, z całym szacunkiem dla wszystkich porozumień – dla nas nie jest to wiążące, gdyż dla nas istotne są wyłącznie interesy bezpieczeństwa państwa Izrael. Porozumienia, które osiągają w różnych miejscach, są dla nas nieważne. Będziemy skrupulatni, aby zachować wszystkie wcześniejsze umowy i zabezpieczyć interesy bezpieczeństwa Izraela.”


 premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że rząd postawił sobie za cel inwestowanie w żydowskie społeczności w Galilei, tak jak ostatnio zainwestował na Negewie. Według premiera, nastąpi to poprzez rozbudowę infrastruktury i wsparcie firm prywatnych w celu wzmocnienia lokalnej gospodarki, i ułatwieniu rozwoju małych miejscowości w pełnoprawne miasta. Netanjahu zwrócił także uwagę na ostatnie pozytywne tendencje w zmniejszaniu się różnic społeczno-ekonomicznych w społeczeństwie izraelskim. “Wszyscy chcemy mieć silne państwo, zaawansowane państwo, i wszyscy chcemy współpracować na rzecz wszystkich obywateli Izraela, bez wyjątku – Żydów, Druzów, Chrześcijan, Muzułmanów, Beduinów, Czerkiesów, Bahajów – wszystkich bez wyjątku obywateli Izraela.” Netanjahu powiedział, że rząd zainwestował około 30 mld szekli w wieloletni plan budowy głównej sieci autostrad od Kirjat Szmona do Ejlatu, dodając, że “nie będzie ani jednego sygnalizatora świetlnego” na nowej trasie. “Tworzymy ogromny i dynamiczny rozwój na północy, południu, i w centrum. Obywatele Izraela wiedzą, że każdy sukces i osiągnięcie jest zawsze względne, ale istnieje sposób, aby to sprawdzić, ponieważ Izraelczycy podróżują po całym świecie, i mogą porównywać. Nie musimy już daleko szukać postępu i rozwoju, bo widzą go tutaj.”minister energetyki Juval Steinitz powiedział, że Izrael musi przygotować się na kolejna dwa lata suszy, podwajając zdolności oddalania wody morskiej i modernizując narodowy system wodny, aby mógł transportować wodę z zakładów odsalania do jeziora Kinneret. “W przyszłym roku zaczniemy pompować wodę do Kinneret, i w ciągu dwóch lub trzech lat zakończymy system, który pozwoli nam odsalać nadwyżki wody w celu pompowania ich do jeziora Kinneret, i w ten sposób uratować nasze narodowe jezioro. Zagrożenie jest jasne i namacalne, susza hydrologiczna jest najgorsza w historii Izraela, poziom wody w Morzu Galilejskim jest niższy niż kiedykolwiek od czasu ustanowienia państwa Izrael, ale sytuacja warstw wodonośnych, rzek i strumieni jest jeszcze poważniejsza. Zgodnie z nową zasadą, infrastruktura wodna Izraela będzie w stanie poradzić sobie z suszą nie tylko pod względem zaopatrzenia w wodę do picia i rolnictwa, ale także w zakresie troski o przyrodę, Morze Śródziemne, Galileę i ratowanie rzek. Rząd zatwierdził już nowy plan podwojenia ilości odsolonej wody w Izraelu, i remont krajowego systemu transportu wody, tak aby mógł on pompować wodę z zakładów odsalania w centrum kraju do Morza Galilejskiego, aby podnieść poziom wody i ocalić morza, które ma także wartość narodowo-historyczną. Krajowy system wodny będzie mógł także przesyłać wodę z południa do Morza Galilejskiego i rzek na północy. Nie możemy pozwolić, aby globalne ocieplenie i susza zniszczyły Morze Galilejskie oraz rzeki na północy.” Odnosząc się do irańskiej obecności wojskowej w Syrii, Steinitz powiedział: „Jak powiedział premier, jesteśmy zdeterminowani, aby powstrzymać rosnącą irańską obecność w Syrii. Wiele rzeczy pozostaje w ukryciu. Mogę jedynie powiedzieć, że premier i rząd zajmują jasne i jednoznaczne stanowisko: nie pozwolimy Iranowi na utworzenie militarnej obecności w Syrii. W tej sprawie na płaszczyźnie politycznej współpracujemy z Amerykanami i Rosjanami. Premier naprawdę wykonał tutaj niesamowitą robotę, będąc jedyną osobą, której w jakiś sposób udało się połączyć Rosję i Stany Zjednoczone w tym celu. Ale działamy również na innych poziomach, a kiedy to konieczne, także i militarnie. Assad musi wiedzieć, że on i jego reżim narażą się na niepotrzebne ryzyko, jeśli pozwoli Iranowi zmienić Syrię w bazę wojskową przeciwko Izraelowi. Wszyscy rozumiemy, że porozumienie wojskowe zawarte ostatnio pomiędzy Syrią i Iranem, pokazuje, że oni traktują nas poważnie, więc starają się przedstawić swoją obecność jedynie jako pomoc dla syryjskiej armii, aby ją odbudować, a tym samym uzbroić w nowe systemy uzbrojenia. Nie pozwolimy na to.”


 w nocy Palestyńczycy obrzucili kamieniami autobus przy arabskiej wiosce Hizma, na wschód od Jerozolimy. Ranny został kierowca.


 rano 2 palestyńskich terrorystów usiłowało wnieść trzy ładunki wybuchowe na teren sądu wojskowego przy miejscowości Salem w Samarii. Izraelscy żołnierze aresztowali napastników, a saperzy zneutralizowali bomby.


 rzecznik palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa, Nabil Abu Rudeineh powiedział, że tylko naród palestyński może określić swoją przyszłość i wybrać swoje legalne przywództwo, a nie Stany Zjednoczone czy jakikolwiek inny podmiot. Dodał, że nie ma żadnej alternatywy dla Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP), jedynego uprawnionego przedstawiciela narodu palestyńskiego. Każdy, kto prezentuje alternatywę dla wyboru narodu palestyńskiego, będzie partnerem w spisku mającym na celu wyeliminowanie problemu palestyńskiego. Dodał, że wczorajsze komentarze Greenblatta były “nie do przyjęcia i ingerowały w wewnętrzne sprawy Palestyńczyków”. Wezwał Hamas, aby zdawał sobie sprawę z spisku przeciwko palestyńskiemu narodowi.


wydawana w Gazie arabska gazeta Al-Risala, ostro skrytykowała Autonomię Palestyńską i al-Fatah za sprzeciwienie się porozumieniu o zawieszeniu broni w Strefie Gazy. Artykuł wskazał na możliwe cztery powody obaw polityków Autonomii Palestyńskiej. (1) Fatah jest świadomy faktu, że porozumienie osłabia legitymację Autonomii Palestyńskiej, dlatego też zareagował wrogością i nałożył sankcje gospodarcze przeciwko Strefie Gazy. (2) Zniesienie oblężenia Strefy Gazy wzmocni Hamas, osłabiając jednocześnie siłę al-Fatah, który znajduje się pod presją izraelską, podczas gdy Hamas cieszy się bardzo dużą niezależnością rządową. (3) Zawarcie porozumienia będzie wyraźną informacją, że Hamas jest władzą z którą prowadzone są negocjacje, i nawet administracja USA może uznać Hamas za przedstawiciela narodu palestyńskiego. (4) Autonomia Palestyńska usiłuje negocjować kompleksowe porozumienie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy oraz w Judei i Samarii, zamiast zmieniać obecną sytuację poprzez rozpoczęcie narodowej Intifady i zmuszenie Izraela do powstrzymania żydowskiego osadnictwa. Jednak w opinii gazety Al-RisalaOWP i Fatah dawno już utracili status jedynego przedstawiciela narodu palestyńskiego, a ich działania mają na celu jedynie utrzymanie swoich przedstawicieli na urzędach Autonomii Palestyńskiej.


wieczorem izraelscy żołnierze zatrzymali 3 palestyńskich terrorystów przenoszących bombę w pobliżu arabskiej wioski Deir al-Hatab, w środkowej części Samarii.


 Rada Bezpieczeństwa ONZ przedłużyła mandat sił pokojowych UNIFIL w południowym Libanie, do 31 sierpnia 2019 r. Jednocześnie Rada ostrzegła, że łamanie porozumienia o zawieszeniu broni między Libanem a Izraelem może doprowadzić do “nowego konfliktu, na który żadna ze stron, ani region nie może sobie pozwolić.” Zgodnie z Rezolucją Rady Bezpieczeństwa nr 1701 z 2006 r., Hezbollah nie może być dopuszczony do działania w południowym Libanie, a cały obszar południowego Libanu musi być wolny od uzbrojonego personelu i broni innych niż rząd Libanu. UNIFIL został pierwotnie stworzony w celu nadzorowania wycofania oddziałów izraelskich z tego obszaru. Misja została rozszerzona po wojnie między Izraelem a Hezbollahem w 2006 r., tak aby siły pokojowe mogły rozmieścić się wzdłuż granicy libańsko-izraelskiej, i pomagać rządowym siłom libańskim rozszerzyć ich władzę na południu kraju po raz pierwszy od dziesięcioleci. Koordynator polityczny amerykańskiej misji, Rodney Hunter powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że Hezbollah przy pomocy Iranu “zwiększył swój arsenał w Libanie, i jest bezpośrednim zagrożeniu dla pokoju na granicy z Izraelem i stabilności całego Libanu. Dwanaście lat po tym, jak Rada narzuciła embargo na obecności broni w południowym Libanie, nie do przyjęcia jest to, że Hezbollah nadal lekceważy embargo, suwerenność Libanu i wolę większości Libańczyków.”


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.