Filmy i ksiazki

Ludzka twarz Grossa.

Ta książka pokazuje, że jeden z najbardziej kontrowersyjnych historyków wciąż nie składa broni

 

 


Pod jego adresem padają zarzuty najcięższego kalibru. W prokuraturze na rozpatrzenie czeka 12 złożonych przeciwko niemu doniesień, w tym o pomówienie i znieważanie narodu polskiego oraz o nawoływanie do nienawiści. Nawet najbliżsi przyjaciele nie szczędzą mu cierpkich słów. O Janie Tomaszu Grossie, dla wielu o wrogu Polski nr 1, słyszał chyba każdy, kto chociaż otarł się o debatę poświęconą mordowaniu Żydów w okupowanej Polsce.

Kim jest człowiek, którego nazwisko działa na obecny rząd i polską prawicę jak czerwona płachta na byka? Co sprawia, że nieustannie wbija kij w mrowisko polskiej historii, choć z góry wiadomo, jak wielką burzę rozpęta swoimi tezami? Co by nie mówić, jeden z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych historyków nigdy nie był zbyt wylewny w mówieniu o własnej przeszłości. Autor takich głośnych książek jak ”Sąsiedzi”, ”Strach” czy ”Złote żniwa”, namówiony przez Aleksandrę Pawlicką, zdecydował się pierwszy raz publicznie opowiedzieć o sobie. Owocem ich współpracy jest wywiad-rzeka ”…bardzo dawno temu, mniej więcej w zeszły piątek…”.

Pomysł na wywiad-rzekę z Janem Tomaszem Grossem zrodził się po przeprowadzeniu kolejnego z nim wywiadu. Pomyślałam, że ludzie tak naprawdę niewiele wiedzą o człowieku, któremu przypięto w Polsce łatkę “Polakożercy”, podczas gdy on żadnym Polakożercą nie tylko nie jest, ale wręcz przeciwnie, jest człowiekiem, któremu Polska naprawdę leży na sercu – przekonuje w rozmowie z serwisem na:Temat autorka książki, Aleksandra Pawlicka.

– Kierowała mną przede wszystkim myśl o młodszym pokoleniu czytelników, którzy nie mogli śledzić dyskusji wokół ”Sąsiadów”, która odbyła się w mediach przed niespełna 20 laty, a teraz przy okazji bieżącej ożywionej debaty o Holokauście, często dochodzą do nich opinie, że Gross to jakiś upiorny Polakożerca, zdrajca narodu i oszczerca – tak swoją zgodę na jakże osobisty wywiad tłumaczy Jan Tomasz Gross, profesor Wydziału Historii Uniwersytetu Princeton.

 

Calosc TUTAJ

Kategorie: Filmy i ksiazki

1 odpowiedź »

  1. Jedynie ci Żydzi co w świadomym już wieku przeżyli Holocaust na terenie okupowanych polskich ziem potrafią docenić prawdziwość relacji Grossa. Mnie zastanawia, jak ktoś kto w tym czasie jeszcze w ogóle nie żył i nie był, rzecz jasna, świadkiem wydarzeń mógł tak precyzyjnie wczuć się w atmosferę tych nieludzkich czasów, wgłębić w stan ducha i psychikę ówczesnego społeczeństwa i tak to wszystko realistycznie ukazać. A że prawda w oczy kole, to normalne….

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.