Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

17 listopada 2018 r.


wieczorem opublikowano wyniki sondażu opinii publicznej zleconego przez program telewizyjny „Meet The Press„. Okazało się, że ponad 51 % respondentów sprzeciwia się mianowaniu Bennetta na ministra obrony, podczas gdy 24 % poparło tą nominację. Ponadto 53 % respondentów stwierdziło, że w świetle ostatnich wydarzeń nowe wybory są uzasadnione. 59 % społeczeństwa stwierdziło, że rezygnacja byłego ministra obrony Libermana była słuszna, a 49 % uważa, że głównym powodem jego rezygnacji było nie zgodzenie się z decyzją o zawieszeniu broni z Hamasem.


 delegacja oficerów egipskiego wywiadu opuściła Strefę Gazy. Przez dwa dni prowadziła ona rozmowy z przywódcami palestyńskich frakcji w sprawie utrzymania zawieszenia broni z Izraelem.


18 listopada 2018 r.


biuro premiera poinformowało rano, że Netanjahu postanowił powierzyć tekę ministra obrony Bennettowi, stawiając jednak warunek, że jego partia pozostanie w koalicji rządowej do końca tej kadencji, który kończy się w listopadzie 2019 r. Nie wiadomo jak ustosunkuje się do tego Bennett. Wieczorem jednak współpracownicy premiera poinformowali, że premier ma zachować tekę ministra obrony, a w nadchodzących dniach powierzyć komuś tekę ministra spraw zagranicznych.


premier Benjamin Netanjahu otworzył cotygodniowe posiedzenie rządu mówiąc: „W ostatnich dniach rozmawiałem ze wszystkimi szefami koalicji, a dzisiaj w nocy spotkałem się z ministrem finansów Kahlonem, aby zapobiec potrzebie ogłoszenia przedterminowych wyborów. W tym newralgicznym okresie wybory nie są potrzebne. Pamiętamy, co się stało, gdy w 1992 i 1999 roku upadł rząd koalicji Likudu, i w rezultacie otrzymaliśmy katastrofę Oslo i intifadę. Trzeba zrobić wszystko co tylko się da, aby uniknąć powtarzania tych błędów.” Minister spraw strategicznych Israel Katz skrytykował Naftali Bennetta, mówiąc: „Tym, który przyspieszył kryzys polityczny jest Naftali Bennett, który postawił ultimatum premierowi. Bennett nie zaoferował żadnych strategicznych działań przeciwko Hamasowi.”


minister sprawiedliwości Ayelet Shaked powiedziała: „Na tym etapie rząd niestety nie jest już prawicowym rządem. Zrobiliśmy już to, co należało zrobić: mianowaliśmy sędziów, zmieniliśmy podejście państwa do Sądu Najwyższego, przyjęliśmy ustawy regulujące, ustanowiliśmy Uniwersytet Ariel, zdemontowaliśmy Radę ds. Szkolnictwa Wyższego. Z drugiej strony jeszcze trzeba wiele zrobić: musimy usunąć nielegalnych imigrantów, przeprowadzić ewakuacja Khan al-Ahmara, przywrócić środki odstraszania i wiele innych. Już jest jasne, że nie zrobimy tego w ramach obecnego rządu. Jedynym uzasadnieniem dla dalszego istnienia rządu do listopada 2019 r. jest to, że Bennett zrewolucjonizuje system bezpieczeństwa, przywróci odstraszanie Izraela, które zostało utracone w ciągu ostatnich dwóch lat sprawowania władzy przez Libermana. Pomoże to przezwyciężyć głęboki kryzysu zaufania do bezpieczeństwa. Ten rząd nazywa się prawicowym, ale w praktyce prowadzi lewicową politykę.”


19 listopada 2018 r.

grupa palestyńskich terrorystów usiłowała w nocy podłożyć improwizowany ładunek wybuchowy przy drodze dojazdowej do żydowskiego osiedla Neve Tzuf w zachodniej części Samarii. Izraelscy żołnierze odkryli zasadzkę i ostrzelali napastników. Rannych zostało 4 terrorystów, którzy zdołali uciec samochodem w kierunku arabskiej wsi Abud. Bomba składała się z płonącej opony i dwóch butli z gazem.


rano przewodniczący partii politycznej Żydowski Dom, Naftali Bennett poinformował, że jego ugrupowanie nie opuści koalicji rządowej. Dodał, że wycofuje swoje żądanie odnośnie teki ministra obrony i wesprze premiera Netanjahu w jego działaniach. Decyzję Bennetta ostro potępił były minister obrony Avigdor Lieberman.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się z przywództwem politycznym Likudu. „Cieszę się, że nasze wysiłki przyniosły owoce i mamy kolejny pełen rok do wyborów. Mamy do wykonania wiele pracy. Obywatele Izraela oczekują od nas kontynuacji działań, abyśmy mogli doprowadzić nasz kraj do kolejnych wielkich osiągnięć: dalszego wzrostu gospodarki, kolejnych osiągnięć w dziedzinie bezpieczeństwa, kolejnych osiągnięć w stosunkach zagranicznych, kolejnych osiągnięć w każdej dziedzinie. Aby to osiągnąć musimy utrzymać dyscyplinę w koalicji, w której nie ma miejsca dla buntowników.”


premier Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael koordynuje ze Stanami Zjednoczonymi działania związane z możliwością wystąpienia z międzynarodowej umowy migracyjnej ONZ. Umowa nie jest wiążącym prawem, ale jedynie wzywa do ściślejszej współpracy między krajami na całym świecie w zakresie legalnej i nielegalnej imigracji, oraz ustala wytyczne dla imigracji. Porozumienie podkreśla, że problem imigracji jest kwestią globalną i dlatego należy zająć się nią na szczeblu globalnym. Z umowy tej wystąpiły Stany Zjednoczone, Węgry i Austria, które uznały, że ona narusza ich suwerenność i zdolność do tworzenia własnej polityki imigracyjnej. Możliwość odstąpienia od umowy ogłosiły także Czechy, Rumunia, Bułgaria i Australia.


specjalny wysłannik ONZ na Bliski Wschód, Nickolaj Mladenov wezwał Palestyńczyków do rozwiązania swoich wewnętrznych problemów, aby w ten sposób ulżyć w trudnej sytuacji mieszkańców Strefy Gazy. „Dwa miliony Palestyńczyków w Strefie Gazy nie może być zakładnikami politycznych wyborów i zawziętości. Ich życie jest ważne. Oni zasługują na prawdziwe przywództwo, które rozwiąże rzeczywiste problemy Gazy. Wzywam Palestyńczyków do poczynienia postępu w nadchodzących miesiącach, a Hamas i inne organizacje, aby powstrzymały masowy ostrzał cywilnych domów … Palestyńczycy domagają się zjednoczenia Gazy z terytorium Autonomii Palestyńskiej, zakończenia okupacji i powstania państwa palestyńskiego – oni na to zasługują.”


izraelskie siły powietrzne poinformowały, że w ciągu następnej dekady zostaną zakupione nowe samoloty myśliwskie F-15 IA. Obecnie Izrael używa 25 samolotów F-15I „Ra’am”, które zostały specjalnie zmodyfikowane na potrzeby Sił Obronnych Izraela – własna elektronika i własny komputer centralny. Systemy sterowania ogniem umożliwiają obu członkom załogi celowanie. Posiada większe możliwości prowadzenia działań operacyjnych w nocy i w trudnych warunkach pogodowych. Nowy wariant F-15został opracowany dla Arabii Saudyjskiej i Kataru – posiada nowocześniejszy system awioniki, elektroniczne systemy walki, systemy wyszukiwania celów i śledzenia ich w podczerwieni. Maszyny te zostaną zmodyfikowane dla potrzeb Izraela, dzięki czemu otrzymają symbol F-15IA. Maszyna będzie mogła przenosić do 13 ton uzbrojenia, co jest niespotykane w innych samolotach szturmowych. Pierwsze F-15IA dotrą do Izraela w 2023 r.


20 listopada 2018 r.


w nocy Palestyńczycy zaatakowali izraelskich żołnierzy prowadzących działania operacyjne w arabskiej wiosce Doha w północnej Judei. W żołnierzy rzucano kamienie i bomby zapalające, na co odpowiedziano środkami do rozpraszania tłumu.


w nocy izraelscy żołnierze zatrzymali Palestyńczyka, który usiłował wejść na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie z ukrytym nożem.


w nocy izraelscy żołnierze zatrzymali Palestyńczyka, który usiłował wejść na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie z ukrytym nożem. po południem palestyński terrorysta zaatakował nożem i zranił Izraelczyka przy sklepie przy wjeździe do wioski Beit Jala na zachód od Betlejem w Judei. Napastnik zbiegł.


dyrektor generalny ministerstwa środowiska Israel Danziger na konferencji energii i biznesu w Ramat Gan powiedział: „Odejście Izraela od węgla i oleju napędowego jest rewolucją ratującą życie, ale nie można mówić tylko o gazie – to również paliwo kopalne, to rozwiązanie tymczasowe na kilkudziesiąt lat – to nie jest cel strategiczny. Rozwiązanie musi być oparte na odnawialnych źródłach energii.”


21 listopada 2018 r.


Netanjahu: Antysemityzm rośnie na całym świecie


Dowódca IDF: „nie może obiecać, że będzie cicho” na południu


Wiedeńskie apele konferencyjne o zwalczaniu antysemityzmu w Europie


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.