Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

19 grudnia 2018 r.

Kneset zatwierdził we wstępnym czytaniu ustawę przewidującą wydalanie rodzin terrorystów z miejsca zamieszkania na terytorium Autonomii Palestyńskiej w Judei i Samarii. Wydalenie będzie odbywało się w ciągu siedmiu dni od wydania decyzji administracyjnej. Projekt ustawy poparło 69 posłów, a 38 było przeciwko. Kneset przyjął także we wstępnym czytaniu ustawę o normalizacji osiedli żydowskich w Judei i Samarii. Ustawa przewiduje, że nowo powstałe placówki osadnicze otrzymają specjalny status, który umożliwi ich mieszkańcom normalne życie do czasu ukończenia procesu normalizacji statusu prawnego ich osiedla. Ustawa nałożyła obowiązek zakończenia procesu normalizacji w ciągu dwóch lat, a w okresie przejściowym mieszkańcy tych społeczności będą otrzymywać wszystkie usługi, jakie przysługują obywatelom Izraela – woda, energia elektryczna, opieka zdrowotna, itp. Ustawa określa również, że dopóki wszystkie procedury normalizacyjne nie zostaną zakończone, wszystkie procedury egzekucyjne zostaną zawieszone, a nakazy administracyjne nie zostaną wdrożone, a żadne działania nie zostaną podjęte przez jednostkę odpowiedzialną za egzekwowanie przepisów w administracji cywilnej bez bezpośrednich instrukcji ministra obrony lub premiera. Podczas debaty poseł Bezalel Smotrich powiedział, że „są całe osiedla, które są zawieszone między niebem a ziemią, i nikt nie chce wziąć za nie odpowiedzialności, ponieważ nie są znormalizowane, a tysiące rodzin nie otrzymują nawet minimalnej pomocy przysługującej obywatelom. Państwo Izrael ustanowiło wspaniałe osiedla i ma obowiązek zezwolić mieszkańcom na normalne życie. Obywatele Judei i Samarii podlegają obowiązkom – nadszedł czas, aby oni również otrzymali swoje prawa.” Po zatwierdzeniu ustawy poseł Joav Kish powiedział, że „jest to ważny dzień dla osadnictwa. Ustawa o normalizacji osiedli jest bardzo istotna, gdyż doprowadzi do normalizacji wielu osad w Judei i Samarii, i będzie pomagać w ich codziennym funkcjonowaniu. Ustawa określa przejrzysty harmonogram realizacji decyzji rządu. Wszystkie osiedla są ulokowane na terenie państwowym, bez wyjątku. Dlatego roszczenia w Hadze w tej sprawie, są rażącym kłamstwem, dążącym do delegitymizacji państwa żydowskiego. Osiedla zostaną znormalizowane i otrzymają podstawowe usługi, na które zasługują, takie jak prąd i woda – to nasz obowiązek.”


 premier Benjamin Netanjahu ostro skrytykował libańską armię za ignorowanie, a niekiedy nawet pomaganie, wysiłkom organizacji terrorystycznej Hezbollah rozbudowy jej infrastruktury militarnej w południowym Libanie. Odrzucił sugestie Hezbollahu, że tunele transgraniczne służą do „samoobrony”, mówiąc, że były przeznaczone do ataków terrorystycznych i do „podbicia” części północnego Izraela. Tunele miały być użyte do „penetrowania naszego terytorium, porywania naszych ludzi, w tym naszych cywilów, mordowania cywilów i podbicia północnej części Galilei. To nie tylko akt agresji, ale akt wojny. To nie jest prawo do samoobrony, ale część propagandy agresji dążącej w kierunku unicestwienia Izraela i podboju jego terytorium, deklarowanej przez HezbollahHezbollah jest narzędziem Iranu. Obaj są oddani sprawie naszej destrukcji. Popełniają zbrodnie wojenne przeciwko naszym cywilom i przeciwko cywilom libańskim.” Netanjahu zażądał podjęcie konkretnych działań od misji UNIFIL w południowym Libanie. Odnosząc się do sytuacji w sąsiedniej Syrii, Netanjahu powiedział: „Rozmawiałem wcześniej z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem, a wczoraj rozmawiałem z sekretarzem stanu Mike Pompeo. Administracja amerykańska powiedziała mi, że intencją prezydenta jest wycofanie amerykańskich sił z Syrii. Wyjaśnili, że mają inne sposoby wywierania swojego wpływu na tej arenie. Jest to oczywiście amerykańska decyzja. Będziemy analizować jej harmonogram, sposób działania, i oczywiście jej implikacje na nas. W każdym razie będziemy dbać o bezpieczeństwo Izraela.”


 szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eisenkot odwiedził izraelskie oddziały biorące udział w poszukiwaniu tuneli transgranicznych na północnej granicy. Spotkał się z szefem Północnego Dowództwa gen. Joelem Strickiem i dowódcą 91 Dywizji gen. Raffi Milo. Dowódcy ocenili postępy prac w obszarze przygranicznym oraz ocenili gotowość sił biorących udział w operacji Północna Tarcza. Ujawniono, że czwarty odkryty tunel Hezbollahu, wychodzi z libańskiej miejscowości Ramyeh w pobliżu izraelskiej granicy. Wchodzi on na kilkanaście metrów w głąb terytorium Izraela, nie został on jeszcze ukończony i nie posiada wyjścia po izraelskiej stronie.


 izraelska policja przeprowadziła wieczorem dużą operację we Wschodniej Jerozolimie, aresztując 31 Palestyńczyków, którym przedstawiono zarzuty udziały w zamieszkach, rzucania kamieni i bomb zapalających.


 do Izraela przyleciała specjalna rosyjska delegacja, która ma na celu złagodzenie napięć między oboma krajami. Delegacji przewodniczy przewodniczący komisji spraw zagranicznych Konstantin Koschew, któremu towarzyszy między innymi przewodniczący komitetu obrony Wiktor Bondar.


 na wniosek Izraela i Stanów Zjednoczonych odbyła się specjalna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęcona przypadkom łamania przez Hezbollahpostanowień Rezolucji nr 1701. Ambasador Izraela, Danny Danon ujawnił zdjęcia lotnicze „prywatnego kompleksu Hezbollahu” położonego w południowej części libańskiej wioski Kfar Kila, w odległości około 80 metrów od izraelskiej granicy. Ze znajdującej się tam fabryki cementu, rozpoczynał się podziemny tunel transgraniczny,8 który przechodził tuż obok punktu obserwacyjnego sił UNIFIL. Danon powiedział, że „Izrael przekazał UNIFILdokładne informacje o lokalizacji tunelu, a UNIFIL przekazał je dalej armii libańskiej, która następnie uniemożliwiła błękitnym hełmom dotarcie na ten obszar, co umożliwiło Hezbollahowi dalsze ukrywanie działań przy budowie tunelu. Przedstawiciele armii libańskiej pracują dla Hezbollahu, podczas gdy UNIFIL nie podejmuje koniecznych działań, aby wypełnić swój mandat w regionie. Hezbollah na tym obszarze zbudował bazę terrorystyczną wymierzoną przeciwko Izraelowi. Jest ona ukryta pośrodku dużych skupisk ludności cywilnej, co nie tylko wyraźnie narusza Rezolucję nr 1701, ale także wykorzystuje cywilów libańskich jako ludzkie tarcze. Jeśli Hezbollah odważy się zaatakować, Izrael obróci Liban w gruzy.” Przedstawiciel sił UNIFIL powiedział: „Chociaż tunele nie mają miejsc wyjścia w Izraelu, stanowią poważne naruszenie Rezolucji nr 1701. Jest to poważny problem, i zwróciliśmy się do rządu libańskiego o podjęcie działań w tej sprawie.” Stany Zjednoczone zajęły stanowisko, że libańska armia musi zatrzymać tunele Hezbollahu. Libańskie ministerstwo spraw zagranicznych zwróciło się do Rady Bezpieczeństwa ONZ, aby zmusiło Izrael do zaprzestania naruszeń libańskiej suwerenności. „Izraelskie samoloty krążą na niskich wysokościach, podczas gdy izraelska armia rozmieszcza urządzenia szpiegowskie i włamuje się do libańskiej sieci komunikacyjnej, aby wysyłać wiadomości do osobistych telefonów komórkowych naszych mieszkańców.”


Biały Dom potwierdził, że rozpoczął wycofywanie wojsk amerykańskich z Syrii. Sekretarz prasowy Białego Domu Sara Huckabee Sanders powiedziała: „Rozpoczęliśmy powrót wojsk amerykańskich do domu, gdyż przeszliśmy do kolejnej fazy tej kampanii. Pięć lat temu ISIS była bardzo potężną i niebezpieczną siłą na Bliskim Wschodzie, a teraz Stany Zjednoczone pokonały kalifat. Jednak Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy będą nadal współpracować, by przeciwdziałać działalności radykalnych islamskich terrorystów, ich finansowania, wspierania i wszelkim próbom infiltracji naszych granic.” Donald Trump dodał: „Pokonaliśmy ISIS w Syrii, a był to jedyny powód naszej obecności tam.” Wiadomo, że wszyscy amerykańscy dyplomaci opuszczą Syrię w ciągu 24 godzin, podczas gdy wojsko wycofa się w ciągu najbliższych 100 dni.


20 grudnia 2018 r.


nad ranem gwałtowne burze połączone z dużymi opadami deszczu uderzyły w cały kraj. Dzięki opadom deszczu poziom wody w jeziorze Kinneret od wczoraj wzrósł o 1,5 cm i wynosi obecnie 214 metrów i 58 cm poniżej poziomu morza, co oznacza, że jest 1,58 metra poniżej dolnej czerwonej linii. Woda z jeziora nie jest obecnie wykorzystywana, ponieważ niski poziom wody grozi wzrostem zasolenia i naruszeniem równowagi ekosystemu. Poziom wody jeziora jest obecnie zaledwie 29 cm powyżej dolnej czarnej linii, i pompowanie wody mogłoby doprowadzić do trwałego uszkodzenia zasobu wodnego Kinneret. Na górze Hermon spadło 10 cm śniegu. W ciągu nocy w Safedzie spadło 38 mm deszczu, w Karnei Szomron 36 mm, w Hajfie 25 mm, w Tel Awiwie 15 mm i w Jerozolimie 8 mm.


 w Beer Szewie odbył się szczyt Izrael-Grecja-Cypr, który skupiał się na zagadnieniach bezpieczeństwa cybernetycznego oraz innowacjach technologicznych. W trakcie szczytu premier Benjamin Netanjahu, prezydent Cypru Nicos Anastasiades i premier Grecji Alexis Tsipras usunęli ostatnie bariery w podpisaniu umowy o budowie gazociągu East Med, który ma eksportować gaz z Izraela przez Cypr i Grecję do Europy. Przywódcy zgodzili się na pozostawienie miejsca innym krajom do przyłączenia się do projektu


 

Siły Obronne Izraela poinformowały, że po dokładnym zbadaniu odkrytych tuneli terrorystycznych, rozpoczęto ich wyburzanie. Zniszczone zostaną cztery tunele Hezbollahu położone na granicy z Libanem. Wydano ostrzeżenie do mieszkańców pobliskich libańskich wiosek, by nie zbliżali się do wejść do tuneli. Wieczorem wysadzono pierwszy tunel. Rzecznik armii Ronen Manelis powiedział, że „działania uniemożliwią ponowne korzystanie z tuneli, ale zajmie to więcej czasu. Obecnie trwają dwa równoczesne wysiłki: pierwszy to ciągła eksploracja tuneli, z których do tej pory cztery zostały wykryte, podobnie jak szyb piątego tunelu; a drugi, to zniszczenie ich. Odkryty szyb należy do piątego tunelu biegnącego od libańskiej wioski Ramiya w kierunku obozu Birnit w pobliżu granicy. Niszczenie odbywa się na kilka różnych sposobów, ponieważ każdy tunel ma swoją własną charakterystykę, a proces ten wymaga czasu, a celem jest, aby Hezbollah nie mógł korzystać z tuneli prowadzących z Libanu na nasze terytorium.”


 

po południem premier Benjamin Netanjahu powiedział, że po wycofaniu amerykańskich sił z Syrii, Izrael będzie musiał zwiększyć swoją walkę z Iranem na terytorium swego północnego sąsiada. „Będziemy nadal podejmować bardzo zdecydowane działania przeciwko próbom Iranu umocnienia się w Syrii. W żadnym z tych sektorów nie zamierzamy zmniejszać naszych wysiłków. Zintensyfikujemy je i wiem, że będziemy to robić przy pełnym wsparciu i poparciu Stanów Zjednoczonych.”


. po południem islamscy terroryści ostrzelali z terytorium Egiptu przygraniczną izraelską wioskę edukacyjną Nitzana. Pociski trafiły w samochód, ale nikt nie został ranny. Siły Obronne Izraela określiły incydent jako poważny i zapowiedziały zbadanie okoliczności ostrzału. Istnieje prawdopodobieństwo, że był to przypadkowy ostrzał, którego sprawcami byli egipscy żołnierze uczestniczący w ćwiczeniach przy granicy.


wieczorem palestyńscy terroryści ostrzelali skrzyżowanie przy osiedlu żydowskim Ofra w środkowej części Samarii. Nikt nie został ranny. Prawdopodobnie strzały oddano z sąsiedniej arabskiej wioski Ein Jabrud, która została otoczona i całkowicie zablokowana przez izraelskich żołnierzy. Podjęto szerokie działania operacyjne w celu schwytania terrorystów.


 

Unia Europejska ogłosiła, że w 2019 r. przekaże agencji UNRWA 153 mln euro, co oznacza zwiększenie finansowania przez Unię Europejską o kolejne 20 mln euro (23 mln $). Unia Europejska stała się największym pojedynczym darczyńcą UNRWA. Odkąd Stany Zjednoczone ogłosiły wycofanie się z finansowania, organizacja otrzymała 100 mln $ z Kataru, Kanady, Szwajcarii, Turcji, Nowej Zelandii, Norwegii, Korei, Meksyku, Słowacji, Indii i Francji.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.