Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

1 stycznia 2019 r.

 


w nocy w Tel Awiwie zablokowano kilka ulic w centrum, aby umożliwić osobom chętnym świętowanie Nowego Roku 2019. Rano służby ratownicze poinformowały, że 68 osób zostało hospitalizowanych z powodu łagodnego zatrucia alkoholowego. Kolejnych 18 osób zostało rannych w wyniku różnych incydentów związanych z rękoczynami, a 7 osób zostało rannych w wypadkach samochodowych.


służby meteorologiczne poinformowały, że grudzień 2018 r. był najbardziej deszczowym grudniem w Izraelu od 1991 r. Opady znacznie przekroczyły wieloletnią średnią opadów, zwłaszcza w regionie centralnym i na północy kraju. W rejonie Arava w grudniu spadło 143% średnich grudniowych opadów. Na równinie nadmorskiej odnotowano 18 deszczowych dni, podczas gdy średnio było 9-11 takich dni. Ocenia się, że już spadło około połowy rocznych opadów w całym kraju, a wciąż większość deszczowej pory zimowej jest przed nami.


 izraelskie siły bezpieczeństwa w odpowiedzi na względny spokój, postanowiły rozszerzyć strefę połowów wzdłuż wybrzeża Strefy Gazy.


 

Izrael oficjalnie wystąpił z UNESCO, rok po tym jak złożył stosowne dokumenty z tym związane. Izrael i Stany Zjednoczone pozostaną jako państwa obserwatorzy w UNESCO. Izrael przyłączył się do tej międzynarodowej agendy 16 września 1949 r., jednak w ostatnich latach UNESCO podjęło szereg uchwał podważających suwerenność Izraela nad Jerozolimą, a także umieściło Grobowiec Patriarchów oraz Stare Miasto Hebronu na liście zagrożonych miejsc światowego dziedzictwa należących do państwa Palestyna. Nazwano także Wzgórze Świątynne w Jerozolimie arabską nazwą Al-Haram al-Szarif, twierdząc, że Żydzi nie mają żadnych historycznych więzów z tym miejscem. Ogółem w latach 2009-2014 UNESCO przyjęło 46 rezolucji przeciwko Izraelowi. Dla porównania przeciwko Syrii przyjęto zaledwie 1 rezolucję, a żadna nie dotyczyła Iranu, Sudanu i Korei Północnej. Stany Zjednoczone już wcześniej opuściły UNESCO w 1984 r. i powróciły do niej w 2003 r. Wówczas jako powód wystąpienia podano złe zarządzanie agendą i wykorzystywanie jej do rozwijania interesów sowieckich.


premier Benjamin Netanjahu i jego żona wzięli udział w ceremonii zaprzysiężenia prezydenta Brazylii Jaira Boulsonaro w Brasilii. Przy tej okazji Netanjahu spotkał się z chilijskim prezydentem Sebastianem Pińerem, węgierskim premierem Viktorem Orbanem, serbskim prezydentem Alexandrem Vucicem, prezydentem Zielonego Przylądka, Jorge Carlos Fonseca, sekretarzem stanu USA Mike Pompeo i innymi przywódcami. W rozmowie z Sebastianem Pińerem obaj przywódcy zgodzili się, że będą współpracować, aby przyspieszyć uruchomienie bezpośrednich lotów do Izraela przez Afrykę, skracając w ten sposób czas podróży. Omówili także pogłębienie dwustronnych powiązań handlowych. Inne rozmowy dotyczyły otwarcia ambasady Hondurasu w Jerozolimie. Hernandez poprosił, by konsulat Izraela w Tegucigalpa przekształcić w pełnoprawną ambasadę. Koszt utrzymania ambasady oszacowano na 1 mln $ rocznie. Inne żądania Hondurasu obejmują bliższe więzi gospodarcze, a także pomoc technologiczną ze strony Izraela. Natomiast Mike Pompeo powtórzył zapewnienie Stanów Zjednoczonych, że będą dbać o interesy bezpieczeństwa Izraela i nadal będą współpracować w kwestiach Syrii i Iranu.


2 stycznia 2019 r.


wysoki urzędnik powiedział, że Honduras prawdopodobnie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy przeniesie swoją ambasadę do Jerozolimy. Towarzyszyć temu będzie otwarcie ambasady Izraela w Hondurasie. „Honduras zażądał od Izraela pomocy w otwartych rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi, co doprowadziło do trójstronnego spotkania pomiędzy Netanjahu, Hernandezem, a sekretarzem stanu Mike Pompeo. Izrael chce pomóc krajom Ameryki Łacińskiej w radzeniu sobie z problemem braku wody, wzrostem gospodarczym i bezpieczeństwem, a Stany Zjednoczone również są zainteresowane tym wszystkim.” Urzędnik powiedział, że spotkanie trójstronne było dużym sukcesem. „Izrael otrzymał prawie wszystko, o co poprosił. Izrael miał osiem próśb i siedem z nich zostało spełnionych. Jedyną kwestią, której nie udało nam się spełnić z żądań Izraela, jest umowa Stanów Zjednoczonych na sprzedaż używanych izraelskich samolotów odrzutowych F-16I do Chorwacji.”


 po południem kilkudziesięciu Palestyńczyków usiłowało zapobiec budowie bariery bezpieczeństwa wokół osiedla żydowskiego Shaked w północnej części Samarii. Wcześniej sąd ogłosił wyrok zezwalający na budowę bariery na obszarach rolniczych, które nie były uprawiane, podczas gdy obszary rolnicze będą ewakuowane zgodnie z obowiązującymi procedurami państwowymi. W odpowiedzi Palestyńczycy wkroczyli na tereny przy osiedlu Shaked i podjęli próbę zaorania gruntów ciągnikiem. Doszło do starć między Arabami a osadnikami żydowskimi. Arabowie domagają się uznania sąsiedniej nielegalnej arabskiej wioski Dahar al-Malek, i starają się przejąć siłą okoliczne grunty rolne. Szef tamtejszego samorządu regionalnego, Jossi Dagan, powiedział: „Nadszedł czas, aby powstrzymać Autonomię Palestyńską przed przejęciem kontroli nad gruntami państwowymi w Judei i Samarii, co jest częścią ogólnego planu działania Palestyńczyków, mającego na celu przejęcie obszaru C i ustalenie faktów na miejscu. Jest nie do pomyślenia, aby Rada Regionalna Samarii musiała sama prowadzić wojnę, którą powinno prowadzić państwo. Nie powinniśmy musieć być strażnikami przy bramie, ale winę ponosi państwo, które od lat dopuszczało nielegalną budowę arabskich domów, i nie powstrzymało jej nawet w czasie, kiedy atakowano sąsiednią istniejącą żydowską osadę.”


wieczorem palestyński terrorysta rzucił improwizowany ładunek wybuchowy w stronę izraelskich żołnierzy przy arabskim mieście Ja’bad na północy Samarii. Nikt nie został ranny. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, ale napastnik zbiegł. Miasto Ja’bad leży w pobliżu osiedla żydowskiego Shaked, przy którym dzisiaj doszło do niepokojów.


3 stycznia 2019 r.


rano duże siły policyjne wkroczyły do placówki osadniczej Amona w środkowej części Samarii, gdzie usunięto niedawno rozstawione przyczepy kempingowe. Doszło do starć z żydowskimi osadnikami, podczas których obrażenia odniosło 23 policjantów. Aresztowano 7 młodych aktywistów. Siłą ewakuowano około 300 osadników. Policja graniczna zablokowała okoliczne drogi, aby uniemożliwić prawicowym działaczom przenikanie w pobliże osiedla Amona. Demonstranci zablokowali więc na kilka godzin skrzyżowanie przy sąsiednim żydowskim osiedlu Ofra.


pięć palestyńskich ugrupowań utworzyło nowe ciało polityczne w Autonomii Palestyńskiej, próbując przełamać podział pomiedzy Fatahem a Hamasem. Frakcja została nazwana Demokratyczną Kliką. Jej celem jest doprowadzenie do przeprowadzenia demokratycznych wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Autonomii Palestyńskiej.


egipski prezydent Abdel Fattah Al-Sisi potwierdził, że egipska armia współpracuje z Izraelem w działaniach przeciwko terrorystom na Północnym Synaju. Podkreślił, że jest to „szeroki zakres współpracy”. Opublikowany w zeszłym roku raport mówi, że izraelskie siły powietrzne w ciągu dwóch lat przeprowadziły za zgodą Egiptu ponad 100 ataków na cele terrorystyczne na Synaju.


4 stycznia 2019 r.


premier Benjamin Netanjahu przeprowadził telefoniczną konsultację sytuacji w Syrii z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Rozmowa skoncentrowała się na problematyce wycofania amerykańskich wojsk z Syrii, i dalszej współpracy w walce z terroryzmem.


kilka tysięcy Palestyńczyków demonstrowało wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Rzucano kamieniami i bombami zapalającymi, oraz podejmowani próby uszkodzenia płotu granicznego.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.